Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Δε θέλω να δώσω την εντύπωση ότι το "συνεχίζω" απλώς επειδή μιλάς "κρυπτογραφικά" που εγω όπως είπα παραπάνω εγγενώς ως αδωναμία (δεν αστειεύομιαι) δεν καταλαβαίνω ούτε παραβολές , ούτε παροιμίες, και μιας και ασχοληθήκαμε ήδη με την "παρεξήγησή" μας μπορείς να μου εξηγήσεις και το "κατανοήσεις τον Τρινόφ" τι σημαίνει ? Εγω δεν ασχολήθηκα ποτέ με τον Τρινόφ, ούτε καν προσπάθησα ποτέ να τον κατανοήσω, ούτε μπορώ, ούτε ξέρω τι είναι και τι κάνει, ούτε καν έχω γράψει την λέξη ποτέ νομίζω .... εκτός εαν ήταν να πειράξω καμμια φορά τον Κώστα θέλοντας να καταδείξω κάτι άλλο ? δε θυμάμαι, αλλά σίγουρα ποτέ σοβαρά να γράψω κάτι. Ενα αστείο είχα κάνει μόνο κάποτε με τον Μπούτια για τον Dirac (τον επιστήμονα).
Για όνομα...!!
Τα λάικς κ.λ.π. που κάνει κάποιος στα διάφορα Μ.Κ.Δ. ελάχιστα δείχνουν, μια πολλύ πολύ γενική και χονδροειδή εικόνα. Όταν λοιπόν προσπαθείς από αυτά να καταλάβεις τι σκέφτεται, είναι σαν να προσπαθείς να "διαβάσεις" τον Τρινόβ με μάνιουαλς ισοσταθμιστών του 1975. Δάτσωλλ.
Νταξ, θα μπορούσα να βρω πιο πετυχημένο και σαφές παράδειγμα, όμως προτίμησα ένα μες στο κλίμα του φόρουμ.

Όσο για τους δύο κιθαρίστες, προτιμώ αυτόν
Μπλάκμουρ
ωστόσο υπάρχουν αρκετοί άλλοι που προτιμώ ακόμα περισσότερο, όπως π.χ. ετούτος εδώ ο κύριος
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Στενοχωριέμαι βέβαια καθώς ήταν το μόνο νήμα που ένιωθα ελεύθερος να ποστάρω και δεν ενοιωθα ότι πρέπει να δικαιολογω την κάθε μου φράση ασχολούμενος με "παρεξηγήσεις".
ελευθερος να νιωθεις παντα εις το νημα τουτο;)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αγαπητοί όλοι,

ευχαριστώ που πήρατε τον χρόνο να μου εξηγήσετε τι ακριβώς ειπώθηκε και με ποιό σκεπτικό, γιατί όντως δε κατάλαβα και παρεξήγησα αλλά και δεν κρύβω ότι στενοχωρέθηκα καθώς όλους, σας εκτιμώ. Μην δίνετε σημασία εαν και εγω κάνω και λέω κάποια φορά κάποια πράγματα και μην με υπερεκτιμάται νομίζοντας ότι ξέρω ή καταλαβαίνω πράγματα ιδίως τεχνικής φύσεως. Ο λόγος μου, είναι προφορικός όπως λέει ο wnet και δε μπορώ τον γραπτό στα ΜΚΔ κάθως δε συμμετέχω πέραν του φόρουμ αυτού, οπότε δεν έχω εμπειρία.

Σταύρο δεν ήταν δυνατόν να καταλάβω με τίποτε τι εννοούσες έτσι όπως το έγραψες , ούτε ξέρω πως μπορεί να κολλάει στο νήμα ο τρινόφ, οπότε το πήρα σαν μια προσωπική επίθεση, καθ΄ς ήρθε και μετα το δικό μου. Το δικό μου που έγραψα πρίν, ήταν μόνο για να σου εξηγήσω τι με είχε πειράξει παλιά και όχι για να σου επιτεθώ.

Μπούτια και Δεκεμβριε : Το ερώτημα Μαλμστιν ή Μπλάκμουρ ήταν ειδικά για τον Σταύρο (όχι γενικό) και δεν ήταν άσχετο ή τρολιά. Κολλούσε στο unplayble κομμάτι για πιάνο που συζητάγαμε , που κάποιοι ενθουσιάζονται και εκτιμούν την ταχύτητα έναντι των παύσεων στην μουσική και του μελωδικού περιεχόμενου και συναισθήματος που αυτές οι παύσεις διεγείρουν. Το σύνηθες και γνωστό είναι Μαλμστιν vs Σαντριάνι αλλά ήθελα να το κάνω ακόμη πιο ακραίο και άρα πιο κατανοητό. Οι πιο εγκεφαλικοί άνθρωποι προτιμούν έναν έναντι του άλλου. Επίσης θα μπορούσε να είναι Χιώτης vs Βαμβακάρης. Επίσης (θα το γνωρίζετε ίσως) ότι ενω έπαιζε ο Μαλμστιν και τον ηχογραφούσαν και συγχρόνως τον παιρνανε με high speed κάμερα (δε θυμάμαι ή κάποιο όργανο) είχαν καταγραφεί νότες που τις έπαιξε και δε τους κατέγραψε η εγγραφή ! (τώρα μύθος ήτανε δε ξέρω). Κάτι σαν το πιάνο κομμάτι που παίζεται μόνο ηλεκτρονικά.

Μου είχε πεί και ο Μάρκου για τρολάρισμα σε άλλο νήμα και ήμουν λίγο "φτιαγμένος". Λέω ρε συ όλοι νομίζουν ότι τρολάρω ? Το ειπε ο Μπουτια , ο Κωστας, ο Μαρκου τι γίνεται ? Παιδιά με υπερεκτιμάται, ενας άσχετος είμαι πέρα απο τον τομέα του (και αυτό παίζεται). Για μουσική άμα θέλετε μπορώ να περιγράψω με λόγια πολλές διαφορές που ακούω αλλά σέβομαι το γεγονός ότι θεωρείται ότι δεν βοηθάει άλλα μέλη (κάνει ίσως και κακό) και ότι δε είναι αντικειμενικό. Τεχνικά το μόνο που νοιώθω κάπως σίγουρος να κάνω κάποιες συνδέσεις τεχνικου και μουσικού αποτελέσματος είναι μόνο για ενισχυτές και τοπολογίες αυτών (και φυσικά πάλι σαν γενικός κανόνας και χαρακτηριστικά). Τώρα τι ακούει ο καθένας δε μπορώ να ξέρω. Οτι έκανα εγω έκανα. Δεν έχω το πάθος- "χόμπυ" όπως εσείς ,που ασχολείστε τόσα χρόνια. Εγω το θεώρησα καρκίνο και το "πέρασα¨για να μπορέσω να ακούσω ¨καλή" μουσική (αυτή που θεωρούσα εγω σαν "καλή" για μένα). Δε ξερω εάν το ξέρετε αλλά και εγω είμαι περίπτωση στην κοινωνία. Φαντταστείτε, εσείς που ξέρετε πολυ πιο πολλά.

Μάρκου και εσυ με υπερεκτιμάς μου φάινεται, και νομίζες ότι ξέρω πράγματα (και τρολάρω) επειδή για σένα είναι απλά. Εγω νόμιζα όντως ο μετασηματιστής ΜΤ δε μπορεί να δώσει πάνω απο περίπου 230 και 400 v αντίστοιχα λόγω το ότι δε το δίνουν (δεν μπορούν) καν οι γεννήτριες απο την πηγή και επίσης ότι έχουν μετρα προστασίας (διακόπτες φορτίου, εντασης κλπ για να προσττετούν οι ίδιοι). Οι κρουστικές απο κεραυνό ΟΚ τις θεωρώ πρόβλημα ή όταν δίνει ξανά η ΔΕΗ δε νομίζω να δίνιε πανω απο 400 (ή 240 -245) μεγιστο για κλάσματα δευτερολέπτου. Εγω το μόνο που θα έβαζα είναι ρέλε διακοπής πάνω - κάτω, απο όριο που θα έθετα. Τα GaN θα καιγονται ευκολα ? χα χα πλάκα κάνω.

Σόρρυ για το μεγάλο πόστ , ελπίζω να μη δημιουργήσει παραπέρα προβλήματα.

Κος Χρήστος θεός. Θα ξαναποστάρω (προσεκτικά) χά χά. Είμαι και λίγο ευαίσθητός νευρικός και γκρινιάρης Καρκίνος (αστροφυσική - αστρολογία Κώστα) χα χα.

Μουσική ακούω τα πάντα αρκει να μου αρέσοει κάτι σε αυτή. Δυστυχώς την κλασική την ανακάλυψα πολύ αργά στα 40 και είμαι 54.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Είμαι και λίγο ευαίσθητός νευρικός και γκρινιάρης Καρκίνος (αστροφυσική - αστρολογία Κώστα) χα χα.

Δικός μου είσαι.
Ολα καλά.
Τα άλλα εν ευθέτω χρόνω.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Η αληθεια ειναι οτι μου χαλασες την εμπνευση να συνεχιζα με τον Μεσιε Μπουτια:party:
δεν πειραζει νο προμπλεμ να συνεχισεις να γραφεις ;)
Μουσική ακούω τα πάντα αρκει να μου αρέσοει κάτι σε αυτή. Δυστυχώς την κλασική την ανακάλυψα πολύ αργά στα 40 και είμαι 54.
ευγε ποτε δεν ειναι αργα;)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Είμαι και λίγο ευαίσθητός νευρικός και γκρινιάρης Καρκίνος (αστροφυσική - αστρολογία Κώστα) χα χα.

Δικός μου είσαι.
Ολα καλά.
Τα άλλα εν ευθέτω χρόνω.
Εσύ φταίς για όλα να ξέρεις χά χά. Μου είχες πεί κάποτε "γράφε ότι θές και μη σε νοιάζει τι λένε" :)
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η αληθεια ειναι οτι μου χαλασες την εμπνευση να συνεχιζα με τον Μεσιε Μπουτια:party:
δεν πειραζει νο προμπλεμ να συνεχισεις να γραφεις ;)

ευγε ποτε δεν ειναι αργα;)
++ Η αληθεια ειναι οτι μου χαλασες την εμπνευση να συνεχιζα με τον Μεσιε Μπουτια ++

Α, καλά με τον Μπούτια θα έχεις άπειρες ευκαιρίες, no problem. χά χά.

Αλλα να με ειρωνευτεί ο Δεκεμβριος με κάτι μπριζόλες χα χα δε θα του το συγχωρήσω ποτέ. Κάτσε να διαβασω τι έγραψε χα χα
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
να μην ακους τι λεει ο κ. Μαρκου δεν κανει καλο :drinks: κατα τα αλλα ειναι καλος Ανθρωπος
ασχετος με την υψηλη τεχνη:party::drinks:
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
να μην ακους τι λεει ο κ. Μαρκου δεν κανει καλο :drinks: κατα τα αλλα ειναι καλος Ανθρωπος
ασχετος με την υψηλη τεχνη:party::drinks:
έχω αναλάβει να τον εκπαιδεύσω στα rock/blues
εσύ μάθε του κανα μπετόβεν ... και όλο και θα στρώσει :p

 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513

οκ, μεσα ειμαι.. και εδω.. 🐒
Το book of hours κάτω αριστερά έπαιζε προχτές βράδυ.. View attachment 226067
βεβαια...το σποτιφαι...τα εχει ολα
View attachment 226070
Είσαι μινιμαλιστής βρε ? Μη μου πείς οτι ακους Φιλιπ Γκλας και Ειναουντί χά χά. Άντε τώρα όταν άκουγα εγω Tuxedooon το 1986 δεν είχες γεννηθεί νομίζω χα χα. Κάνω σαν τους γέρους που τους έχουν ξεπεράσει οι νέοι και λένε "μαγκιές". Αληθεια Tuxedomοon τότε έπειζε και το Residents στη Θεσσαλονίκη , να ξέρεις. Μπέρλιν και Λουκυ Λουκ φυσικά πάνκ. Βάλε τραγούδι του φίλου μου του Αλέκου (Γκούλαγκ) εδω στο νήμα. Εγω δε τολμαω θα χάσει καθε ιδέα για μένα ο Κος Χρήστος χά χά

 
Last edited:






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top