Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου



Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ναι δύο SONY ΤΕΛΙΚΟΊ επισκευή 500ε έκαστος.
Πολύ καλά μηχανήματα όχι φτηνιάρικα.
Μιλάμε είδα τον λευκό καπνό που έβγαλαν και δάκρυσα.
Eκανα μεγάλη βλακεία που τους έδωσα.
SONY TA N 9000ES δύο τεμάχια , 'αψογα.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Εγω το ξέρω. Μέχρι και μικρός που ήμουνα γυμνάσιο και είχαν φίλοι και ξαδελφια και θείοι μεγαλύτεροι, ο καλύτερος ήχος που τον θυμάμαι ακόμη, ήταν πάντα τα Sansui.
Μην παρασυρεσαι απο τον κ. Μαρκου μρε thva, ειναι μεταψυχωση Ιαπωνα Σαμουραι επι το ελληνικοτερον βεβαιως βςβαιως
Ο QUAD 405-2 δεν ηταν καλος ενισχυτης;;; και οι προενισχυτες
Οι αμερικανικοι ενισχυτες ηταν του πεταμα του!!!!!
Ηταν πανακριβοι γκαμοτο:( εγω μονο τους κοιτουσα στην Λυρικ του Κακαδελη:cry:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
όχι το εισοδος κινδύνου λέω. Αυτοί δε νομιζω να βγαλανε δίσκο.
στο εισοδος κινδυνου....το κομματι χαμενες ωρες..
-
οι ηταν ειναι και θα ειναι εβγαλαν 1 αλμπουμ "με ολα τα χρωματα στη τσεπη" (που επανακυκλοφορησε απο την ειρκτη)
καλημερες σε ολους.. :)
- dream syndicate, hoodoo gurus , fleshtones ..μια χαρα...μπραβο @thva!
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.596
Lzd0001 View attachment 226187
το χαμενες ωρες λες.. 8-)
μιας και πχιασαμε Θεσσαλονικη και λειζυ ντογκ..
ηταν ειναι και θα ειναι, για καληνυχτα:
Ναι το χαμένες ώρες λέω. Το είχα ξεχάσει σαν τίτλο. Εμείς το λέγαμε "έμβρυο στην τουαλέτα" για να να τους πειράξουμε λίγο, για επιτηδευμένο στίχο. Ξέρεις αυτό γράφτηκε στο στούντιο Αγροτικόν του Παπάζογλου.

Κοίτα τώρα να καταλάβεις ότι δεν λέω ψέμματα (εσυ βέβαια το ξέρεις χα χα αλλά το γράφω για τους άλλους) ότι δε καταλαβαίνω τα "τηλεγραφικά" πόστ της νέας γενιάς που έχετε εκπαιδευτεί σε μια τέτοια γρήγορη γραφή ενω εμείς οι μεγαλύτεροι ακριβώς το αντίθετο, (όπως π.χ. και στο σινεμά που εάν δεν πέφτουν και 1000 καρέ /sec βαριέστε χά χά) ... τι κατάλαβα εγω απο το πόστ σου. Κατάλαβα, ότι η Θεσσαλονίκη και η Lazy Dog είναι για καλήνύχτα δηλαδή για τα μπάζα (μάλλον οι εγγραφές λεω θα εννοεί ο Δεκέμβριος, αποκλείεται να μη του αρέσει η μουσική) χά χά.

Και σου απάντησα αυτά που σου απάντησα για καλές εγγραφές και οτι το σύυτημα σου δε παίζει πάνκ χα χα. Δε κατάλαβα ότι απλώς μας καληνύχτιζες ....

Ας βάλουμε κάτι που πιστεύω θα αρέσει σε όλους τους εμπλεκόμενους εκτός ίσως απο wnet που είναι "δύσκολος" χά χά. Το ξαναπόσταρα αλλά εκεί που το πόσταρα δε έπιασε τόπο. ( Σε Μπούτια γιατί είναι λίγο στοιχιωμμένο και καταθλιτπτικό, σε Μάρκου που του αρέσουν τα ήρεμα και μπαλάντες απο ότι λένε δηλαδή, σε Κο Χρήστο γιατί είναι μελωδικό και ευαίσθητο, σε σένα γιατί το γνωρίζω ήδη ότι σου αρέσει, στο Σταύρο σίγουρα και σε αυτόν). Κανονικά αυτό ακούγεται χωρίς βίντεο για να ταξιδέψει το μυαλό μόνο του, αλλά βάζω αυτό ώστε να δείτε οπωσδήποτε στο 1.55 το παιδάκι και στο 4.07 το άλλο παιδάκι, που όταν τελειώνει απότομα το κομμάτι το γλυκό μου τρομάζει. Αυτό είναι η ζωή.


Εδώ στον Jools Holland με όλα τα όργανα :


Ένα Dream Syndicate. όπως μου έχουν μείνει (και θέλω να μου μείνουν) απο παλιά :


Και, Κε Χρήστο, για να μη διαβάζεις παρτιτούρα και γιατί αυτά που έβαλαν όλοι δεν είναι το Death Waltz του John Stump (αλλά άλλλα λαθος πράγματα του ιντερνετ) σου βαζω το πραγματικό (και το οποίο είναι αυτό που γράφει η παρτιτούρα που πόσταρε ο Κώστας) :

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
... τι πιο λογικο απο τις...12-1 το βραδυ..να πω καληνυχτα... αν και εδω που τα λεμε δεν κοιμαμαι πριν τις 2-3...συνηθως... 🐒
Η γνωμη μου ειναι, οτι δεν μπορεις να εκφερεις (οχι ευκολα τουλαχιστων) εμπεριστατωμενη γνωμη για τις παραγωγες, αν δεν εισαι μπροστα στην ηχογραφιση στο μαστερ και ολα αυτα .... και υπο τις συνθηκες που γινονται οι ηχογραφισεις του ειδους... παλι καλα να λεμε... οχι δεν εχω παραπονο... :)
απο lazy dog εχω 2 δισκους, το zounds, και το Deep Freeze Mice:
θα βαλω το γνωστο, γιατι μας διαβαζουν (προφανως, το αγαπημενο μου ειναι το subvert και το cant cheat karma)
και απο deep freeze mice , ποστ πανκ πσυχεδελιαρικα πραματα:
ονειρο ζωης να εβλεπα DFM...αλλα δεν εχουν δει και πολλοι...οποτε αυτο καπου με παρηγορει...
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Ας βάλουμε κάτι που πιστεύω θα αρέσει σε όλους τους εμπλεκόμενους εκτός ίσως απο wnet που είναι "δύσκολος" χά χά. Το ξαναπόσταρα αλλά εκεί που το πόσταρα δε έπιασε τόπο. ( Σε Μπούτια γιατί είναι λίγο στοιχιωμμένο και καταθλιτπτικό, σε Μάρκου που του αρέσουν τα ήρεμα και μπαλάντες απο ότι λένε δηλαδή, σε Κο Χρήστο γιατί είναι μελωδικό και ευαίσθητο, σε σένα γιατί το γνωρίζω ήδη ότι σου αρέσει, στο Σταύρο σίγουρα και σε αυτόν). Κανονικά αυτό ακούγεται χωρίς βίντεο για να ταξιδέψει το μυαλό μόνο του, αλλά βάζω αυτό ώστε να δείτε οπωσδήποτε στο 1.55 το παιδάκι και στο 4.07 το άλλο παιδάκι, που όταν τελειώνει απότομα το κομμάτι το γλυκό μου τρομάζει. Αυτό είναι η ζωή.


Εδώ στον Jools Holland με όλα τα όργανα :


το 'χουμε γράψει σε κασέτες αυτό το "Fade into you"...
τώρα;;; τι να δωρίσεις στο κορίτσι;;; παλιά με μια κασέτα ήσουνα έτοιμος...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
Ghost Stories απο Dream Syndicate... κιλλερ...για καποιους ο καλητερος δισκος τους.. 8-)
το ακουω συχνα στο αυτοκινητο (και αυτο).
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.596
Ghost Stories απο Dream Syndicate... κιλλερ...για καποιους ο καλητερος δισκος τους.. 8-)
το ακουω συχνα στο αυτοκινητο (και αυτο).
το 'χουμε γράψει σε κασέτες αυτό το "Fade into you"...
τώρα;;; τι να δωρίσεις στο κορίτσι;;; παλιά με μια κασέτα ήσουνα έτοιμος...
Ναι εντάξει, ήξερα ότι θα σου αρέσει και σένα wnet (εαν δεν κανεις πλάκα χά χά) γιατί όλο αυτό το ρεύμα είχε ροκ ρίζες και επηρρεασμό (βασικά post punk rock το "βαφτίσανε" ... ρόκ ήτανε 90 %).

Αυτοί ήταν όλoι σε μια σκηνή και συνεργάζονταν όλοι : Dream Syndicate, Rain Parade, Opal , Mazzy Star, Cowboy Junkies, Long Ryders ... και έκπληξη η τραγουδιστρια των Bangles. Τα έχω όλα απο τότε.

Ενα ωραίο ρεχέρσαλ (πιο ωραίο απο το τελικό χα χα). Εμάνα μου άρεσαν οι Opal μετέπειτα πιο πολύ.


Εδω Cowboy Junkies με Natalie Merchant (10.000 Maniacs).

το 'χουμε γράψει σε κασέτες αυτό το "Fade into you"...
τώρα;;; τι να δωρίσεις στο κορίτσι;;; παλιά με μια κασέτα ήσουνα έτοιμος...
λελούδια , λελούδια ...πάντα πιάνει και θα πιάνει (και εάν πιάσει έιναι γιατί έτσι κι αλλίως έχει αποφασίσει .... αλλιώς θα στα δώσει να τα φάς χα χα)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
Dream Syndicate, Rain Parade, Opal , Mazzy Star, Cowboy Junkies, Long Ryders ...
+ green on red..... δεν παιζει να το εχεις χασει, ισως εχεις προλαβει να δεις και gun club απανου Θεσ/νικη
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.596
Βασικά κακώς μιλάω αυτά θα μας τα έλεγε καλύτερα ο ιστορικός μας χά χά (δεκεμβριος) αλλά εντάξει δεν υπάρχει νόημα εδω να απασχολούμε το νήμα με πράγματα που μπορεί να μην ενδιαφέρουν.

Για μένα η μουσική στην ουσία είναι μία. Δεν ασχολήθηκα πολύ με το χαρκτηρισμό της απο τη βιομηχανία. Ότι μου αρέσει ...
+ green on red..... δεν παιζει να το εχεις χασει, ισως εχεις προλαβει να δεις και gun club απανου Θεσ/νικη
Όχι δεν είχα παει. Αληθεια με αυτο το ρεύμα κάποια σχεση είχαν και οι Green on Red έτσι δεν είναι ? Τι ακριβως ....τους είχε επηρρεάσει ? ή καποιο μέλος κατέληξε σε αυτούς ? Δε θυμαμαι καθως οπως ξερεις εγω δε τα ξερω αυτα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
το πανκ δεν ηταν μερος της βιομηχανιας, αν εκσερεσουμε κατι χλεχλεδες απο τη βρετανια που δεν θυμαμαι το ονομα τους, αλλα θυμαμαι οτι αυτος που τραγουδαγε...μετα εφτιαξε τους pil... 🐒
α θυμαμαι οτι ειχαν και εναν πασιστα ... που σκοτωσε τη κοπελα του...και τη λεγαν Αθανασια?! μαλλον στο χαιδευτικο της...ειχα δει και μια ταινια σχετικα... που επαιζε ο Γκαρυ Ολντμαν. 8-)
Αληθεια με αυτο το ρεύμα κάποια σχεση είχαν και οι Green on Red έτσι δεν είναι ? Τι ακριβως ....τους είχε επηρρεάσει ? ή καποιο μέλος κατέληξε σε αυτούς ? Δε θυμαμαι καθως οπως ξερεις εγω δε τα ξερω αυτα.
ο "δικος μας" ο Κρις Κακαβας ...πληχτρα.. 🐒
"πειζλι ροκ" ειναι η περιγραφη του... λαχουρι ροκ?! χαχα... ***
τουσον αριζονα...μπαρμπεκιου οι γκριν ον ρεντ , και οι ντριμ σιντικειτ ποτακι... κατι τετοιο..
*** paisley underground, κοιταξα την ορθογραφια του paisley https://en.wikipedia.org/wiki/Paisley_Underground
ενα ενδιαφερον λημμα.
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
δεν ηξερα οτι το θεματικο κομματι, του τμημα ηθων οτι ηταν του Χατζηνασιου..μονο για τα θεματα στις ταινιες του Νικολαιδη ηξερα..
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Κάθε ώρα...
Τον παρακολουθώ από πιτσιρικάς, μου είχε τραβήξει την προσοχή ο Ιάννης όταν μπήκα στο λύκειο, τότε (1985) είχα ναντ σκέψου πόσο παλιά πάει λοξή η βίδα..

Είχα πάρει 2 βινυλια και τα έβαζα στο ναντ το πικάπ, μόνο που δε με έβριζε το μηχάνημα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top