Συνδεση home cinema . Sos

Μηνύματα
8
Reaction score
4
Θέλω την βοήθεια σας . Θέλω να συνδέσω 2 subs σε ενισχυτή 7.1 αλλά κανένα από τα sub δεν έχουν line out ούτε το yamaha SW300 ούτε το TAGA HARMONY.
Θέλω την βοήθεια σας . Θέλω να συνδέσω 2 subs σε ενισχυτή 7.1 αλλά κανένα από τα sub δεν έχουν line out ούτε το yamaha SW300 ούτε το TAGA HARMONY.
 

Attachments




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Ναι, μια χαρά θα είναι.
Το τέλειο θα ήταν να έβαζες ένα miniDSP 2x4 μπροστά από τα subwoofer, αλλά για το παρόν setup που βλέπω, θα το έλεγα, περιττό έξοδο (καλύτερα να έδινες τα 2 αυτά sub και να πήγαινες σιγά σιγά σε 2 καλύτερα, ξεκινώντας έστω με 1 καλύτερο)
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρα , δουλεύει η τόση απορρόφηση στον πίσω τοίχο ; Έχεις κάνει μετρήσεις ή τα έβαλες έτσι στην τύχη ;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
4
Ναι, μια χαρά θα είναι.
Το τέλειο θα ήταν να έβαζες ένα miniDSP 2x4 μπροστά από τα subwoofer, αλλά για το παρόν setup που βλέπω, θα το έλεγα, περιττό έξοδο (καλύτερα να έδινες τα 2 αυτά sub και να πήγαινες σιγά σιγά σε 2 καλύτερα, ξεκινώντας έστω με 1 καλύτερο)
Καλύτερο από το sw300 ?
Για 22 τετραγωνικα χώρο?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Καλύτερο από το sw300 ?
Για 22 τετραγωνικα χώρο?
Γιατί, θεωρείς πως το SW300 είναι subwoofer αξιώσεων;

Και ναι, δεν παίζει ρόλο το μέγεθος του χώρου σου για το πόσο καλό subwoofer μπορείς να βάλεις.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
4
Καλημέρα , δουλεύει η τόση απορρόφηση στον πίσω τοίχο ; Έχεις κάνει μετρήσεις ή τα έβαλες έτσι στην τύχη ;
Καλησπέρα.
Λείπουν 2 difusers στον απέναντι τοίχο κ περίπου 4 τετραγωνικά ακόμα isolfon στα πλαϊνά για να είναι σωστό.

Σύμφωνα με τους ηχοβολισμους που έγιναν καθάρισε αρκετά ο ήχος κυρίως στις χαμηλές συχνότητες
Γιατί, θεωρείς πως το SW300 είναι subwoofer αξιώσεων;

Και ναι, δεν παίζει ρόλο το μέγεθος του χώρου σου για το πόσο καλό subwoofer μπορείς να βάλεις.
Θεωρώ ότι είναι απο τα πολύ αξιόλογα sub στην κατηγορία των 500€
Καλύτερο από το sw300 ?
Για 22 τετραγωνικα χώρο?
Εσύ τι θα προτεινες?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Σταδιακή αναβάθμιση σε 2 SB-3000 ( ή παρόμοια ), ή και σε 3 μικρά ( π.χ. SB-2000, 3000 Micro ). ( που θα επιτρέψουν να μπούνε και σε άλλες θέσεις πέραν του front stage )
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλημέρα , δουλεύει η τόση απορρόφηση στον πίσω τοίχο ; Έχεις κάνει μετρήσεις ή τα έβαλες έτσι στην τύχη ;
Η broadband απορρόφηση δεν είναι στοχευμένη για να μπει μετά από μετρήσεις. Γενικά κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν πριν κάνεις την παραμικρή μέτρηση: Δεν ξέρω τι υλικό έχει χρησιμοποιηθεί εδώ αλλά όπως είναι ο χώρος και με τον καναπέ κοντά στον πίσω τοίχο σίγουρα θες απορρόφηση σε όλο τον πίσω τοίχο.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
4
Η broadband απορρόφηση δεν είναι στοχευμένη για να μπει μετά από μετρήσεις. Γενικά κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν πριν κάνεις την παραμικρή μέτρηση: Δεν ξέρω τι υλικό έχει χρησιμοποιηθεί εδώ αλλά όπως είναι ο χώρος και με τον καναπέ κοντά στον πίσω τοίχο σίγουρα θες απορρόφηση σε όλο τον πίσω τοίχο.
Isolfon 5mm
Σταδιακή αναβάθμιση σε 2 SB-3000 ( ή παρόμοια ), ή και σε 3 μικρά ( π.χ. SB-2000, 3000 Micro ). ( που θα επιτρέψουν να μπούνε και σε άλλες θέσεις πέραν του front stage )
Μου μιλάς για sub 13 ιντσών κ 1500€ αγορά...
Να πατάμε λίγο στην γη δεν κάνει κακό...

Σε ρώτησα αν δεν θεωρείς αξιολογο το sw-300 της yamaha κ με ποια κριτήρια όπως επίσης κ αν προτείνεις κάποιο ανωτερο σε αυτά τα χρήματα...

Είναι σαν να μου λες κακό αμάξι το Peugeot το Bentley είναι καλύτερο 🙏
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Θέλω την βοήθεια σας . Θέλω να συνδέσω 2 subs σε ενισχυτή 7.1 αλλά κανένα από τα sub δεν έχουν line out ούτε το yamaha SW300 ούτε το TAGA HARMONY.
για αρχή ο ενισχυτής ποιος είναι?
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τα 5 χιλιοστά δεν είναι λίγα; Δεδομένου ότι οι συχνότητες που απορροφούνται εξαρτώνται απο το πάχος (και την πυκνότητα) του υλικού, χρειάζεσαι κάτι αρκετά πιο παχύ για να γίνει δουλειά, συνήθως το ελάχιστο που μπαίνει είναι 5cm πετροβάμβακας/copopren/flexfoam/κατι_αλλο_βαρύ.
 




Μηνύματα
8
Reaction score
4
Τα 5 χιλιοστά δεν είναι λίγα; Δεδομένου ότι οι συχνότητες που απορροφούνται εξαρτώνται απο το πάχος (και την πυκνότητα) του υλικού, χρειάζεσαι κάτι αρκετά πιο παχύ για να γίνει δουλειά, συνήθως το ελάχιστο που μπαίνει είναι 5cm πετροβάμβακας/copopren/flexfoam/κατι_αλλο_βαρύ.
Δεν έχει γίνει για μόνωση αλλά για " καθάρισμα " ήχου. Από πίσω υπάρχει ένα sandwich με 2 γυψοσανιδες που ενδιάμεσα υπάρχει μεμβράνη κ αντίστοιχα μεταξύ της πρώτης κ του τοίχου clm cilent pb
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
μετά από τόσα χρόνια εδώ μέσα ρωτάς;! :p
ε κι εσυ, μην μαλωνεις :cry:
Δεν έχει γίνει για μόνωση αλλά για " καθάρισμα " ήχου. Από πίσω υπάρχει ένα sandwich με 2 γυψοσανιδες που ενδιάμεσα υπάρχει μεμβράνη κ αντίστοιχα μεταξύ της πρώτης κ του τοίχου clm cilent pb
Μας λες δυο λογια παραπάνω; Τι εννοείς μεμβράνη κι επίσης τι ειναι το " clm cilent pb ";

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
8
Reaction score
4
άλλος ήταν ο λόγος
ε κι εσυ, μην μαλωνεις :cry:

Μας λες δυο λογια παραπάνω; Τι εννοείς μεμβράνη κι επίσης τι ειναι το " clm cilent pb ";

Ευχαριστώ
ηχομονωτικό - αντικραδασμικό υλικό από βισκοελαστική μεμβράνη και ίνα πολυεστέρα, πολλαπλών χρήσεων.

Clm cilent pb:Σύνθετο ηχομονωτικό - αντικραδασμικό υλικό υψηλής επιφανειακής μάζας με φύλλο μολύβδου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top