Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Το θερμαινόμενο τιμόνι μου αρέσει σαν ιδέα, μα δεν καταλαβαίνω τι βρίσκεις στα butt warmers.

Η μόνη τέτοια λύση που θα πλήρωνα άμα μου περίσσευαν ήταν τα αεριζόμενα καθίσματα της Saab. Τα μόνα που δεν κόλλαγαν τα ρούχα μου από τον ιδρώτα στα μεγάλα καλοκαιρινά ταξίδια.
Και εμένα μου φαίνονται ενοχλητικά, στο Id.3 στην χαμηλότερη από τις τρεις σκάλες δεν μπορώ να το αντέξω πάνω από 2 λεπτά,
ωστόσο αν μπεις σε παγωμένο αμάξι, είναι καλά για λίγο, ίσα να μην σε παγώνει το παγωμένο κάθισμα,
και επίσης αν θες οικονομική θέρμανση σε περίπτωση αποκλεισμού το χειμώνα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
επίσης αν θες οικονομική θέρμανση σε περίπτωση αποκλεισμού το χειμώνα
Ναι, μπορεί να κολλήσουμε στην Τσιμισκή παραμονή Χριστουγέννων που κατεβαίνουμε στην αγορά, εχει πολύ κίνηση και κρύο. Μπορεί να μείνεις εκεί για κάνα δίωρο.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ναι, μπορεί να κολλήσουμε στην Τσιμισκή παραμονή Χριστουγέννων που κατεβαίνουμε στην αγορά, εχει πολύ κίνηση και κρύο. Μπορεί να μείνεις εκεί για κάνα δίωρο.
To έγραψα σαν απάντηση σε προηγούμενα ποστς για την πιθανότητα να εγκλωβιστεί κάποιος σε χιόνια.
Με τον τρόπο αυτό θέρμανσης και με μισή μπαταρία θα μπορούσε να βγαλει άνετα 48 ώρο χωρίς να παγώσει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
To έγραψα σαν απάντηση σε προηγούμενα ποστς για την πιθανότητα να εγκλωβιστεί κάποιος σε χιόνια.
Με τον τρόπο αυτό θέρμανσης και με μισή μπαταρία θα μπορούσε να βγαλει άνετα 48 ώρο χωρίς να παγώσει.
Ξέρω.
Τον @costas EAR θέλω να τσιγκλίσω που με ψήνει να βάλω θερμαινόμενα σε αυτοκίνητο πόλης.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Το ένα μας αυτοκίνητο έχει θερμαινόμενα που ήταν standard της έκδοσης. Τα ανάψαμε 2 φορές μόλις το πήραμε το '15, the end. :tongue:
Δεν έβαλα στο επόμενο ούτε και πρόκειται ποτέ να βάλω. Αεριζόμενα μάλιστα, είναι σούπερ. 😍
 

Μηνύματα
63
Reaction score
108
Συγγνώμη, τα ID3 που λέτε πως δεν έχουν heat exchanger τί έχουν δλδ για θέρμανση καμπίνας;
PTC ; o_O
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αν θυμαμαι καλα τα θερμαινομενα καθισματα δημιουργουν προβληματα στα μπαλακια (σκοτωνουν το σπερμα λογω υψηλης θερμοκρασιας). Αντιθετα κανουν καλο στους πονους της μεσης και της πλατης.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Το ένα μας αυτοκίνητο έχει θερμαινόμενα που ήταν standard της έκδοσης. Τα ανάψαμε 2 φορές μόλις το πήραμε το '15, the end. :tongue:
Δεν έβαλα στο επόμενο ούτε και πρόκειται ποτέ να βάλω. Αεριζόμενα μάλιστα, είναι σούπερ. 😍
Εντάξει τα θερμαινόμενα δεν κάνουν για τους θερμόαιμους φαίνεται... :biggrin:

Τώρα που το σκέφτομαι, φαντάσου να βάλεις θερμαινόμενα στον Μάρκου με πόσα θα πηγαίνει μετά...... :neo:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
εμενα μ αρεσει το κ@λαρακι μου να ναι ζεστο μιας και ειμαι κρυουλιαρης, οτι καλυτερο, θα τα βαζα ανετα.
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Εμπειρικές παρατηρήσεις.
Για τα θερμαινόμενα καθίσματα τρελαίνονται οι γυναίκες και τα χρησιμοποιούν ακόμα και ένα δροσερό καλοκαιρινό βράδυ!
Τα αγοράκια μόνο στο πολύ κρύο (πχ όλη μέρα σε χιονοδρομικό) και αυτό για κάνα 2 λεπτά μετά off.
Το θερμαινόμενο τιμόνι είναι σαφώς πιο χρήσιμο και good to have αλλιώς θέλει γαντιά, δεν πιάνεται το παγωμένο τιμόνι και υπό συνθήκες είναι και λίγο επικινδυνούλι αυτό.

Πρέπει να βγει διάταξη που απαγορεύει την αγορά αυτοκινήτου στην Ελλάδα χωρίς αεριζόμενα καθίσματα, adaptive cruise control, intelligent matrix led lights.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Πριν φθηνύνουν, θα ακριβύνουν.

Το 2022 θα είναι "κακή" χρονιά.
Πιθανές οι ανατιμήσεις στον ορίζοντα.

Το λιθιο πέρσι τέτοια εποχή είχε πέσει κάτω από 10 δολάρια το κιλό, τώρα είναι στα 35 και περιμένουν να σταθεροποιηθει στα ~55..


Όποιος πρόλαβε πρόλαβε. 😎🤣😜😂
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Πάντως οι μόνες περιπτώσεις που θα δεχόμουν να περιμένω 18 μήνες για να παραλάβω αυτοκίνητο είναι:
  1. Να το πήρα τζάμπα (διαγωνισμός, δώρο, κλπ.)
  2. Να είναι το 15ο αυτοκίνητο στο γκαράζ μου (συλλογή τύπου Jay Leno)
  3. Να έχει επιστρέψει ο Κομμουνισμός και να περιμένω τη σειρά μου να πάρω Lada
Μέχρι να πάρουν το αυτοκίνητο, θα του έχει βγάλει 2 facelift η BMW...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Πάντως οι μόνες περιπτώσεις που θα δεχόμουν να περιμένω 18 μήνες για να παραλάβω αυτοκίνητο είναι:
Να μην έχει ζήτηση.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, όλα τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχουν τρελά αυξημένη ζήτηση, η Τεσλα κάνει συνεχώς ανατιμήσεις και έχει συνεχώς 100% πουλημενη την παραγωγή του επόμενου τριμήνου...

Τωρα έχει ήδη πουλήσει την παραγωγή του πρώτου τριμήνου από Γερμανία...

Η πόρσε, που παραδοσιακά δεν είχε καμία τρομερή αναμονή, τώρα έχει αναμονή σχεδόν 1 έτος στην ταικαν. Αλλά η ταικαν έχει ξεπεράσει σε πωλήσεις όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα της πόρσε...

Μέχρι το άλλο άκρο, το φτηνό ντατσια σπρινγκ, έχει πουλήσει ήδη όλη την παραγωγή του 2022.

Αυτη τη στιγμή, οποιοδήποτε αυτοκίνητο ηλεκτρικό υπάρχει, θα πουληθεί άμεσα. Οποιασδήποτε μάρκας.
Υπάρχει κάποιος που το θέλει.


Η shell ξηλώνει τα υγρά καύσιμα με ρυθμούς απίστευτους. Το ένα πρατήριο μετά το άλλο, γίνονται ηλεκτράδικα.

Υποσχέθηκε 200.000 σούπερ ταχυφορτιστες εντός λιγων ετών, ενώ η Τεσλα τόσα χρόνια που το παλεύει έχει βάλει μόνο 30.000 τεμάχια.

Το 2025 είναι πολύ πιθανό να μη βρίσκεις να βάλεις βενζίνη σε προηγμένες χώρες της βόρειας Ευρώπης, να τα ψάχνεις με τα κιάλια τα βενζινάδικα όπως έψαχναν κάποτε με τα κιάλια τους ταχυφορτιστες.


Στην Ελλάδα έχουν γίνει δραματικά βήματα τα τελευταία 2 χρόνια, και κυρίως μέσα στο 2021.

Μη νομίζετε ότι απέχουμε πολύ..
Ήδη έχει αποφασιστεί από μεγάλο του χώρου, να πλακώσει με 350-ρηδες την Ελλάδα. Το 2024 μάλλον θα πλακώσει κι η ionity στα μέρη μας.

Κόντος ψαλμός αλληλούια.
Εδώ θα είμαστε, να τα λέμε, κορονοϊού ή άλλων πανδημιων επιτρέποντας.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top