COSMOTE TV

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
367
Reaction score
177
Γνωρίζει κάποιος που είναι συνδρομητής cosmote tv την λειτουργία των λήψεων.Εμένα δύο ημέρες μετά σβήνονται οι λήψεις.Υπάρχει τρόπος να διατηρηθούν;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Στη συντήρηση για 1 βδομάδα στην κατάψυξη μέχρι 2 μήνες. :p

Κάλεσε ή στείλε μήνυμα στο help desk.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Για να μην ανοίγω θέμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Μου την έπεσαν για Cosmote tv μέσω δορυφόρου αλλά δεν ήξεραν να μου πουν με τον ήχο τι γίνεται. Κάποιες εκπομπές ή και ταινίες είναι 4κ μου απάντησαν αλλά για ήχο δεν. Είναι ακόμη αυτό το κλασικό 5.1 surround ή κλειδώνει ο ενοσχυτής σας και σε άλλα format;
Ευχαριστώ και αναμένω.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Μέχρι Dolby Digital 5.1 παίζει πρός το παρόν στα δορυφορικά.

( και για να είμαι ειλικρινής δεν προβλέπεται να αλλάζει σύντομα, όχι Ελλάδα, αλλά παντού, λόγω τεχνικών "θεμάτων" και κυριότερα κοστολογικών θεμάτων )
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μέχρι Dolby Digital 5.1 παίζει πρός το παρόν στα δορυφορικά.

( και για να είμαι ειλικρινής δεν προβλέπεται να αλλάζει σύντομα, όχι Ελλάδα, αλλά παντού, λόγω τεχνικών "θεμάτων" και κυριότερα κοστολογικών θεμάτων )
Αν πούμε ότι στο νετφλιξ σε κλίμακα 1-10 ακούμε το dd με βαθμολογία 7 στον ΟΤΕ τι βάζεις?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Να ρωτήσω και εγώ κάτι.
Που και που βλέπω καμιά ταινία και εχθές είδα λίγο ειδήσεις.
Πάντα κατά διαστήματα που βγάζει έναν κωδικό φάτσα φόρα πάνω στη εικόνα. Πώς φεύγει αυτό;
20220101_182850.jpg
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Για να μην ανοίγω θέμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Μου την έπεσαν για Cosmote tv μέσω δορυφόρου αλλά δεν ήξεραν να μου πουν με τον ήχο τι γίνεται. Κάποιες εκπομπές ή και ταινίες είναι 4κ μου απάντησαν αλλά για ήχο δεν. Είναι ακόμη αυτό το κλασικό 5.1 surround ή κλειδώνει ο ενοσχυτής σας και σε άλλα format;
Ευχαριστώ και αναμένω.
Μέσω δορυφόρου δεν ξαναβάζω
Άμα φυσάει πολύ χάνεται η πιξελιάζει η εικόνα. Μάλλον κουνιέται το πιάτο
Μέσω net ,4K υπάρχει μόνο σε ένα καναλι ,αθλητικό
dd 5.1 δεν έχουν όλες οι ταινίες αλλά όπου υπάρχει είναι εφάμιλλο του Netflix . Προσωπικά δεν καταλαβαίνω διαφορές
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Να ρωτήσω και εγώ κάτι.
Που και που βλέπω καμιά ταινία και εχθές είδα λίγο ειδήσεις.
Πάντα κατά διαστήματα που βγάζει έναν κωδικό φάτσα φόρα πάνω στη εικόνα. Πώς φεύγει αυτό;
View attachment 238045
Είναι για εντοπισμό αυτών που μοιράζουν πειρατικά το πακέτο, δυστυχώς ΔΕΝ μπορείς να το εξαφανίσεις.
Σημεία των καιρών.

Μέσω δορυφόρου δεν ξαναβάζω
Άμα φυσάει πολύ χάνεται η πιξελιάζει η εικόνα. Μάλλον κουνιέται το πιάτο
Μέσω net ,4K υπάρχει μόνο σε ένα καναλι ,αθλητικό
dd 5.1 δεν έχουν όλες οι ταινίες αλλά όπου υπάρχει είναι εφάμιλλο του Netflix . Προσωπικά δεν καταλαβαίνω διαφορές
Για να μην έχεις αυτά τα θέματα με δορυφορικό θες μεγαλύτερο πιάτο και επαγγελματική εγκατάσταση και όχι προχειροδουλειά που κάνουν οι περισσότεροι συμβεβλημένοι εγκαταστάτες.
Φυσικά, αν διαθέτεις καλό internet, το IPTV είναι καλύτερο σε όλα (πλήν ότι δεν έχεις εικόνα αν έχεις πρόβλημα στο internet :D ).
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Αν πούμε ότι στο νετφλιξ σε κλίμακα 1-10 ακούμε το dd με βαθμολογία 7 στον ΟΤΕ τι βάζεις?
Το netflix έχει ανώτερο ήχο τεχνικά τουλάχιστον.
Στο Netflix έχουμε Dolby Digital Plus 5.1 αλλά και Atmos (μέσω Dolby Digital Plus (MAT)).
Στα δορυφορικά έχουμε το απλό Dolby Digital που πέραν μη υποστήριξης Atmos, έχει και χαμηλότερο bitrate (το Netflix αν δεν έχει αλλάξει κάτι δίνει 768kbps στο audio, ενώ το δορυφορικό είναι το μέγιστο στα 640kbps, με συνήθης τιμή γύρω στα 228kbps, ενώ υπάρχει και άλλο περιθώρειο στο netflix για ανέβασμα του bitrate μιας και το DD+ υποστηρίζει μέχρι και 6.144kbps).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το δορυφορικό με 1,1 μέτρο πιάτο χάνει την εικόνα μόνο σε καταιγίδες ή χιονοκαταιγίδες όπως η χθεσινή. Επίσης για να παίξει το replay tv χρειάζεται οπωσδήποτε internet. Με την δική μου 50άρα γραμμή η εικόνα του replay tv είναι άθλια, χειρότερη από 576p, μάλλον 480p.

Με την ιντερνετική έκδοση η εικόνα του replay tv είναι εφάμιλλη της αρχικής.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το netflix έχει ανώτερο ήχο τεχνικά τουλάχιστον.
Στο Netflix έχουμε Dolby Digital Plus 5.1 αλλά και Atmos (μέσω Dolby Digital Plus (MAT)).
Στα δορυφορικά έχουμε το απλό Dolby Digital που πέραν μη υποστήριξης Atmos, έχει και χαμηλότερο bitrate (το Netflix αν δεν έχει αλλάξει κάτι δίνει 768kbps στο audio, ενώ το δορυφορικό είναι το μέγιστο στα 640kbps, με συνήθης τιμή γύρω στα 228kbps, ενώ υπάρχει και άλλο περιθώρειο στο netflix για ανέβασμα του bitrate μιας και το DD+ υποστηρίζει μέχρι και 6.144kbps).
Ευχαριστώ Βασίλη , με κάλυψες απόλυτα. Μια χαρά είναι το νετφλιξ λοιπόν και τα bluray επίσης😀
 

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
367
Reaction score
177
Το replay tv σε περίπτωση που το πρόγραμμα του καναλιού πέσει έξω χρονικά σταματάει πριν το τέλος της σειράς και περνάει στο επόμενο έργο μετά απο 8'' χάνοντας κάποια frames της εικόνας.Ασε που δεν αποφεύγεις τις διαφημίσεις και πας ff.Επίσεις ορισμένες φορές στον Alpha τις Παρασκευές σταματάει στισ 20:00 μμ.Όπως και ο τελικός του Voice στο Sky δεν υπήρχε στο replay tv αλλά βαρέθηκα να επικοινωνήσω μαζί τους για να μου εξηγήσουν τον λόγο.Τελικά τα περισσότερα προγράμματα και εκπομπές υπάρχουν στα site των καναλιών χωρίς καθόλου διαφημίσεις.
 

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
367
Reaction score
177
Τελικά συμφέρει το cosmote tv με δορυφόρο ή με triple play;Από θέμα ποιότητας εικόνας και κυρίως τιμής.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Τελικά συμφέρει το cosmote tv με δορυφόρο ή με triple play;Από θέμα ποιότητας εικόνας και κυρίως τιμής.
Από τιμή δεν το γνωρίζω.

Από ποιότητα εικόνας είναι σαφώς καλύτερο το triple play. Τόσο στο ζωντανό πρόγραμμα όπου η μετάδοση γίνεται σε 1080p και όχι σε 720p/1080i του δορυφορικού (αλλά υπάρχει και το Cosmote Sports 4K που φυσικά δεν υπάρχει στο δορυφορικό), όσο -και κυρίως- στο replay tv όπου η εικόνα του triple play είναι όπως η αρχική, ενώ του δορυφορικού φέρνει μάλλον στις 540p.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top