Klipsch Greek club

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Κοίταξα και εγω λίγο στο mdsound που αναφέρθηκε παραπάνω και βρήκα τα RP-6000F στα 398ευρώ, το ζευγάρι και καινούργια.. Δε ξέρω αν υπάρχει κάτι το οποίο δε κατάλαβα καλά βέβαια στην τιμή ή αν ισχύει όντως.. Τόσο φθηνά δεν τα περίμενα..

Είναι τιμή για ένα ηχείο . 398Χ2=796 ευρώ . Να κοιτάς αν λέει δίπλα stuck price (μονάδα ) ή paar (ζεύγος )
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Klipsch RP-6000F NEW <<< piece >>>> floorstanding speaker RP6000F
Ειπα και γω.. δεν εβγαζε νοημα o_O
Είναι τιμή για ένα ηχείο . 398Χ2=796 ευρώ . Να κοιτάς αν λέει δίπλα stuck price (μονάδα ) ή paar (ζεύγος )
Σωστα ναι, σ'ευχαριστω φιλε μου. Νομιζα οτι το stuck price ηταν το "stock" για καποιο λογο..
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Για τους φίλους που ενδιαφέρονται για αγορά Κλιψ αυτή τη περίοδο , μίλησα με ελληνικό κατάστημα και με το electrowelt από Γερμανία.
Λοιπόν , οι δικοί μας μπορούν να αφήσουν τα RP6000 , RP600C και RP 500M στα 2Κ, και 1450 ευρώ χωρίς τα surround . Δλδ 10-12% κάτω από τιμές Skroutz.

Electrowelt τα κυρίως με το κεντρικό βγαίνει 1266 ευρώ με ΦΠΑ και μεταφορικά .
Τους έστειλα mail για καλύτερη τιμή κτλ , μου είπαν ότι δε πρόκειται να ρίξουν τη συγκεκριμένη σειρά ούτε και στις BF προσφορές γιατί τα δίνουν έτσι και αλλιώς σε τιμή χώμα .
Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να ρίξουν τα μεταφορικά από 100 στα 80.

Το θέμα είναι ότι στο site τους ένα βήμα πριν πληρώσω μου βγάζει τα μεταφορικά 40 ευρώ , δηλαδή 1224 τα ηχεία με δικό μας ΦΠΑ + 41 μεταφορικά , 1266 τελική .
Οι τύποι στο mail π μου έστειλαν μου ζήτησαν παραπάνω .
Θα ζητήσω διευκρινίσεις αν και δε τους είδα πολύ επικοινωνιακούς στην Αγγλική .
Acoustic Project βγαίνουν 1356 , θα στείλω και εκεί ένα mail ..
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.210
Καλησπέρα φίλε Μανώλη δε γνωρίζω να είσαι κλιπσάκιας :) ........... αλλά κοίταξε πάντως αυτά είναι και σε προσφορά.
-
Και ποιός δεν θα τα ήθελε ...ακόμα και το μεγάλο αυτί ! ...και όχι μόνο .
.....όμορφα είναι τα άτιμα ....αλλά είναι πολύ αλμυρά .

-
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Καλησπερα στην ομαδα. Ειμαι σχετικα καινουργιος στο αθλημα και θα ηθελα καποιες συμβουλες.

Θελω να αναβαθμισω κεντρικο και αριστερο/δεξι. Μπορω να διαθεσω μεχρι 1200-1300ευρω (προφανως αν βγουν λιγοτερα θα ειναι καλυτερα, αλλα αν ειναι καποια τεραστια διαφορα στον ηχο, περιμενω, μαζευω και παιρνω). Ο χωρος μου ειναι 26τμ και ισως μετακομισω σε μεγαλυτερο συντομα. Προς το παρον εχω εναν denon x2600h και 2 svs pb2000.

Και η ερωτηση ειναι η εξης, να παω για δαπεδου ή βιβλιοθηκης? Σκεφτομουν τα rp-600m, τα rp-5000f και τα rp-6000f. Για κεντρικο εχω ακουσει πως πρεπει να επενδυσει κανεις για ταινιες, οποτε λεω να παρω το rp-504c. Να εχετε στο νου οτι θα τα οδηγω μονο με τον denon μου (ελπιζω να ειναι αρκετο..)

Σας ευχαριστω πολυ.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Eξαρτάται απο την απόσταση ακρόασης. Πόσο μακριά είναι τοποθετημένα τα ηχεία απο εσένα;
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Eξαρτάται απο την απόσταση ακρόασης. Πόσο μακριά είναι τοποθετημένα τα ηχεία απο εσένα;
Στα 3 μετρα βρισκονται τα ηχεια. Αρα δε παιζει ρολο ποσο μεγαλο χωρο εχεις σε αυτα οπως και με τα subwoofers, αλλα μονο σε τι αποσταση καθεσαι απο τα ηχεια?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ο χώρος (ο όγκος του) έχει να κάνει με τα σαμπζ, η απόσταση ακρόασης με το μέγεθος των γουφερς.

Απο σαμπζ είσαι τζετ παντως (και δυο και δυνατα), εύγε!

Μαλλον πως θες τα μεγάλα με τα δυο οκτάιντζα (rp8000)...

Eίχε αναρτηθεί κάποια στιγμή ένα γράφημα με το μεγεθος του γουφερ συναρτήσει της απόστασης ακρόασης, αλλα δεν το βρίσκω....
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα φίλε @Vankyra, καλώς ήρθες στους κλιπσάκιδες.
Η γνώμη μου είναι ότι όσο πιο μεγάλο το γούφερ τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα, αλλά καταλαβαίνω ότι υπάρχει και το οικονομικό θέμα, αν δε μπορείς τα PR-8000F πας στα PR-6000F που φορούν δύο 6,5ιντσα, και για κεντρικό το PR-600C, αλλά και PR-504C ακόμα καλύτερα.
Από σαμπ είσαι καλυμμένος όπως ανάφερε και ο @ragavelas.
Για surround τι ηχεία έχεις ?
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλησπερα στην ομαδα. Ειμαι σχετικα καινουργιος στο αθλημα και θα ηθελα καποιες συμβουλες.

Θελω να αναβαθμισω κεντρικο και αριστερο/δεξι. Μπορω να διαθεσω μεχρι 1200-1300ευρω (προφανως αν βγουν λιγοτερα θα ειναι καλυτερα, αλλα αν ειναι καποια τεραστια διαφορα στον ηχο, περιμενω, μαζευω και παιρνω). Ο χωρος μου ειναι 26τμ και ισως μετακομισω σε μεγαλυτερο συντομα. Προς το παρον εχω εναν denon x2600h και 2 svs pb2000.

Και η ερωτηση ειναι η εξης, να παω για δαπεδου ή βιβλιοθηκης? Σκεφτομουν τα rp-600m, τα rp-5000f και τα rp-6000f. Για κεντρικο εχω ακουσει πως πρεπει να επενδυσει κανεις για ταινιες, οποτε λεω να παρω το rp-504c. Να εχετε στο νου οτι θα τα οδηγω μονο με τον denon μου (ελπιζω να ειναι αρκετο..)

Σας ευχαριστω πολυ.
Εγώ σε αυτά τα χρήματα ψάχνω τριάδα μπροστά εδώ και ένα μήνα .
Κατέληξα στα RP 6000F και RP 600C .
Σήμερα από Ελλάδα τα 6000 δεν συμφέρει να τα πάρεις .
Ακριβώς στα ίδια χρήματα πωλούνται με έκπτωση τα RP 8000 , 1250€ ίδια τιμή με Γερμανία .
Θα τα έπαιρνα αλλά είναι ντουλάπες και αναγκαστικά στο χώρο μου θα έπαιζαν πολύ κοντά σε τοίχους .
Το rp 600Cμπορείς να το βρεις Ελλάδα 450€ σχετικά κοντά σε τιμή με Γερμανία + μεταφορικά .
Τα RP6000 και το 504C δεν αξίζουν από Ελλάδα .
Περιμένουμε και θα χτυπήσουμε τη κατάλληλη στιγμή:drinks:
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Ο χώρος (ο όγκος του) έχει να κάνει με τα σαμπζ, η απόσταση ακρόασης με το μέγεθος των γουφερς.

Απο σαμπζ είσαι τζετ παντως (και δυο και δυνατα), εύγε!

Μαλλον πως θες τα μεγάλα με τα δυο οκτάιντζα (rp8000)...

Eίχε αναρτηθεί κάποια στιγμή ένα γράφημα με το μεγεθος του γουφερ συναρτήσει της απόστασης ακρόασης, αλλα δεν το βρίσκω....
Λογικα φανταζομαι πως εχει να κανει με το ποσο αερα "σπρωχνουν" τα γουφερς για να εχουμε ικανοποιητικες μεσαιες. Αν καποια στιγμη βρεις το γραφημα, θα ηθελα να το μελετησω και γω.
Καλησπέρα φίλε @Vankyra, καλώς ήρθες στους κλιπσάκιδες.
Η γνώμη μου είναι ότι όσο πιο μεγάλο το γούφερ τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα, αλλά καταλαβαίνω ότι υπάρχει και το οικονομικό θέμα, αν δε μπορείς τα PR-8000F πας στα PR-6000F που φορούν δύο 6,5ιντσα, και για κεντρικό το PR-600C, αλλά και PR-504C ακόμα καλύτερα.
Από σαμπ είσαι καλυμμένος όπως ανάφερε και ο @ragavelas.
Για surround τι ηχεία έχεις ?
Σ'ευχαριστω φιλε!
Σιγουρα τα RP-8000F θα ηταν η ιδανικη λυση μιας και ειναι και ισχυροτερα απο αυτα που ποσταρα εγω. Αλλα ναι, ξεφευγουν λιγο στην τιμη.
Απο subwoofers ειμαι απολυτα ικανοποιημενος τουλαχιστον για τωρα. Εχω 4 μικρα satelites της Electrovoice, ειναι αρκετα μικρα (αν και προκειται για εταιρεια με PA ηχεια). Για να πω την αληθεια δε ξερω αν αξιζει να δωσω 400+ ευρω για τα διπλα surrounds της klipsch, ειπα να επενδυσω μονο στο front stage και στα subwoofers.
Εγώ σε αυτά τα χρήματα ψάχνω τριάδα μπροστά εδώ και ένα μήνα .
Κατέληξα στα RP 6000F και RP 600C .
Σήμερα από Ελλάδα τα 6000 δεν συμφέρει να τα πάρεις .
Ακριβώς στα ίδια χρήματα πωλούνται με έκπτωση τα RP 8000 , 1250€ ίδια τιμή με Γερμανία .
Θα τα έπαιρνα αλλά είναι ντουλάπες και αναγκαστικά στο χώρο μου θα έπαιζαν πολύ κοντά σε τοίχους .
Το rp 600Cμπορείς να το βρεις Ελλάδα 450€ σχετικά κοντά σε τιμή με Γερμανία + μεταφορικά .
Τα RP6000 και το 504C δεν αξίζουν από Ελλάδα .
Περιμένουμε και θα χτυπήσουμε τη κατάλληλη στιγμή:drinks:
Οπ! Συναδερφος!
Και γω τα κοιτουσα τα RP-8000 αλλα σιγουρα ξεφευγουν και ειδικα σε τιμες Ελλαδας ειναι στον ουρανο. Περσι τετοιο καιρο και για κανα 3βδομαδο μετα το black friday, τα 8000 τα πουλουσαν στο skroutz στα 1199. Αλλα και παλι, νομιζω οτι με τα 6000 στα 800ευρω θα μεινουμε ικανοποιημενοι..
Να σε ρωτησω, πώς και διαλεγεις το RP-600C για κεντρικο?
 
Last edited:

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Λογικα φανταζομαι πως εχει να κανει με το ποσο αερα "σπρωχνουν" τα γουφερς για να εχουμε ικανοποιητικες μεσαιες. Αν καποια στιγμη βρεις το γραφημα, θα ηθελα να το μελετησω και γω.


Σ'ευχαριστω φιλε!
Σιγουρα τα RP-8000F θα ηταν η ιδανικη λυση μιας και ειναι και ισχυροτερα απο αυτα που ποσταρα εγω. Αλλα ναι, ξεφευγουν λιγο στην τιμη.
Απο subwoofers ειμαι απολυτα ικανοποιημενος τουλαχιστον για τωρα. Εχω 4 μικρα satelites της Electrovoice, ειναι αρκετα μικρα (αν και προκειται για εταιρεια με PA ηχεια). Για να πω την αληθεια δε ξερω αν αξιζει να δωσω 400+ ευρω για τα διπλα surrounds της klipsch, ειπα να επενδυσω μονο στο front stage και στα subwoofers.


Οπ! Συναδερφος!
Και γω τα κοιτουσα τα RP-8000 αλλα σιγουρα ξεφευγουν και ειδικα σε τιμες Ελλαδας ειναι στον ουρανο. Περσι τετοιο καιρο και για κανα 3βδομαδο μετα το black friday, τα 8000 τα πουλουσαν στο skroutz στα 1199. Αλλα και παλι, νομιζω οτι με τα 6000 στα 800ευρω θα μεινουμε ικανοποιημενοι..
Να σε ρωτησω, πώς και διαλεγεις το RP-600C για κεντρικο?
Νομίζω ότι τα δυο 6,5 " γουφερ τους θα ταιριάξουν καλύτερα με τα 6,5 " των 6000F ενώ είναι σημαντικά φθηνότερο του 504c και πολύ καλύτερο του 404 c .
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Νομίζω ότι τα δυο 6,5 " γουφερ τους θα ταιριάξουν καλύτερα με τα 6,5 " των 6000F ενώ είναι σημαντικά φθηνότερο του 504c και πολύ καλύτερο του 404 c .
Καλη σκεψη αυτη για το ταιριασμα. Και οσον αφορα για τα 6000F, πως και κατασταλαξες σε αυτα?
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλη σκεψη αυτη για το ταιριασμα. Και οσον αφορα για τα 6000F, πως και κατασταλαξες σε αυτα?
Νέα reference premiere σειρά , ιδανικές διαστάσεις για σαλόνι , 6,5" γουφερ που στα 2,5 - 2,7 μέτρα που βλέπω εγώ με καλύπτουν . Αν μπορούσα θα πήγαινα στα 8000 πάντως , το θέμα είναι ότι είναι ντουλάπες στο χώρο μου θα φαινόντουσαν υπερβολικά και θα έπαιζαν κοντά στο πίσω και το πλάι τοίχο οποτε θα μπούμαραν αρκετά μη ξεχνάς έχουν 2Χ 8" γουφερ το καθένα.
Τα 6000F τα θεωρώ πιο ισορροπημένα ηχεία και σε νορμαλ σαλόνι με περιορισμούς θα παίξουν καλύτερα από τα 8000 .
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Νέα reference premiere σειρά , ιδανικές διαστάσεις για σαλόνι , 6,5" γουφερ που στα 2,5 - 2,7 μέτρα που βλέπω εγώ με καλύπτουν . Αν μπορούσα θα πήγαινα στα 8000 πάντως , το θέμα είναι ότι είναι ντουλάπες στο χώρο μου θα φαινόντουσαν υπερβολικά και θα έπαιζαν κοντά στο πίσω και το πλάι τοίχο οποτε θα μπούμαραν αρκετά μη ξεχνάς έχουν 2Χ 8" γουφερ το καθένα.
Τα 6000F τα θεωρώ πιο ισορροπημένα ηχεία και σε νορμαλ σαλόνι με περιορισμούς θα παίξουν καλύτερα από τα 8000 .
Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες. Τα 8000 θα εδειχναν περιεργα σε μικρο χωρο και θα επηρεαζοταν ο ηχος τους.
Τα 6000 εχω διαβασει οτι επειδη ακριβως ειναι 6,5αρια γουφερς, εχουν καλυτερο directivity απο τα 8000 σε συνδυασμο με το tweeter τους και φανταζομαι οτι και απο θεμα εντασεων δεν πανω πισω. Δεν τα εχω ακουσει αλλα πρεπει να τσιταρουν καλα.
Απο δαπεδου Klipsch ειχα την τυχη να ακουσω μονο τα R-820F που σε μεγαλες εντασεις τα ψηλα τους τρυπουσαν λιγακι το τυμπανο. Απο δυναμικη, μπασο και ενταση ηταν ταμαμ για την τιμη τους ομως. Μακαρι να μπορουσα να ακουσω και μερικα της RP σειρας, αλλα εδω στη Μακεδονια δυσκολα.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες. Τα 8000 θα εδειχναν περιεργα σε μικρο χωρο και θα επηρεαζοταν ο ηχος τους.
Τα 6000 εχω διαβασει οτι επειδη ακριβως ειναι 6,5αρια γουφερς, εχουν καλυτερο directivity απο τα 8000 σε συνδυασμο με το tweeter τους και φανταζομαι οτι και απο θεμα εντασεων δεν πανω πισω. Δεν τα εχω ακουσει αλλα πρεπει να τσιταρουν καλα.
Απο δαπεδου Klipsch ειχα την τυχη να ακουσω μονο τα R-820F που σε μεγαλες εντασεις τα ψηλα τους τρυπουσαν λιγακι το τυμπανο. Απο δυναμικη, μπασο και ενταση ηταν ταμαμ για την τιμη τους ομως. Μακαρι να μπορουσα να ακουσω και μερικα της RP σειρας, αλλα εδω στη Μακεδονια δυσκολα.
Στη μουσική τα Reference με τα Reference Premiere έχουν σημαντικές διαφορές . Σε ταινίες δεν υπήρχε η δυνατότητα να τα συγκρίνω . Προσωπικά με ενδιαφέρουν μόνο οι ταινίες , για αυτό το λόγο σκεφτόμουν αρχικά τη reference σειρά που θα μου ερχόταν αρκετά φθηνότερα . Τελικά αποφάσισα να πάω στην RP σειρά να τελειώνω μια και καλή να μην ξανά ασχοληθώ με ηχεία για τα επόμενα χρόνια .
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top