(sub)woofer για μουσικη

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Καλησπερα,
διαβαζω το complete guide to high end audio του Robert Harley. Λεει λοιπον ο ανθρωπος οτι πολλα απο τα σαμπ της αγορας εχουνε φτιαχτει για βιντεο και οχι για μουσικη και μαλιστα τα τελευταια εινναι μικρο κομματι της αγορας.
Πως μπορω στην αγορα να ξεχωρισω τα τελευταια οταν ψαχνω για μοντελα;

ευχαριστω πολυ
Αλεξανδρος
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
υπάρχουν μόνο καλά και κακά subs....

αυτό ίσως σε βοηθήσει λίγο σχετικά με τους μύθους και την λειτουργία ενός σαμπ

 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
υπάρχουν μόνο καλά και κακά subs....

αυτό ίσως σε βοηθήσει λίγο σχετικά με τους μύθους και την λειτουργία ενός σαμπ

Ποιοί είναι αυτοί οι αλκοολικοί (ρέλ προτείνουν) ? :D :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
υπάρχουν μόνο καλά και κακά subs....

αυτό ίσως σε βοηθήσει λίγο σχετικά με τους μύθους και την λειτουργία ενός σαμπ

Έχω τα εξής σχόλια στο ανωτέρω άρθρο:
1) Myth: Sealed subs are faster sounding than ported subs
8) Myth: Sealed subwoofers are better because ported subwoofers ring more in the room and sound boomy.

Το μέγεθος του group delay υπό ανηχοϊκές συνθήκες όπως θίγεται από τους audioholics σίγουρα δεν θα ήταν αρκετό στην εκτίμηση της ΄΄γρηγοράδας΄΄ δεδομένου sub....Σημαντικός παράγοντας για τους χρήστες είναι όμως το group delay όπως θα λαμβανόταν με μικρόφωνο και sweep υπό κανονικές συνθήκες ακρόασης,όπου θα φαινόταν η επιρροή που θ'ασκούσαν οι συνιστώσες από ιδιορρυθμούς ως προς την τοποθέτηση αλλά και προς το βαθμό σύζευξης της εκπομπής από τη διάταξη ενίσχυσης χαμηλών μ'εκείνες...Ασφαλέστερη επιλογή με τις μικρότερες παρενέργειες παραμένει το sub σφραγισμένης καμπίνας.

Εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα θ'αποτελούσαν ογκώδεις κατασκευές με διατάξεις ενίσχυσης των οποίων ο συντονισμός θα ήταν ρυθμισμένος - εννοείται χωρίς ατασθαλίες στις ηλεκτρομηχανικές παραμέτρους - σε συχνότητες κάτω των 20-25 Hz.Οποιαδήποτε άλλη κατασκευή θα είχε τον συντονισμό σε συχνότητες όπου κείτονται μουσικοί τόνοι θεωρείται ΄΄ύποπτο΄΄ μέχρις αποδείξεως του εναντίου...Αναλυτικότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό έχουν κατατεθεί στο νήμα ΄΄Το κατά απόσβεσιν Ευαγγέλιον΄΄.

While there are poorly designed ported subwoofers, there are just as many poorly designed sealed subwoofers. This is not a point for comparison.
Δεν είναι τυχαίον ότι δεν απαντούν στην αγορά φθηνές υλοποιήσεις σφραγισμένης καμπίνας...
4) Myth: Bass can be directional in a room, where you point the driver or port changes how it sounds.
Οι θεμελιώδεις τόνοι σε συχνότητες κατώτερες των 80 Hz περίπου μπορεί να μην εντοπίζονται,αλλά οι παρασιτικές αρμονικές κείμενες σε ανώτερες συχνότητες είτε από προϊόντα παραμόρφωσης είτε λ.χ. από θορύβους σε σωλήνα bass reflex είναι εντοπίσιμες.


Καλησπερα,
διαβαζω το complete guide to high end audio του Robert Harley. Λεει λοιπον ο ανθρωπος οτι πολλα απο τα σαμπ της αγορας εχουνε φτιαχτει για βιντεο και οχι για μουσικη και μαλιστα τα τελευταια εινναι μικρο κομματι της αγορας.
Πως μπορω στην αγορα να ξεχωρισω τα τελευταια οταν ψαχνω για μοντελα;

ευχαριστω πολυ
Αλεξανδρος
Η ΄΄γρηγοράδα΄΄ και ΄΄μουσικότητα΄΄ σ'ένα sub δεν συναρτώνται τόσο με την απόκριση συχνότητας όσο με τη μεταβατική απόκριση. Η δεύτερη με τη σειρά της εξαρτάται από την εγγενή ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά σε δεδομένη κατασκευή και τον τρόπο σύζευξης με ιδιορρυθμούς χώρου και φαινόμενα boundaries...

Σκέτη παράθεση των προδιαγραφών ενός μοντέλου δεν αποτελεί ικανή συνθήκη αξιολόγησης...Η οριστική κρίση γίνεται επιτόπια και αφότου θα έχουμε αποκτήσει το μοντέλο που θα μας ενδιέφερε...Έχοντας και ο ίδιος βρεθεί σε ανάλογη θέση μπορώ να πω εκ του ασφαλούς ότι υποσχόμενες επιλογές θα ήταν στουντιακά sub από διακεκριμένες εταιρείες του χώρου όπως Genelec,Adam,Focal,Dynaudio.

Σε λογικές τιμές με προορισμό για οικιακή χρήση βρίσκονται υλοποιήσεις από εταιρείες όπως Arendal,XTZ,Monoprice καθώς και μεγάλα μοντέλα SVS (από σειρά 3000 και άνω).Η KEF επίσης κυκλοφορεί μοντέλο πολλά υποσχόμενο στην ηλεκτρομηχανική του συμπεριφορά,αλλά υστερεί σε στάθμες,έκταση προς το κάτω όριο και τιμή αγοράς.Τα REL μοντέλα φημίζονται μεν για την ηλεκτρομηχανική τους συμπεριφορά,αλλά τα θεωρώ υπερχρεωμένα σε σχέση με τον ανταγωνισμό για ισοδύναμες δυνατότητες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
.Ασφαλέστερη επιλογή με τις μικρότερες παρενέργειες παραμένει το sub σφραγισμένης καμπίνας.
από έρευνα μετρήσεων δεν το έχω παρατηρήσει...υπάρχουν sealed subs με μεγαλύτερο group delay από ported

ως προς αυτό

Οι θεμελιώδεις τόνοι σε συχνότητες κατώτερες των 80 Hz περίπου μπορεί να μην εντοπίζονται,αλλά οι παρασιτικές αρμονικές κείμενες σε ανώτερες συχνότητες είτε από προϊόντα παραμόρφωσης είτε λ.χ. από θορύβους σε σωλήνα bass reflex είναι εντοπίσιμες.
ίσως να συμφωνήσω αν μου παραθέσεις παραδείγματα μετρήσεων ώστε να δούμε το κατά πόσο εντοπίσιμο είναι ακουστικά..... και σε τι ποσοστό καταπολεμάται με την χρήση πολλαπλών sub
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Σιγά τώρα μην παίζει ... τι λένε οι Αλκοολικοί ? ... εγω ακούω τον αεροναυπηγό ακουστολόγο mixing engineer. :)

 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
από έρευνα μετρήσεων δεν το έχω παρατηρήσει...υπάρχουν sealed subs με μεγαλύτερο group delay από ported
ως προς αυτό

ίσως να συμφωνήσω αν μου παραθέσεις παραδείγματα μετρήσεων ώστε να δούμε το κατά πόσο εντοπίσιμο είναι ακουστικά..... και σε τι ποσοστό καταπολεμάται με την χρήση πολλαπλών sub
Δεν έχω κάτι ν'αποδείξω εδώ...Αφενός μεν επειδή έχει τεθεί το θεωρητικό υπόβαθρο στο "Κατά Απόσβεσιν Ευαγγέλιον",αφετέρου δε επειδή σε δικές μου εφαρμογές είναι αδύνατον να επιδείξω στην πράξη φαινόμενα που είχα μεριμνήσει ώστε νάποφευχθούν πάση θυσία.
Ευχαριστω αλλα πως θα βρω εγω το ποιο ειναι το καλο sub ?
Να παραθέσεις υποψήφιο μοντέλο που θα σ'ενδιέφερε και βλέπουμε...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Δεν έχω κάτι ν'αποδείξω εδώ...Αφενός μεν επειδή έχει τεθεί το θεωρητικό υπόβαθρο στο "Κατά Απόσβεσιν Ευαγγέλιον",αφετέρου δε επειδή σε δικές μου εφαρμογές είναι αδύνατον να επιδείξω στην πράξη φαινόμενα που είχα μεριμνήσει ώστε νάποφευχθούν πάση θυσία.
να ξεμεριμνήσεις τότε να δούμε.... :biggrin:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
4) Myth: Bass can be directional in a room, where you point the driver or port changes how it sounds.
Οι θεμελιώδεις τόνοι σε συχνότητες κατώτερες των 80 Hz περίπου μπορεί να μην εντοπίζονται,αλλά οι παρασιτικές αρμονικές κείμενες σε ανώτερες συχνότητες είτε από προϊόντα παραμόρφωσης είτε λ.χ. από θορύβους σε σωλήνα bass reflex είναι εντοπίσιμες.
Μα και ο ίδιος συνεχίζει και λέει:

C) We sometimes recommend aiming the subwoofer driver at the wall, carpeted floor, or acoustic panel. We make similar recommendations for ports. This is not because aiming the subwoofer changes how it interacts with the room. Drivers and ports make higher frequency distortions and aiming them at a wall, carpeted floor, or acoustic panel can reduce the audibility of these noises.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Μα και ο ίδιος συνεχίζει και λέει:
Τελικά λέξη ακουστολόγος υπάρχει ... όχι ε ? ..γιατί αφου ακούγεται ωραία ..πως λέγεται , ακουστικός μηχανικός ?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Να το συζητήσουμε εδώ ή αλλού;
ας μην ανοίγουμε ένα ακόμα νήμα για σαμπς....ας μείνουμε εδω

να θυμηθούμε κ τις ένδοξες μέρες :biggrin:
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
από έρευνα μετρήσεων δεν το έχω παρατηρήσει...υπάρχουν sealed subs με μεγαλύτερο group delay από ported

ως προς αυτό


ίσως να συμφωνήσω αν μου παραθέσεις παραδείγματα μετρήσεων ώστε να δούμε το κατά πόσο εντοπίσιμο είναι ακουστικά..... και σε τι ποσοστό καταπολεμάται με την χρήση πολλαπλών sub
Η αισθηση βαθους, υψους, κατευθυνσης δεν ειναι μετρησιμα .
Το ποσο γρηγορο ακουγεται ενα σαμπ εναντι αλλου με παρομοια σπεκς και τεχνολογια εαν δεν ειναι το group delay που ειναι immune τι αλλο μπορει να ειναι οταν αυτη η ακουστικη επιβεβαιωνεται απο το gd?
...και αφου γενικα τα κλειστα εχουν καλυτερο και γενικα ακουγονται γρηγοροτερα;
Audioholics 😘
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Fortunately, humans are almost totally insensitive to phase shift, and remarkably immune to group delay effects as exhibited in sound radiated by a loudspeaker system.

Toole....:o

Να το συζητήσουμε εδώ ή αλλού;
Εδώ, το έχω παραθέσει ακριβώς το ίδιο και εγώ σε άλλο νήμα. Βέβαια στην πράξη έχω καταλήξει σε κάτι λίγο διαφορετικό. Από το να έχω σε μια συγκεκριμένη συχνότητα μια έξαρση στο group delay (στα 61 hz λόγω ύψους δωματίου) ακούγεται πολύ καλύτερα (υποκειμενικά; ) να έχω ένα απότομο deep στην μέτρηση απόκρισης ακριβώς στο ίδιο σημείο αλλά το group delay να είναι εντός ορίων εκεί. Ωστόσο μια ομαλή αύξηση στο γκρουπ delay όσο πλησιάζεις στην συχνότητα συντονισμού ίσως να μην είναι τόσο ενοχλητική.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
...και αφου γενικα τα κλειστα εχουν καλυτερο και γενικα ακουγονται γρηγοροτερα;
Audioholics 😘
όπως ανέφερα και πιο πάνω από έρευνα που έχω κάνει ο μύθος του group dealy στα sealed έχει μείνει μύθος
(τουλάχιστον για τα γήινα μοντέλα που έχω ψάξει)

εδώ βλέπουμε 2 μοντέλα (ίδιας σειράς)κορυφαίας εταιρίας του χώρου σε 2 υλοποιήσεις sealed (πράσινο)και ported (κόκκινο)

image.jpg


και εδώ ένα άλλο μιας άλλης το οποίο είναι ported μόνο

image 3.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Εδώ, το έχω παραθέσει ακριβώς το ίδιο και εγώ σε άλλο νήμα. Βέβαια στην πράξη έχω καταλήξει σε κάτι λίγο διαφορετικό. Από το να έχω σε μια συγκεκριμένη συχνότητα μια έξαρση στο group delay (στα 61 hz λόγω ύψους δωματίου) ακούγεται πολύ καλύτερα (υποκειμενικά; ) να έχω ένα απότομο deep στην μέτρηση απόκρισης ακριβώς στο ίδιο σημείο αλλά το group delay να είναι εντός ορίων εκεί. Ωστόσο μια ομαλή αύξηση στο γκρουπ delay όσο πλησιάζεις στην συχνότητα συντονισμού ίσως να μην είναι τόσο ενοχλητική.
άσε ρε πονηρέ κ συ :roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... Ωστόσο μια ομαλή αύξηση στο γκρουπ delay όσο πλησιάζεις στην συχνότητα συντονισμού ίσως να μην είναι τόσο ενοχλητική.
Αρκεί να μη συμπίπτει με συνιστώσα ιδιορρυθμού...Τότε να δεις ΄΄μεγαλεία΄΄ στο μέγεθος του group delay...:wink:
όπως ανέφερα και πιο πάνω από έρευνα που έχω κάνει ο μύθος του group dealy στα sealed έχει μείνει μύθος
(τουλάχιστον για τα γήινα μοντέλα που έχω ψάξει)

εδώ βλέπουμε 2 μοντέλα (ίδιας σειράς)κορυφαίας εταιρίας του χώρου σε 2 υλοποιήσεις sealed (πράσινο)και ported (κόκκινο)

View attachment 247989

και εδώ ένα άλλο μιας άλλης το οποίο είναι ported μόνο

View attachment 247990
Το όριο αντιληπτότητας στο gd υπό κανονικές συνθήκες ακρόασης ακολουθεί τη μπλε καμπύλη ΄΄1 cycle΄΄...Το δε όριον αντιληπτότητας στον ίδιο τον daharis ακολουθεί τη νοητή καμπύλη...΄΄1 sicko΄΄...:lol:

Θα έπρεπε να κατατεθούν καμπύλες και από διατάξεις παθητικού ακτινοβολητή,όχι μόνο ports...

Όπως έχει εξηγηθεί στο νήμα της απόσβεσης,οι ανηχοϊκές καμπύλες gd που αφορούν στην εγγενή ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά από μοντέλα sub τείνουν να χαλάνε δραματικά υπό τις συνήθεις οικιακές συνθήκες εξαιτίας πλημμελημάτων στη χωροταξία και κατά τον υπολογισμό delays μεταξύ main & sub...Εάν οι δύο αυτοί παράγοντες μπορούσαν να είναι τέλεια διαρρυθμισμένοι,τότε οι ανωτέρω καμπύλες θα ήταν απολύτως ενδεικτικές της κατάστασης.
Έλα όμως που κάτι τέτοιο δεν επιτυγχάνεται στις περισσότερες οικιακές εγκαταστάσεις...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top