Νέα Nvidia Shield (2019)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αν θέλω να βλέπω τις ταινίες του δίσκου από 2 σημεία (στο μέλλον θα παίξει αυτό), φαντάζομαι πως ο δίσκος θα πρέπει να είναι δικτύου;
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν θέλω να βλέπω τις ταινίες του δίσκου από 2 σημεία (στο μέλλον θα παίξει αυτό), φαντάζομαι πως ο δίσκος θα πρέπει να είναι δικτύου;
Θα διευκόλυνε...
Υπάρχουν λύσεις π.χ. με εφαρμογές samba server στο shield... αλλά θα πρέπει να "λερώσεις" τα χέρια λίγο παραπάνω
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ερωτήσεις.

Kodi on Shiled

1) Με Shield ως μηχάνημα και δικτυακό δίσκο σαν storage, το Kodi τρέχει στο Sheild και βλέπει το Storage ή θέλει και κάτι άλλο;
2) Με δεύτερο Shield σε άλλο χώρο απλά μπαίνει το Kodi και εκεί και βλέπει τον δίσκο κανονικά;
3) Ο δικτυακός δίσκος χρειάζεται κάποια Χ μνήμη για όλα αυτά; Πρέπει να εγκατασταθεί κάτι και εκεί;

Plex on Shield

4) Με Shield ως μηχάνημα και δικτυακό δίσκο σαν storage, το Plex τρέχει στο Sheild και βλέπει το Storage ή θέλει και κάτι άλλο;
5) Με δεύτερο Shield σε άλλο χώρο απλά μπαίνει το Plex και εκεί και βλέπει τον δίσκο κανονικά;
6) Ο δικτυακός δίσκος χρειάζεται κάποια Χ μνήμη για όλα αυτά; Πρέπει να εγκατασταθεί κάτι και εκεί;
7) Ο Plex Media server τι κάνει;

8) Διαβάζω εδώ ότι ο δικτυακός δίσκος πρέπει να έχει ίσως και 8GB Ram. Γιατί;
Α) Έχει να κάνει με την ταχύτητα διαβάσματος;
Β) Για τον αριθμό των δίσκων που μπορεί να επεξεργαστεί;
Γ) Για να τρέξει κάποιο πρόγραμμα που χρειάζεται και αν ναι τι πρόγραμμα;
Δ) Τα μοντέλα με 1GB, 2GB ή 4GB τι δεν θα κάνουν που θα το κάνει αυτό των 8GB;
Ε) Υπάρχει συσχέτιση μνήμης με ικανότητα αναπαραγωγής μεγάλων αρχείων;

9) Τα άλλα Media players όπως Dune, Zidoo, Zappiti κλπ βλέπουν όλους τους δικτυακούς δίσκους ή θέλουν τα δικά τους (βλέπω η Zappiti έχει δικό της hardware);

Ευχαριστώ όποιον διαθέσει χρόνο για όλα τα παραπάνω.
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ερωτήσεις.

Kodi on Shiled

1) Με Shield ως μηχάνημα και δικτυακό δίσκο σαν storage, το Kodi τρέχει στο Sheild και βλέπει το Storage ή θέλει και κάτι άλλο;
2) Με δεύτερο Shield σε άλλο χώρο απλά μπαίνει το Kodi και εκεί και βλέπει τον δίσκο κανονικά;
3) Ο δικτυακός δίσκος χρειάζεται κάποια Χ μνήμη για όλα αυτά; Πρέπει να εγκατασταθεί κάτι και εκεί;

Plex on Shield

4) Με Shield ως μηχάνημα και δικτυακό δίσκο σαν storage, το Plex τρέχει στο Sheild και βλέπει το Storage ή θέλει και κάτι άλλο;
5) Με δεύτερο Shield σε άλλο χώρο απλά μπαίνει το Plex και εκεί και βλέπει τον δίσκο κανονικά;
6) Ο δικτυακός δίσκος χρειάζεται κάποια Χ μνήμη για όλα αυτά; Πρέπει να εγκατασταθεί κάτι και εκεί;
7) Ο Plex Media server τι κάνει;

8) Διαβάζω εδώ ότι ο δικτυακός δίσκος πρέπει να έχει ίσως και 8GB Ram. Γιατί;
Α) Έχει να κάνει με την ταχύτητα διαβάσματος;
Β) Για τον αριθμό των δίσκων που μπορεί να επεξεργαστεί;
Γ) Για να τρέξει κάποιο πρόγραμμα που χρειάζεται και αν ναι τι πρόγραμμα;
Δ) Τα μοντέλα με 1GB, 2GB ή 4GB τι δεν θα κάνουν που θα το κάνει αυτό των 8GB;
Ε) Υπάρχει συσχέτιση μνήμης με ικανότητα αναπαραγωγής μεγάλων αρχείων;

9) Τα άλλα Media players όπως Dune, Zidoo, Zappiti κλπ βλέπουν όλους τους δικτυακούς δίσκους ή θέλουν τα δικά τους (βλέπω η Zappiti έχει δικό της hardware);

Ευχαριστώ όποιον διαθέσει χρόνο για όλα τα παραπάνω.
1) Το Kodi βλέπει δικτυακούς δίσκους (πχ SMB, NFS), οπότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο
2) Για το δεύτερο ισχύει το ίδιο. Μόνο εάν θέλεις να συγχρονίζεις βιβλιοθήκες (για να ξέρει το ένα Kodi τι έχεις δει στο άλλο) χρειάζεται επιπλέον πείραγμα.
3) Ως δικτυακό δίσκο θεωρώ οποιοαδήποτε συσκευή μπορεί να πάρει αποθηκευτικό χώρο και να τον μοιράσει με κάποιο δικτυακό πρωτόκολλο, όπως τα παραπάνω. Αυτό μπορεί να είναι εμπορικό NAS, PC, Raspberry Pi, κλπ. Δεν υπάρχουν στατικές απαιτήσεις, εξαρτάται από την υλοποίησή σου.

4) Το Plex δουλεύει ως client/server. Το ένα shield λογικά θα είναι Plex Server και θα βλέπει τον δικτυακό δίσκο. Το ίδιο μπορεί να είναι και player (client).
5) Το δεύτερο Shield απλά θα μιλάει με το πρώτο
6) Ο δικτυακός δίσκος δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Όμως μία εναλλακτική λύση είναι να τρέχεις τον Plex Server πάνω στον δικτυακό "δίσκο" εφόσον το υποστηρίζει. Εδώ παίζει ρόλο τι έχεις βαφτίσει ως δικτυακό δίσκο.
7) Ο Plex Media Server διαβάζει τα αρχεία πολυμέσων και τα ταΐζει στους clients (players).

8) Για όλα τα παρακάτω παίζει ρόλο τι βαφτίζεις ως "δικτυακό δίσκο". Η μνήμη από μόνη της δεν αποτελεί προαπαιτούμενο. Άλλη μνήμη χρειάζεται ένα Raspberry Pi με Raspberry Pi OS για να κάνει αυτή τη δουλειά και άλλη ένα x86 PC με Windows 11.
Δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά χρειάζεται να υποστηρίζει κάποιο κοινό πρωτόκολλο διαμοίρασης με τις άλλες συσκευές σου. Τα πιο συνήθη είναι SMB, NFS.
Μία βολική λύση είναι να στήσεις media server πάνω στην ίδια συσκευή που έχει τον αποθηκευτικό χώρο και όλες οι άλλες συσκευές σου να είναι Players που συνδέονται σε αυτήν.
Αυτά που λες για 1, 2, 4, 8 GB με κάνουν να υποθέσω ότι μπορεί να σκέφτεσαι Raspberry Pi ως NAS. Για να μοιράσει δίσκο μέσω δικτύου, του αρκεί και 1GB, αλλά είναι τεχνικά απαιτητική υλοποίηση για κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος. Καλύτερα κάποιο έτοιμο NAS ή να βάλεις έναν USB δίσκο πάνω στο Shield.

9) Εξαρτάται από το συγκεκριμένο Player. Δεν υπάρχει κοινή απάντηση για όλα. Τα περισσότερα είτε βλέπουν δικτυακούς δίσκους, είτε μπορούν να πάρουν κάποια εφαρμογή ώστε να το κάνουν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
7) Ο Plex Media Server διαβάζει τα αρχεία πολυμέσων και τα ταΐζει στους clients (players).
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;

Το stream θα περάσει από τον server πάντα, ακόμα και αν δεν χρειάζεται transcoding; Σκέφτομαι το σενάριο όπου το NAS θα έχει καλή (ethernet) συνδεσιμότητα στο δίκτυο όμως π.χ. ο server μπορεί να είναι σε ένα μηχάνημα με wifi.

Παίζει ρόλο; Ή ο player θα τραβήξει το stream απευθείας από το NAS, άρα δεν έχει σημασία η συνδεσιμότητα του server;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
1) Το Kodi βλέπει δικτυακούς δίσκους (πχ SMB, NFS), οπότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο
2) Για το δεύτερο ισχύει το ίδιο. Μόνο εάν θέλεις να συγχρονίζεις βιβλιοθήκες (για να ξέρει το ένα Kodi τι έχεις δει στο άλλο) χρειάζεται επιπλέον πείραγμα.
3) Ως δικτυακό δίσκο θεωρώ οποιοαδήποτε συσκευή μπορεί να πάρει αποθηκευτικό χώρο και να τον μοιράσει με κάποιο δικτυακό πρωτόκολλο, όπως τα παραπάνω. Αυτό μπορεί να είναι εμπορικό NAS, PC, Raspberry Pi, κλπ. Δεν υπάρχουν στατικές απαιτήσεις, εξαρτάται από την υλοποίησή σου.

4) Το Plex δουλεύει ως client/server. Το ένα shield λογικά θα είναι Plex Server και θα βλέπει τον δικτυακό δίσκο. Το ίδιο μπορεί να είναι και player (client).
5) Το δεύτερο Shield απλά θα μιλάει με το πρώτο
6) Ο δικτυακός δίσκος δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Όμως μία εναλλακτική λύση είναι να τρέχεις τον Plex Server πάνω στον δικτυακό "δίσκο" εφόσον το υποστηρίζει. Εδώ παίζει ρόλο τι έχεις βαφτίσει ως δικτυακό δίσκο.
7) Ο Plex Media Server διαβάζει τα αρχεία πολυμέσων και τα ταΐζει στους clients (players).

8) Για όλα τα παρακάτω παίζει ρόλο τι βαφτίζεις ως "δικτυακό δίσκο". Η μνήμη από μόνη της δεν αποτελεί προαπαιτούμενο. Άλλη μνήμη χρειάζεται ένα Raspberry Pi με Raspberry Pi OS για να κάνει αυτή τη δουλειά και άλλη ένα x86 PC με Windows 11.
Δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά χρειάζεται να υποστηρίζει κάποιο κοινό πρωτόκολλο διαμοίρασης με τις άλλες συσκευές σου. Τα πιο συνήθη είναι SMB, NFS.
Μία βολική λύση είναι να στήσεις media server πάνω στην ίδια συσκευή που έχει τον αποθηκευτικό χώρο και όλες οι άλλες συσκευές σου να είναι Players που συνδέονται σε αυτήν.
Αυτά που λες για 1, 2, 4, 8 GB με κάνουν να υποθέσω ότι μπορεί να σκέφτεσαι Raspberry Pi ως NAS. Για να μοιράσει δίσκο μέσω δικτύου, του αρκεί και 1GB, αλλά είναι τεχνικά απαιτητική υλοποίηση για κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος. Καλύτερα κάποιο έτοιμο NAS ή να βάλεις έναν USB δίσκο πάνω στο Shield.

9) Εξαρτάται από το συγκεκριμένο Player. Δεν υπάρχει κοινή απάντηση για όλα. Τα περισσότερα είτε βλέπουν δικτυακούς δίσκους, είτε μπορούν να πάρουν κάποια εφαρμογή ώστε να το κάνουν.
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο σεντόνι μου.

Ως δικτυακό δίσκο εννοώ από Qnap, Synology μέχρι κάποιον έτοιμο WD.
Απλά βλέπω ότι οι έτοιμοι WD είναι κάπως φθηνοί, σε σχέση πάντα με τις λύσεις από Qnap - Synology, αλλά έχουν 1GB Ram, δεν θυμάμαι αν είδα με 2GB. Οι άλλοι πάνε και 4GB και 8GB, αλλά βαράνε στο κεφάλι.

Προσπαθώ να καταλάβω αν τα χρειάζομαι και αν όντως πρέπει να δώσω 500€ - 800€ μόνο για το case που θα έχει μέσα τους δίσκους, χωρίς τους δίσκους σε αυτή την τιμή. Που είναι αρκετά ακριβή λύση. Αλλά, αν έτσι θα γίνει η δουλειά, μάλλον έτσι και θα κάνω.

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το future proof, είτε στις ικανότητες μνήμης, είτε στο Storage. Δεν είμαι του πούλα-αγόραζε.
Διάβασα πως το Roon πχ θέλει 8GB Ram στον server, το οποίο για την ώρα δεν με ενδιαφέρει καθόλου (αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα ισχύει και μετά από μερικά χρόνια. Δεν συλλέγω αρχεία μουσικής, είμαι του streaming. Δεν ξέρω όμως αν αυτό θα αλλάξει στο μέλλον. Αν αλλάξει θα είναι μόνο για πολυκάναλα).

Θα αγοράζω Hard Copies των ταινιών και πολυκάναλης μουσικής γιατί η εμπειρία από τις εταιρίες που δούλεψα μου λέει να μην έχω καμία εμπιστοσύνη σε σκληρούς δίσκους. Θα είναι 2 χρόνια, 3, 10; Κάποια στιγμή θα σου πει αντίο, μαζί με ότι έχεις μέσα. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον εδώ. Έχω κλάψει πολύ προσωπικό υλικό.

Από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι με Kodi θα τα βλέπω όλα και από τα δύο μηχανάκια, από όπου θέλω, εντός σπιτιού πάντα.

Με το Plex η καλύτερη λύση είναι να τρέχει ο WD ή ο Synology πχ το ανάλογο Plex software και τα Shields θα είναι οι clients. Πόση Ram όμως πρέπει να έχει ο server για να γίνει αυτό;

Αν υπολογίσω και το γεγονός ότι κατά ένα 70% - 80% σβήνω συνέχεια μετά την θέαση, αυτό μειώνει πολύ την ανάγκη διαθέσιμου χώρου.

Υγ: δεν μπλέκω με Raspberry γιατί δεν ξέρω και γιατί θέλω έτοιμα πράγματα, να δουλεύουν με την ελάχιστη δυνατή ενασχόληση.
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;

Το stream θα περάσει από τον server πάντα, ακόμα και αν δεν χρειάζεται transcoding; Σκέφτομαι το σενάριο όπου το NAS θα έχει καλή (ethernet) συνδεσιμότητα στο δίκτυο όμως π.χ. ο server μπορεί να είναι σε ένα μηχάνημα με wifi.

Παίζει ρόλο; Ή ο player θα τραβήξει το stream απευθείας από το NAS, άρα δεν έχει σημασία η συνδεσιμότητα του server;
Εξαρτάται από τον σέρβερ. Οι περισσότεροι το περνάνε από μέσα τους, ακόμη και για direct play. Είναι βαθειά συζήτηση και μπορεί να γίνει πολύ τεχνική, πολύ γρήγορα :).

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο σεντόνι μου.

Ως δικτυακό δίσκο εννοώ από Qnap, Synology μέχρι κάποιον έτοιμο WD.
Απλά βλέπω ότι οι έτοιμοι WD είναι κάπως φθηνοί, σε σχέση πάντα με τις λύσεις από Qnap - Synology, αλλά έχουν 1GB Ram, δεν θυμάμαι αν είδα με 2GB. Οι άλλοι πάνε και 4GB και 8GB, αλλά βαράνε στο κεφάλι.

Προσπαθώ να καταλάβω αν τα χρειάζομαι και αν όντως πρέπει να δώσω 500€ - 800€ μόνο για το case που θα έχει μέσα τους δίσκους, χωρίς τους δίσκους σε αυτή την τιμή. Που είναι αρκετά ακριβή λύση. Αλλά, αν έτσι θα γίνει η δουλειά, μάλλον έτσι και θα κάνω.

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το future proof, είτε στις ικανότητες μνήμης, είτε στο Storage. Δεν είμαι του πούλα-αγόραζε.
Διάβασα πως το Roon πχ θέλει 8GB Ram στον server, το οποίο για την ώρα δεν με ενδιαφέρει καθόλου (αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα ισχύει και μετά από μερικά χρόνια. Δεν συλλέγω αρχεία μουσικής, είμαι του streaming. Δεν ξέρω όμως αν αυτό θα αλλάξει στο μέλλον. Αν αλλάξει θα είναι μόνο για πολυκάναλα).

Θα αγοράζω Hard Copies των ταινιών και πολυκάναλης μουσικής γιατί η εμπειρία από τις εταιρίες που δούλεψα μου λέει να μην έχω καμία εμπιστοσύνη σε σκληρούς δίσκους. Θα είναι 2 χρόνια, 3, 10; Κάποια στιγμή θα σου πει αντίο, μαζί με ότι έχεις μέσα. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον εδώ. Έχω κλάψει πολύ προσωπικό υλικό.

Από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι με Kodi θα τα βλέπω όλα και από τα δύο μηχανάκια, από όπου θέλω, εντός σπιτιού πάντα.

Με το Plex η καλύτερη λύση είναι να τρέχει ο WD ή ο Synology πχ το ανάλογο Plex software και τα Shields θα είναι οι clients. Πόση Ram όμως πρέπει να έχει ο server για να γίνει αυτό;

Αν υπολογίσω και το γεγονός ότι κατά ένα 70% - 80% σβήνω συνέχεια μετά την θέαση, αυτό μειώνει πολύ την ανάγκη διαθέσιμου χώρου.

Υγ: δεν μπλέκω με Raspberry γιατί δεν ξέρω και γιατί θέλω έτοιμα πράγματα, να δουλεύουν με την ελάχιστη δυνατή ενασχόληση.
Αν σε βοηθήσει λίγο να το απλοποιήσεις στο μυαλό σου, διαχώρισε τους τρεις ρόλους:
Δικτυακός δίσκος: Αποθηκευτικός χώρος με σύνδεση στο δίκτυο
Server: Η εφαρμογή που βλέπει τα αρχεία και ταΐζει στους clients
Client/Player: Η εφαρμογή που παίρνει τα αρχεία από τον σέρβερ ή τον δίσκο και τα αναπαράγει

*Πριν πάμε στα παρακάτω, σκέψου ότι οι ρόλοι μπορεί να τρέχουν σε πολλές διαφορετικές ή ακόμη και σε μία μόνο συσκευή
Κάθε ένας από αυτούς τους ρόλους χρειάζεται πόρους, όπως επεργαστική ισχύ, RAM, δίκτυο, κλπ.
Ο δικτυακός δίσκος χρειάζεται εξαιρετικά λίγη επεξεραστική ισχύ και μνήμη.
Ο server εξαρτάται από την εκάστοτε εφαρμογή. To Roon μπορεί να θέλει 8GB, το Kodi δεν χρειάζεται καν media server για να παίξει αρχεία. Το Plex κάτι ενδιάμεσο, και μπορεί να τρέχει πολύ καλά πάνω στο Shield.
Εάν ο server θέλεις να κάνει transcoding χρειάζεται καλό επεξεργαστή και ίσως και GPU για hardware acceleration, κλπ.

Για να μην πολυλογώ: Η επιλογή εξοπλισμού χρειάζονται αναλυτική αποτύπωση των αναγκών σου, τωρινών και μελλοντικών, εάν θέλεις να κάνεις δουλειά και να γλιτώσεις χρήματα.
Μπορεί να κάνεις δουλειά απλά με USB δίσκους πάνω στο Shield ή να είναι προτιμότερο να έχεις έναν κανονικό x86 server με GPU χιλιάδων ευρώ. Ένα οικιακό NAS που προσφέρει βασικές εφαρμογές και δυνατότητα αύξησης μνήμης, είναι κάπου στη μέση.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εξαρτάται από τον σέρβερ. Οι περισσότεροι το περνάνε από μέσα τους, ακόμη και για direct play. Είναι βαθειά συζήτηση και μπορεί να γίνει πολύ τεχνική, πολύ γρήγορα :).
Συγκεκριμένα για το Plex ρωτάω, αν βοηθάει αυτό.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Συγκεκριμένα για το Plex ρωτάω, αν βοηθάει αυτό.
Δεν γνωρίζω να υπάρχει τρόπος με Plex ώστε ο σέρβερ να συνδέσει απευθείας client/δίσκο χωρίς να περνάει το stream από μέσα του.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ως δικτυακό δίσκο εννοώ από Qnap, Synology μέχρι κάποιον έτοιμο WD.
Απλά βλέπω ότι οι έτοιμοι WD είναι κάπως φθηνοί, σε σχέση πάντα με τις λύσεις από Qnap - Synology, αλλά έχουν 1GB Ram, δεν θυμάμαι αν είδα με 2GB. Οι άλλοι πάνε και 4GB και 8GB, αλλά βαράνε στο κεφάλι.
Η εμπειρία μου από τους δικτυακούς WD ήταν τραγική. Πρακτικά αδυνατούσαν να στριμάρουν επαρκώς μεγάλα αρχεία. Κολλούσαν τα πάντα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό. Οποιαδήποτε επιλογή από τις Qnap και Synology είναι απολύτως αποδεκτή. Ακόμα και παλιά μοντέλα των 2 εταιρειών είναι επαρκή.

Σε κάθε περίπτωση, backup και πάλι backup των σημαντικών αρχείων.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Και apple tv τώρα στο shield. Εχθές «νοικιάσαμε» μια ταινία στα 5€ για δοκιμή. Άψογο και σε εικόνα HDR και σε ήχο Dolby Atmos παρόλο που εδώ η σύνδεση ειναι κατ ονομασία 24άρα με περιπου 12 στις μετρήσεις και χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης ως τώρα..
Αυτά🙃
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ρωτάω επειδή είμαι ο πιο άσχετος από όλους. Τί πρόβλημα υπάρχει μ' αυτό?
Κανένα πρόβλημα, απλά επηρεάζει την αρχιτεκτονική του όλου στησίματος, πχ σε κατανομή πόρων και πολιτικές ασφαλειας. Νιώθω όμως ότι έχουμε αποκλίνει αρκετά από τον κορμό του θέματος, οπότε λέω να σταματήσω εδώ :).
 


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Εάν υπάρξει καμία προσφορά για το pro ρίξτε το εδώ ή στο νήμα για το black Friday .
Ευχαριστώ !
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
To Pro έχει να αλλάξει τιμή εδώ και 2 περίπου χρόνια αν θυμάμαι καλά.
Νομίζω τα Χριστούγεννα του 2019 το είχαν πάει στα 175€ για λίγες μέρες.
Από τότε η τιμή είναι σταθερή στα 199€.

Από την άλλη τον κύλινδρο τον κατεβάζουν συχνά στα 120€. Και πριν 2 μήνες περίπου πάλι στα 120€ το είχαν πάει.

Η Black Friday προσφορά της Nvidia είναι το Cube. Κατέβασαν την τιμή στην Αμερική και μετά εδώ.

Και εγώ το Pro περιμένω μπας και αλλάξει κάτι αλλά δεν το βλέπω. Αν δεν, μέχρι την Παρασκευή, το χτύπησα.
 
Last edited:





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top