Σύνδεση ενεργών ηχείων με sub (ήχος από τα sub's στα ηχεία)

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Είπα να δοκιμάσω..
Έχω αυτά τα sub..
https://www.manualslib.com/manual/1412315/Rel-Ht-1205.html#manual

Θέλω να δώσω στα ενεργά ηχεία ήχο μέσω των sub και να κάνω cross (δεν ξέρω καν αν γίνεται cross με αυτά τα sub), αλλά έτσι κι αλλιώς όταν κάνω τη σύνδεση έχω ήχο μεν στα ηχεία αλλά και πολλά παράσιτα..
Θόρυβος και τζιτζιμπρίκια σαν να δουλεύει fax.. :biggrin:
H Rel αν κατάλαβα καλά λέει γίνεται να δώσεις ήχο στα μόνιτορ μέσω των sub (δεν ξέρω βέβαια για cross).
Η σύνδεση όπως την έχω δοκιμάσει πάει.. pc / ifi nano idsd / sub's / speaker's.
Δεν γίνεται?
Ο θόρυβος οφείλεται σε κάτι άλλο?
Δεν βγάζω άκρη.. :idk:
Δοκίμασα με καλώδια από rca σε xlr και από rca σε μεγάλο ''καρφί'' και με τα δύο το ίδιο..

Ιδέες?

Τα παρατάω? :unsure:

Αλλάζω ηχεία? :biggrin:

Sub's? :whistling:

Σπίτι? :lol:
 
Last edited:









Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Α Θ Ο Ρ Υ Β Α

Ωραίος Πέτρο..

Ούτε ίχνος χςςςςςςςςςς... φφφφφφφφφφ...πρρρρρρρρρρρρρρρ... :biggrin:

Όλα άριστα..

Δεν έχω cross βέβαια. :whistling:

Αλλά γλύτωσα από διχάλες και μπερδεμένα καλώδια, κάτι είναι κι αυτό.. :thumbsup:

(Είμαι ακόμα stand by για το 199 :unsure:)
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ωραία, αφού με αυτή την απλή μέθοδο διαπίστωσες το πρόβλημα και βρήκες τη λύση του, τώρα κάνε και τις σωστές ενέργειες για τη μόνιμη κατάσταση.
Δηλαδή, άνοιξε το πολύμπριζο και βγάλε τη γείωση από τις 2 υποδοχές που δίνεις στα ηχεία. Μη το αφήσεις έτσι. Αν και δοκιμασμένα δεν παθαίνεις τίποτα, αλλά ας είσαι σωστός.
Ούτε ίχνος χςςςςςςςςςς... φφφφφφφφφφ...πρρρρρρρρρρρρρρρ... :biggrin:
'Αμα θες τέτοια, πάρε πικάπ! :gotcha::lol:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ωραία, αφού με αυτή την απλή μέθοδο διαπίστωσες το πρόβλημα και βρήκες τη λύση του, τώρα κάνε και τις σωστές ενέργειες για τη μόνιμη κατάσταση.
Δηλαδή, άνοιξε το πολύμπριζο και βγάλε τη γείωση από τις 2 υποδοχές που δίνεις στα ηχεία. Μη το αφήσεις έτσι. Αν και δοκιμασμένα δεν παθαίνεις τίποτα, αλλά ας είσαι σωστός.


'Αμα θες τέτοια, πάρε πικάπ! :gotcha::lol:
Θα φέρω έναν φίλο που πιάνουν τα χέρια του με τέτοια γιατί εγώ δεν το έχω..

Thanks..
 



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Εγώ πάντως, δεν θα πείραζα το πολύπριζο, και θα άφηνα μόνιμα την μονωτική.

Γιατί; Επειδή και αν ακόμα φθαρεί η μονωτική, η μόνη συνέπεια θα είναι να επανεμφανισθούν οι θόρυβοι -> βάζεις καινούργια μονωτική.
Αν όμως πειράξεις εσωτερικά το πολύπριζο και για χψζ λόγους κάποια στιγμή αργότερα το χρησιμοποιήσεις αλλού, θα έχεις δύο ξεχασμένες υποδοχές χωρίς γείωση, δηλαδή μία εν δυνάμει ανασφαλή κατάσταση.

Χωρίς γείωση, τα ενεργά βασίζονται στα ιντερκονέκτς με το σαμπ (που έχει γείωση) για όταν γίνει η στραβή. Τα τελευταία όμως δεν αντέχουν σε υψηλή τάση, και στην μικρής πιθανότητας περίπτωση που λειώσουν πριν προλάβει να πέσει η ασφάλεια, μένεις με το ενεργό που έχει βλάβη... ΕΝΕΡΓΟΤΑΤΟ!!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγώ πάντως, δεν θα πείραζα το πολύπριζο, και θα άφηνα μόνιμα την μονωτική.

Γιατί; Επειδή και αν ακόμα φθαρεί η μονωτική, η μόνη συνέπεια θα είναι να επανεμφανισθούν οι θόρυβοι -> βάζεις καινούργια μονωτική.
Αν όμως πειράξεις εσωτερικά το πολύπριζο και για χψζ λόγους κάποια στιγμή αργότερα το χρησιμοποιήσεις αλλού, θα έχεις δύο ξεχασμένες υποδοχές χωρίς γείωση, δηλαδή μία εν δυνάμει ανασφαλή κατάσταση.

Χωρίς γείωση, τα ενεργά βασίζονται στα ιντερκονέκτς με το σαμπ (που έχει γείωση) για όταν γίνει η στραβή. Τα τελευταία όμως δεν αντέχουν σε υψηλή τάση, και στην μικρής πιθανότητας περίπτωση που λειώσουν πριν προλάβει να πέσει η ασφάλεια, μένεις με το ενεργό που έχει βλάβη... ΕΝΕΡΓΟΤΑΤΟ!!
Θα το έχω στο νου μου ευχαριστώ..
Θα ρωτήσω και επαγγελματία να μου πει τη γνώμη του τώρα που κατάλαβα ποιό ήταν το πρόβλημα..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top