Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)





TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Για την Αστυπάλαια θα είναι. Πού θα πάει ο εγκληματίας για να γίνει καταδίωξη; Αν γίνει, θα την κάνει το λιμενικό.

ΥΓ. Πήραν την προσφορά της Citroen; Αν παραγγείλεις 10, στα βάφουμε όπως θέλεις δώρο;
ΥΓ.ΥΓ. Αν κάνουμε power buy για Ami, θα μα τα βάψουν στα χρώματα του avsite;
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Το Renault zeo γιατί δεν έχει έρθει τόσα χρόνια σαν μια οικονομική λύση ξέρετε; Θα πηγαίνατε σε μεταχειρισμένο zeo. Τι σέρβις χρειάζεται άραγε; Υπάρχουν ανεξάρτητα συνεργεία (όχι αντιπροσωπείες) αξιόπιστα στην Αθήνα που να ασχολούνται με ηλεκτρικά σωστά; Με ανταλλακτικά πάλι πρόβλημα φαντάζομαι....
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Τα βλέπω.

εικόνα_Viber_2021-10-19_21-19-46-175.jpg

Για την Αστυπάλαια θα είναι. Πού θα πάει ο εγκληματίας για να γίνει καταδίωξη; Αν γίνει, θα την κάνει το λιμενικό.

ΥΓ. Πήραν την προσφορά της Citroen; Αν παραγγείλεις 10, στα βάφουμε όπως θέλεις δώρο;
ΥΓ.ΥΓ. Αν κάνουμε power buy για Ami, θα μα τα βάψουν στα χρώματα του avsite;
Για τη Ρόδο, όχι Αστυπάλαια.

Επίσης, θυμίζω πως τη Citroen φέρνει στην Ελλάδα ο Συγγελίδης.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Με 10-12kW φωτοβολταϊκό χονδρικά θα μηδενίσεις κατανάλωση σπιτιού και ΙΧ.

Το συνολικό κόστος μιας τέτοιας εγκατάστασης, παίζει στα 11-13 χιλιάρικα και αν το διαιρέσεις με τα 25 χρόνια που θα παράγει ρεύμα εντός προδιαγραφών, το ετήσιο κόστος είναι πραγματικά αστείο, ενώ το ετήσιο κέρδος θα είναι σημαντικό. Εννοείται πως αποσβενεται πλήρως η επένδυση σε 8 χρόνια περίπου, και για τα υπόλοιπα ~20 χρόνια θα παίζεις τζαμπανταν ρεύμα για σπίτι και ev.
*Εκμεταλλευόμενος πάντως τα παραπάνω, έκανα αίτηση για net metering και περιμένω έγκριση από ΔΕΔΔΗΕ.
7.260Wp με κόστος 7.120€. Με αυτά τα χρήματα θα έχω καλυμένο το ρεύμα, τη θέρμανση και τη μετακίνηση για τα επόμενα 25 χρόνια.
Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Επιδότηση παίζει μέσω εξοικονομώ κατοίκον ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα;
Επίσης, μήπως έχετε να συστήσετε εγκαταστάτη στην Αττική;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Το Renault zeo γιατί δεν έχει έρθει τόσα χρόνια σαν μια οικονομική λύση ξέρετε; Θα πηγαίνατε σε μεταχειρισμένο zeo. Τι σέρβις χρειάζεται άραγε; Υπάρχουν ανεξάρτητα συνεργεία (όχι αντιπροσωπείες) αξιόπιστα στην Αθήνα που να ασχολούνται με ηλεκτρικά σωστά; Με ανταλλακτικά πάλι πρόβλημα φαντάζομαι....
Είναι προβληματικός ο εισαγωγέας, δεν τα φέρνει και δεν υπάρχει καμία υποστήριξη ούτε σε σέρβις ούτε σε ανταλλακτικά.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Είναι προβληματικός ο εισαγωγέας, δεν τα φέρνει και δεν υπάρχει καμία υποστήριξη ούτε σε σέρβις ούτε σε ανταλλακτικά.
Γενικά σε οικονομικό πόλης μεταχειρισμένο υπάρχει κάποια λύση ή να το δούμε πάλι σε 3-5+ που θα υπάρχει μια γκάμα πλέον και εμπειρία;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Γενικά σε οικονομικό πόλης μεταχειρισμένο υπάρχει κάποια λύση ή να το δούμε πάλι σε 3-5+ που θα υπάρχει μια γκάμα πλέον και εμπειρία;
Ναι, η δοκιμασμένη λύση είναι λιφ.
Πάρε ένα χθες. Χωρίς σκέψη.

Βρίσκεις πολλά, σε πολύ καλή τιμή, και δεν βγάζουν προβλήματα. Σκυλιά μαύρα.

Η επόμενη δοκιμασμένη λύση είναι BMW που επίσης βρίσκεις μεταχειρισμένο και δε βγάζει κανένα πρόβλημα, και κρατάει απίστευτα ψηλά τη χωρητικότητα της μπαταρίας μετά από πολλά χρόνια χρήσης.

Επίσης wv το μικρό up. Με την τελευταία μεγάλη μπαταρία, μια χαρά βγάζει έως 300 χλμ το ρημάδι.

Σε καινούριο, θα περίμενα στη θέση σου να βγει στη χώρα το Dacia Spring. Είναι γαμάτο, βγάζει 200χλμ και πολύ φτηνό. Σε κάνα μήνα λογικά θα είναι διαθέσιμο και δω. Έξω πουλάνε σα στραγάλια.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Επιδότηση παίζει μέσω εξοικονομώ κατοίκον ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα;
Επίσης, μήπως έχετε να συστήσετε εγκαταστάτη στην Αττική;
Για το "εξοικονομώ" δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Κάποια στιγμή υπήρχαν Φ/Β, μετά νομίζω βγήκαν, αλλά ίσως και να ξαναμπήκαν, έχω χάσει τη μπάλα.

Σε κάθε περίπτωση επειδή όσες φορές κοίταξα νομίζω είτε δεν με αφορούσε το πρόγραμμα είτε ήταν πολύ μικρό το ποσοστό επιδότησης (λόγω εισοδηματικών κριτηρίων), δεν το έψαξα παραπάνω.

Για την προμήθεια/εγκατάσταση εγώ απευθύνθηκα εδώ:

Οι τιμές απ'όσο είχα ψάξει ήταν αρκετά ανταγωνιστικές* και ο μηχανικός που μιλάω είναι πολύ συνεννοήσιμος και φαίνεται να έχει μεγάλη εμπειρία από εγκαταστάσεις.

*Full disclosure: Η τιμολόγηση γίνεται από εταιρεία στην Ολλανδία, το οποίο το ανακάλυψα στο τέλος όταν μου έστειλε το συμφωνητικό. Του είπα ότι αν το ήξερα από την αρχή δεν θα είχα προχωρήσει γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές οι μαϊμουδιές. Αλλά επειδή το συζητούσαμε κάτι μήνες και είχαμε φτάσει στο τέλος, το προχώρησα. Το λέω γιατί και κάποιος άλλος μπορεί να έχει ευαισθησία με αυτά, όπως εγώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Πάντως σας λέω με βεβαιότητα πως υπάρχει μηδενική υποστήριξη στο Zoe.

Τσεκαρισμένο.

Μόνο για Software update δέχονται.

Ενός φίλου από Ρόδο είναι στο σέρβις της Αθήνας και ψάχνει μεταφορική να το στείλει Σόφια, Βουλγαρία για αλλαγή dc/dc converter. Απελπισία σκέτη.

Μιλάμε για μια μικρή πλακέτα δηλαδή, που η εγκατάσταση είναι θέμα 5' δουλειάς...

Η Ρενό στην Ελλάδα είναι γτπκ.

Ούτε το ηλεκτρικό καγκου δε φέρνουν οι ηλιθιοι.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Για το "εξοικονομώ" δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Κάποια στιγμή υπήρχαν Φ/Β, μετά νομίζω βγήκαν, αλλά ίσως και να ξαναμπήκαν, έχω χάσει τη μπάλα.

Σε κάθε περίπτωση επειδή όσες φορές κοίταξα νομίζω είτε δεν με αφορούσε το πρόγραμμα είτε ήταν πολύ μικρό το ποσοστό επιδότησης (λόγω εισοδηματικών κριτηρίων), δεν το έψαξα παραπάνω.

Για την προμήθεια/εγκατάσταση εγώ απευθύνθηκα εδώ:

Οι τιμές απ'όσο είχα ψάξει ήταν αρκετά ανταγωνιστικές* και ο μηχανικός που μιλάω είναι πολύ συνεννοήσιμος και φαίνεται να έχει μεγάλη εμπειρία από εγκαταστάσεις.

*Full disclosure: Η τιμολόγηση γίνεται από εταιρεία στην Ολλανδία, το οποίο το ανακάλυψα στο τέλος όταν μου έστειλε το συμφωνητικό. Του είπα ότι αν το ήξερα από την αρχή δεν θα είχα προχωρήσει γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές οι μαϊμουδιές. Αλλά επειδή το συζητούσαμε κάτι μήνες και είχαμε φτάσει στο τέλος, το προχώρησα. Το λέω γιατί και κάποιος άλλος μπορεί να έχει ευαισθησία με αυτά, όπως εγώ.
Μερσί! Στο εξοικονομώ μάλλον υπάρχει ένα παραθυράκι στο θέμα των εισοδηματικών κριτηρίων. Να δηλωθεί το ακίνητο στη φορολογική δήλωση ως δωρεάν παραχώρηση / ενοικίαση σε τέκνο, με επιχορήγηση 40%. Δεν το γνωρίζω καλά το θέμα ούτε το έχω κάνει, απλώς το αναφέρω.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Η επόμενη δοκιμασμένη λύση είναι BMW που επίσης βρίσκεις μεταχειρισμένο και δε βγάζει κανένα πρόβλημα, και κρατάει απίστευτα ψηλά τη χωρητικότητα της μπαταρίας μετά από πολλά χρόνια χρήσης.

Επίσης wv το μικρό up. Με την τελευταία μεγάλη μπαταρία, μια χαρά βγάζει έως 300 χλμ το ρημάδι.
Επίσης, για μεταχειρισμένο ηλεκτρικό και δη γερμανικό, έχετε πάντα υπόψιν πως η εισαγωγή ηλεκτρικών ΔΕΝ έχει τέλη ταξινόμησης.

Όπερ σημαίνει πως αν βρείτε στη Γερμανία κάποιο που να έχει σημαντική διαφορά τιμής σε σχέση με την Ελλάδα (και στα γερμανικά συνήθως αυτό συμβαίνει), το μόνο κόστος που θα πρέπει να υπολογίσετε για να το φέρετε είναι κόστος μεταφοράς και αμοιβή εκτελωνιστή. Χοντρικά πείτε 1,5 χιλιάρικο. Γίνεται και με 1, αλλά λέω 1,5 να υπάρχει περιθώριο.

Επίσης ακόμα και αν δεν υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής, υπάρχουν άλλα πλεονεκτήματα όπως πολύ μεγαλύτερη ποικιλία και καλύτεροι έλεγχοι (approved μεταχειρισμένα με επέκταση εγγύησης κλπ.).

Το i3 απ'όσο βλέπω αυτή τη στιγμή στη Γερμανία ξεκινάει από τα 14 χιλάρικα περίπου.

Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά, πληροφορίες εντός :)
Και τα δύο τελευταία αυτοκίνητά μου, από έξω τα πήρα μεταχειρισμένα.

Υ.Γ. Το ίδιο ισχύει και για τα γαλλικά φαντάζομαι, αν και δεν ξέρω τι μοντέλα υπάρχουν που να έχουν υποστήριξη εδώ. Απ'ότι λέει ο Κώστας, μάλλον κανένα.
Υ.Γ.2 Δεν είναι βέβαια και η καλύτερη περίοδος για αγορά μεταχειρισμένου και δη ηλεκτρικού. Οι ελλείψεις των τσιπ καθώς και οι αυξήσεις στις τιμές των καυσίμων έχουν αυξήσει τις τιμές των μεταχειρισμένων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Μερσί! Στο εξοικονομώ μάλλον υπάρχει ένα παραθυράκι στο θέμα των εισοδηματικών κριτηρίων. Να δηλωθεί το ακίνητο στη φορολογική δήλωση ως δωρεάν παραχώρηση / ενοικίαση σε τέκνο, με επιχορήγηση 40%. Δεν το γνωρίζω καλά το θέμα ούτε το έχω κάνει, απλώς το αναφέρω.
Πάνε να ρωτήσεις άνθρωπο που ασχολείται με τέτοια προγράμματα.
Απ'οσο ξέρω, ξεκινάει πρόγραμμα εξοικονομώ στους επόμενους 2-3 μήνες, που εμπεριέχει και φωτοβολταϊκά, αλλά ακόμα δεν είναι σε ισχύ.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Μερσί! Στο εξοικονομώ μάλλον υπάρχει ένα παραθυράκι στο θέμα των εισοδηματικών κριτηρίων. Να δηλωθεί το ακίνητο στη φορολογική δήλωση ως δωρεάν παραχώρηση / ενοικίαση σε τέκνο, με επιχορήγηση 40%. Δεν το γνωρίζω καλά το θέμα ούτε το έχω κάνει, απλώς το αναφέρω.
Με ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα τώρα βρήκα ότι στο νέο πρόγραμμα που έρχεται δεν θα επιδοτούνται τα Φ/Β, επειδή:
"Στο νέο πρόγραμμα, όπως διευκρίνισε ο υπουργός Περιβάλλοντος δε θα επιδοτούνται τα φωτοβολταϊκά στέγης, οι φορτιστές ηλεκτροκίνησης και οι μπαταρίες, διότι ετοιμάζεται ξεχωριστό πρόγραμμα ενεργειακής αυτονομίας των κατοικιών. "

Οπότε μπορεί να έκανα και βλακεία και να έπρεπε να περιμένω, ξέρω γω. Αλλά όταν λένε "ετοιμάζεται", ποιός ξέρει σε πόσο καιρό και τι κριτήρια θα έχει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Προ λίγων ημερών το άρθρο αυτό:

https://www.google.com/amp/s/www.ne...ring-tha-gini-best-seller-ke-stin-ellada/amp/

<<το Spring γνωρίζει μεγάλη ζήτηση σε αρκετές γωνιές της Ευρώπης.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η Ιταλία όπου τον περασμένο Σεπτέμβριο, το ρουμανικό μοντέλο κατέλαβε την πρώτη θέση στις πωλήσεις αμιγώς ηλεκτρικών μοντέλων, με 1.876 αντίτυπα.

Μάλιστα, το Spring δεν κάνει πρωταθλητισμό μόνο στην ολιγομελή – προσώρας- κατηγορία των 100% ηλεκτρικών, δεδομένου ότι έχει καταφέρει να εδραιωθεί ανάμεσα στα δημοφιλέστερα αυτοκίνητα –ανεξαρτήτως κατηγορίας και συστήματος κίνησης.

Ειδικότερα, βρέθηκε στην 11η θέση των συνολικών πωλήσεων του Σεπτεμβρίου,>>

1634722656507.png


Πάνω από το γιαρις! 😂🤣😜😅😁


ΥΓ. Για αμιγώς ΙΧ πόλης, είναι τέλειο.


Στα 9 χιλιάρικα το δίνουν στη Ρουμανία. Αν η τιμή είναι τέτοια και δω, θα γίνει της ποπης.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Στα 9 χιλιάρικα το δίνουν στη Ρουμανία. Αν η τιμή είναι τέτοια και δω, θα γίνει της ποπης.
Τέτοια αποκλείεται να είναι, μην σου πω θα είναι σχεδόν διπλάσια.
Στο άρθρο λέει πως στη Ρουμανία κοστίζει 18+, απλά με την (τεράστια) επιδότηση έρχεται στα 9.

Αν σκεφτείς ότι με τη Ρουμανία έχουμε 5% διαφορά στο ΦΠΑ, συν ότι όλα είναι για κάποιο λόγο ακριβότερα εδώ, τα 18+ της Ρουμανίας θα γίνουν 20+ εδώ. Επίσης η δική μας επιδότηση είναι 20%, άρα αυτό που εκεί το παίρνεις 9, εδώ θα κάνει 16 και βάλε.

Υ.Γ. Δεν λέω και πάλι ότι είναι πολλά, κάθε άλλο. Απλά είναι σε άλλη κατηγορία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669


Symos, δες το.
Εξηγεί γιατί στο EPA Range η ταικαν έχει υποδεεστερες επιδόσεις, ενώ σε real world test τα πάει πολύ καλύτερα.


Και η VW λέει ότι πρέπει να είσαι βλαξ για να πάρεις ice κι όχι ev..


O Ντίας τα'πε, όχι εγώ..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top