Ευρεση συντεταγμενων

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Στην Παρο λιγο εξω απο το χωριο Προδρομος (πρωην Δραγουλας) στην Κοντιανη, η συντροφος μου εχει απο τον παπου της ενα αμπελι. Τωρα με το κτηματολογιο μας ζητανε τις συντεταγμενες του οικοπεδου. Η περιοχη παλια ηταν προσβασιμη,αλλα εχει εγκαταληφθει και με τα χρονια εκλεισαν τα μονοπατια οπου ειχαν φτιαξει τοτε ωστε να ανεβαινουν στα αμπελια τους. Το οικοπεδο εχει τοπογραφικο αλλα δεν αναγραφει συντεταγμενες.
Εχω 5 ημερες που ψαχνω πως μπορω να τις βρω και δεν βρισκω ακρη,ουτε στο νετ. Στο κτηματολογιο μου λενε μπες στο google earth και θα τις βρεις.....

Το οικοπεδο ειναι στο περιπου τσεκαρισμενο.

Screenshot_1.png
 




Μηνύματα
427
Reaction score
425
Από το google earth δεν θα βρεις συντεταγμένες. Χρειάζεσαι συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ 87.
Αν επισκεφτείς το κτήμα θα πρέπει να φορτώσεις την εφαρμογή-app στο κινητο EGSA87 και να έχεις ενεργοποιημένη την τοποθεσία. Σε κάθε κορυφή του οικόπεδου θα περιμένεις 5 λεπτά και θα ζητήσεις από την εφαρμογή έναρξη ακριβούς προσδιορισμού και προβολή σε ΕΓΣΑ. Αφού κάνει καμιά 30 μετρήσεις αποθηκεύεις το αποτέλεσμα και ούτω καθεξής.
Αν είσαι μακριά θα χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή του κτηματολογίου δασική ανάρτηση και θα το βρείς οπτικά όπως έκανες ήδη. Εκεί θα σχηματίσεις το πολύγωνο - τετράγωνο και έπειτα θα το επιλέξεις και θα σου βγαλει το πινακάκι με τις συντεταγμενες.
Εδώ το λινκ
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Μήπως βοηθήσει αυτό;


Από εδώ βρίσκεις την απεικόνιση στους χάρτες του Κτηματολογίου:


Είναι δυναμικός χάρτης, μετακινήσου στην Πάρο και κοίτα μήπως βρεις άκρη από αυτόν.
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Ναι προσφατα μαθαμε οτι η περιοχη χαρακτηρίζεται δασικη και μεχρι 17/12 πρεπει να γινει ενσταση,αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για ενα αμπελι οπου δεν εχει αξια αυτη την στιγμη. Αλλο θεμα αυτο....
 


Μηνύματα
427
Reaction score
425
Ναι προσφατα μαθαμε οτι η περιοχη χαρακτηρίζεται δασικη και μεχρι 17/12 πρεπει να γινει ενσταση,αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για ενα αμπελι οπου δεν εχει αξια αυτη την στιγμη. Αλλο θεμα αυτο....
Ναι το θέμα είναι ότι εγώ δεν βλέπω πουθενά κωλ...δενδρα το 1945 ούτε και τώρα.
Πάντως επειδή είναι ΑΔ δηλαδή δασωμένος αγρός προτείνω να υποβάλετε αντίρρηση. Όσον αφορά το κόστος μπορείς και μόνος σου να υποβάλεις έχοντας μόνο ένα τοπογραφικό και τα λοιπά έγγραφα που απαιτούνται κυρίως συμβόλαιο ή γονική παροχή τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
Το πρόβλημα των δασωμένων αγρών είναι σοβαρό, είναι τεράστια αδικία σε βάρος των πολιτών αναμένεται απόφαση στο προσεχές διάστημα αν και το ακούω αυτό από εποχής Φάμελου . Εχτές μάλιστα στα Τρίκαλα αναμένονταν μια ιδέα για το τι θα γίνει απο τον αρμόδιο υπουργό στο σχετικό συνέδριο αλλά τίποτα.
Είναι κρίμα που αυτή η πολιτεία έχει βγάλει ενα σωρό διατάγματα, ΠΔ, ΠΝΠ κτλ υπερ των καταπατητών αλλά αρνείται πεισματικά να λύσει το πρόβλημα των νομίμως κατεχόντων αγροτικών εκτάσεων που φύτρωσαν μερικά δέντρα λόγω εγκατάλειψης. Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε πμ.
Ναι αυτό τα ψηφία μετά το κόμμα δεν χρειάζονται επειδή το τελευταίο ψηφίο πριν το κόμμα αντιστοιχεί περίπου σε μέτρο.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Το κτημα ειχε αγοραστει το 1932,και υπαρχουν συμβολαια,τοπογραφικο,αποδοχη κληρονομιας.
Οσο για δενδρα,μονο θαμνους και πετρες εχει εκει.
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Χαμος........μιλησα με πολτιτκο μηχανικο και τοπογραφο,αλλα και με γραφειο δασοτεχνικο.
Πρεπει να παμε στο νησι,και να ανεβουμε στο κτημα,ωστε με μηχανημα να βρεθουν οι ακριβης συντεταγμενες του κτηματος.Στο δασοτεχνικο μου ειπαν οτι αν βρεθουν οι συντεταγμενες,θα μπορεσει να μας πει το κοστος ολης της ιστοριας,αλλα και αν εχουμε ελπιδες να γινει κατι. Να ευχαριστησω και τον radiofonias :hi: για τον ενδιαφερον του,και τις πληροφοριες που μου εδωσε.
 

Μηνύματα
1.169
Reaction score
185
Χρειάζεσαι σίγουρα τοπογράφο μηχανικό όπου με ένα γεωδαιτικό GPS θα σου δώσει με μεγάλη ακρίβεια τις συντεταγμένες και θα εντοπίσει το οικόπεδο. Άλλωστε σε μία μελλοντική μεταβίβαση θα το χρειασθείς (το τοπογραφικό).
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Ναι το θέμα είναι ότι εγώ δεν βλέπω πουθενά κωλ...δενδρα το 1945 ούτε και τώρα.
Πάντως επειδή είναι ΑΔ δηλαδή δασωμένος αγρός προτείνω να υποβάλετε αντίρρηση. Όσον αφορά το κόστος μπορείς και μόνος σου να υποβάλεις έχοντας μόνο ένα τοπογραφικό και τα λοιπά έγγραφα που απαιτούνται κυρίως συμβόλαιο ή γονική παροχή τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
Το πρόβλημα των δασωμένων αγρών είναι σοβαρό, είναι τεράστια αδικία σε βάρος των πολιτών αναμένεται απόφαση στο προσεχές διάστημα αν και το ακούω αυτό από εποχής Φάμελου . Εχτές μάλιστα στα Τρίκαλα αναμένονταν μια ιδέα για το τι θα γίνει απο τον αρμόδιο υπουργό στο σχετικό συνέδριο αλλά τίποτα.
Είναι κρίμα που αυτή η πολιτεία έχει βγάλει ενα σωρό διατάγματα, ΠΔ, ΠΝΠ κτλ υπερ των καταπατητών αλλά αρνείται πεισματικά να λύσει το πρόβλημα των νομίμως κατεχόντων αγροτικών εκτάσεων που φύτρωσαν μερικά δέντρα λόγω εγκατάλειψης. Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε πμ.

Ναι αυτό τα ψηφία μετά το κόμμα δεν χρειάζονται επειδή το τελευταίο ψηφίο πριν το κόμμα αντιστοιχεί περίπου σε μέτρο.

Αυτό με τους δασωμένους αγρούς είναι μεγάλη ντροπή, και πρώτα για τη δικαστική εξουσία στη χώρα μας.
Αντί να προστατέψει τα δάση από τους καταπατητές και τους εμπρηστές, βρίσκει εύκολα θύματα τους συνεπείς πολίτες που κάποια στιγμή καλύπτεται ο παρατημένος αγρός τους από αυτοφυή βλάστηση.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Χαμος........μιλησα με πολτιτκο μηχανικο και τοπογραφο,αλλα και με γραφειο δασοτεχνικο.
Πρεπει να παμε στο νησι,και να ανεβουμε στο κτημα,ωστε με μηχανημα να βρεθουν οι ακριβης συντεταγμενες του κτηματος.Στο δασοτεχνικο μου ειπαν οτι αν βρεθουν οι συντεταγμενες,θα μπορεσει να μας πει το κοστος ολης της ιστοριας,αλλα και αν εχουμε ελπιδες να γινει κατι. Να ευχαριστησω και τον radiofonias :hi: για τον ενδιαφερον του,και τις πληροφοριες που μου εδωσε.
Γιάννη οι ακριβείς συντεταγμένες είναι το Α και το Ω για να ξεκινήσεις , όμως επειδή στην Ελλάδα τίποτα δεν γίνεται by the book η πραγματικότητα είναι ότι σχεδόν όλα τα πολύγωνα που έχουν στείλει οι Δήμοι, η κτηματική, ο εποικισμός κτλ κλωτσάνε και μάλιστα αρκετά μέτρα. Τα κτηματολογικά γραφεία επειδή δουλεύουν μόνο από γραφεία δεν κάνουν αυτοψίες επί τόπου τα έχουν αναρτήσει όπως τα λάβανε και δεν κάνουν τον κόπο να διορθώσουν αυτά που κλωτσάνε εμφανώς(για παράδειγμα δεν μπορεί η Εθνική οδός να παρουσιάζεται σαν κληροτεμάχιο που έχει εισβάλει στην απαλλοτρίωση του αυτοκινητόδρομου) κάποιος πρέπει να το διορθώσει πριν την ανάρτηση. Έτσι λοιπόν αν δεν μπορέσεις να πας επιτόπου στο νησί, επειδή η αεροφωτογραφία είναι καθαρή μπορείς να βγάλεις τις συντεταγμένες όπως αναφέρθηκε παραπάνω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top