Να πάρω Κλίπς ή ενεργά ;

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Να κάνω κι εγώ τις παρατηρήσεις μου από τη δική μου οπτική γωνία.

Ο καναπές βλέπω ότι είναι ευθυγραμμισμένος στο πίσω μέρος του με τον τοίχο, για αυτό και είναι στη θέση που είναι. Επίσης μπροστά του και μπροστά από το τραπεζάκι υπάρχει κενός χώρος που δε χρησιμεύει πουθενά.
Θα πρότεινα να μετακινήσεις τον καναπέ μπροστά περίπου μισό μέτρο. Αυτό θα έχει θετικά αποτελέσματα με το να μειωθεί η απόσταση από τα εμπρός ηχεία και την οθόνη, να αυξηθεί η απόσταση από τα surround, ώστε η διαφορά της με την απόσταση των εμπρος να μικρύνει και τέλος θα έχεις μεγαλύτερο ποσοστό άμεσου ήχου από τώρα. Επίσης να προσέξεις να έχεις ακριβώς ισόπλευρο τρίγωνο ηχεία-κεφάλι σου. Πόσο απέχουν τα εμπρός ηχεία μεταξύ τους;
Θα πρότεινα επίσης να δοκιμάσεις το sub στη δεξιά γωνία, με μετρήσεις, αν παίζει καλύτερα.
Ισόπλευρο τρίγωνο σχηματίζουν τα ηχεία και η θέση ακρόασης . Όλα 2,65 από εμένα και τα L, R 2.65 άνοιγμα . Το sub αρχικά το είχα εκεί που λες , με το αφτί έπαιζε ελάχιστα πιο δυνατά και κουνούσε λίγο περισσότερο τον καναπέ. Δεν καθόταν όμως σταθερά ή καθόταν με πατέντες από κάτω εξαιτίας του πατώματος όπου στο σημείο εκείνο είναι θεόστραβο . Εκεί που το έχω τώρα δένει καλύτερα με τα κυρίως και νομίζω πως ακούω περισσότερες συχνότητες . Το έχω σηκώσει και λίγο με diy βάση υλικών που μ πρότεινε o @costas EAR . Νομίζω βελτιώθηκε ακόμα πιο πολύ . Στη μουσική μου αρέσει , στις ταινίες με κουνάει αρκετά χωρίς βαβούρα . Δεν το έχω μετρήσει αλλά νομίζω με ικανοποιεί .
 





Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Σκέφτομαι κλιψ γιατί όπως έχω τα πράγματα στο μυαλό μου (μπορεί να τα έχω λάθος ) ο Yamaha μπορεί να τα οδηγήσει πολύ πιο εύκολα από άλλα ηχεία ίδιας τιμής λόγω της μεγάλης τους ευαισθησίας .
88 db πραγματική ευαισθησία , στα λ7 τους επίσης υπάρχει σειρά καλύτερων επιλογών.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
88 db πραγματική ευαισθησία , στα λ7 τους επίσης υπάρχει σειρά καλύτερων επιλογών.
πες μου τις προτάσεις σου , στη ίδια κατηγορία τιμής πάντα, μη ξεφύγουμε . Επίσης ψάχνω και ενισχυτή ή ο 581 θα με καλύψει ;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
πες μου τις προτάσεις σου , στη ίδια κατηγορία τιμής πάντα, μη ξεφύγουμε . Επίσης ψάχνω και ενισχυτή ή ο 581 θα με καλύψει ;
Στα 6.5αρια (με οτι σημαίνει αυτό ως απόσταση ακρόασης, η οποία δεν πρέπει να ειναι 3-4 μέτρα).
1. Elac dbr62
2. kef q350
3. focal aria 906 (με λίγο παζάρι).
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
εγώ θα σου πρότεινα τα λεφτά αυτά να τα δώσεις σε room treatment....ότι ηχείο και να βάλεις σε τέτοιο άδειο χώρο....δεν θα το ακούσεις ποτέ....

άνοιξε και τα L-R πιο πολύ να έχεις ισόπλευρο τρίγωνο ως προς την θέση ακρόασης...έχεις χώρο

με το ρουμ τριτμεντ θα αναβαθμίσεις τον ήχο των ηχείων σου...και ότι ηχείων θα βάλεις στο μέλλον...
θα εκπλαγείς με 1-1.5 χιλιάρικο σε αυτά τα τετραγωνικά πως θα ακούς ;)
[/Q0UOTE]
Καλησπέρα. τι ακριβώς είναι το room treatment; Το εμπορεύεται κάποιος εδώ η μόνο internet;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top