Subwoofer & Audyssey

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Δεν θυμάμαι να έχει βγάλει κάποια ένδειξη κατά την διάρκεια της μέτρησης του Subwoofer αυτό που λες για πράσινη ενδειξη
Ο δικός σου avr δεν κάνει κάτι τέτοιο.
Απο 3600 - 3700 και πάνω αν θυμάμαι σωστά.
Επίσης δεν μας είπες, έχεις το app κατεβασμένο/αγορασμένο?

Edit: με πρόλαβες ο "Ιπτάμενος"
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Το πρόβλημα ξεκινάει από τον τίτλο του θρεντ, και είναι άλυτο, μη την παλεύετε καν..

Όντισι για σαμπ; πάτε καλά ωρε; εντάξει, το σίγουρο είναι πως με όντισι θα ζήσετε εγγυημένα μια οδύσσεια.

Καλώς ή κακώς, η λύση βρίσκεται στο συνδυασμό δεύτερου σαμπ και μινιντιεσπι, ώστε με ένα Ντιράκ να έρθουν τα σαμπ, και μετά το γαμιδόντισι να δώσει μια κλίση για ταργκετ κερβ στους δορυφόρους.

Αυταααα
 





Μηνύματα
115
Reaction score
32
Βάλε το στις 10 η ώρα και ξαναμέτρα.
Πόσο πρέπει να βγάλει γιατί τώρα δεν έχει καθόλου μπάσο :) πήγα έπιασα το ηχείο να δω άμα παίζει....ίσα που το αισθανεσαι
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Ιδανικά θέλεις το ίδιο κόψιμο σε σαμπ και δορυφόρους , ώστε αν τυχόν γουστάρεις να δώσεις λίγο μπάσσο παραπάνω , να έχεις περιθώριο , τουλάχιστον 3db.
Αμα σου το κόβει 11 db , είναι οριακά .
Εγώ θα ήθελα να δω κόψιμο από το audyssey περίπου 6db give or take 2-3 db.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Ιδανικά θέλεις το ίδιο κόψιμο σε σαμπ και δορυφόρους , ώστε αν τυχόν γουστάρεις να δώσεις λίγο μπάσσο παραπάνω , να έχεις περιθώριο , τουλάχιστον 3db.
Αμα σου το κόβει 11 db , είναι οριακά .
Εγώ θα ήθελα να δω κόψιμο από το audyssey περίπου 6db give or take 2-3 db.
Δεν πάμε καλά :) το έβγαλε στα 7,50μ τώρα και -12db. Υπάρχει πρόβλημα άμα το ρυθμίσω εγώ από πίσω με το χέρι εκεί που μου αρέσει άσχετα πόσο το βγάζει ο ενισχυτής ????
 

Attachments


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Αν στο βγάζει πολύ μακριά , δεν είναι πρόβλημα.
Αυτό που σε νοιάζει πιο πολύ είναι να μην στο κόβει τόσο πολύ.
Σου είπα ιδανικά θέλεις το ίδο κόψιμο σε db σε όλα.
Ασε την απόσταση , με την προυπόθεση ότι δεν επεμβαίνει το ενσωματωμένο κροςς του σαμπ.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Το πρόβλημα ξεκινάει από τον τίτλο του θρεντ, και είναι άλυτο, μη την παλεύετε καν..

Όντισι για σαμπ; πάτε καλά ωρε; εντάξει, το σίγουρο είναι πως με όντισι θα ζήσετε εγγυημένα μια οδύσσεια.

Καλώς ή κακώς, η λύση βρίσκεται στο συνδυασμό δεύτερου σαμπ και μινιντιεσπι, ώστε με ένα Ντιράκ να έρθουν τα σαμπ, και μετά το γαμιδόντισι να δώσει μια κλίση για ταργκετ κερβ στους δορυφόρους.

Αυταααα
φύγε ρέι απο δω

ΞΟΥΥΥΥΥΥΥ! λέμε!
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αφου εχεις τον Denon 2700h παρε την εφαρμογη να βλεπεις και πως ειναι τα πραγματα για ολα τα ηχεια και να κανεις διορθωσεις αν θες..

αναλογα το κινητο που εχεις, βαζεις...


 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεύτερο σαμπ θέλει, τα ηχεία πρέπει να τα μετακινήσει μπροστά, σίγουρα θέλει απορρόφηση πίσω και πλάγια των ηχείων μέχρι τα early reflections, δεν ξέρω κατά πόσον τηρούνται οι αποστάσεις των ηχείων από την θέση ακρόασης και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το ταβάνι δεν έχει ίχνος treatment. Αν τα φτιάξει όλα αυτά μετά βλέπουμε και το odyssey...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οποιος θελει να ακουσει audyssey ας παει στα IMAX για να καταλαβει τι κλανια εχει φτιαξει....

πεστα ρε 666 εγω θα τα λεω :lolsign:
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top