Klipsch Greek club

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Ο Denon έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον Marantz οι διαφορές τους είναι ελάχιστες.
Ο Marantz είναι λίγο πιο δυνατός, έχει 5 watt παραπάνω στα κανάλια, και 150 watt power supply, και pre-out.
Σε θέμα πάντως στερεοφωνικής εικόνας ο Marantz είναι πιο μουσικός και οι περισσότεροι λένε ότι ματσάρει καλά με τα Klipsch.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σου.... τελικά θα παραγγείλω τον Marantz sr5015 αφού είναι και λίγο καλύτερος απο τον Denon και στα δικά μου μάτια έχει και καλύτερο design.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
25
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σου.... τελικά θα παραγγείλω τον Marantz sr5015 αφού είναι και λίγο καλύτερος απο τον Denon και στα δικά μου μάτια έχει και καλύτερο design.
Αν μπορώ να προσφέρω και εγω το λιθαράκι μου, κανεις καλή επιλογή. Κι εγώ πρόσφατα "μετακόμισα" απο Denon σε Marantz, και παρολο που δεν ήταν ίδιας κατηγορίας έχω αγαπήσει τον Μαραντζ και το πως οδηγεί τα Κλιπς μου. Πιο μουσικός όπως αναφέρθηκε με πιο πολλές ρυθμίσεις και πιο κατανοητά μενού είναι λίγα απο τα πράγματα που ξεχώρισα. Πιστεύω ότι δεν θα σε απογοητεύσει καθόλου.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Klipsch Forte IV loudspeaker


1630657953966.png



...The Forte IV's high end was explicit but not harsh; the midrange was clear and full; low end was full and weighty and, in my room, sometimes lacked a little definition. That would improve in a larger room where bass waves generated by a 12" woofer and a 15" passive radiator could develop fully...

Description: Three-way, horn-loaded, floorstanding loudspeaker. Drive-units: titanium-diaphragm, K-100-TI 1" (25.4mm) compression driver affixed to a 6" × 4" K-79T horn, tweeter; K-702 1.75" (445mm) polyimide compression driver paired with a 10" × 7" K-703-M horn, midrange; K-281 12" (305mm), fiber-composite cone woofer; KD-15 15" (381mm) passive radiator. Frequency range: 38Hz–20kHz. Sensitivity: 99dB/2.83V/m. Nominal impedance: 8 ohms.
Dimensions: 35.75" (908mm) H × 16.63" (422mm) W × 13" (330mm) D, Weight: 72lb (32.7kg) each.
Finish: American walnut, natural cherry, black ash, or distressed oak.
Warranty: 5 years.
Manufacturer: Klipsch Audio Technologies, 3502 Woodview Trace, Suite 200, Indianapolis, IN 46268. Tel: (317) 860-8100, (800) 554-7724. Fax: (317) 860-9170. Klipsch manufacturing facility, 13 Hempstead #278, Hope, AR 71801. Web: klipsch.com.

 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Πάμε λίγο να αναλύσουμε το φαινόμενο της πεταλούδας και να σας εξηγήσω πως επειδή κοιμάμαι ελαφριά θα αγοράσω ηχοσύστημα Klipsch:

Παίζω ένα παιχνίδι στο κινητό εδώ και ~6 χρόνια.

Η κόρη μου(~7 ετών) ξυπνούσε για χρόνια ΚΑΘΕ βράδυ τουλάχιστον δύο φορές. Εγώ κοιμάμαι ελαφριά και η γυναίκα μου βαριά, οπότε το βάρος της νυχτερινής βάρδιας έπεφτε πάνω μου. Ξυπνούσε λοιπόν, κάναμε ότι κάναμε και την ξαναέβαζα για ύπνο. Μέχρι να με πάρει ο ύπνος, ξαναξυπνούσε. Οπότε κάθε βράδυ είχα ένα 4ωρο χαμένο. Σκέφτομαι λοιπόν και λέω: Αντί να προσπαθώ να κοιμηθώ και να ξαναξυπνάω, μήπως να μπω σε αμερικάνικη ομάδα στο παιχνίδι που αυτές τις μεταμεσονύκτιες ώρες είναι το όλοι on-line? Να μην τα πολυλογώ, κατέληξα να παίζω σχεδόν κάθε βράδυ για 3-4 ώρες και η κόρη μου εν το μεταξύ σταμάτησε να ξυπνάει.

Πήρα την απόφαση λοιπόν να βάλω ηχοσύστημα στο σπίτι. 'Οσο το ψάχνω, λέω να ρωτήσω και 2 αμερικάνους(ο ένας ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων με εμπειρία στην τοποθέτηση ηχοσυστημάτων σε σινεμά και ο άλλος βάζει ηχοσυστήματα σε αυτοκίνητα).

Εγώ: Ρε μαστόρια, τι προτείνετε να βάλω στο σαλόνι μου? 300-400 ευρώ maximum
Gavin: Mikel, πες στον νεαρό πως με 300-400 δεν πάει πουθενά. Σου προτείνω να πάρεις αυτό που έχω το 7.2 της Klipsch (~2500ευρώ)
Mikel: Μικρέ, αν είναι να δώσεις μόνο τόσα, μείνε με τα ηχεία της τηλεόρασης

Και κάπως έτσι, βρέθηκα εδώ.
Σας διαβάζω για λίγο καιρό λοιπόν και ψήνομαι ακόμα περισσότερο. Μένει μόνο να βρω τρόπο από τα 300-400 να πάω στα 2500!! Λογικά το project θα υλοποιηθεί κομμάτι κομμάτι σταδιακά με την πρώτη αγορά να γίνεται τους επόμενους δύο μήνες.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και θα τα λέμε συχνά
 


Μηνύματα
3
Reaction score
1
Για τι χρήση τα θες τα ηχεία;
Καλημέρα,

κυρίως μουσική. Metal, Hip Hop, Rap, Ηλεκτρονική(άτιμο DI. FM με έχεις κάψει) και ταινίες/σειρές. Το ηχοσύστημα θα συνδέεται με Bluetooth με τον προτζέκτορα της Blitzwolf® BW-VT1 (δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά την δουλειά του την κάνει) Μουσική θα παίζει από την Alexa(λογικά με Blue-tooth ή Wi-Fi)
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρα, αυτές τις μέρες ψάχνομαι για αγορά πέντε ηχείων Klipsch, έχω το νου μου και περιμένω έξτρα BF προσφορές. Αυτή τη στιγμή χωρίς εκπτώσεις βρίσω σημαντικές διαφορές στις τιμές σε καταστήματα της Γερμανίας (electrowelt24) σε σχέση με τα δικά μας .
Ξέρει κανείς πάνω κάτω τι παίζει με τα μεταφορικά ;
Θα ακολουθήσει ανάρτηση με τις σκέψεις μου για τα σετ που έχω στο μυαλό μου.
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλησπέρα φίλε υπάρχει αυτό που έχει Klipsch είναι και στο ebay για ρίξε μία ματιά.
Καλησπέρα , ευχαριστώ
Ίδιες τιμές έχει πάνω κάτω με όλα τα υπόλοιπα στη Γερμανία , 1-2 ηχεία που ήταν σε πολύ μικρότερη τιμή ήταν μεταχειρισμένα απ ότι κατάλαβα.

Λοιπόν , όσον αφορά τις σκέψεις μου τώρα .
Πρώτα απ όλα τα κλιψ θα αντικαταστήσουν τα ηχεία που φαίνονται στο χώρο αυτό .
Αρχικά θα παίξουν για κανα χρόνο περίπου αναγκαστικά με τον yamaha rxv 581 , μέχρι να έρθουν Ευρώπη οι ενισχυτές με Dirac .
Xρήση 90% ταινίες , 10% αθλητικά .

Πιστεύω θα ήμουν ικανοποιημένος από τη Νew Reference σειρά με τα : R620 f και R51M αλλά εδώ μας τα χαλάει το κεντρικό . Ήθελα κάτι καλύτερο από το R51M . Μια λύση θα ήταν να βάλω στο σετ το RP 600c που αρέσει περισσότερο , αλλά φοβάμαι μήπως κάνω μαντάρα τη μπροστά σκηνή χρησιμοποιώντας κεντρικό από τη μεγαλύτερη σειρά .

Η επόμενη μου σκέψη είναι RP6000F , RP 600C για ομοιομορφία μπροστά και surround τα R51 M για να μειωθεί κάπως το κόστος .

Ακόμα πιο μικρό κόστος θα είχε μια μείξη παλαιάς RP σειράς με νέας RP, όπως
RP 260F (παλιά σειρά ) , RP 600C (νέα σειρά ) και R51 M πίσω .

Εννοείται ότι παραπάνω επιλογές είναι συμβιβαστικές , το καλύτερο θα ήταν να πάρω ίδια σειρά RP παντού .

Οι τιμές που βρίσκω τώρα τα ηχεία είναι:
New Reference
R620F ,650
R52C , 199
R51M, 219

Old RP
RP 260F, 700
RP 440C, 400
RP 150M, 440

New RP
RP6000F, 796
RP 600c , 380
RP 500M , 398
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μην πάρεις τίποτα κάτω από RP σειρά σε όλα τα ηχεία.
Προτίμησε στην δεύτερη επιλογή το 450c αν το βρίσκεις.
Έχω το 440c και είμαι υπέρ ευχαριστημένος αλλά ακούω στα 2 μέτρα σε παραπάνω δεν ξέρω τι κάνει.

Απ ότι λένε κάνοντας μίξη παλια rp με νέα δεν έχουν διαφορές.
Δεν το γνωρίζω προσωπικά, αλλά έτσι λένε.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Μην πάρεις τίποτα κάτω από RP σειρά σε όλα τα ηχεία.
Προτίμησε στην δεύτερη επιλογή το 450c αν το βρίσκεις.
Έχω το 440c και είμαι υπέρ ευχαριστημένος αλλά ακούω στα 2 μέτρα σε παραπάνω δεν ξέρω τι κάνει.

Απ ότι λένε κάνοντας μίξη παλια rp με νέα δεν έχουν διαφορές.
Δεν το γνωρίζω προσωπικά, αλλά έτσι λένε.
Kaι στα surround λες να πάω σε rp σειρά δλδ; electrowelt που κοίταξα 40 ευρώ βγαίνουν τα μεταφορικά , μια χαρά .
O ενισχυτής θα τα οδηγήσει αξιοπρεπώς σε εντάσεις έως -15db μέχρι να έρθει το νέο μηχάνημα ;
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ωραία τα 8000F , τα φοβάμαι στην οδήγηση .
Εφόσον μελλοντικά θα πας και για AV μην τα φοβάσαι.

Και AV παίζει στις αγγελίες, Maranrtz 7012 σε καλούτσικη τιμή, είναι σαμπανιζέ όμως και όχι μαύρος.

Επίσης, τιμές καλύτερες απο αυτές του mdsound και elecrowelt δεν θα βρεις εδώ, σε καινούρια πάντα.
Και τα 2 καταστήματα είναι εγγυημένα και με κόστος αποστολής τίποτα, σε σχέση με ογκο και βάρος αντικειμένων.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Πάντως φίλε θέλω να σου ένα μπράβο που κοιτάς για klipsch γιατί για τις ταινίες που τα θέλεις είναι VFM η καλύτερη αγορά.
 


Μηνύματα
16
Reaction score
3
Κοίταξα και εγω λίγο στο mdsound που αναφέρθηκε παραπάνω και βρήκα τα RP-6000F στα 398ευρώ, το ζευγάρι και καινούργια.. Δε ξέρω αν υπάρχει κάτι το οποίο δε κατάλαβα καλά βέβαια στην τιμή ή αν ισχύει όντως.. Τόσο φθηνά δεν τα περίμενα..

 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κοίταξα και εγω λίγο στο mdsound που αναφέρθηκε παραπάνω και βρήκα τα RP-6000F στα 398ευρώ, το ζευγάρι και καινούργια.. Δε ξέρω αν υπάρχει κάτι το οποίο δε κατάλαβα καλά βέβαια στην τιμή ή αν ισχύει όντως.. Τόσο φθηνά δεν τα περίμενα..

Klipsch RP-6000F NEW <<< piece >>>> floorstanding speaker RP6000F
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top