Mogami 2354 XLR to XLR απόψεις

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οχι ρε συ , πλάκα κάνουμε.
1634541272964.png

1634541359227.png

Πάρε και έναν τέτοιο pro , πούλα το teac και τον advance ,kαι καθάρισες . 1595$ έχει τούτος.
Τα έχεις όλα.
Χωρίς θόρυβο. :rofl:
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
@hawkwind78 Ή, αντί για τον Parasound, πάρε ένα miniDSP SHD για να έχεις και Dirac, μαζί με το DAC και balanced εισόδους/εξόδους κι άλλα πολλά. (σε περίπτωση που δεν σκέφτεσαι μελλοντική υλοποίηση πολυκάναλου συστήματος)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
To SHD το ήθελα απο την αρχή αλλά τα 1500 ευρώ είναι πολλά. Advance Accoustics μαζι με TEAC να πιάσουν κανα 800αρι τα υπόλοιπα 700 είναι αρκετά για την εποχή. Θα δοκιμάσω τα mogami και βλέπουμε. Για την ώρα παραμένω ως έχει και περιμένουμε για Χριστούγενα ;).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
To SHD το ήθελα απο την αρχή αλλά τα 1500 ευρώ είναι πολλά. Advance Accoustics μαζι με TEAC να πιάσουν κανα 800αρι τα υπόλοιπα 700 είναι αρκετά για την εποχή. Θα δοκιμάσω τα mogami και βλέπουμε. Για την ώρα παραμένω ως έχει και περιμένουμε για Χριστούγενα ;).
Τα Χριστούγεννα πάνε σε shd.

Dirac θα κερδίσεις, και αξίζει τον κόπο, θα δεις.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Οχι ρε συ , πλάκα κάνουμε.
View attachment 226480
View attachment 226481
Πάρε και έναν τέτοιο pro , πούλα το teac και τον advance ,kαι καθάρισες . 1595$ έχει τούτος.
Τα έχεις όλα.
Χωρίς θόρυβο. :rofl:
Dirac έχει;
@hawkwind78 Ή, αντί για τον Parasound, πάρε ένα miniDSP SHD για να έχεις και Dirac, μαζί με το DAC και balanced εισόδους/εξόδους κι άλλα πολλά. (σε περίπτωση που δεν σκέφτεσαι μελλοντική υλοποίηση πολυκάναλου συστήματος)
Το minidsp shd είναι η ιδανική περίπτωση γιατί έχω και umik1 στη κατοχή μου. Δεν ξέρω θέλει σκέψη.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.961
Reaction score
6.687
Το minidsp shd είναι η ιδανική περίπτωση γιατί έχω και umik1 στη κατοχή μου. Δεν ξέρω θέλει σκέψη.
Αφού όλοι (κι εσύ μαζί) συμφωνούν πως είναι η ενδεδειγμένη λύση αλλά το θέμα είναι το κόστος, γιατί δεν κοιτάς εδώ:

Να έρθουν και τα Χριστούγεννα πιο νωρίς :)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
μα δεν είναι fully balanced :p :p :p


(εντάξει, τρολλάρω... εγώ έχω το απλό miniDSP HD και πάλι είμαι μια χαρά...
πρέπει όμως να κάνεις "πλάνο" πως θα συνδέσεις και τις υπόλοιπες πηγές σου...
ένα "μπουρδελάκι" το έχω εγώ εδώ με selectors οπτικών κ αναλογικών αλλά οκ)
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Πρόσεξε τις πολικότητες , γιατί δεν τις έχουν όλοι το ίδιο.
Πχ αμερικάνοι, ιάπωνες τις έχουν ανάποδα από τους ευρωπαίους.
Δλδ , οι πρώτοι έχουν 1gnd, 2cold 3hot, οι δε έχουν 1gnd 2hot 3 cold.
Δλδ αλλάζει το hot με το cold . Αν το κάνεις όπως νάναι θα έχεις προβλήματα.
Δες τα σχέδια των μηχανημάτων σου. Το έχουν και από πίσω συνήθως τυπωμένο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Για την πληροφορία τα βύσματα είναι τα Neutrik 3-FXX-B και Neutrik 3-MXX-B και το καλώδιο το mogami neglex W2354 quad
Πρόσεξε τις πολικότητες , γιατί δεν τις έχουν όλοι το ίδιο.
Πχ αμερικάνοι, ιάπωνες τις έχουν ανάποδα από τους ευρωπαίους.
Δλδ , οι πρώτοι έχουν 1gnd, 2cold 3hot, οι δε έχουν 1gnd 2hot 3 cold.
Δλδ αλλάζει το hot με το cold . Αν το κάνεις όπως νάναι θα έχεις προβλήματα.
Δες τα σχέδια των μηχανημάτων σου. Το έχουν και από πίσω συνήθως τυπωμένο.
Έχει στο manual των μηχανηματων τον τρόπο. Ευτυχώς και τα ηχεία και ο ενισχυτής αλλά και το dac είναι με ευρωπαϊκό σύστημα.
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ακόμα δουλευω δεν με βλέπω για σήμερα. Συγχωρέστε με θα επανέλθω δριμύτερος.
Είμαι από αυτούς τους Έλληνες τους τεμπέληδες που δουλεύουν από το σπίτι χαχαχα
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
11.774
Ακόμα δουλευω δεν με βλέπω για σήμερα. Συγχωρέστε με θα επανέλθω δριμύτερος.
Είμαι από αυτούς τους Έλληνες τους τεμπέληδες που δουλεύουν από το σπίτι χαχαχα
Εμένα δεν με πιάνεις... Είχα τουλάχιστον δύο εβδομάδες τα υλικά στη σακούλα και δεν τα έφτιαχνα! :p
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Βρήκα χρόνο και τα έφτιαξα. Λοιπόν όντως ο θόρυβος μειώθηκε άλλα δεν σταμάτησε, οπότε είναι θέμα του Pro. Όσων αφορά την ποιότητα του ήχου πιστεύω ότι είναι καλύτερα απο τα Amazon σε θέμα ανάλυσης του ήχου. Με λίγα λόγια ο ήχος είναι πιο καθαρός. Βεβαίως αν κρίνουμε ότι τα Amazon είχαν 34ευρώ έτοιμα ενώ τα Mogami την διπλάσια τιμή γύρω στα 77 με τα μεταφορικά θεωρώ ότι ήταν μια πολύ καλή αγορά. Αν τα έπερνα έτοιμα θα έφτανε το μαλλί γύρω στα 150 ευρώ με τα μεταφορικά. Αναφέρομαι σε 2τμχ 0,50m μήκος και σε 2τμχ 2m μήκος. Η αγορά άξιζε αλλά όχι στο επίπεδο να έχω θεαματικά αποτελέσματα στον θόρυβο. Πέτυχα λιγότερο θόρυβο αλλά καλύτερο ήχο πιο γεμάτο. Τώρα για το Minidsp SHD θα δούμε στο μέλλον. Εξέτασα και την αγορά μεταχειρισμένου αλλα προτιμώ να περιμένω και να το πάρω απο μαγαζι μαζί με την εγγύηση του. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βρήκα χρόνο και τα έφτιαξα. Λοιπόν όντως ο θόρυβος μειώθηκε άλλα δεν σταμάτησε, οπότε είναι θέμα του Pro. Όσων αφορά την ποιότητα του ήχου πιστεύω ότι είναι καλύτερα απο τα Amazon σε θέμα ανάλυσης του ήχου. Με λίγα λόγια ο ήχος είναι πιο καθαρός. Βεβαίως αν κρίνουμε ότι τα Amazon είχαν 34ευρώ έτοιμα ενώ τα Mogami την διπλάσια τιμή γύρω στα 77 με τα μεταφορικά θεωρώ ότι ήταν μια πολύ καλή αγορά. Αν τα έπερνα έτοιμα θα έφτανε το μαλλί γύρω στα 150 ευρώ με τα μεταφορικά. Αναφέρομαι σε 2τμχ 0,50m μήκος και σε 2τμχ 2m μήκος. Η αγορά άξιζε αλλά όχι στο επίπεδο να έχω θεαματικά αποτελέσματα στον θόρυβο. Πέτυχα λιγότερο θόρυβο αλλά καλύτερο ήχο πιο γεμάτο. Τώρα για το Minidsp SHD θα δούμε στο μέλλον. Εξέτασα και την αγορά μεταχειρισμένου αλλα προτιμώ να περιμένω και να το πάρω απο μαγαζι μαζί με την εγγύηση του. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Εάν ο pro της Advance Acoustics διαθέτει στο πίσω μέρος διακόπτη για ρύθμιση του gain,τότε να τον βάλεις σε θέση αυξημένου κέρδους.Ακολούθως προσπαθείς να μειώσεις περαιτέρω το gain στα Tannoy Gold με το δικό τους ρυθμιστικό,το οποίο ουσιαστικά δεν αυξομειώνει Volume αλλά το κέρδος στο κύκλωμα του ενεργού ηχείου.Να δοκιμάσεις τότε μήπως θ'ακουγόταν ακόμα λιγότερο φύσημα στις επιθυμητές στάθμες ακρόασης...

Άμα δε δημοσίευαν τιμή για την αντίσταση εξόδου στον προ,θα είχαμε και περισσότερες ενδείξεις...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Δε νομίζω να χρειάζεται τίποτε άλλο, από το να μειωθεί το volume control στην πλάτη του ηχείου, τόσο, ώστε να χρειάζεται να πηγαίνει στο τέρμα το volume control του προ, για στάθμες αναφοράς (ή έστω για τις μέγιστες χρήσιμες στάθμες).

Όσο για τον ήχο των μογκαμι, αυτός είναι γνωστός, βελούδινα μισέα κι'ένα μετακσουτό πρίμου να γλιύφεσιε.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top