Lamm L2.1 Reference/M1.2 Reference. Γιατί το ψάρι ψήνεται και από τις δύο πλευρές

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ας επαναφερουμε το ακροαματικοφιλο κοινο στην πραγματικοτητα. Ομιλουμεν δια το σετ ενισχυτων της δοκιμης του ΔΣταμ, με τις μετρησεις τους και τις ακουστικες εντυπωσεις που περιγραφονται στο αρθρο.

"Η πρώτη εντύπωση που σχηματίζει κανείς είναι ότι έχει να κάνει με ένα σύστημα που έχει πολύ υψηλές επιδόσεις σε θέματα δυναμικής περιοχής. Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι οι δυνατότητες οδήγησης είναι εξαιρετικές, καθώς φάνηκε ότι οι M1.2 Reference μπορούν να δημιουργήσουν εξαιρετικά υψηλές στάθμες χωρίς το παραμικρό ίχνος συμπίεσης, αλλά και το ότι ο προενισχυτής έχει εξαιρετικά χαμηλό θόρυβο, με αποτέλεσμα οι ηχητικές εικόνες να προβάλλονται σε ένα ιδιαίτερα σκοτεινό υπόβαθρο. Στην πραγματικότητα, αυτό που σε κερδίζει αμέσως με τους Lamm είναι τα μικροδυναμικά τους και οι δυνατότητες που αποκτά το σύστημα στο να περιγράψει την δυναμική αντίθεση. Σε σχέση με τους ενισχυτές αναφοράς, βρίσκονται σε πολύ υψηλότερο επίπεδο κάτι που γίνεται άμεσα και πέραν πάσης αμφιβολίας αισθητό, από την πρώτη στιγμή. Το σύστημα μοιάζει ανεξάντλητο με πρακτικά αμετάβλητο χαρακτήρα όταν οι στάθμες γίνονται πολύ υψηλές και είναι ένας από τους λίγους συνδυασμούς που έφθασε τα SCM-50 στα όρια τους, στον συγκεκριμένο χώρο. Και είναι εύκολο να φτάσεις στα όρια αυτά, καθώς δεν υπάρχουν δείγματα κόπωσης ή συμπίεσης ή τραχύτητας που να σε προειδοποιούν. Η διαύγεια του συστήματος με τους Lamm στην θέση των ενισχυτών ήταν πραγματικά η κορυφαία που έχουμε πάρει μέχρι σήμερα.

...

Ένα καλό παράδειγμα είναι η απόδοση των πολύ χαμηλών συχνοτήτων. Εδώ, το σύστημα απέδωσε εξαιρετικά, με κορυφαία έκταση, απόδοση του όγκου και της λεπτομέρειες και μια πολύ θετική αίσθηση ομοιογένειας. Γέμισε τον χώρο με εξαιρετική άνεση και δεν φάνηκε να “ιδρώνει” καθόλου, όταν στο παιχνίδι μπήκε και η ψηφιακή ισοστάθμιση του χώρου. "

Διαβαζοντας τα παραπανω μπορει ο αναγνωστης να βγαλει το λογικο συμερασμα οτι το σετ ειναι ικανο για νορμαλ σταθμες, νορμαλ μουσικης με νορμαλ ηχεια που θα λειτουργουν ως δορυφοροι. Διοτι ως γνωστον κανενα νορμαλ ηχειο δεν μπορει να αποδωσει ρεαλιστικες σταθμες μπασου<80hz χωρις υψηλη παραμορφωση. Βεβαια τον ΔΣταμ δεν τον χαλασαν καθολου οι εντασεις που ακουσε με τα ηχεια οδηγουμενα πληρως και οχι ως δορυφοροι, αλλα εδω ειμαστε πιο αυστηροι, εχουμε και ενα κουτελο.
Ετσι..
Και όταν είσαι εξοικειωμένος με το συγκρατημένο στυλ γραφής του Σταματάκου
ξέρεις ότι έχεις να κάνεις
με κορυφαία ενισχυτικά.

Το ζήτημα παραμένει τί να έκαναν ακροαματικόφιλοι με προτιμήσεις που εκτείνονται σε σύγχρονα ιδιώματα με υψηλές ενεργειακές απαιτήσεις και σε μέσες συνεχόμενες στάθμες ακρόασης ρεαλιστικές...
Ίσως να έβαζαν κι'αυτοι
για μια φορά, βαθειά το χέρι στην τσέπη;
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν έχω διαβάσει προσεκτικά όλες τις αναρτήσεις του παρόντος νήματος, ωστόσο νόημα βγάζω...
...
Έβαλε ένα του κιλού με κάποια συλλογή από δημοφιλείς άριες του Παβαρότι... Απλό, μαζικής κατανάλωσης, όχι από βαρυγδουπη ''χαιεντ'' φιδολαδίστικη εταιρεία ... Το πλευερ δεν το θυμάμαι, ενισχυτικά ήταν τα Λαμ , δεν θυμάμαι μοντέλα, ηχεία Ροκπορτ, δεν θυμάμαι μοντέλο...

Αυτό που άκουσα ήταν το καλύτερο άκουσμα της ζωής μου, σε ένα δωμάτιο της πλάκας... Αληθοφάνεια, λεπτομέρεια, ισορροπία, όλα... Είναι κάτι που δεν θα ξεχάσω, με την έννοια του ότι υπήρξε η τοπ ηχητική μου εμπειρία....

...
ΥΓ.: Εννοειται, ότι ακόμη και να είχα τόσα χρήματα, ουδέποτε θα τα έδινα για την αγορά του συστήματος, το θεωρώ παράλογο έως ανήθικο, στο προσωπικό μου σύστημα προτεραιοτήτων .... Προσπαθώ να ακούω τις μουσικές μου, όσο το δυνατόν καλύτερα και σε ένα κόστος που συμβαδίζει με τις υπόλοιπες ανάγκες ζωής. Αυτά, υγιαίνετε!
Φίλτατε Μπούτια, ένα δίδαγμα είναι μάλλον 'ανήθικο' (οκ, ανήθικο πάντα στα πλαίσια του μέτρου μιας καφενο-συζήτησης) όταν ουδόλως συνάγεται από λεχθέντα του συνομιλητή ... εκτός εάν εξυπηρετεί την ιδιότυπη οικονομία των κατ-ουσίαν μονολόγων σου, να καταλαβαίνεις και να διδάσκεσαι ότι γουστάρεις, προκειμένου στο τέλος να αμολήσεις και τα μετριότατης ποιότητας λεκτικά δημιουργήματα σου :--)
Οι ακροαματικόφιλοι, κατά τα λοιπά, ας έχουν υπόψη ότι μια ικανού μεγέθους κλασσική ορχήστρα με την χορωδία και τους μονωδούς της , έχει τουλάχιστον τις ίδιες ενεργειακές απαιτήσεις (αν όχι υψηλότερες) από τα ''σύγχρονα ιδιώματα'' ...
...
Εφόσον δεν υφίσταται προσωπική αντιπαράθεση,δεν θα θιγεί η νοηματική αντιπαραβολή των τονισμένων χωρίων...

Παλιοχαρακτήρες έχοντες αυτογνωσία είναι αξιότεροι εμπιστοσύνης σε σχέση με όσους θα θεωρούσαν ότι είναι ή ότι αξίζουν κάτι σπουδαιότερο...
Ετσι..
Και όταν είσαι εξοικειωμένος με το συγκρατημένο στυλ γραφής του Σταματάκου
ξέρεις ότι έχεις να κάνεις
με κορυφαία ενισχυτικά.
Ίσως να έβαζαν κι'αυτοι
για μια φορά, βαθειά το χέρι στην τσέπη;
Γιατί όχι;
Αφού φαντάζομαι πως είναι καθολικώς επιβεβαιωμένο ότι λεφτά στο βάθος των τσεπών υπάρχουν όχι μόνο αρκετά, αλλά ακριβώς για να διατίθενται σε ηχοσυστήματα - ... :sneaky:
(και μάλιστα δικαναλικά - για να λυθεί η απορία του Dimi...)
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Pdf mode on: Πρακτικός οδηγός για να δούμε πόσα βατ χρειάζεται το παθητικό ηχείο - δορυφόρος μας.
1.Μετράμε την επιφάνεια του γουφερ.
2. Βρίσκουμε το αντίστοιχο μοντέλο Neumann.
3. Κοιτάμε πόσα db πιάνει απαραμορφωτα το Neumann λίγο πάνω από το σημείο κρος, p.x. στα 120hz, πιάνει 110db to 420 που είναι αντίστοιχο του scm50. Παραπάνω από το Neumann δε θα πιάνει το δικό μας παθητικό με τίποτα.
4. Υπολογίζουμε απαιτούμενη ισχύ λαμβάνοντας υπόψη την ευαισθησία του δικού μας ηχείου. Π.χ. για τα Χdb/2.73volt του scm50, θέλουμε Y watt για να φτάσει τα 110db.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Pdf mode on: Πρακτικός οδηγός για να δούμε πόσα βατ χρειάζεται το ηχείο - δορυφόρος μας.
1.Μετράμε την επιφάνεια του γουφερ.
2. Βρίσκουμε το αντίστοιχο μοντέλο Neumann.
3. Κοιτάμε πόσα db πιάνει απαραμορφωτα το Neumann λίγο πάνω από το σημείο κρος, p.x. στα 120hz, πιάνει 110db to 420 που είναι αντίστοιχο του scm50. Παραπάνω από το Neumann δε θα πιάνει το δικό μας παθητικό με τίποτα.
4. Υπολογίζουμε απαιτούμενη ισχύ λαμβάνοντας υπόψη την ευαισθησία του δικού μας ηχείου. Π.χ. για τα Χdb/2.73volt του scm50, θέλουμε Y watt για να φτάσει τα 110db.
Λίνκ για το Newmann please ?
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να ρωτήσω, για ολιγοκάναλα είναι το θρεντ;

:p
Ναι να φύγεις.... έχει και ένα άλλο καλύτερο για μόνο κεφαλές που τρέχει, να πας εκεί. Άσε εδω τον Μπούτια που τα χειρίζεται ωραία τα πράγματα. Εσύ θα πείς κανά χοντρό και μετά θα πάμε για "ψάρι στα χείλη¨ και μάλιστα έσω -έξω πάνω - κάτω χείλη 😍
Έχει βάλει
Ουερ :)

εδιτ: Α, ΟΚ θενκς
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι, το ειδα. Μικρή διαφορά mono-stereo, ένα επιπλέον ηχείο.
Για να είμαστε ακριβείς, είναι δυο ηχεία που τα κάνουν να παίζουν mono. Δεν είναι pure μόνο (ένα ηχείο) χά χά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Pdf mode on: Πρακτικός οδηγός για να δούμε πόσα βατ χρειάζεται το παθητικό ηχείο - δορυφόρος μας.
1.Μετράμε την επιφάνεια του γουφερ.
2. Βρίσκουμε το αντίστοιχο μοντέλο Neumann.
3. Κοιτάμε πόσα db πιάνει απαραμορφωτα το Neumann λίγο πάνω από το σημείο κρος, p.x. στα 120hz, πιάνει 110db to 420 που είναι αντίστοιχο του scm50. Παραπάνω από το Neumann δε θα πιάνει το δικό μας παθητικό με τίποτα.
4. Υπολογίζουμε απαιτούμενη ισχύ λαμβάνοντας υπόψη την ευαισθησία του δικού μας ηχείου. Π.χ. για τα Χdb/2.73volt του scm50, θέλουμε Y watt για να φτάσει τα 110db.
Κύριε,Κύριε,το voltage για την προδιαγεγραμμένη τιμή ευαισθησίας - αναφερόμενη στο σύνολο της υλοποίησης για παθητικά ηχεία - είναι 2,83 Volts. :)
Η δε απουσία παθητικού κρος με τη σύνδεση του ενισχυτικού αρθρώματος κατευθείαν στο εκάστοτε μεγάφωνο συνεπάγεται καλύτερη διαχείριση ισχύος και κατώτερες απώλειες κατά την ηλεκτρομηχανική μετατροπή...
Επίσης τα μεγάφωνα χαμηλών ATC έχουν χάρη στην κατασκευή των υψηλότερες τιμές κατά την απολαβή και διαχείριση ισχύος σε σχέση με πιο κοινά μεγάφωνα...

Χρήσιμο πάντως το σκεπτικό...
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μέρσι γκουρού για τις διορθώσεις. Ο πρακτικός οδηγός είναι προσεγγιστικος, και θα έλεγα ότι εμπεριέχει και το απαραίτητο headroom καθότι δε νομίζω κάποιο παθητικό ηχείο να είναι πιο γκαζιαρικο από ίδιου μεγέθους neumann, Adam ή genelec ανεξαρτήτως ... pedigree ;-)

Φυσικά ο πρακτικός οδηγός δε θα χρειαζόταν αν όλες οι φίρμες δημοσίευαν μετρήσεις αντίστοιχες με τις neumann, Adam, genelec. Οι οποίες τρεις φίρμες παράγουν μόνο ενεργά και συνεπώς δε χρειάζεται να ασχολούμαστε με τους ενισχυτές τους. Μα σε τί κόσμο ζούμε;
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Κύριε,Κύριε,το voltage για την προδιαγεγραμμένη τιμή ευαισθησίας - αναφερόμενη στο σύνολο της υλοποίησης για παθητικά ηχεία - είναι 2,83 Volts. :)
Η δε απουσία παθητικού κρος με τη σύνδεση του ενισχυτικού αρθρώματος κατευθείαν στο εκάστοτε μεγάφωνο συνεπάγεται καλύτερη διαχείριση ισχύος και κατώτερες απώλειες κατά την ηλεκτρομηχανική μετατροπή...
Επίσης τα μεγάφωνα χαμηλών ATC έχουν χάρη στην κατασκευή των υψηλότερες τιμές κατά την απολαβή και διαχείριση ισχύος σε σχέση με πιο κοινά μεγάφωνα...

Χρήσιμο πάντως το σκεπτικό...
Please explain your self.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μέρσι γκουρού για τις διορθώσεις. Ο πρακτικός οδηγός είναι large, εμπεριέχει και headroom ;-)
Διαβάζεις ακουστικές εντυπώσεις κάποιου ρηβγιόυερ: μπλα μπλα μπλα, μπλα μπλα, μπλα.
Πολυ ωραίαααα.....
Πόσο σίγουρος είσαι ότι έκανε την ακρόαση?
Ο ΔΣ έχει θεμελιωμένη αξιοπιστία από την πορεία του στο χώρο...

Για έτερους δοκιμαστές,θα μεταχειριστώ το επιχείρημα του dapost ότι είναι...θέμα headroom - σε ακατοίκητα και μη μυαλά.
Please explain your self.

We're always talking about...earthly speakers,Coral speakers are naturally from...another galaxy. :roflmao:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Δεν αναφέρομαι ντέ και καλά στον Σταμ!!!!

Να τσακωσουμε και τις μετρησεις τώρα(αγαπημένο)!!
Λεει ο Μάστορης: μπλα μπλα παραμορφωσεις, μπλα αποκριση, μπλα άξονας, μπλα χρόνος, κρότος, μπλα.

Ναι, όμορφα μάστορα ...αλλά τυγχάνει (πορκα βιτα) να έχω αυτά στα οποία αναφέρεσαι αλλά και αυτά με τα οποία τα συγκρίνεις...(δις πορκα βιτα).

Και δεν ηξευρω πως να το θέσω αλλά ή τα αυτιά σου εμπεριέχουν μπορμπότσαλα η τα δικά μου.

Επειδη για το υπόλοιπο του βίου μου θα συνεχίσω με τα δικά μου να ακόυω, θα ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ τα υπέροχα ρηβιούς στον ενδεδειγμένο χώρο για ήρεμες απολαύσεις.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο ΔΣ έχει θεμελιωμένη αξιοπιστία από την πορεία του στο χώρο...

Για έτερους δοκιμαστές,θα μεταχειριστώ το επιχείρημα του dapost ότι είναι...θέμα headroom - σε ακατοίκητα και μη μυαλά.


We're always talking about...earthly speakers,Coral speakers are naturally from...another galaxy. :roflmao:
Να σιγουρευτώ για κάτι λίγο : Το υλικό που λένε SLMM ring και χρησιμοποιούνε είναι non - conductive ή conductive ?

(Εαν είναι conductive OK , γνωστά νομίζω αυτά και πριν το 1997.)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν αναφέρομαι ντέ και καλά στον Σταμ!!!!

Να τσακωσουμε και τις μετρησεις τώρα(αγαπημένο)!!
Λεει ο Μάστορης: μπλα μπλα παραμορφωσεις, μπλα αποκριση, μπλα άξονας, μπλα χρόνος, κρότος, μπλα.

Ναι, όμορφα μάστορα ...αλλά τυγχάνει (πορκα βιτα) να έχω αυτά στα οποία αναφέρεσαι αλλά και αυτά με τα οποία τα συγκρίνεις...(δις πορκα βιτα).

Και δεν ηξευρω πως να το θέσω αλλά ή τα αυτιά σου εμπεριέχουν μπορμπότσαλα η τα δικά μου.

Επειδη για το υπόλοιπο του βίου μου θα συνεχίσω με τα δικά μου να ακόυω, θα ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ τα υπέροχα ρηβιούς στον ενδεδειγμένο χώρο για ήρεμες απολαύσεις.
Δηλαδή σα να λέμε τα έχεις εγκατεστημένα σε ομοειδή χώρο με ισοδύναμη χωροταξία και διευθέτηση;
Καθότι απ'όσο έχω υπ'όψιν οι δημοσιευθείσες μετρήσεις ηχείων αναφέρονται σε (ψευδο)ανηχοϊκές συνθήκες με τη συνδρομή λογισμικών όπως το Klippel για το ΄΄ψευδο΄΄ κομμάτι.

Για τις δε συνοδές ηλεκτρονικές συσκευές οι μετρήσεις από Audio Precision δεν λογαριάζουν ακουστικές συμπεριφορές χώρων...
Να σιγουρευτώ για κάτι λίγο : Το υλικό που λένε SLMM ring και χρησιμοποιούνε είναι non - conductive ή conductive ?

(Εαν είναι conductive OK , γνωστά νομίζω αυτά και πριν το 1997.)
Αναφέρεται καθαρά Low Electrical Conductivity...
Για περαιτέρω πληροφορίες παραπέμπω στον πλέον ειδικό επί των ATC,τον αγαπημένο μας dapost...Ο οποίος επίσης τυγχάνει σχετικός και με Harbeth,Rehdeko... :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δηλαδή σα να λέμε τα έχεις εγκατεστημένα σε ομοειδή χώρο με ισοδύναμη χωροταξία και διευθέτηση;
Καθότι απ'όσο έχω υπ'όψιν οι δημοσιευθείσες μετρήσεις ηχείων αναφέρονται σε (ψευδο)ανηχοϊκές συνθήκες με τη συνδρομή λογισμικών όπως το Klippel για το ΄΄ψευδο΄΄ κομμάτι.

Για τις δε συνοδές ηλεκτρονικές συσκευές οι μετρήσεις από Audio Precision δεν λογαριάζουν ακουστικές συμπεριφορές χώρων...

Σε παραπέμπω στον πλέον ειδικό επί των ATC,τον αγαπημένο μας dapost...Ο οποίος επίσης τυγχάνει σχετικός και με Harbeth,Rehdeko... :roflmao:
(σόρρυ διάβασα βιαστικά το πόστ σου) .... Ναι λέει μάλλον non conductive. Disregard τα σχόλια μου. Πρέπει να το ξαναδιαβάσω και τώρα έχω δουλειά. Περίεργο ...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Δηλαδή σα να λέμε τα έχεις εγκατεστημένα σε ομοειδή χώρο με ισοδύναμη χωροταξία και διευθέτηση;
Καθότι απ'όσο έχω υπ'όψιν οι δημοσιευθείσες μετρήσεις ηχείων αναφέρονται σε (ψευδο)ανηχοϊκές συνθήκες με τη συνδρομή λογισμικών όπως το Klippel για το ΄΄ψευδο΄΄ κομμάτι.
Εννοείται στον ίδιο χώρο.
Επισης δεν αμφισβητώ καμμία μέτρηση.
Το κονκλούζιον αμφισβητώ, σε σημείο που δεν μπορώ να δεχθώ ότι όντως υπήρξε ακρόαση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top