περίεργο ground loop.



Μηνύματα
354
Reaction score
137
Σε λάθος δρόμο κινείσαι .
Κυριε Γιαννη διαφωτισε με :D
παω το απογευμα να τα ξεκουμπωσω ολα... και να δω τι παίζει πάντως το σφύριγμα μέσα στο σασι οταν ειναι ανοιχτός ο τελικος δε το κανει αισθητα πρέπει να στήσεις αυτι, μετα απο πχ 20-30 λπτα παίξιμο το κάνει.
και φυσικά οταν κλείνω τον τελικο ακούω ένα παπ πολύ ελαφρύ απο ηχεία.
ο βομβος στο κεντρικο ειναι απο το RCA πάντως
 
Last edited:

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Είπες ότι ο βόμβος από το rca κόπηκε με την αλλαγή του rca.
Οκ το 'αλλο που λες μπορεί να είναι οτιδήποτε μέσα στο μηχάνημα ,μπορεί και το ίδιο το τροφοδοτικό του να σφυρίζει αν είναι παλμοτροφοδοτικό .
Τι ψάχνεις?
Πήγαινέ το σε κάποιον τεχνικό να το δεί και να σου πεί .
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Είπες ότι ο βόμβος από το rca κόπηκε με την αλλαγή του rca.
Οκ το 'αλλο που λες μπορεί να είναι οτιδήποτε μέσα στο μηχάνημα ,μπορεί και το ίδιο το τροφοδοτικό του να σφυρίζει αν είναι παλμοτροφοδοτικό .
Τι ψάχνεις?
Πήγαινέ το σε κάποιον τεχνικό να το δεί και να σου πεί .
ενταξει απλα ειναι μερικών ημερών μπας και το ειχε κάποιος να μου πει. Αν ήταν εδω αντιπροωπος θα το πήγαινα πισω.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Τράβα 'ενα βίντεο , ρίχτο στο youtube και στείλε το και στον εξω αντιπρόσωπο.
Με καλό ήχο ε?
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Εντέλει διαπίστωσα οτι το θέμα δεν ειναι το rca ενω σταμάτησε ο θόρυβος , επανηλθε ο θόρυβος που βγαίνει απο το ηχείο ειναι σαν ηλεκτροστατικος ...και μετα απο δοκιμές αλλαγη καλωδιου και ηχείων βγαίνει μόνο απο το κεντρικο ηχειο και κατέληξα οτι ίσως φταίει το RCA του denon 4700.
Ο θόρυβος απο τον emotiva που ειναι σφυριχτος απο μεσα απο το ίδιο μηχάνημα οταν ετον ανοιγω δεν ακούγεται πρεπει να στήσεις αυτι οταν παίζει αρκετη ώρα πχ κανα 20' μετά ξεκινάει.
Επίσης κλείνωντας τον τελικό ακουω ένα ελαφρύ pop απο ολα τα ηχεία.
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Το τελευταίο δεν είναι παράξενο, οι πιο πολλοί ενισχυτές το κάνουν.
Το σφύριγμα από το εσωτερικό μπορεί να είναι μηχανικός συντονισμός στα πηνία. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Το τελευταίο δεν είναι παράξενο, οι πιο πολλοί ενισχυτές το κάνουν.
Το σφύριγμα από το εσωτερικό μπορεί να είναι μηχανικός συντονισμός στα πηνία. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
Θα ανοίξω τον τελικό , να σφίξω από αγάπη… δεν έχω βρει χρόνο . Το ποπ θα μπορούσε να είναι από φορτισμένους πυκνωτές; Δλδ αν ο τελικός έκλεινε μετά από 5’;
Ο θόρυβος από το ηχείο ,
Ρε μπας και φταίει το πολύμπριζο κάτω από
τον ενισχυτή ;
Περί να τα τράπεζωσω …. Σε άλλο πολύπριζο
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Eλα ρε συ ακομα δεν το αλλαξες το πολυμπριζο?και μη ξεχασεις και την πριζα του τοιχου να αλλαξεις.
το πολύπριζο ειναι καινουριο του Tsakiridis με τα φιλτρα, βασικά καλή ιδέα να τσεκάρω τη πρίζα ..άλλος μου πρότεινε να δω και τα fan ...
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Το τελευταίο δεν είναι παράξενο, οι πιο πολλοί ενισχυτές το κάνουν.
Το σφύριγμα από το εσωτερικό μπορεί να είναι μηχανικός συντονισμός στα πηνία. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
To κάνουν όσοι δεν έχουν ρελέ απομόνωσης στην έξοδο .
Σφύριγμα Συμβαίνει όταν τα πηνία δεν είναι επαρκώς μονωμένα και σφιχτά τυλιγμένα. Αυτό λέγεται τσίπης κατασκευαστής.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
To κάνουν όσοι δεν έχουν ρελέ απομόνωσης στην έξοδο .
Σφύριγμα Συμβαίνει όταν τα πηνία δεν είναι επαρκώς μονωμένα και σφιχτά τυλιγμένα. Αυτό λέγεται τσίπης κατασκευαστής.
αρα να καταλήξω οτι ο emotiva basx a3 δεν εχει ρελε απομονωσης γι αυτο το κανει μάλλον ?
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Τον θόρυβο στα ηχεία όταν κλείνει? μάλλον.
οταν αφηνω τον denon Και τον emotiva για 2-3 λεπτα και έχω επιλέξει source χωρις να έχω συνδεδεμένο κάτι πανω , αν παω να κλεισω τον emotiva δε το κάνει τοτε
Στο ανοιγμα με trigger ενω αργει να ανοιξει ο emotiva μεχρι να στρώσει ο denon το κάνει...
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Δεν έχει σχέση αν έχεις ή δεν έχεις επιλέξει πηγή.
Ο DENON δεν μπορεί να το κάνει γιατί έχει ρελέ στην έξοδο.
Ο EMOTIVA στο κάνει .
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Δεν έχει σχέση αν έχεις ή δεν έχεις επιλέξει πηγή.
Ο DENON δεν μπορεί να το κάνει γιατί έχει ρελέ στην έξοδο.
Ο EMOTIVA στο κάνει .
Επανέρχομαι λοιπόν για να πω το εξής η ο ενισχυτής κόπανηθηκε στη μεταφορά πράγμα δύσκολο γιατί είναι γεμάτο φελιζόλ και η κούτα αθεϊστή η μου στείλανε refurbish …
 

Attachments


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Αυτό έπρεπε να το έχεις αναφέρει ήδη , σ"αυτούς.
Δεν ξέρω αν προλαβαίνεις και μπορείς τώρα.
Ασχετο από τον βόμβο νομίζω.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Αυτό έπρεπε να το έχεις αναφέρει ήδη , σ"αυτούς.
Δεν ξέρω αν προλαβαίνεις και μπορείς τώρα.
Ασχετο από τον βόμβο νομίζω.
Τώρα το είδα που τράβηξα τον ενισχυτή λίγο έξω να φτιάξω τα καλώδια .. όπως το έπιασα πλαγιά μου φάνηκε περίεργο , σε ένα καινούριο μηχάνημα πως είναι δυνατό να ψάξεις για κάτι τέτοιο … έστειλα φωτογραφίες και αρχεία ήχου περιμένω να δω τι θα μου πουν ..

Από κοπάνημα το σφύριγμα δε μπορεί να συμβεί ;
31AF3C18-27B7-47C0-BFC8-B6F75AF47464.jpeg


φαινεται ότι δε το έχω χτυπήσει .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top