Νέα Nvidia Shield (2019)


Μηνύματα
360
Reaction score
554
Συνήθως οι πολυκάναλοι αλλά και κάποιοι στερεοφωνικοί ενισχυτές/προενισχυτές έχουν επιλογες συμπίεσης (loudness/midnight listening) οπου στην ουσία συμπιέζουν το δυναμικό εύρος.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Συνήθως οι πολυκάναλοι αλλά και καποι στερεφωνικοι ενισχυτες/προενισχυτες έχουν επιλογες συμπίεσης (loudness).
Ο δικός μου έχει. Το ενεργοποιώ η το αφήνω κλείστο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Δεν υπάρχει κάτι να διορθώσεις, απλώς το "χαίρεσαι" διότι έχει αληθοφάνεια, δηλαδή οι διάλογοι ακούγονται σε φυσιολογική στάθμη διαλόγων, και οι εκρήξεις σε φυσιολογική στάθμη εκρήξεων.

Τώρα για νυχτερινές ακροάσεις ταινιών, όπου δε μπορείς να χαίρεσαι το διαθέσιμο δυναμικό εύρος, κάποιοι av έχουν δυνατότητα συμπίεσης του δυναμικού εύρους, ώστε όλα να ακούγονται φλατ στην ίδια στάθμη χωρίς εξάρσεις για να είναι ακουστά σε πολύ χαμηλές στάθμες.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Υπάρχει περίπτωση αυτό το πρόβλημα στους διαλόγους να επιρεάζεται και απο το TOE IN των ηχείων; Με άλλα λόγια να πρέπει να ασχοληθώ και με την θέση των ηχείων; Τα έχω βάλει σύμφωνα με τον κατσκευαστή και την θέση ακρόασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Νο.

Δυναμικό εύρος λέμε.
Τι σχέση να έχει το toe in και οτιδήποτε άλλο;

Και στη μουσική, αν η ηχογράφηση είναι σύγχρονη σωστή, έχει τεράστιο δυναμικό εύρος.

Δηλαδή, έχοντας το volume στη στάθμη αναφοράς, κάποιους ήχους τους ακούς σε πολύ χαμηλή στάθμη και κάποιους άλλους σε πολύ υψηλή στάθμη.

Αν χαμηλώσεις το volume, χάνονται οι πρώτοι..
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Θέλω να αντικαταστήσω το Mi Box και το παλιό HTPC, σκέφτομαι την αγορά Shield Pro και θέλω να κάνω το εξής.

Ο υπολογιστής που κατεβάζει είναι iMac. Στο Shield θα μπει USB δίσκος.
Υπάρχει τρόπος να βλέπω τον δίσκο από το iMac, και ακόμα καλύτερα να κατεβάζω απευθείας σε αυτόν;
Ή θα μου κάνει τη ζωή δύσκολη και πρέπει να πάω σε δικτύου;

Στο σημείο που βρίσκεται ο iMac δεν υπάρχει δυνατότητα ενσύρματης σύνδεσης, αν αυτό είναι απαραίτητο. Μόνο Wi-Fi. Είμαι εντελώς άσχετος σε θέματα δικτύου.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Υπάρχει τρόπος να βλέπει το shield τον σκληρό του mack , μέσω δικτύου ενσύρματου με vlc . Το vlc είναι player που το εγκαθιστάς στο shield.
Ο μακ θε μείνει εκεί που είναι ως κατεβαστήρι , και το shield θα βλέπει και θα παίζει φυσικά το περιεχόμενο του μακ.
Εκτός του usb που θα έχει πάνω του.
Εγω έτσι το έχω υλοποιήσει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν παίζει καλώδιο. Χύμα καλώδια να κυκλοφορούν δεν θέλω, βάλε βγάλε με τίποτα.
Προτιμώ αργότερα να πάρω HDD δικτύου.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
downloads? torrents?
Κατά 99% ναι. Δεν έχω σκεφτεί άλλη χρήση για την ώρα. Με ενδιαφέρει όμως πολύ ΚΑΙ το future proof αν πάω σε ακριβές λύσεις.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Κατά 99% ναι. Δεν έχω σκεφτεί άλλη χρήση για την ώρα. Με ενδιαφέρει όμως πολύ ΚΑΙ το future proof αν πάω σε ακριβές λύσεις.
Αν ο imac είναι συνέχεια ανοιχτός γιατί δε βάζεις Plex για να τα βλέπεις από εκεί;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν ο imac είναι συνέχεια ανοιχτός γιατί δε βάζεις Plex για να τα βλέπεις από εκεί;
Ο iMac, όπως και κάθε μηχάνημα, ανοίγει μόνο όταν το χρειάζομαι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν θες απλά να βλέπεις το δίσκο από τον mac πρέπει να τρέξει κάποιος server στο shield... samba ή ftp.
Βάζω λύση με ftp.

1)Εγκαθιστάς από το play αυτό
ftpserver.jpg

2)Το τρέχεις και αλλάζεις αν θες username, pass από τα settings
Screenshot_20211112-111542_Ftp server.jpg

3)Σε ftp client της επιλογής σου στο mac, βάζεις τα IP, port, user, pass της προηγούμενης οθόνης
Screenshot_1.jpg

4)Πατάς Login... και έχεις αριστερά τον υπολογιστή σου και δεξιά το shield, μπορείς να σύρεις αρχεία/φακέλλους προς οποιαδήποτε κατεύθυνση
Screenshot_2.jpg
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν θες απλά να βλέπεις το δίσκο από τον mac πρέπει να τρέξει κάποιος server στο shield... samba ή ftp.
Βάζω λύση με ftp.

1)Εγκαθιστάς από το play αυτό
View attachment 229202

2)Το τρέχεις και αλλάζεις αν θες username, pass από τα settings
View attachment 229203

3)Σε ftp client της επιλογής σου στο mac, βάζεις τα IP, port, user, pass της προηγούμενης οθόνης
View attachment 229204

4)Πατάς Login... και έχεις αριστερά τον υπολογιστή σου και δεξιά το shield, μπορείς να σύρεις αρχεία/φακέλλους προς οποιαδήποτε κατεύθυνση
View attachment 229205
Ευχαριστώ 👍

Σε τι άλλο θα μπορούσε να εξυπηρετήσει ο δίσκος που δεν θα έκανε η παραπάνω λύση;

Roon πχ δεν με ενδιαφέρει.
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ευχαριστώ 👍

Σε τι άλλο θα μπορούσε να εξυπηρετήσει ο δίσκος που δεν θα έκανε η παραπάνω λύση;
Γενικά ότι χρειαστείς.... στο Play θα το βρεις...

Θες torrents στο δίσκο;;;
Διαλέγεις και στήνεις:
torrent.jpg






τον @JOHN MARKOU τον έβαλα και κάνει ftp με command line :p
ακόμα με βρίζει :p
Screenshot_4.jpg
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top