Klipsch Greek club

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλημέρα
Δε ξέρω το ποσό που θέλεις να διαθέσεις αλλά κοίταξε αυτό
μια άλλη καλή μάρκα είναι η Atacama
και η Custom Design
 

Μηνύματα
28
Reaction score
25
Καλημέρα
Δε ξέρω το ποσό που θέλεις να διαθέσεις αλλά κοίταξε αυτό
μια άλλη καλή μάρκα είναι η Atacama
και η Custom Design
Σχετικά με το ποσό, όλα σχετικά είναι. Αν δω κάποια βάση όμορφη και σταθερή που να με ψήνει, κάνω και μια μικρή υπέρβαση.

Τις είχα δει αυτές που προτείνεις, αλλά φαντάζομαι οτι το RP-600 δείχνει ξένο πάνω σε αυτές. Έψαξα μήπως βρω καμιά φώτο για να καταλάβω πως θα είναι το σύστημα στημένο αλλά δεν βρήκα.

Και τις Ατακαμα τις είδα. Γενικά μου αρέσουν πιο πολύ από τις Custom Design (γούστα είναι αυτά.).

EDIT: ψέμα μεγάλο. τελικά υπάρχουν φωτό. Δεν με ψήνουν όμως.
1623142361236.png
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Εγω πηρα λαμαρινα χοντρη, 4 χλστ νομίζω, για πανω κατω, στρατζαριστο (ετσι νομιζω το ειπαν, σωληνας τετραγωνος) και τα πήγα σε σιδερα για κολληση. Τον σωληνα τον γεμισα με χαλαζιακη αμμο.
Μετα τριψιμο με λιμα να μην κοβουν, βαψιμο με σπρευ μαυρο ματ και τελος.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
25
Εγω πηρα λαμαρινα χοντρη, 4 χλστ νομίζω, για πανω κατω, στρατζαριστο (ετσι νομιζω το ειπαν, σωληνας τετραγωνος) και τα πήγα σε σιδερα για κολληση. Τον σωληνα τον γεμισα με χαλαζιακη αμμο.
Μετα τριψιμο με λιμα να μην κοβουν, βαψιμο με σπρευ μαυρο ματ και τελος.
Ωραίος! Μήπως έχεις φωτο με το ηχείο πάνω να μοιραστείς ?
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Εγω πηρα λαμαρινα χοντρη, 4 χλστ νομίζω, για πανω κατω, στρατζαριστο (ετσι νομιζω το ειπαν, σωληνας τετραγωνος) και τα πήγα σε σιδερα για κολληση. Τον σωληνα τον γεμισα με χαλαζιακη αμμο.
Μετα τριψιμο με λιμα να μην κοβουν, βαψιμο με σπρευ μαυρο ματ και τελος.
αυτά είναι αν σε βοηθάει......... συγνώμη για την φώτο φίλε @ragavelas

304211_d5c02032757f537bebc4693025fa8d1b.jpg
 


Μηνύματα
28
Reaction score
25
αυτά είναι αν σε βοηθάει......... συγνώμη για την φώτο φίλε @ragavelas

View attachment 214989
Ωχ καλά ούτε που τις είδα τις βάσεις. με τέτοιο σαμπ στην φωτό. χαχαχα

Μια χαρά φαίνονται. Και θεωρητικά μπορείς να βάλεις πιο χοντρό τετράγωνο σωλήνα.
Αφενός μπορείς να γεμίσεις με περισσότερο υλικό μέσα για βάρος και σταθερότητα.
Και αφετέρου για το μπούγιο που λένε. Θα δείξει πιο γεμάτο το σύνολο.

Ωραίος ο φίλος.
 



Μηνύματα
6
Reaction score
2
Καλησπέρα στην ομάδα.... είναι το πρώτο μου post οπότε συγχωρέστε για τυχόν λαθοι....έχω μπει στη διαδικασία χτησιματος νέου 7.2 συστήματος..... χώρος 45 τμ.....θα ήθελα την άποψη σας για τα το σύνολο που σκέφτομαι.... front/rear/surround klipsh r-51m, δλδ 6 κομμάτια, center klipsh r-52c, και subwoofer 2 x klipsh r-100sw ενα μπροστά και ενα πίσω..... ενισχυτή σκέφτομαι για τον Denon Avr-x2700h...τα χρήματα γενικά για το σύνολο περίπου 2500€ .... εάν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα ευχαρίστως
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα φίλε μου, καλώς ήρθες στη παρέα μας ......
Πολύ καλά και αποφάσισες για klipsch, άλλωστε είμαστε λάτρεις εδώ αυτής της εταιρίας.
Δυο συμβολές θα ήθελα να σου δώσω γιατί αλλαγές δε μπορούμε να κάνουμε πάντα.
1) Κοίταξε τη rp σειρά το ξέρω ότι είναι πιο ακριβή αλλά καλύτερη.
2) Αν μπορείς για σαμπ δες το svs 1000 γιατί για τα σαμπ των klipsch δεν ακούγονται καλές κριτικές.
Ο Denon για αρχή είναι καλός αλλά μικρός.
Αν μπορείς να αντέξεις οικονομικά κοίταξε τα.
Η άποψη μου,
Φιλικά .....
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
Καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Όπως σου είπε και ο συνονόματος, τα sub της klipsch είναι διαβόητα για τις αστοχίες των ενισχυτών τους.
Εναλλακτικά δες αυτά: https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html
ή https://www.skroutz.gr/s/13400163/Polk-Audio-HTS-10-Black.html
Για ενισχυτή denon από τον 3600 και πάνω. Έχει επιπλέον του 2700 που κοιτάς, εξόδους προενίσχυσης και πρόγραμμα ισοστάθμισης xt32, αρκετά καλύτερο του απλού xt.
Θα βοηθούσε εάν μας έλεγες αποστάσεις ακρόασης, γιατί 45 τετραγωνικά μου φαίνονται πολλά για τα ηχεία πού κοιτάς.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Λάθος ο χώρος πού σας ανέφερα... είναι 5χ5= 25τμ..... τετράγωνος ο χώρος.....στον τειχο θα μπει μία 75'' tv..... Θέλω να βλέπω ταινίες αλλά να μπορώ να ακούσω και λίγο ποιοτικά μουσική..... ταβάνι για μένα είναι τα 2500€.... προτιμώ ηχεία βιβλιοθήκης με βάσεις στον τειχο λόγω μικρού παιδιού....δεν αφήνει καλώδιο για καλώδιο που βρίσκεται χαμηλά
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Οκ για το χώρο, άλλο 25 και άλλο 45τ.μ.
Τώρα όταν λες ποιοτικά μουσική τι εννοείς ακριβώς ?
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Δεν μπορώ να σου πω κάποιο είδος μουσικής συγκεκριμένα... ακούμε τα πάντα απο metal μέχρι και κλαρίνα..... απλά θέλω καθαρό ήχο όχι σαν κάτι Fenton πού έχω...
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Τελικά έκανα την παραγγελία και έβαλα 2 sub klipsh r-120w.... διάβασα ότι τα νεώτερα δεν έχουν τα προβλήματα των παλιών....μου μένει μόνο ο ενισχυτής και μάλλον θα καταλήξω στον Denon avr2700h
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα φίλε μου,
Καλορίζικα και καλές ακροάσεις σου εύχομαι.
Τώρα για τον ενισχυτή που σκέφτεσαι αν μπορείς να πας στον 3700 είναι καλύτερος γιατί ......
Ο Denon AVR-X3700H διαθέτει περισσότερα κανάλια, περισσότερη ισχύ ανά κανάλι, περισσότερη επεξεργασία καναλιών, πιο προηγμένο σύστημα διόρθωσης δωματίου και μεγαλύτερη τροφοδοσία.
Υποστηρίζει ροή DSD μέσω HDMI και IMAX Enhanced, και έχει αναλογικά pre-out.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Καλησπέρα φίλε μου,
Καλορίζικα και καλές ακροάσεις σου εύχομαι.
Τώρα για τον ενισχυτή που σκέφτεσαι αν μπορείς να πας στον 3700 είναι καλύτερος γιατί ......
Ο Denon AVR-X3700H διαθέτει περισσότερα κανάλια, περισσότερη ισχύ ανά κανάλι, περισσότερη επεξεργασία καναλιών, πιο προηγμένο σύστημα διόρθωσης δωματίου και μεγαλύτερη τροφοδοσία.
Υποστηρίζει ροή DSD μέσω HDMI και IMAX Enhanced, και έχει αναλογικά pre-out.
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.....ο 3700 δεν είναι διαθέσιμος μόνο με παραγγελία 30 μέρες για παραλαβή..... είδα και τον marantz sr5015 ο οποίος είναι 100w το κανάλι και μου φάνηκε καλός.....θα ήθελα τη γνώμη σου
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Ο Denon έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον Marantz οι διαφορές τους είναι ελάχιστες.
Ο Marantz είναι λίγο πιο δυνατός, έχει 5 watt παραπάνω στα κανάλια, και 150 watt power supply, και pre-out.
Σε θέμα πάντως στερεοφωνικής εικόνας ο Marantz είναι πιο μουσικός και οι περισσότεροι λένε ότι ματσάρει καλά με τα Klipsch.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.250
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top