Πρόβλημα ηχου

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Ρευμα μέσω της ίδιας τηλεόρασης ..έχω συνδέσει το dac με usb στη τηλεόραση και ανάβει το φώτακι ...άρα παίρνει από την tv σωστά;
ρευμα 5V δίνεις στο DAC?
Ρευμα μέσω της ίδιας τηλεόρασης ..έχω συνδέσει το dac με usb στη τηλεόραση και ανάβει το φώτακι ...άρα παίρνει από την tv σωστά;
 

ika

News
Μηνύματα
13.745
Reaction score
12.818
Ναι, φαντάζομαι πως αρκεί, αλλά για καλό και για κακό δοκίμασε και μ' ενα τροφοδοτικο εξωτερικό.

Συνδέεις με οπτική ινα το DAC με την TV και το DAC με RCA->3.5 στα ακουστικά και δες στο μενου του ήχου, αυτό που λέει στο #10 ο henaros.
Μήπως έχει επιλογές ήχου στο menu της TV, από TV, από Optical ή από τα 2 ή OFF
 
Last edited:



Μηνύματα
14
Reaction score
32
Πάντως το dac που σου έδειξε ο ika και είπες οτι εχεις ειναι με εξωτερικό τροφοδοτικό.
Οταν μπορείς ανέβασε μια φωτο του dac και του καλωδίου που χρησιμοποιεις για να το συνδέσεις
με τα ακουστικά σου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.745
Reaction score
12.818
Από εκεί όχι, από την οπτική λογικά μπορείς.
Αρκεί να δούμε γιατί δεν σου δουλεύει.

Για καλό και για κακό δοκίμασε και μ' ένα τροφοδοτικο εξωτερικό στο DAC. Το έχω κάνει με εξωτερικό τροφοδοτικό και δουλεύει.
Συνδέεις με οπτική ινα το DAC με την TV και το DAC με RCA->3.5 με τα ακουστικά και δες στο μενου του ήχου, αυτό που λέει στο #10 ο henaros.
Μήπως έχει επιλογές ήχου στο menu της TV, από TV, από Optical ή από τα 2 ή OFF
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
δυστηχως τώρα λείπω από το σπίτι κ δε έχω άλλη φωτό . Το rca καλώδιο το συνδέσα με τα ακουστικά που είχαν έξοδο 3,5mm και τα rca στις υποδοχές της tv. Κόκκινο κ άσπρο

Αυτό έκανα αλλά τίποτα ...
Είσοδος είναι εκεί. Δεν βγάζει ήχο από εκεί.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Αυτό .....υπήρχε στην συσκευασία της TV ;

View attachment 239850
Όχι το αγόρασα για να συνδέσω τα ακουστικά ,εφόσον τα συγκεκριμένα έχουν σύνδεση μόνο 3,5mm
Από εκεί όχι, από την οπτική λογικά μπορείς.
Αρκεί να δούμε γιατί δεν σου δουλεύει.

Για καλό και για κακό δοκίμασε και μ' ένα τροφοδοτικο εξωτερικό στο DAC. Το έχω κάνει με εξωτερικό τροφοδοτικό και δουλεύει.
Συνδέεις με οπτική ινα το DAC με την TV και το DAC με RCA->3.5 με τα ακουστικά και δες στο μενου του ήχου, αυτό που λέει στο #10 ο henaros.
Μήπως έχει επιλογές ήχου στο menu της TV, από TV, από Optical ή από τα 2 ή OFF
Από εκεί όχι, από την οπτική λογικά μπορείς.
Αρκεί να δούμε γιατί δεν σου δουλεύει.

Για καλό και για κακό δοκίμασε και μ' ένα τροφοδοτικο εξωτερικό στο DAC. Το έχω κάνει με εξωτερικό τροφοδοτικό και δουλεύει.
Συνδέεις με οπτική ινα το DAC με την TV και το DAC με RCA->3.5 με τα ακουστικά και δες στο μενου του ήχου, αυτό που λέει στο #10 ο henaros.
Μήπως έχει επιλογές ήχου στο menu της TV, από TV, από Optical ή από τα 2 ή OFF
Θα δοκιμάσω και θα σας πω...αν και λογικά χωρίς ρυθμίσεις αν πετύχει η σύνδεση εμφανίζεται στη tv .. έχει κάποιες επιλογές για optical: pcm και αυτοματο. Ειδομέν..
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.214


-
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.214
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Όχι το αγόρασα για να συνδέσω τα ακουστικά ,εφόσον τα συγκεκριμένα έχουν σύνδεση μόνο 3,5mm


Θα δοκιμάσω και θα σας πω...αν και λογικά χωρίς ρυθμίσεις αν πετύχει η σύνδεση εμφανίζεται στη tv .. έχει κάποιες επιλογές για optical: pcm και αυτοματο. Ειδομέν..
Δεν δουλεύει ούτε με εξωτερικό τροφοδοτικό .
 

Attachments



Μηνύματα
15
Reaction score
3
οπως τα λεει ο φιλος henaros θες dac για να κανεις αυτο που λες.αλλα....αν χρησιμοποιησεις την οπτικη ινα για παρεις ηχο απο την τηλεοραση,η ενταση δεν αυξομειωνεται πλεον απο το κοντρολ.τουλαχιστον στην δικη μου tv δεν το κανει.οποτε ισως να ψαξεις για κατι τετοιο
 

Attachments

  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
13.745
Reaction score
12.818
Αφού έχει ΒΤ η TV, μπορεί να γίνει και με ασύρματα ΒΤ ακουστικά.
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
159
Εχω την ιδια TV (50αρα) και τον ιδιο μετατροπεα για να στελνει ηχο στον ενισχυτη.
Αυτοι οι μετατροπεις βγαζουν πολυ χαμηλο σημα που χρειαζεται ενισχυση.
Επισης η TV δεν εχει ρυθμιση εντασης της εξοδου ηχου της οπτικης.
Μπορω να αυξομοιωσω τον ηχο μονο απο το volume του ενισχυτη.
Εννοειται οτι και η εξοδος ακουστικων του ενισχυτη δουλευει κανονικα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ika

Μηνύματα
1.077
Reaction score
159
Και συνεχιζω ........... Μολις εκανα μια δοκιμη τα bluetooth ακουστικα μου
huawei AM61 και συνεργαζονται αψογα με τo bluetooth της TV.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.745
Reaction score
12.818
Αφού λύθηκε το θέμα με την TV, με το ADC που έχεις, αν θες μπορείς να ψηφιοποιήσεις ότι αναλογική μουσική έχεις για να την ακούς από τα ακουστικά (μέσω της TV).
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
159
Ηδη τo PC τα περιεχει ολα και ειναι συνδεδεμενο μονιμα και με την TV και με τον ενισχυτη και με bluetooth.;)

Edit:
Τωρα απο οτι βλεπω στην φωτο, οπως εγραψε και ο henaros ο φιλος πηρε απο λαθος ADC ενω επρεπε να παρει DAC. Το δικο μου ειναι DAC αλλα δεν ξερω ομως αν παιζει με ακουστικα, γιατι το πηρα μονο για τον ενισχυτη Ακομα ομως και να παιζει δεν εχει την δυνατοτητα αυξομειωσης ηχου. Εν πασει περιπτωσει αν βρω καλωδιο θα κανω μια δοκιμη μεσα στη ημερα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ika

Μηνύματα
1.077
Reaction score
159
Ηδη τo PC τα περιεχει ολα και ειναι συνδεδεμενο μονιμα και με την TV και με τον ενισχυτη και με bluetooth.;)

Edit:
Τωρα απο οτι βλεπω στην φωτο, (οπως εγραψε και ο henaros) ο φιλος πηρε απο λαθος ADC ενω επρεπε να παρει DAC. Το δικο μου ειναι DAC αλλα δεν ξερω ομως αν παιζει με ακουστικα, γιατι το πηρα μονο για τον ενισχυτη Ακομα ομως και να παιζει δεν εχει την δυνατοτητα αυξομειωσης ηχου. Εν πασει περιπτωσει αν βρω καλωδιο θα κανω μια δοκιμη μεσα στη ημερα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top