Tannoy Gold

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Αν θες να το πας έτσι, δηλαδή να αλλάξεις και την πηγή στο επόμενο στάδιο, εγώ θα ξεκινούσα με κάτι τέτοιο:

Ένα κανονικό DAC δηλαδή που να μπορείς να του συνδέσεις πάνω και laptop, players κλπ. αλλά να έχει και bluetooth αφού το θες. Μαζί με καλώδια, μεταφορικά κλπ. μπορεί να σου βγει 30-40€ πάνω από το budget, αλλά ΟΚ.

Δεν είναι balanced βέβαια, αλλά σε αυτά τα κοστολόγια δεν γίνονται όλα. Είπαμε, το βλέπουμε ως "1ο στάδιο", οπότε συγχωρούνται οι "παρανομίες" :)
Ευχαριστω για την προταση φιλε μου.
Γιατι θεωρεις οτι ειναι καλυτερο απο το ifi zen blue? καλυτερο DAC πχ?
Αυτο αν καταλαβα καλα παιζει και χωρις να συνδεθει σε pc σωστα?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Ευχαριστω για την προταση φιλε μου.
Γιατι θεωρεις οτι ειναι καλυτερο απο το ifi zen blue? καλυτερο DAC πχ?
Αυτο αν καταλαβα καλα παιζει και χωρις να συνδεθει σε pc σωστα?
Το πρόβλημα με το ifi είναι πως έχει μία και μοναδική είσοδο: Το bluetooth.
Θα μπορείς να παίξεις δηλαδή μόνο μέσω bluetooth.

Ενώ ένα "κανονικό" DAC σαν αυτό που έβαλα, μπορεί να παίξει ΚΑΙ από bluetooth, αλλά όχι μόνο.

Μπορείς να συνδέσεις πάνω του το laptop, ένα Bluray player, ένα media player (π.χ. Nvidia Shield, Mi Box S κλπ.), ένα playstation, whatever. Εφόσον έχει εισόδους USB, optical και coaxial.

Τσέκαρέ το βέβαια κι εσύ όσον αφορά τα specs του, αν χρειάζεται επιπλέον περιφερειακά (π.χ. δεν ξέρω αν έχει τροφοδοτικό και κεραία και πόσο θα κόστιζαν αυτά επιπλέον). Ενδεικτικά το έβαλα σαν λογική, δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχανάκι.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Το πρόβλημα με το ifi είναι πως έχει μία και μοναδική είσοδο: Το bluetooth.
Θα μπορείς να παίξεις δηλαδή μόνο μέσω bluetooth.

Ενώ ένα "κανονικό" DAC σαν αυτό που έβαλα, μπορεί να παίξει ΚΑΙ από bluetooth, αλλά όχι μόνο.

Μπορείς να συνδέσεις πάνω του το laptop, ένα Bluray player, ένα media player (π.χ. Nvidia Shield, Mi Box S κλπ.), ένα playstation, whatever. Εφόσον έχει εισόδους USB, optical και coaxial.

Τσέκαρέ το βέβαια κι εσύ όσον αφορά τα specs του, αν χρειάζεται επιπλέον περιφερειακά (π.χ. δεν ξέρω αν έχει τροφοδοτικό και κεραία και πόσο θα κόστιζαν αυτά επιπλέον). Ενδεικτικά το έβαλα σαν λογική, δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Θα το εχω στα υποψιν. Και παλι ευχαριστω. :)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Φίλε Ashman εγώ θα πρότεινα το παρακάτω από τα μεταχειρισμένα το οποίο έχει και xlr συνδέσεις. https://www.avsite.gr/forum/threads/smsl-m500-dac-καλώδια.185385/ Αν σε παίρνει το budget χτυπά το είναι πολύ ποιοτικό. Αναφέρομαι στο dac.
Ευχαριστω φιλε μου για την προταση. Βαζε και το a ομως αναμεσα στο Ash και το man γιατι αλλιως ακουγεται καπως :p .
Δυσκολα θα παω τοσο ψηλα αυτη τη στιγμη αφου κυριος στοχος ειναι τα tannoy που ειναι ακριβα (για τα δικα μου δεδομενα αυτη τη στιγμη) και δεν υπαρχουν μεταχειρισμενα. Οσον αφορα την πηγη σιγουρα θα κοιταζω συνεχεια τα μεταχειρισμενα και ελπιζω ολο και κατι καλο να προκυψει στο μεταξυ.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Πολύ καλό το M500 (κι εγώ αυτό έχω), δεν έχει όμως bluetooth!

Αν πάμε σε κάτι χωρίς bluetooth (ή/και ανέβουμε σε budget) σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές.

Υπάρχει βέβαια και η λύση ξεχωριστού DAC και bluetooth receiver που ίσως αυξάνει λίγο την ποικιλία. Βλέπω υπάρχουν bluetooth receivers στο skroutz και από 20€ (δεν έχω δει specs κλπ., πάντως καλά reviews έχουν). Οπότε ίσως είναι και αυτή μια λύση!
 

K

kimon

Guest
Adastra STA40/Magnat Tempus 55.

Adastra STA40/Magnat Tempus 55.


Αν υποθέσουμε ότι κάποιος διαθέτει έναν υπολογιστή και μια μουσική συλλογή σε ψηφιακή μορφή, ένα ενδιαφέρον ερώτημα θα ήταν το εξής: Μπορείς να φτιάξεις ένα σύστημα ήχου με ηχεία δαπέδου, δυνατότητες streaming και κόστος κάτω από €600; Η απάντηση είναι καταφατική και αυτό το ζευγάρι Adastra/Magnat είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα...


Αγαπητέ Ashaman το ζευγάρι αυτό είχε παρουσιαστεί στο περιοδικό YellowBox στο τεύχος Ιουνίου-Ιουλίου με πολύ θετικά σχόλια. Ο σύμβουλος έκδοσης του περιοδικού Δ. Σταματάκος το δοκιμάζει προσεχώς στον προσωπικό του ιστότοπο avmentor . Έχε το υπ' όψιν σου, γιατί οι δοκιμές του συνοδεύονται από πολλές μετρήσεις.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Adastra STA40/Magnat Tempus 55.

Adastra STA40/Magnat Tempus 55.


Αν υποθέσουμε ότι κάποιος διαθέτει έναν υπολογιστή και μια μουσική συλλογή σε ψηφιακή μορφή, ένα ενδιαφέρον ερώτημα θα ήταν το εξής: Μπορείς να φτιάξεις ένα σύστημα ήχου με ηχεία δαπέδου, δυνατότητες streaming και κόστος κάτω από €600; Η απάντηση είναι καταφατική και αυτό το ζευγάρι Adastra/Magnat είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα...


Αγαπητέ Ashaman το ζευγάρι αυτό είχε παρουσιαστεί στο περιοδικό YellowBox στο τεύχος Ιουνίου-Ιουλίου με πολύ θετικά σχόλια. Ο σύμβουλος έκδοσης του περιοδικού Δ. Σταματάκος το δοκιμάζει προσεχώς στον προσωπικό του ιστότοπο avmentor . Έχε το υπ' όψιν σου, γιατί οι δοκιμές του συνοδεύονται από πολλές μετρήσεις.
Θα το ψάξω να το δω αυτό γιατί δεν το είχα ξανακουσει, ευχαριστώ.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Παρήγγειλα σήμερα τα tannoy gold 8.
Θα τα έχω για εκτός Αθηνών.
Μόλις τα παραλάβω θα πω και εντυπώσεις.
Αν δεν βαρεθώ για τον χαβαλέ θα τους βάλω και ένα sub μάλλον το svs 3000 micro.
Αν δεν έχεις hi pass filter από κάπου θα πετάξεις τα λ7 σου, πάρε καλύτερα ζευγάρι studio subs και τα ρέστα σουβλάκια !
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
Αν δεν έχεις hi pass filter από κάπου θα πετάξεις τα λ7 σου, πάρε καλύτερα ζευγάρι studio subs και τα ρέστα σουβλάκια !
Θα τα συνδέσω σε έναν advance acoustic mpp 206. Λες να έχω θεμα;
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
Παρέλαβα σήμερα τα tannoy gold 8.
Πράγματι είναι vfm για τα χρήματα που κοστίζουν.
Τα συνέδεσα πρόχειρα σε ένα κινητό μου. Προσωπικά δεν άκουσα θορυβο ούτε πολύ χαμηλά. Από εντάσεις είναι μια χαρά.
Είμαι ικανοποιημένος με την αγορά τους.
Κάποια στιγμή θα τα συνδέσω με ένα subwoofer.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Σας τα λέω ότι είναι vfm και μου μιλάτε για αλλά. Πάντως και εγώ που τα είχα δοκιμάσει μόλις τα πήρα με ένα fiio mp3 μια χαρά έπαιζαν και με αυτό. Και δεν τα οδηγεί αφού είναι ενεργά έχουν δικό τους ενισχυτή :p. Καλορίζικα.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Καλορίζικα !
Φιλικά Κωνσταντίνε ,
- τι πιστεύεις -, παίζουν καλύτερα απο αυτά εδώ ;
-
-

-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Καλορίζικα !
Φιλικά Κωνσταντίνε ,
- τι πιστεύεις -, παίζουν καλύτερα απο αυτά εδώ ;
-
-

-
Ναι, πολύ καλύτερα.
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top