Tannoy Gold



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Οι δεκαετιες 70-80 εχουν περασει ανεπιστρεπτι πιστευω...
Και 90-ιζ.

Απλώς δυσκολεύονται πολλοί να το κατανοήσουν.

Βασικα η τελευταία δεκαετία, από 2010 και μετά, έχει σημειώσει τρομερά άλματα στην ποιότητα ήχου, εν μέρει λόγω της εξέλιξης του software (σε κάθε τομέα).

Κι έρχονται ακόμα καλύτερα πράγματα, με αυξημένες δυνατότητες dsp και ευκολίες χρήσης.




ΥΓ. Σα το πικάπ δεν έχ.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Ta subwoofers δεν βλέπω...
Για να βάζουμε μυαλό σιγά-σιγά γιατι αλλιως θα ειδοποιησω τον dimi να αρχίσει να μοιραζει κατοστάευρα πρόστιμα !
Αν είναι για μένα, κάτσε να το αγοράσω και το συνδέω. Μεταξύ δύο είμαι.
Ή του svs 3000 micro ή του sb 3000.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Ή του svs 3000 micro ή του sb 3000.
Όποιο να'ναι πάρε, αλλά πάρε 2.

Καμία σημασία δεν έχει ποιο θα πάρεις.
Σημασία έχει να είναι φτηνό αρκετά, ώστε να μη ματώσεις για να πάρεις 4 στο τέλος, πακέτο με ένα μινιντιεσπι και τον καστρουνη παραμάσχαλα.

Επίσης, το κλειστής καμπίνας, έχει μερικά σαφή πλεονεκτήματα, αλλά δε θα κλάψουμε κιόλας άμα έχει τρύπα.
Αυτά.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
Το να " αλλαξοπιστήσει " κάποιος στο θέμα ήχου , ενεργά - παθητικά είναι θεμιτό .
Το να γίνει Φανατικός και Οπαδός της απέναντι πλευράς μέσα σε 5 χρόνια και να αναιρεί τα ακούσματα του - τόσο χρόνων - προσωπικά με ξεπερνά .
Εντάξει φιλαράκια , - τωρα πιά - ακούτε καλύτερα .
Σε κάποιους αρέσει ο α λα κάρτ ήχος και καλά κάνουνε .
Και σε κάποιους να διαλέγουν ήχο , απ τον κατάλογο και καλά κάνουνε .
Μην τους μειώνετε όμως αυτούς που συνεχίζουν να ακούν όπως ξεκίνησαν και με τον τρόπο σας τους πετάτε στον καιάδα . Φιλικά πάντα ,
Άλλωστε ....τι είναι 5 χρόνια μπρος την αιωνιότητα .

- :drinks:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.880
Reaction score
34.264
Το να " αλλαξοπιστήσει " κάποιος στο θέμα ήχου , ενεργά - παθητικά είναι θεμιτό .
Το να γίνει Φανατικός και Οπαδός της απέναντι πλευράς μέσα σε 5 χρόνια και να αναιρεί τα ακούσματα του - τόσο χρόνων - προσωπικά με ξεπερνά .
Εντάξει φιλαράκια , - τωρα πιά - ακούτε καλύτερα .
Σε κάποιους αρέσει ο α λα κάρτ ήχος και καλά κάνουνε .
Και σε κάποιους να διαλέγουν ήχο , απ τον κατάλογο και καλά κάνουνε .
Μην τους μειώνετε όμως αυτούς που συνεχίζουν να ακούν όπως ξεκίνησαν και με τον τρόπο σας τους πετάτε στον καιάδα . Φιλικά πάντα ,
Άλλωστε ....τι είναι 5 χρόνια μπρος την αιωνιότητα .

- :drinks:

Αυτα τωρα τα συμπερασματα που μονος σου εβγαλες και γραφεις, πως σου ρθαν, αληθεια, πως τα συμπερανες ολα αυτα? απορια το χω να μαθω, αληθεια.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
Αυτα τωρα τα συμπερασματα που μονος σου εβγαλες και γραφεις, πως σου ρθαν, αληθεια, πως τα συμπερανες ολα αυτα? απορια το χω να μαθω, αληθεια.
-
....να το συζητήσουμε ομορφα και ωραία .
Γιάννη μου από ποτε έχεις ενεργά ηχεία στο βασικό σου σύστημα ;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.880
Reaction score
34.264
-
....να το συζητήσουμε ομορφα και ωραία .
Γιάννη μου από ποτε έχεις ενεργά ηχεία στο βασικό σου σύστημα ;
Αλλο ρωτησα, δε μου απαντησες, δε νομιζω να το τα πες ολα αυτα κι ολα τα λαθος φυσικα συμπερασματα για να το συζητησουμε βεβαια..

Δεν εχω ενεργα ηχεια στο βασικο συστημα, εχω παθητικα, πολλα ενεργα εχω αλλαξει μονο στο γραφειο, για ακροαση και για δουλεια ταυτοχρονα, αλλα τι σχεση εχει αυτο?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
Στο #340 , τι θέλεις να - μου - πεις ;
....γιατι είναι ξεκάρφωτο στο όλο θέμα του νήματος και απάντα ολοφάνερα στο δικό μου #336

-
Γιάννη μου σου απαντώ , από εδώ ξεκινάμε .
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.880
Reaction score
34.264
Στο #340 , τι θέλεις να - μου - πεις ;
....γιατι είναι ξεκάρφωτο στο όλο θέμα του νήματος και απάντα ολοφάνερα στο δικό μου #336

-
Γιάννη μου σου απαντώ , από εδώ ξεκινάμε .
Μη μπερδευεσαι, συχνο λαθος και το παιρνεις προσωπικα, για τις δεκαετιες λεω και τα μηχανηματα τους, περασμενα πλεον κι αυτα κι η τεχνολογια, εχουμε προχωρησει πολυ κι υπαρχουν τεραστιες οπως ειπε κι ο Κωστας εξελιξεις στον ηχο. καμια επαφη, μη μενεις σ εκεινο το ακουσμα.

επισης τι εννοεις ξεκαρφωτο, επρεπε να συμμετεχω συνεχεια για να μαι οκ η να να κανω καποιο προλογο πριν μπω στο κυριως θεμα?
Δεν μιλησε κανεις επι προσωπικου για σενα, για τα μηχανακια μιλαμε.

Ποιος σε μειωσε και ποιος σε πεταξε στον καιαδα δε μπορω να καταλαβω?
ασε που ειναι γεγονος αυτο που λεω, δεν ειναι θεμα γουστου, ειναι ενα αποτελεσμα, fact.

Na συνεχιζουμε δηλαδη χωρις καμια προοδο σε κανεναν τομεα ν ακουμε και να κανουμε και να πρατουμε οπως καποτε? ξερεις πως λεγεται αυτο...
προχωραμε μπροστα, οσο θελουμε κ μπορουμε βεβαια, το οτι ακουγα και γω καποτε αλλιως δεν αλλαζει, το κατανοοω, αν θελω κ αν μπορω και προχωραω ειτε αλλαζω ειτε μενω στασιμος.

Ξερω πως ειναι "καπως" να κριτικαρουν το γουστο σου και τις επιλογες σου, αλλα για μηχανηματα μιλαμε , μη θιγεσαι, δεν ειπαμε πως την εχεις μικρη πχ... 8-) :p

αυτα, πολλα εγραψα χωρις λογο ε?
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Όποιο να'ναι πάρε, αλλά πάρε 2.

Καμία σημασία δεν έχει ποιο θα πάρεις.
Σημασία έχει να είναι φτηνό αρκετά, ώστε να μη ματώσεις για να πάρεις 4 στο τέλος, πακέτο με ένα μινιντιεσπι και τον καστρουνη παραμάσχαλα.

Επίσης, το κλειστής καμπίνας, έχει μερικά σαφή πλεονεκτήματα, αλλά δε θα κλάψουμε κιόλας άμα έχει τρύπα.
Αυτά.
Για αρχή θα πάρω 1. Μετά δεύτερο.Μετα ένα μινιντιεσπι. Αν με παίρνει ο χώρος κτλ θα πάρω τρίτο και τέταρτο.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
Γιάννη μου .......παρ όλα αυτά θα ήθελες γιά βασικό σου ήχο να εχεις ενα ξεπερασμένο Klipschorn του 70 ας πούμε ;
Τί , όχι !
Εγώ να δείς !
Σαφώς και η τεχνολογια εχει προχωρήσει .
Αντε ομως να μάθεις μιά μάνα 80 χρονων , να πληρώνει την Δεη από το λάπτοπ .
Θα πάει στο γκισε να περιμένει μια ώρα .
Γιατί ...γιατι έτσι έμαθε .
....."μη μενεις σ εκεινο το ακουσμα " μου λές και δεν έχεις στο βασικό σου ενεργά ! που είναι κλάσεις ανώτερα απο το όποιο παθητικό . - οπως διατυμπανίζετε ολούθε απο κάποιους που ξέρουν πιο πολλά απο αυτους που ακουν με παθητικά ηχεία -
τι εχεις καλύτερα παθητικά από του 80 , - γενικά το λέω - .....πάλι παθητικά είναι .
" το παιρνεις προσωπικα ." " επι προσωπικου "....γιατι να το πάρω προσωπικά . Συζητάμε . Ενεργά - παθητικά - ξεπερασμένα ηχεία - μιά χαρά , λόγος , αντίλογος , άποψη , τεκμηρίωση , κατι θα βγεί .
" προχωραμε μπροστα, ........και προχωραω ειτε αλλαζω ειτε μενω στασιμος. " , ναι Γιάννη μου προχωράμε ....απο τον σημερινό 20αρη και μετά που θα του γίνει συνήθεια να ακουει απο ενεργά ηχεία γιατι ό 58αρης - για αυτό το θέμα - είναι καμένο χαρτί .

" Ξερω πως ειναι "καπως" να κριτικαρουν το γουστο σου και τις επιλογες σου, αλλα για μηχανηματα μιλαμε , μη θιγεσαι, δεν ειπαμε πως την εχεις μικρη πχ... 8-) :p "

- ....δεν ξέρεις τι χάρες έχει η μικρή* ! σου παίρνει το μυαλό ...σε καταστρέφει !
* για μικρη ισχυς του μηχανήματος μιλάμε .

- .... πολλα εγραψα και εγώ . .....κατι θα βγει ομως στο τελος .

:drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.240
.......παρ όλα αυτά θα ήθελες γιά βασικό σου ήχο να εχεις ενα ξεπερασμένο Klipschorn του 70 ας πούμε ;
Εγώ να δείς !
Σαφώς και η τεχνολογια εχει προχωρήσει .
Αντε ομως να μάθεις μιά μάνα 80 χρονων , να πληρώνει την Δεη από το λάπτοπ .
Θα πάει στο γκισε να περιμένει μια ώρα .
Γιατί ...γιατι έτσι έμαθε .
....."μη μενεις σ εκεινο το ακουσμα " μου λές και δεν έχεις στο βασικό σου ενεργά ! που είναι κλάσεις ανώτερα απο το όποιο παθητικό . - οπως διατυμπανίζετε ολούθε απο κάποιους που ξέρουν πιο πολλά απο αυτους που ακουν με παθητικά ηχεία -
τι εχεις καλύτερα παθητικά από του 80 , - γενικά το λέω - .....πάλι παθητικά είναι .
" το παιρνεις προσωπικα ." " επι προσωπικου "....γιατι να το πάρω προσωπικά . Συζητάμε . Ενεργά - παθητικά - ξεπερασμένα ηχεία - μιά χαρά , λόγος , αντίλογος , άποψη , τεκμηρίωση , κατι θα βγεί .
" προχωραμε μπροστα, ........και προχωραω ειτε αλλαζω ειτε μενω στασιμος. " , ναι Γιάννη μου προχωράμε ....απο τον σημερινό 20αρη που θα του γίνει συνήθεια να ακουει απο ενεργά ηχεία γιατι ό 58αρης - για αυτό το θέμα - είναι καμένο χαρτί .

" Ξερω πως ειναι "καπως" να κριτικαρουν το γουστο σου και τις επιλογες σου, αλλα για μηχανηματα μιλαμε , μη θιγεσαι, δεν ειπαμε πως την εχεις μικρη πχ... 8-) :p "

- ....δεν ξέρεις τι χάρες έχει η μικρή* ! σου παίρνει το μυαλό ...σε καταστρέφει !
* για μικρη ισχυς του μηχανήματος μιλάμε .

- .... πολλα εγραψα και εγώ . .....κατι θα βγει ομως στο τελος .

:drinks:
Εγω από ενεργά ακούω Μανώλη μου , και είμαι 57 και κάτι ψηλά.
Ναι δεν είναι αγοραστά είναι DIY αλλά ενεργά.
 

Μηνύματα
197
Reaction score
14
καλησπερα ultra noob ερωτηση γτ δν εχω ασχοληθει ποτε με ενεργα
το συστημα μ τωρα ειναι ενας nad 3020 vintage και πικαπ thorens 3020. γινεται να χρησιμοποιησω το phono stage του ενισχυτη για να παιζουν τα ηχει αυτα δισκους η χρειαζομαι dedicated preamp? επισης τι θα μπορουσα να παρω π να μν ειναι budget killer σαν "ενισχυτη" να διαλεγω ποια πηγη (τηλεοραση,πικαπ,cd) να δινει σημα στα ηχεια?δεν ξερω καν πως λεγεται αυτη η συσκευη οσον αφορα ενεργα ηχεια .ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απολαύστε και μην απολογή;)σθε!!!
Φόρουμ είναι, όταν θα γίνει αίθουσα δικαστηρίου τότε θα κριθούμε όλοι απ τον ύψιστο εισαγγελέα!!:p:p:p:p:laugh::laugh:
Λαμπάτος ενισχυτής και BBC LS3/5A monitor με τα σαμπ τους, είναι το τελευταίο παιχνίδι μου για υπέροχες ακροάσεις στο χώρο του γραφείου.
Απόλαυση!!!!:newrussian:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ ακούω από όλα. Class d με πολύ efficiency και παθητικά ηχεία με sub στο γραφείο. Παλιό Γιαπωνέζικο ενισχυτή με θηρία 15" 7δρομα ηχεία για την παλιά γοητεία και βέβαια μοντέρνο προ με ενεργά ηχεία και δύο subs στο κυρίως. Ποιο είναι καλύτερο στα αυτιά μου και όχι ως πανάκεια; Το κυρίως με τα ενεργά γιατί μου αρέσει εμένα. Τώρα αν και κατά κοινή λογική είναι καλύτερο άκουσμα τι να σας πω, για εμένα μου αρέσει εμένα. Θα τα άλλαζα μόνο με immersive σύστημα και πιο πολλά ηχεία ενεργά αλλά ντεν έξω χρήματα καρδιά μου για να χτίσω αυτό που θέλω.
Και κάτι ακόμα. Τα Tannoy Gold δεν είναι βασισμένα σε κάτι μοντέρνο. Είναι τα κλασσικά ομοκεντρικα που είχε η Tannoy βελτιωμένα μετά από πολλά χρόνια εξέλιξης και βεβαίως με ενισχυτή πια δηλαδή ενεργά και ζυγισμένα από το κατασκευαστή με τις ανάλογες προδιαγραφές.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.880
Reaction score
34.264
Απολαύστε και μην απολογή;)σθε!!!
Φόρουμ είναι, όταν θα γίνει αίθουσα δικαστηρίου τότε θα κριθούμε όλοι απ τον ύψιστο εισαγγελέα!!:p:p:p:p:laugh::laugh:
Λαμπάτος ενισχυτής και BBC LS3/5A monitor με τα σαμπ τους, είναι το τελευταίο παιχνίδι μου για υπέροχες ακροάσεις στο χώρο του γραφείου.
Απόλαυση!!!!:newrussian:

ν αρρωστησω να ερθω λιγο???
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
ν αρρωστησω να ερθω λιγο???
Κοπέλες μόνο δεχόμεθα, ει δυνατόν αμόλυντες, για να συμβαδίζουν με το πνεύμα του σετάπ!!
Α, ξέχασα, έχω και 4 διαφορετικές τετράδες λαμπιόνια, καινουργή, για πάσης φύσεως παίγνια.:focus:
Στον αυτό χώρο ένας grace 900m, οδηγεί ζεύγος focal shape...της κολάσεως!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.410
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top