Home theatre room

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Γενικα συμφωνω ...
Αν και πολυ αμφιβαλω για τσελνερ το αποθηκακι με τα τελαρα του αγοριου... παρολαυτα για τα ατμος ναι απιστευτα βολικα εαν παντα... και για διαχυση οταν δεν ειναι σε ακανονιστη μορφη αλλα ειναι σε σταθερο μοτιβο καλυτερα πολλαπλες μεμβρανες η βαρυς πετροβαμβακας (τεινει να εχει και μεμβρανοειδη λειτουργεια λογω μαζας)
Γενικα το μπασο ειναι το θεμα και σε περιορισμενους χωρους ειδικα οπως του αγοριου πρεπει εαν ειναι να καταλυφθει χωρος για ηχητικη βελτιωση το πρωτο που μπορει να γινει ειναι για τις χαμηλες συχνοτητες...
Εγω θα ακολουθουσα τις οδηγιες του ΕΑR αφου εκανα οτι ειπε ο Αrtemios ριχνοντας ολο το σοβα ακομη και αυτον που ειναι κολλημενος καλα εξοικονομοντας μερικα εκατοστα και αντι 10 εκατοστων παντου μονο μονο 5 στο πλαι και στο ταβανι...
Καλα γκρεμισματα πριν και μετα τα τελιωματα :party:
Οχι όχι αγόρινα ποιο να ρίξω κάτω είναι η αποθήκη και ακριβώς απτό ταβάνι και πάνω είναι το σπίτι δηλαδή χωρίζει το ταβάνι απτό πάτωμα του σπιτιού αλλά θα μπορούσα να σκάψω πιστεύεις αυτό θα γινόταν εύκολα?😳🤔 Η πέσει κανένα σπίτι
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Παιδιά σήμερα ήταν να έρθει το monolith 15 και εχθές μου ήρθε μύνημα ότι λόγω καιρικών συνθηκών αναβάλλεται για άλλη ημερομηνία στηρίξτε με γιατί καταρρέω είναι μεγάλος ο πόνος 😭☹😐🤣🥺
Να πάρεις τον αντιπρόσωπο να τον σκίσεις, ντροπής πράματα..

:roflmao:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Παιδιά σήμερα ήταν να έρθει το monolith 15 και εχθές μου ήρθε μύνημα ότι λόγω καιρικών συνθηκών αναβάλλεται για άλλη ημερομηνία στηρίξτε με γιατί καταρρέω είναι μεγάλος ο πόνος 😭☹😐🤣🥺
υπάρχει γραμμή υποστήριξης στο avsite 69723722.... :laugh:
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Ρε παιδιά ποτέ θα έρθει πραγματικά 🤣🙏🤔 λέτε μέσα στην εβδομάδα η να πάω εγώ με το αμάξι να το πάρω στα μέσα της διαδρομής και να το βάλω να παίζει να τρέμουν και δίπλα αμάξια 🤣🤣🤣 δηλαδή κοντεύω να πάρω κατασταλτικά χάπια θα τρελαθώ 🤣
 


Μηνύματα
175
Reaction score
53
Έχεις τον χώρο έτοιμο και δεν αντέχεις εεεε
Ένα ένα όλα αδερφούλη μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να τα κάνω όλα σε 2 μέρες αλλά μέχρι στιγμής εδώ και μήνες συλλέγω κομμάτι κομμάτι τα ηχεία και έτσι στους επόμενους θα κάνω σιγά σιγά και τον χώρο αγοράζοντας και ένα δεύτερο Σάμπ μετά φτιαχνόντας τον χώρο αγοράζοντας αποροφητικα και τα υπόλοιπα αλλά όλα έχουν μια ροη
 


Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδιά το βρήκα πάμε στην Αττική οδό με πιστολάκια για τα μαλλιά και με.φλογηστρα να λιωσουμε τα χιόνια η πάρτε οποίοι ειστε
Μαζί σου
Απλά ξεκινάς ανάποδα ...
Κοίτα το ανάποδα είναι σχετικό γιατί εγώ ήθελα έστω κάτι να ακούω όταν βλέπω ταινίες γιατί αν πχ εγώ κάνω να μην το χώρο 2 χρόνια άρα 2 χρόνια θα φτιάχνω χώρο και άλλο 1 χρόνο για να αγοράσω τα ηχεία και βάλε άρα καταλαβαίνεις
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Λοιπόν παιδιά ήρθε το μονολιθ το έβαλα εχθές σχεδόν τέρμα και ήμουν μαζί με πατέρα μου λέει παραλίγο να πάθω αρρυθμία 🤣🤣 θα σαλταρεις μου λέει αν συνεχίσεις να ακούς έτσι.. χαχα.. επίσης ορίστε τα αποτελέσματα για σήμερα δυστυχώς πολύ χάλι είναι ακριβώς δίπλα απτό κεντρικό αριστερά και η θέση μου γύρω στους 70 πόντους απτό ντουβαρι πισω
inbound3997815600633815309.jpg
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδιά καλησπέρα σκέφτηκα να κλείσω την πόρτα μου στο σαλόνι με χαρτόνι και κολωντας επάνω μια πετσέτα πιστεύετε θα κάνει δουλειά για τα στάσιμα κυρίως εκεί στα 45 που έχω μια μεγάλη λακούβα?
inbound4467779353678149055.jpg
inbound6918145259791523639.jpg

Παιδιά καλησπέρα σκέφτηκα να κλείσω την πόρτα μου στο σαλόνι με χαρτόνι και κολωντας επάνω μια πετσέτα πιστεύετε θα κάνει δουλειά για τα στάσιμα κυρίως εκεί στα 45 που έχω μια μεγάλη λακούβα?
inbound4467779353678149055.jpg
inbound6918145259791523639.jpg
Επίσης να σας πω ότι δοκίμασα το σαμπ σήμερα αριστερά Απτο κεντρικό και παρόλο που έδειχνε καλύτερες μετρήσεις από την δεξιά πλευρά γωνία το οντισι ο ήχος ήταν ποιο Σκάτα είναι όταν τοποθετούμε το σαμπ παρόλο τις μετρήσεις πρέπει να το ακούσουμε κιόλας η οι ρυθμίσεις και το γράφημα είναι πάντα και αυτό που θα ακούσεις ακόμα και να μην το ακούσεις βοηθήστε με λιγάκι γιατί ψάχνω να βρω την καλύτερη θέση α και κάτι ακόμα θα μου προτείνατε να έχω και τα front left h full band h cross στα 40 hz πχ έστω σαν βοηθητικά για να δημιουργούν μια καλύτερη ατμόσφαιρα αφού δεν έχω 2ο Σάμπ?
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Έμεινα από ανάσα διαβάζοντας, βάλε βρε αδερφέ ένα σημείο στίξης κάπου κάπου!

ΥΓ: Καλή ιδέα για το χαρτόνι, θα τη δοκιμάσω κι εγώ (για να μη με ενοχλούν κατά τις ακροάσεις).
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Έμεινα από ανάσα διαβάζοντας, βάλε βρε αδερφέ ένα σημείο στίξης κάπου κάπου!

ΥΓ: Καλή ιδέα για το χαρτόνι, θα τη δοκιμάσω κι εγώ (για να μη με ενοχλούν κατά τις ακροάσεις).
Κοροϊδεύεις ρε τρελέ
 



Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδιά καλημέρα υπάρχει κάποιος τρόπος με μαθηματική ακρίβεια ώστε να δεις σωστή τοποθέτηση του Σάμπ και της θέσης ακρόασης? Επίσης υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εξομοίωσης δώστε μου λίγη βοήθεια ευχαριστώ 🙏
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Παιδιά καλημέρα υπάρχει κάποιος τρόπος με μαθηματική ακρίβεια ώστε να δεις σωστή τοποθέτηση του Σάμπ και της θέσης ακρόασης? Επίσης υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εξομοίωσης δώστε μου λίγη βοήθεια ευχαριστώ 🙏
Kαλημέρα , κατεβάζεις το REW , πας στην επιλογή room sim , συμπληρώνεις τα αντίστοιχα πεδία με τις διαστάσεις του χώρου τον τύπο των ηχείων κτλ και βλέπεις προβλέψεις . Στη δική μου περίπτωση ο προσομοιωτής έπεφτε πολύ κοντά στις πραγματικές μετρήσεις που έπαιρνα στο χώρο μου . Απόλυτα ακριβής δεν είναι αλλά σου δίνει μια καλή ιδέα .
Δε σε βλέπω καλά πάντως ,για να ξυπνάς πρωί πρωί με τέτοιες ανησυχίες είναι δύσκολα τα πράγματα ..:p
Όσο πιο βαθιά μπαίνεις στο κόσμο των μετρήσεων τόσο περισσότερα μαθαίνεις αλλά και τόσο περισσότερο καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρεις τίποτα .
Οι επιλογές σου είναι οι παρακάτω
1) εθίζεσαι στις μετρήσεις χωρίς να καταλαβαίνεις τι αλλάζεις , τι κερδίζεις και τι χάνεις , πάντα κάτι δε σου αρέσει και πάλι απ την αρχή . Διάβασμα-Μάθηση-Απογοήτευση και πάλι τα ίδια.
2) ακολουθείς πιστά τις συμβουλές ανθρώπων με εμπειρία από εδώ μέσα χωρίς να κάνεις ότι σου κατεβάσει το κεφάλι σου .
3) Βάζεις το σαμπ σε ένα σημείο που το ακούς με τα αυτιά σου να παίζει ικανοποιητικά τρέχεις το πρόγραμμα ισοστάθμισης του ενισχυτή σου και το αφήνεις εκεί.
4) Φέρνεις επαγγελματία .
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top