Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.462
Δεν υπάρχει διαφωνία παρά μόνο εάν κάποιος θεωρεί ότι οι μετρήσεις είναι πανάκια, ότι μπορεί να βασίζεται απόλυτα σε αυτές και ότι έχουν ερευνηθεί όλα.
Όσον αφορά τους ενισχυτές, δεν υπάρχουν πλέον γκρίζες περιοχές, παρά μόνο στο μυαλό των ξεροκέφαλων. Έχει λήξει το θέμα. Η παραμόρφωση ακολουθεί τον θόρυβο. Αυτό ήταν ανήκουστο έως και μερικά χρόνια πριν. Να μη μιλήσω για την αντίσταση εξόδου. Η οποία, βεβαίως, καθιστά τον ενισχυτή αναίσθητο στις αλλαγές καλωδίων, και κατ' επέκταση το σύστημα μη αναλυτικό, α-τςςςςςςςςς....

Βέβαια, κανέναν δεν προσπαθώ να πείσω με το ζόρι. Οκ?

2021-09-29.jpg
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Έχει αναγνωρίσει επίσης ότι η συμπερίληψη του φίλτρου για τις υπερηχητικές συνιστώσες στο βρόχο ανάδρασης όπως έχει γίνει στα Hypex nCore αποτελεί έξυπνη επιλογή για την εξάλειψη φαινομένων από παραμόρφωση διάβασης...

Μάθε να μην παίρνεις προσωπικά διάφορα σχόλια...Καθένας μας μπορεί να βρίσκει την απόλαυση όπως του κατέβει,στους δε κατόχους immersive ηχοσυνόλων κατεβαίνει κυριολεκτικά από...την οροφή. :wink:
Μα ο άνθρωπος (αλλά και εγω) δεν έχει κάποια "γνώμη" όπως ίσως νομίζεις. Είναι μηχανικός -σχεδιατής. Ψάχνει το ορθό. Θέλει καλύτερες μετρητικές μεθόδους για να διαπιστώσει τα ελαττώματα της μια ή της άλλης υλοποίησης και οι συγκρίσεις και τα οφέλη να προκύπτουν απο αντικειμενικές μεθόδους. Η δουλειά του είναι μέχρι και να βρεί τρόπο να τον "χαλάσει" ή/και να βρεί τις αδυναμίες του αλλά και τα πλεονεκτήματα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα ο άνθρωπος (αλλά και εγω) δεν έχει κάποια "γνώμη" όπως ίσως νομίζεις. Είναι μηχανικός -σχεδιατής. Ψάχνει το ορθό. Θέλει καλύτερες μετρητικές μεθόδους για να διαπιστώσει τα ελαττώματα της μια ή της άλλης υλοποίησης και οι συγκρίσεις και τα οφέλη να προκύπτουν απο αντικειμενικές μεθόδους. Η δουλειά του είναι μέχρι και να βρεί τρόπο να τον "χαλάσει" ή/και να βρεί τις αδυναμίες του αλλά και τα πλεονεκτήματα.
Ο Cordell ανήκει στους ειδικούς...Οι υπόλοιποι μπορεί να έχουμε κάποια γνώμη,εκείνος όμως έχει τη δυνατότητα να παραγάγει ο ίδιος γνώση και...γνώμη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Όσον αφορά τους ενισχυτές, δεν υπάρχουν πλέον γκρίζες περιοχές, παρά μόνο στο μυαλό των ξεροκέφαλων. Έχει λήξει το θέμα. Η παραμόρφωση ακολουθεί τον θόρυβο. Αυτό ήταν ανήκουστο έως και μερικά χρόνια πριν. Να μη μιλήσω για την αντίσταση εξόδου. Η οποία, βεβαίως, καθιστά τον ενισχυτή αναίσθητο στις αλλαγές καλωδίων, και κατ' επέκταση το σύστημα μη αναλυτικό, α-τςςςςςςςςς....

Βέβαια, κανέναν δεν προσπαθώ να πείσω με το ζόρι. Οκ?

View attachment 224661
Τον πουτση έπρεπε να τον λένε καραπουτσαρά. Τσγάμσε όλους.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Όσον αφορά τους ενισχυτές, δεν υπάρχουν πλέον γκρίζες περιοχές, παρά μόνο στο μυαλό των ξεροκέφαλων. Έχει λήξει το θέμα. Η παραμόρφωση ακολουθεί τον θόρυβο. Αυτό ήταν ανήκουστο έως και μερικά χρόνια πριν. Να μη μιλήσω για την αντίσταση εξόδου. Η οποία, βεβαίως, καθιστά τον ενισχυτή αναίσθητο στις αλλαγές καλωδίων, και κατ' επέκταση το σύστημα μη αναλυτικό, α-τςςςςςςςςς....

Βέβαια, κανέναν δεν προσπαθώ να πείσω με το ζόρι. Οκ?

View attachment 224661
Άντε με κάνατε όλοι (και κυιρίως εσύ Κώστα χά χά) να ασχοληθώ, μετά απο 10 χρόνια, πάλι με διάβασμα για audio, πράγμα που σιχαίνομαι.

Ευτυχώς βοηθά λίγο το επιστημονικό υπόβαθρο. Μου πήρε μισή ώρα να διαβάσω και να αποφασίσω κιόλας ότι θα περιμένω, τα του νιτριδίου του γαλλίου (GaΝ, άχρωμο αζωτούχο γάλλιο, σε κρυστάλλωση στο εξαγωνικό με δομή βουρτσίτη και στο κυβικό με δομή σφαλερίτη). Και να φανταστείς ότι είχα ασχοληθεί παλιά λίγο με GaAs.

Το μόνο που βρήκα είναι απο Orchard Audio. Υπάρχουν ενισχυτές που να έχουν υλοποιηθεί με τετοια modules ? για εμάς τους λαικούς ? Εάν ναι, κάνε μου μια λίστα please. Εάν όχι δώσε μια εικόνα για το μέλλον προγραμματισμού τέτοιων υλοποιήσεων απο κάποιες εταιρίες (όχι και 2 προτάσεις χά χά, όπως συνηθίζεις, απλά να μου τα γράψεις γιατί δε σκαμπάζω και καλά).

Υ.Γ. Δε ξέρω τι Πουτση λένε οι άλλοι, εγω θα λέω Isamu Akasaki και Hiroshi Amano που το κατασκεύασαν. :)


 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694





Και μια ΕΚπληξηηηη
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513





Και μια ΕΚπληξηηηη
Έτοιμα τα είχες ? χά χά . Καλωσήρθα στο σήμερα. Σε βλέπω έτοιμο να αγοράσεις ε ? Καλά θα κάνεις.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Έτοιμα τα είχες ? χά χά . Καλωσήρθα στο σήμερα. Σε βλέπω έτοιμο να αγοράσεις ε ? Καλά θα κάνεις.
Έτυχε να διαβάσω ένα άρθρο πριν λίγους μήνες.
Όσο για αγορές, αργότερα δυστυχώς. Προς το παρόν ο προϋπολογισμός πάει αλλού. Έξοδα φοιτήτριας και φροντιστήρια υποψήφιου...

Πάντως έχω ισχυρή προτίμηση σε ενεργά
Λέω να περιμένω μήπως βγάλει ο Πούτζης τα "μετα-Κιι" με το νέο μεγάφωνο και πχιουριφάι μόντιουλς :laugh:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Το μόνο που βρήκα είναι απο Orchard Audio. Υπάρχουν ενισχυτές που να έχουν υλοποιηθεί με τετοια modules ? για εμάς τους λαικούς ?
Υ.Γ. Δε ξέρω τι Πουτση λένε οι άλλοι, εγω θα λέω Isamu Akasaki και Hiroshi Amano που το κατασκεύασαν. :)
Πολύ ωραία,class-D ενισχυτές των οποίων η ωφέλιμη λειτουργία δεν θα διέφερε στην πράξη από class-A,αλλά με μηδαμινές απώλειες ενέργειας...

Μένεις όμως πίσω...Το ενδεδειγμένο ερώτημα είναι πότε αναμένονται ενεργά ηχεία με ενσωματωμένα τέτοια αρθρώματα...Δεν χρειάζεται να είναι πανάκριβα,όπως φάνηκε σ'ένα από τα λινκ του Λαγκαδιανού...
...
Και μια ΕΚπληξηηηη
Παραλλήλως ένα υπέρτατο καραγκιοζιλίκι...Εγκλεισμός του αρθρώματος σε γυάλινο περίβλημα εν είδει λυχνίας...μεταφορικού κενού. :sneaky:
(Ας έβαζαν και κόκκινα φωτάκια να έδενε το ΄΄γλυκό΄΄)

@thva ρωτα (και πσακσε)για τα φιλτρα οπως ηταν το αρχικο ερωτημα.. 🙈🙉🙊
Το θέμα είναι ακριβώς να βρίσκουμε ποιες δράσεις προάγουν την ακροαματική διαφάνεια πέραν του...marketing. :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πολύ ωραία,class-D ενισχυτές των οποίων η ωφέλιμη λειτουργία δεν θα διέφερε στην πράξη από class-A,αλλά με μηδαμινές απώλειες ενέργειας...

Μένεις όμως πίσω...Το ενδεδειγμένο ερώτημα είναι πότε αναμένονται ενεργά ηχεία με ενσωματωμένα τέτοια αρθρώματα...Δεν χρειάζεται να είναι πανάκριβα,όπως φάνηκε σ'ένα από τα λινκ του Λαγκαδιανού...

Παραλλήλως ένα υπέρτατο καραγκιοζιλίκι...Εγκλεισμός του αρθρώματος σε γυάλινο περίβλημα εν είδει λυχνίας...μεταφορικού κενού. :sneaky:
(Ας έβαζαν και κόκκινα φωτάκια να έδενε το ΄΄γλυκό΄΄)


Το θέμα είναι ακριβώς να βρίσκουμε ποιες δράσεις προάγουν την ακροαματική διαφάνεια πέραν του...marketing. :sneaky:
Ναι μεγάλο καραγκιοζιλίκι, και το λέω εγώ που έχω και μου αρέσουν οι λάμπες (όχι γενικά οι λάμπες, μόνο μια συγκεκριμένη τοπολογία κλπ πολλά κλπ) . Ο Σταύρος, προφανώς το ξέρει και το έβαλε για να με πειράξει λίγο αλλά δε ξέρει ότι έχω "σύγχρονη" λάμπα και το άκουσμα μου δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό που φαντάζεται κάποιος.

++ Μένεις όμως πίσω...Το ενδεδειγμένο ερώτημα είναι πότε αναμένονται ενεργά ηχεία με ενσωματωμένα τέτοια αρθρώματα...Δεν χρειάζεται να είναι πανάκριβα,όπως φάνηκε σ'ένα από τα λινκ του Λαγκαδιανού...++

Όχι,, δε θα υπάρξει πρόβλημα νομίζω. Εγω δεν είμαι απο αυτούς που βιάζονται να είναι fan boy (ακριβώς το αντίθετο) αλλά εδώ απο ότι καταλαβαίνω μιλάμε για κάτι ιδιαίτερο. Δεν είμαι ειδικός, αλλά η ελευθερία που δίνουν τα GaN (οριζόντιας δομής είναι) στον σχεδιαστή, η ανωτερότητα τους στο να ξεπεραστούν πολλά εγγενή προβλήματα που δημιουργούνται απο τα κάθετης δομής "mosfet" που μέχρι τώρα χρησιμοποιούνταν στους D (eδω κολλάει και ο Cordell), η χρήση τους ήδη εδω και χρόνια σε συστήματα με περιορισμένο διαθέσιμο χώρο και απαιτητικές συνθήκες θερμοκρασιακές RF emi και όχι μόνο (απο πυραύλους μέχρι ...), και πολλά άλλα πλεονεκτήματα .... θα κυριαρχήσει. Εαν ήταν κάτι απλώς marginally καλό θα είχα αναστολές. Θα κυριαρχήσουν παντού. Σε όλες κυριολεκτικά τις "συσκευές". Τώρα audio είναι αυτό αλλά ήδη η στροφή είναι μεγάλη και θα ανγκαστεί να ακολουθήσει. Σιγά μη κάτσει το audio να βασίζεται στα προβλήματα των cells των απλών Si mosfet, στην διαθέσιμότητα τους, στην μη παραγωγή πλέον καλών, αξιόπιστων , θερμικά σταθερών και διαφορετικών χαρακτηριστικών (στην πράξη , άσε τι λένε τα simulations) κλπ τεχνικά προβλήματα τους αλλά και σχεδιασμού που δημιουργούν. Πέρα απο τον ήχο που είναι άλλο θέμα υποκειμενικό, εδώ υπήρχαν άλλα προβλήματα αξιοποιστίας και "ορθής" τεχνικά λειτουργίας άσχετα ότι κανένας δεν τα πολυσσυζητούσε (εκτός απο τον Cordell και για αυτό στον ανέφερα). Δεν είναι η ποιότητα του ήχου μόνο .... που και αυτή υποκειμενικά βλέπω σχολιάζεται σαν καλύτερη .... βέβαια είναι και η υλοποίηση ... end of game για πολλά χρόνια είναι αυτό.

Τεχνολογικά δεν υπάρχει θέμα. Και ο τιμές θα πέσουν.

Πάντως αυτός ο Meriill εδω αυτά που λέει τεχνικά είναι όλα σωστά. Δε ξέρω τι λέει ο Πουτσης .... για μένα "τραγουδάει". https://6moons.com/audioreview_articles/merrill/

Δε συνηθζίω να βάζω λίνκ απο ριβιούς αλλά εδώ μιλάμε για λεγόμενα κατασκευαστή και για αυτό το έβαλα.

Αυτός ο ριβιούερ, τον είχα για βλάκα όπως πολλούς (παλιά που διαβαζα λίγο ριβιους) αλλά με εξέπληξε λίγο καθως λέει κάποια πράγματα που δε έχω ακούσει να τα πεί άλλος και συμφωνώ. Αντίθετα όλο βλακείες πάνω στις βλακείες λένε πολλοί τόσα χρόνια. Μυθοι πάνω στους μύθους. (π.χ. λέει σωστά για τα πως πραγματικά ακούγονται τα βιολιά, για το seperation των οργάνων που δεν υπάρχει στο real life όπως αναπαράγεται απο το Χαι Φαι και μας πρήξαν τόσα χρόνια, για την πραγματική μετατόπιση τονικά πρός τα μεσοχαμηλά όταν ακούς λαιβ όργανα). Πλάκα έχει που αυτός ο Merill του λέει κάποια στιγμή : Να δείς είναι σαν λάιβ ... και τον "κρέμασε" ο ριβιούερ. Εντωμεταξύ μάλλον ο Merilll σου λέει .... ας του πω κανά τέτοιο κουφό .... ριβιούερ είναι, βλάκας είναι .... βέβαια ο άλλος αρπάχτηκε απο αυτό και τον κρέμασε χά χά για την "λάθος" closed mike προσέγγιση . Ανησυχητικό "για κάποιους" σαν εμένα χά χά λίγο το κλινικό - αναλυτικό που λέει ο ριβιούερ αλλά αυτά εξαρτώνται και απο άλλα πράγματα ιμπλιμιτέισον που έλεγε και η Μέρκελ και εξάλλου έχει την ομορφιά του. Εξάλλου η λεγόμεη so called "τάξη" Α των πολλών βατ άλλων τρανσιστόρ έχει λίγο τέτοια χαρακτηριστικά. Το bias κάνει τη διαφορά που δεν είναι υψηλό. Άσχετα με αυτά τα του ήχου ... τεχολογικά είναι υποδειγματική λύση.

Εάν θές πες μας λίγα πράγματα και για τα "φίλτρα" σε μια τέτοια GaN υλοποίηση ... συγκριτικά με τα παλιά ... πιο benign δε θα είναι λογικά ή όχι ? Γιατί δεν γινεται λόγος και για αυτό ?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι μεγάλο καραγκιοζιλίκι, και το λέω εγώ που έχω και μου αρέσουν οι λάμπες (όχι γενικά οι λάμπες, μόνο μια συγκεκριμένη τοπολογία κλπ πολλά κλπ) . Ο Σταύρος, προφανώς το ξέρει και το έβαλε για να με πειράξει λίγο αλλά δε ξέρει ότι έχω "σύγχρονη" λάμπα και το άκουσμα μου δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό που φαντάζεται κάποιος.

++ Μένεις όμως πίσω...Το ενδεδειγμένο ερώτημα είναι πότε αναμένονται ενεργά ηχεία με ενσωματωμένα τέτοια αρθρώματα...Δεν χρειάζεται να είναι πανάκριβα,όπως φάνηκε σ'ένα από τα λινκ του Λαγκαδιανού...++

Όχι,, δε θα υπάρξει πρόβλημα νομίζω. Εγω δεν είμαι απο αυτούς που βιάζονται να είναι fan boy (ακριβώς το αντίθετο) αλλά εδώ απο ότι καταλαβαίνω μιλάμε για κάτι ιδιαίτερο. Δεν είμαι ειδικός, αλλά η ελευθερία που δίνουν τα GaN (οριζόντιας δομής είναι) στον σχεδιαστή, η ανωτερότητα τους στο να ξεπεραστούν πολλά εγγενή προβλήματα που δημιουργούνται απο τα κάθετης δομής "mosfet" που μέχρι τώρα χρησιμοποιούνταν στους D (eδω κολλάει και ο Cordell), η χρήση τους ήδη εδω και χρόνια σε συστήματα με περιορισμένο διαθέσιμο χώρο και απαιτητικές συνθήκες θερμοκρασιακές RF emi και όχι μόνο (απο πυραύλους μέχρι ...), και πολλά άλλα πλεονεκτήματα .... θα κυριαρχήσει. Εαν ήταν κάτι απλώς marginally καλό θα είχα αναστολές. Θα κυριαρχήσουν παντού. Σε όλες κυριολεκτικά τις "συσκευές". Τώρα audio είναι αυτό αλλά ήδη η στροφή είναι μεγάλη και θα ανγκαστεί να ακολουθήσει. Σιγά μη κάτσει το audio να βασίζεται στα προβλήματα των cells των απλών Si mosfet, στην διαθέσιμότητα τους, στην μη παραγωγή πλέον καλών, αξιόπιστων , θερμικά σταθερών και διαφορετικών χαρακτηριστικών (στην πράξη , άσε τι λένε τα simulations) κλπ τεχνικά προβλήματα τους αλλά και σχεδιασμού που δημιουργούν. Πέρα απο τον ήχο που είναι άλλο θέμα υποκειμενικό, εδώ υπήρχαν άλλα προβλήματα αξιοποιστίας και "ορθής" τεχνικά λειτουργίας άσχετα ότι κανένας δεν τα πολυσσυζητούσε (εκτός απο τον Cordell και για αυτό στον ανέφερα). Δεν είναι η ποιότητα του ήχου μόνο .... που και αυτή υποκειμενικά βλέπω σχολιάζεται σαν καλύτερη .... βέβαια είναι και η υλοποίηση ... end of game για πολλά χρόνια είναι αυτό.

Τεχνολογικά δεν υπάρχει θέμα. Και ο τιμές θα πέσουν.

Πάντως αυτός ο Meriill εδω αυτά που λέει τεχνικά είναι όλα σωστά. Δε ξέρω τι λέει ο Πουτσης .... για μένα "τραγουδάει". https://6moons.com/audioreview_articles/merrill/

Δε συνηθζίω να βάζω λίνκ απο ριβιούς αλλά εδώ μιλάμε για λεγόμενα κατασκευαστή και για αυτό το έβαλα.

Αυτός ο ριβιούερ, τον είχα για βλάκα όπως πολλούς (παλιά που διαβαζα λίγο ριβιους) αλλά με εξέπληξε λίγο καθως λέει κάποια πράγματα που δε έχω ακούσει να τα πεί άλλος και συμφωνώ. Αντίθετα όλο βλακείες πάνω στις βλακείες λένε πολλοί τόσα χρόνια. Μυθοι πάνω στους μύθους. (π.χ. λέει σωστά για τα πως πραγματικά ακούγονται τα βιολιά, για το seperation των οργάνων που δεν υπάρχει στο real life όπως αναπαράγεται απο το Χαι Φαι και μας πρήξαν τόσα χρόνια, για την πραγματική μετατόπιση τονικά πρός τα μεσοχαμηλά όταν ακούς λαιβ όργανα). Πλάκα έχει που αυτός ο Merill του λέει κάποια στιγμή : Να δείς είναι σαν λάιβ ... και τον "κρέμασε" ο ριβιούερ. Εντωμεταξύ μάλλον ο Merilll σου λέει .... ας του πω κανά τέτοιο κουφό .... ριβιούερ είναι, βλάκας είναι .... βέβαια ο άλλος αρπάχτηκε απο αυτό και τον κρέμασε χά χά για την "λάθος" closed mike προσέγγιση . Ανησυχητικό "για κάποιους" σαν εμένα χά χά λίγο το κλινικό - αναλυτικό που λέει ο ριβιούερ αλλά αυτά εξαρτώνται και απο άλλα πράγματα ιμπλιμιτέισον που έλεγε και η Μέρκελ και εξάλλου έχει την ομορφιά του. Εξάλλου η λεγόμεη so called "τάξη" Α των πολλών βατ άλλων τρανσιστόρ έχει λίγο τέτοια χαρακτηριστικά. Το bias κάνει τη διαφορά που δεν είναι υψηλό. Άσχετα με αυτά τα του ήχου ... τεχολογικά είναι υποδειγματική λύση.

Εάν θές πες μας λίγα πράγματα και για τα "φίλτρα" σε μια τέτοια GaN υλοποίηση ... συγκριτικά με τα παλιά ... πιο benign δε θα είναι λογικά ή όχι ? Γιατί δεν γινεται λόγος και για αυτό ?
Όσο δεν συνηθίζεις να βάζεις λινκ από reviews,ακόμα περισσότερο δεν συνηθίζω να διαβάζω τέτοια λινκ... :wink:

Χωρίς λοιπόν να έχω μελετήσει τα σχετικά papers,σκέφτομαι επαγωγικώς ότι η αστραπιαία ταχύτητα στη διακοπτική λειτουργία αυτών των ημιαγωγών θα εξακολουθεί να προβάλλει ιδιαίτερες απαιτήσεις από τα δικτυώματα που θα κληθούν να φιλτράρουν τις υπερηχητικές θορυβικές συνιστώσες στην έξοδο...Σημειώνεται περαιτέρω ότι η αύξηση στην ταχύτητα διακοπτικής λειτουργίας δεν αυξάνει την εκπεμπόμενη EMI ενέργεια,αλλά αναμένεται να μεταβάλει το φασματικό της περιεχόμενο...Οπότε ως προς το δεύτερο σκέλος,η μετατόπιση της EMI ενέργειας σε ανώτερες ζώνες και κατώτερες τιμές πιθανότερο είναι ν'απαιτεί απλούστερες τεχνικές για τον αποκλεισμό της.

Τρίτο σκέλος,η υλοποίηση αυτών των διατάξεων σε πολύ λεπτά chip συνοδεύεται από αμελητέα αυτεπαγωγή,οπότε και μηδαμινούς χρόνους για ρεύματα που θα έτειναν να ρέουν προς αντίστροφη φορά κατά την εναλλαγή σε καθέναν κύκλο διακοπτικής λειτουργίας μεταξύ των διακοπτικών στοιχείων.

Οι όποιες απαιτήσεις όμως δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία εφόσον η τελική εφαρμογή σε δεδομένη συσκευή θα τις ικανοποιεί στο έπακρον.Ο ίδιος ως έχων απλές απαιτήσεις,αναμένω τελικό προϊόν μοντέλα ενεργών ηχείων με ενσωματωμένα τέτοια αρθρώματα,χωρίς να δοξάζω ιδιαιτέρως τους αυτόνομους ενισχυτές,αφού η ακροαματική μου καρδιά έχει πλέον...ραγίσει απέναντι σε τέτοιες συσκευές.

Η δε κωμικοτραγική προέκταση έγκειται στο ότι όσοι κατασκευαστές class-D υμνολογούν τη νέα τεχνολογία υποστηρίζοντας ότι επιτέλους τα διάφορα όργανα θ'ακούγονται...φυσικά χάρη σ'αυτήν,αφήνουν να εννοηθεί ότι με τις προηγούμενες υλοποιήσεις τους κάτι τέτοιο...δεν συνέβαινε.:sneaky:
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η αλλιώς το δικό μας ενισχυτικό ακούγεται φυσικότατο , ενώ τα άλλα τα ΑΒ ακούγονται φτωχά.

Κατά το , "το δικό μας το πουλί είναι νόστιμο πολύ".
Είναι αυτό που όλοι θα ξεραν ως...΄΄το γλυκό πολύ της νιότης΄΄.:lolsign:
(ως προς τη χρήση αυτόνομων ενισχυτών τουλάχιστον)
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Η δε κωμικοτραγική προέκταση έγκειται στο ότι όσοι κατασκευαστές class-D υμνολογούν τη νέα τεχνολογία υποστηρίζοντας ότι επιτέλους τα διάφορα όργανα θ'ακούγονται...φυσικά χάρη σ'αυτήν,αφήνουν να εννοηθεί ότι με τις προηγούμενες υλοποιήσεις τους κάτι τέτοιο...δεν συνέβαινε.

Όχι το κωμικοτραγικο είναι άλλο.
Να υπόσχονται εδώ και εβδομήντα χρόνια
φυσικό ήχο
επ' ευκαιρεια της εκαστοτε νεας
"διαστημικής ανακάλυψης"
και να χάνουν σε φυσικοτητα
από το σύστημα του Μάρκου πχ, και όχι μόνο, όταν τα βάζεις πλάι-πλαι.

Αυτό με όλη τη σοβαρότητα που απαιτεί ένα θέμα περί φυσικότητας στην αναπαραγωγή.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όχι το κωμικοτραγικο είναι άλλο.
Να υπόσχονται εδώ και εβδομήντα χρόνια
φυσικό ήχο
επ' ευκαιρεια της εκαστοτε νεας
"διαστημικής ανακάλυψης"
και να χάνουν σε φυσικοτητα
από το σύστημα του Μάρκου πχ, και όχι μόνο, όταν τα βάζεις πλάι-πλαι.

Αυτό με όλη τη σοβαρότητα που απαιτεί ένα θέμα περί φυσικότητας στην αναπαραγωγή.
Εφόσον αναφέρεται εβδομηκονταετία,εενοείς προφανώς από την εφεύρεση του transistor.
Επειδή όμως γίνεται κι επίκληση στη σοβαρότητα,μην παραβλέπεται ότι και ο JMF,ημιαγωγούς χρησιμοποιεί.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εφόσον αναφέρεται εβδομηκονταετία,εενοείς προφανώς από την εφεύρεση του transistor.
Επειδή όμως γίνεται κι επίκληση στη σοβαρότητα,μην παραβλέπεται ότι και ο JMF,ημιαγωγούς χρησιμοποιεί.
Και ουχί mosfets ημιαγωγούς.

Ναί, αλλά είναι κοραλλιογενείς οι συνθήκες στις οποίες δουλευόυν :)

Υ.Γ. Μπούτια, έτσι είναι τα πράγματα ακριβώς όπως τα αναφέρεις τεχνικά. Μιλάμε ακριβώς.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top