Όταν μπιπ τη συζήτηση (τα άσχετα της κατηγορίας)

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Για δεδομενο μπατζετ, καλυτερα τα λ7 να πανε σε κατασκευη room in a room με εντοιχισμενα μικρα μονιτορς και μικρες αποστασεις παρα σε μεγαλα, ακριβα μονιτορς με σουπερ ντουπερ μαξ εσπιελ και μεγαλυτερες αποστασεις.

Δηλ. καποιο απο τα μικρα μοντελα ones, εντοιχισμενα σε μικρο, modeless χωρο και χωρις πισω ακτινοβολια. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο στις μερες μας. Οτι καλυτερο για παραγωγη μουσικης, για θεαση ταινιων και ακροαση επιλεγμενων πολυκαναλων μουσικων. Πιο state of the art, δεν εχει.

Για ακροαση δικαναλης, εμπορικης μουσικης, οτιδηποτε πανω απο 500 εουρος ανα δορυφορο ειναι καμμενα λ7, πεταμενα στη λεκανη.

Το τελευταιο να αρχισουμε να το εμπεδωνουμε σιγα, σιγα, θα βαρεθειτε να το διαβαζετε απο εμενα. Τα εχουμε πει, δυναμικη περιοχη χαμηλοφωνης συζητησης και παραγωγες πoυ εχουν γινει μεσα απο ns10 για να ακουγονται ευχαριστα σε εντασεις αυτοκινητου και walkman, οχι για σταθμες αναφορας. Δηλ. να το πω αλλως, παραγωγες που ακουγονται ΛΑΘΟΣ σε σταθμες αναφορας.

Λ-Α-Θ-Ο-Σ
 
Last edited:






Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Για δεδομενο μπατζετ, καλυτερα τα λ7 να πανε σε κατασκευη room in a room με εντοιχισμενα μικρα μονιτορς και μικρες αποστασεις παρα σε μεγαλα, ακριβα μονιτορς με σουπερ ντουπερ μαξ εσπιελ και μεγαλυτερες αποστασεις.

Δηλ. καποιο απο τα μικρα μοντελα ones, εντοιχισμενα σε μικρο, modeless χωρο και χωρις πισω ακτινοβολια. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο στις μερες μας. Οτι καλυτερο για παραγωγη μουσικης, για θεαση ταινιων και ακροαση επιλεγμενων πολυκαναλων μουσικων. Πιο state of the art, δεν εχει.

Για ακροαση δικαναλης, εμπορικης μουσικης, οτιδηποτε πανω απο 500 εουρος ανα δορυφορο ειναι καμμενα λ7, πεταμενα στη λεκανη.

Το τελευταιο να αρχισουμε να το εμπεδωνουμε σιγα, σιγα, θα βαρεθειτε να το διαβαζετε απο εμενα. Τα εχουμε πει, δυναμικη περιοχη χαμηλοφωνης συζητησης και παραγωγες πoυ εχουν γινει μεσα απο ns10 για να ακουγονται ευχαριστα σε εντασεις αυτοκινητου και walkman, οχι για σταθμες αναφορας. Δηλ. να το πω αλλως, παραγωγες που ακουγονται ΛΑΘΟΣ σε σταθμες αναφορας.

Λ-Α-Θ-Ο-Σ
για να καταλάβω,
εγώ που έχω σαλόνι και άντε να κάνω μια υποτυπώδη περιποίηση χώρου (και αν)
και πάω για δικάναλο (μάλλον δεν με παίρνει για πολυκάναλο, να το πω πιο καλά μη φάω ξύλο :biggrin: ),

δε θα έχω καλύτερο ήχο με δύο δορυφόρους των 1.500 ή των 3.000 ή των 5.000;

σύμφωνα με @EAR και αν θυμάμαι καλά για 2-2.5 μέτρα ακρόασης θέλω δορυφόρους με 8άρι ή 10άρι γούφερ, με 500 ευρώ δεν υπάρχουν πολλές επιλογές

δεν μιλάω για τρελλά ποσά και καταλαβαίνω ότι όσο πάμε προς τα πάνω οι διαφορές είναι όλο και πιο δυσδιάκριτες,
και πιθανότατα καλύπτονται από το χώρο,
αλλά το 500 δεν είναι μικρό ποσό για να πεις ότι παραπάνω είναι πεταμένα λεφτά;

αληθινή ερώτηση καθώς είμαι σε δίλημμα αλλαγής του συστήματος στο σαλόνι
 



Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
για να καταλάβω,
εγώ που έχω σαλόνι και άντε να κάνω μια υποτυπώδη περιποίηση χώρου (και αν)
και πάω για δικάναλο (μάλλον δεν με παίρνει για πολυκάναλο, να το πω πιο καλά μη φάω ξύλο :biggrin: ),

δε θα έχω καλύτερο ήχο με δύο δορυφόρους των 1.500 ή των 3.000 ή των 5.000;

σύμφωνα με @EAR και αν θυμάμαι καλά για 2-2.5 μέτρα ακρόασης θέλω δορυφόρους με 8άρι ή 10άρι γούφερ, με 500 ευρώ δεν υπάρχουν πολλές επιλογές

δεν μιλάω για τρελλά ποσά και καταλαβαίνω ότι όσο πάμε προς τα πάνω οι διαφορές είναι όλο και πιο δυσδιάκριτες,
και πιθανότατα καλύπτονται από το χώρο,
αλλά το 500 δεν είναι μικρό ποσό για να πεις ότι παραπάνω είναι πεταμένα λεφτά;

αληθινή ερώτηση καθώς είμαι σε δίλημμα αλλαγής του συστήματος στο σαλόνι
Ο depost αναφέρθηκε ως εξής(πακέτο):
- άψογο ρουμ ιν ρουμ
- μικρή απόσταση ακρόασης
- μικρό μέγεθος πολλαπλών δορυφόρων.

Αν λείπει η πρώτη παραδοχή, ξεχνάς τα υπόλοιπα!!

Τώρα σε δικάναλη ακρόαση(την οποία και λατρεύω όταν δεν υπάρχει και παράλληλη θέαση), ισχύουν τα γνωστά! :drinks:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
για να καταλάβω,
εγώ που έχω σαλόνι και άντε να κάνω μια υποτυπώδη περιποίηση χώρου (και αν)
και πάω για δικάναλο (μάλλον δεν με παίρνει για πολυκάναλο, να το πω πιο καλά μη φάω ξύλο :biggrin: ),

δε θα έχω καλύτερο ήχο με δύο δορυφόρους των 1.500 ή των 3.000 ή των 5.000;

σύμφωνα με @EAR και αν θυμάμαι καλά για 2-2.5 μέτρα ακρόασης θέλω δορυφόρους με 8άρι ή 10άρι γούφερ, με 500 ευρώ δεν υπάρχουν πολλές επιλογές

δεν μιλάω για τρελλά ποσά και καταλαβαίνω ότι όσο πάμε προς τα πάνω οι διαφορές είναι όλο και πιο δυσδιάκριτες,
και πιθανότατα καλύπτονται από το χώρο,
αλλά το 500 δεν είναι μικρό ποσό για να πεις ότι παραπάνω είναι πεταμένα λεφτά;

αληθινή ερώτηση καθώς είμαι σε δίλημμα αλλαγής του συστήματος στο σαλόνι
8αρι γουφερ εχουν τα kali in8 v2 που ειναι πολυ οικονομικα (400 euro νομιζω) και τρελο value for money. Εννοειται με τουλαχιστον 2 σαμπς. Ενα τετοιο δικαναλο συστημα ειναι απολυτως επαρκες για αποστασεις ακροασης π.χ. 3 μετρα και για εντασεις για τις οποιες ειναι φτιαγμενο το 90% του διαθεσιμου μουσικου περιεχομενου. Αντε μεχρι το kh310 αν ειστε λαρτζ.

Για να αξιοποιηθουν οι δυνατοτητες των καλυτερων/μεγαλυτερων ηχειων/συστηματων (ιδιατερα σε max spl αλλα και σε dispersion, frequency and time response) απαιτειται προτιστως επιλεγμενο μουσικο περιεχομενο και δευτερευοντως πολυ καλη ακουστικη χωρου.

Το μονιτορ των 10,000 ευρω σε σαλονι και με μουσικη ροκ 80ς, τζαζ 90ς ή indy 00s ειναι σαν κινητηρας φερραρι σε πουντο με νοθευμενη βενζινη. Θα παιζει δυνατα παραυτα και θα εντυπωσιαζει τον αγνοκαγαθο ακροαματικοφιλο. Πεταμενα λ7 λεωγω.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ok, ας αφήσουμε τα μόνιτορ των 5000 έκαστο,

ας πάμε σε πιο προσιτά σαν τα ΚΗ310 ή το 8350,
δεν θα έχει (ακουστή δηλαδή σαφή) διαφορά;

αν πηγαίναμε σε κάτι με 10άρι γούφερ ή 12άρι (εδώ πάμε για 5000) πάλι είμαστε στα ίδια;

ξέρεις, άμα είναι έτσι με βολεύει, λιγότερα λεφτά, χωρίς πολύ σκέψη και τέλος
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εδω εχει διαφορα ενα καλωδιο με το αλλο, δε θα εχει ακουστη, δηλαδη σαφη διαφορα ενα ηχειο των 500 με ενα των 2000 ή των 5000 ευρω;

Το ποιντ μου ειναι οτι αν δεν ακουμε δυνατα, οχι επειδη φωναζουν οι γειτονες αλλα επειδη η μουσικη που ακουμε δεν εχει φτιαχτει για να ακουγεται δυνατα, ειμαστε μια χαρα με φθηνα μονιτορς. Και φυσικα αν ακουμε σε λογικες αποστασεις, οχι στα 5 μετρα.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Edit: ξεχασα, εχω και δευτερο ποιντ. Αν εχουμε ενα χωρο αποκλειστικο και γλυκοκοιταζουμε τη μαουνα των 10,000 ευρω, καλυτερα ειναι να παρουμε το μικρο της αδελφακι, το φθηνο, να μετακινησουμε τα ηχεια πιο κοντα στην πολυθρονα μας και στο χωρο που ελευθερωσαμε να βαλουμε διαχυσοαπαρροφηση. Αν ειμαστε μαγκες να τα εντοιχισουμε κι ολας τα ρημαδια. Πολυ καλυτερα θα παιζουν τα φοφικο εντοιχισμενα απο τις μαουνες διπλα στα ντουβαρια.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα μεγκφακέβριθινγκ εντοιχίζονται?
Υπάρχουν ειδικές εκδόσεις για εντοιχισμο, στις οποίες η καμπίνα δεν παρέχει καρδιοειδη λοβο (άρα μεγαλύτερου max spl) είναι απλό άβαφο ξύλο, και είναι αρκετά φτηνότερα, με τα ενισχυτικά εκτός πλάτης.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Βεβαιως, τα σωστα σχεδιασμενα και κατασκευασμενα rooms in a room. Π.χ. ολα τα δωματια του northward acoustics.
Just for the record, ένα σχεδόν modeless δωμάτιο εξαιτίας των υλικών κατασκευής του και την πρακτικά ανυπαρξία ανακλαστικών στις χαμηλές συχνότητες τοιχωμάτων έχει και ο αγαπητός μας Βασίλης Μ., μετρήσεις από τον επίσης πολύ αγαπητό Αλέξανδρο Α.:


Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι.

"Όμως, κι εδώ είναι το ζουμί, όλη η ουσία στην ανάλυση των χαμηλών είναι το πρώτο διάγραμμα που δείχνει ότι δεν υπάρχει στην κλίμακα του χρόνου κανένας σοβαρός συντονισμός...δηλαδή ναι μεν λόγω διαστάσεων χώρου, τοποθέτησης ηχείων (SBIR) και θέσης ακρόασης δημιουργείται αυξημένο SPL στις χαμηλότερες συχνότητες, αλλά δεν προλαβαίνει να γίνει συντονισμός λόγω γρηγορότατου χρόνου εξασθένησης που οφείλεται, κι εδώ είναι η ουσία, στην εξαιρετική απορρόφηση του ίδιου του δομικού σκελετού του δωματίου του Βασίλη!

Το οποίο είναι φτιαγμένο ως εξής:
Νοβοπάν 1,6 - Νοβοπαν 1,8 - πετροβάμβακας 8-10 κι εξω αλφαμπλόκ δημιουργώντας έτσι έναν τεράστιο συντηχητή που απορροφάει χαμηλές συχνότητες μέσω της δόνησής του. Γι αυτό αν φτιάχνετε dedicated χώρο ακρόασης και καλέσετε κάποιον ειδικό που γνωρίζει να σας το φτιάξει, θα ξεκινήσει πρώτα επιλέγοντας τα υλικά δόμησης. Είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις αυτή τη δυνατότητα...είναι ίσως η μόνη δυνατότητα να δαμάσεις με τόσο αποτελεσματικό τρόπο το μπάσο, χωρίς να γεμίσεις μέσα μπασοπαγίδες κτλ."


Το δωμάτιο του Βασίλη, αν θυμάμαι καλά, είναι room in a terrace. Καλύτερο και από room in a room. Γιατί στο δεύτερο υπαρχουν τοιχωματικά όρια, αν και πολύ μακριά και επαρκώς απομονωμένα από το χώρο ακρόασης. Στην ταράτσα, δεν έχει τίποτα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Edit: ξεχασα, εχω και δευτερο ποιντ. Αν εχουμε ενα χωρο αποκλειστικο και γλυκοκοιταζουμε τη μαουνα των 10,000 ευρω, καλυτερα ειναι να παρουμε το μικρο της αδελφακι, το φθηνο, να μετακινησουμε τα ηχεια πιο κοντα στην πολυθρονα μας και στο χωρο που ελευθερωσαμε να βαλουμε διαχυσοαπαρροφηση. Αν ειμαστε μαγκες να τα εντοιχισουμε κι ολας τα ρημαδια. Πολυ καλυτερα θα παιζουν τα φοφικο εντοιχισμενα απο τις μαουνες διπλα στα ντουβαρια.
Ξέρεις ότι μ'αυτά που γράφεις θα περάσεις στη μπλακ λιστ όλης της χαιενδικης κοινωνίας;
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top