Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
....Εγω δε βλεπω δεν ακουω και δε μιλαω :party: οπς -> 🙊🙉🙈
η γνωμη μου ειναι οτι οι νοοτροπια των Ροκαδων που δεν εχουν αλλα ακουζματα (ή εχουν για να λενε οτι εχουν), πλασαρονται τυρι φετα για ποικιλια τυργιων/αλλαντικων..
εγω δεν επιτρεπεται να ακουσω ροκ (και τα συναφη) γιατι ειναι ακρα αντιρροπο με τα ηθη και εθιμα και τις παραδοσεις του τοπου μου.. 🐒
Ωραίοι οι Χαμαιλέωντες. Έχω δίσκους (βινύλια ε, χα χα).
 




ika

News
Μηνύματα
14.041
Reaction score
13.003
Δεν απηύθυνε σ'εμένα τη πρόκληση βρε ανακατώστρα!!! :p :p :p
Σωστή η παρατήρηση σου, αλλά για τα γάντια δεν λες κάτι.
Άρα καλά λέει ο thva πως δεν φοράς?
:gamer: :boast: :acute: :drinks: :dance2:
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Σωστή η παρατήρηση σου, αλλά για τα γάντια δεν λες κάτι.
Άρα καλά λέει ο thva πως δεν φοράς.....
:gamer: :boast: :acute: :drinks: :dance2:
Βασανίζετε το μυαλό σας με ανούσιες λεπτομέρειες. Αφενός, δεν πέταξε σ'εμένα το γάντι. Και αν ακόμα το πέταγε σ'εμένα, τί σημασία έχει αν φοράω ή όχι γάντια, αφού θα έφτανε απλά να το σήκωνα και όχι να το φορούσα. Hellooooooooo????
 

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
Σωστή η παρατήρηση σου, αλλά για τα γάντια δεν λες κάτι.
Άρα καλά λέει ο thva πως δεν φοράς?
:gamer: :boast: :acute: :drinks: :dance2:
Ναι δεν φοράει, το γράφει και το μάνιουαλ. Ο Άστρονοτ έρχεται (λίγο) με μάνιουαλ χα χα .... We love him though.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Ναι δεν φοράει, το γράφει και το μάνιουαλ. Ο Άστρονοτ έρχεται (λίγο) με μάνιουαλ χα χα .... We love him though.
Βρε μανία με το τί φοράω.

1652947089591.png
 



Μηνύματα
455
Reaction score
572
επεξεργάζεται ψηφιακά, οφείλει να παίζει και να ακούγεται ψηφιακά,

Στο τέλος όμως όλα γίνονται αναλογικά ….για να τα ακούμε ,σωστά η λέω μπούρδες ;
 

ika

News
Μηνύματα
14.041
Reaction score
13.003
επεξεργάζεται ψηφιακά, οφείλει να παίζει και να ακούγεται ψηφιακά,

Στο τέλος όμως όλα γίνονται αναλογικά ….για να τα ακούμε ,σωστά η λέω μπούρδες ;
Σωστά, το ρεύμα που πάει στα ηχεία και ο ήχος που ακούμε είναι αναλογικά μεγέθη
 

P

PMC

Guest
Ειναι πολλά τα χρόνια που διαβάζουμε εδώ , στο avsite, ότι το πικαπ είναι άθλιο. Όλοι οι ειδικοί δεν χάνουν ευκαιρία να τονίσουν ποσό Υστερεί σαν μέσο και πόσο υπερτερούν τα υπόλοιπα εναντίον του.

Εγώ παλιότερα είχα πικάπ ( technics sl 1200 mk2 με μια κεφαλή nagaoka mp 110 και ένα phono της Έντουαρντς audio ) και αρκετούς δίσκους που τους είχα ξεφορτωθεί γιατί πραγματικά εκείνο το πικάπ ( γενικά , το σύνολο ) δεν μπορούσε να συγκριθεί με τον ήχο Του CD player που είχα τότε αλλά και γιατί είχα πειστεί για τις αδυναμίες του μέσου γενικότερα από τις συζητήσεις που διάβαζα εδώ.

Εχω κάνει έναν κολλητό από τα μέλη του avsite ο οποίος επέμενε ότι το πικαπ του παίζει καλύτερα από το cd του Και είχε καλό CD player ……αλλά και σε σύγκριση με το δικό μου το CD player που το πήγα σπίτι του και κάναμε δοκιμές και πάλι το πικαπ του Ακουγόταν καλύτερα ( φυσικά στους ιδιουσ Δίσκους πάντα.) σε παρά πολλούς τομείς της μουσικής.

Αυτη την στιγμή τον καλύτερο ήχο στο σπίτι μου τον έχω με τεράστια διαφορα από το πικαπ μου. Και όλοι αυτοι που το χλευάζουν με κάνουν να γελαω…..ακριβως όπως γελάει και ο μπουκαλής αλλά και άλλος κόσμος που σας διαβάζει να κατακρίνεται το πικαπ χωρίς να έχετε ακούσει ποτέ τι μουσική μπορεί Να μεταδώσει ένα τόσο παλιό μέσω στις μέρες μας.

Σε λίγες μέρες θα βγουν τα πρώτα βίντεο από την έκθεση του Μονάχου…. κοιτάξτε εκεί τι θα γίνεται από πικάπ και βάλτε τα γέλια με αυτούς από που θα προσπαθήσουν να υποβιβάσουν την επιλογη του κόσμου να ακούει αναλογικά …..
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Το πικάπ έχει όντως πολύ διαφορετική (άσχετως προτιμήσεως ποια είναι καλύτερη) σκηνή απο ότι το cd. Τώρα είναι το ίδιο το μέσο ή συνδυασμός με τον δίσκο βινυλίου ή όλα μαζί να παίζουν ρόλο, δεν ξέρω (και το ίδιο για το cd). Είναι και θέμα εγγραφών.

Προσομοιάζει λίγο την σκηνή ενός καλού SET. Το cd κάνει πιο καλό imaging λόγω καλύτερου διαχωρισμού καναλιών. Δεν ξέρω καλά τι ακριβώς εννοούν αυτοί που περιγράφουν αυτούς τους "όρους" οπότε πάρτα λίγο πιο χαλαρά αυτά που γράφω. Το πάρα πολύ καλό imaging πάντα εύρισκα ότι έρχεται σε ανταγωνισμό με την καλή "σκηνή" για κάποιο λόγο. ϊσως ενα ποσσοτό διαρροής πληροφορίας ενός καναλιού μέσα στο άλλο να είναι η αιτία και τελικά να χρειάζεται. Αυτά τα αφήνω στους τεχνογκουρου να τα αναλύσουν, γιατί και πως μπορούν να ερμηνευτούν τεχνικά ως παρατηρήσεις. Πάντως, το καλύτερο (για μένα) είναι να έχεις την ολότητα (τρισδιάστατη σκηνή) που δημιουργεί ενα μέσο αλλά και όποτε θές (χωρις όμως να σου τραβάει την προσοχή) να μπορείς να εστιάζεις και εκείνη τη στιγμή που εστιάζεις να έχεις και εντοπισμό. Μπορεί και να οφείλεται και πως χειρίζονται τις αρμονικές ?

Ενα μπορώ να πω με σιγουριά. Στο πικάπ και τα SET, η νότα όταν σβήνει ή γενικά "κυκλοφορεί" μέσα σε αυτήν την σκηνή που δημιουργούν, χωρικά και χρονικά είναι πιο κοντά στο πώς την ακούμε στην πραγματικότητα και μάλιστα πολύ λιγότερο έως καθόλου "διακοπτική" στην "ροή" της όταν την ακολουθείς. Αυτό είναι και η μεγαλύτερη γοητεία. Ενα καλό cd μπορεί και αυτό να το κάνει αλλά νομίζω θέλει να διαθέσει κάποιος αρκετά χρήματα και ο κατασκευαστής να θέλει να "κυνηγήσει¨ τέτοιο ήχο και αίσθημα.

Οι διαστάσεις στηνν φυσική (εαν υπάρχουν και πόσες για να μας βγαίνουν και οι εξισώσεις ιδίως στην θεωρία των χορδών και που στην ουσία τώρα αντικαθιστούνται και με την σκοτεινή ενέργεια πλέον) δεν έχουν σχέση. χα χα. Πάντως να σου πω ενα ωραίο που λίγοι έχουν μελετήσει. Την πιθανότητα ο χρόνος να έχει δυο διαστάσεις. Τότε αυτός που κινείται σε δυο, μπορεί να δει το παρελθόν , παρόν, και μέλλον αυτού που κινείται στην μια (και μάλιστα στο παρόν του) και κάθε στιγμή .... αρκεί αυτές να τέμνονται. :) Καλό ε ? χα χα.
Ταπεινή μου άποψη για την καλύτερη σκηνή το 80% είναι ο χώρος και η φροντίδα του , σωστό στήσιμο κλπ , ένα 15 % οι συσκευές οι οποίες όσο καλύτερες είναι με υλικά σχεδιάσεις κλπ τόσο ανεβαίνει και ο πήχης και ένα 5% τα καλώδια.
Έλα να ακούσεις ένα ντούικο στρίμερ χωρίς μηχανικά μέρη που έφτιαξα με ρούνη σε αντιπαραβολή πικάπ με ζυξ. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, απλά είναι λίγο διαφορετικά στις χροιές αλλά η σκηνή είναι σκηνάρα και στα δύο😀😀
 

P

PMC

Guest
βρε το Μπουκαλι που έγινε και ινφλουένσερ :biggrin:
Καμία σχέση .
Και ο τρόπος του είναι λάθος πολλές φορές αλλά κάποια πράγματα που έχει πει είναι σωστά. Χάνει φυσικά λόγο συμπεριφοράς …. όμως είναι πολύ εύκολο να εκτροχιαστείς υπο κάποιες συνθήκες. Το ίδιο θέμα ειχα και εγώ στο παρελθόν γιαυτο και δεν γράφω πια…..
 

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
Ταπεινή μου άποψη για την καλύτερη σκηνή το 80% είναι ο χώρος και η φροντίδα του , σωστό στήσιμο κλπ , ένα 15 % οι συσκευές οι οποίες όσο καλύτερες είναι με υλικά σχεδιάσεις κλπ τόσο ανεβαίνει και ο πήχης και ένα 5% τα καλώδια.
Έλα να ακούσεις ένα ντούικο στρίμερ χωρίς μηχανικά μέρη που έφτιαξα με ρούνη σε αντιπαραβολή πικάπ με ζυξ. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, απλά είναι λίγο διαφορετικά στις χροιές αλλά η σκηνή είναι σκηνάρα και στα δύο😀😀
Βρε συ Bhutia χα χα kanakiani ήθελα να πω, ναι εντάξει, ο χώρος. Λέω, μετά , μέσα στην "σκηνή" τι γίνεται. Ναι ξέρω και εμένα και το dac μου και το cd μου το κάνουν, το τρισδιάστατο, αλλά όχι τόσο την "ροή" τόσο καλά ή ας πούμε ίδια.

Τι phono έχουμε ? χα χα και δεν τα καταλαβαίνουμε καλά χα χα χα.

Το να κάνεις εξάλλου μια κάπως ισορροπημένη, τοπική και ορθή συμπεριφορά ανακλάσεων στα μεσαία και υψηλά (άσχετα με τα χαμηλά), δεν είναι κάτι δύσκολο ή σπάνιο. Και εκεί οι διαφορές είναι εύκολα αντιληπτές. .
 
Last edited:

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Jio κάποια πράγματα είναι εύκολο να παρερμηνευθούν.
Οπως ότι το τότε πικ απ σου έπαιζε χειρότερα από το τότε cd player σου.
Το πικ απ αυτό καθεαυτό μικρή διαφορά κάνει. Ο βραχίονας και η συνέργειά του με την κεφαλή έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος.
Και η κεφαλή ,αυτή και αν έχει μεγάλο ειδικό βάρος , όπως και η συνεργασία της με το phono stage.


ΟΜΩΣ, πρέπει και τα φυσικά μέσα , LP, CD που χρησιμοποιούνται για την αναπαραγωγή να προέρχονται από σωστά masters ,ξεχωριστό το κάθε ένα για το αντίστοιχο μέσο.
Δεν γίνεται να ακούσεις σωστά βινύλιο από master για cd, και το ανάποδο.
Αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά , σε κάθε σύγκριση μεταξύ των δύο μέσων.
Και μην ξεχνάς ότι το βινύλιο έχει και ένα disadvantage ,από την αρχή , περισσότερο θόρυβο.
Θόρυβος επιφανείας κλπ.
Το cd έχει σαφώς λιγότερο θόρυβο και καλύτερα δυναμικά , εξ ορισμού .
Αυτά είναι πάγια , δεν αλλάζουν .
Το τι γουστάρει να ακούει ο καθένας είναι άλλο θέμα .
Και γω ακούω βινύλια και γουστάρω.
Δεν λέω όμως ότι το TIDAL που επίσης ακούω είναι ΓΤΠΚ , γιατί δεν είναι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Το ίδιο θέμα ειχα και εγώ στο παρελθόν γιαυτο και δεν γράφω πια…..
άρα να υποθέσουμε ότι τώρα το ξεπέρασες :biggrin:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top