Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Jio κάποια πράγματα είναι εύκολο να παρερμηνευθούν.
Οπως ότι το τότε πικ απ σου έπαιζε χειρότερα από το τότε cd player σου.
Το πικ απ αυτό καθεαυτό μικρή διαφορά κάνει. Ο βραχίονας και η συνέργειά του με την κεφαλή έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος.
Και η κεφαλή ,αυτή και αν έχει μεγάλο ειδικό βάρος , όπως και η συνεργασία της με το phono stage.


ΟΜΩΣ, πρέπει και τα φυσικά μέσα , LP, CD που χρησιμοποιούνται για την αναπαραγωγή να προέρχονται από σωστά masters ,ξεχωριστό το κάθε ένα για το αντίστοιχο μέσο.
Δεν γίνεται να ακούσεις σωστά βινύλιο από master για cd, και το ανάποδο.
Αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά , σε κάθε σύγκριση μεταξύ των δύο μέσων.
Και μην ξεχνάς ότι το βινύλιο έχει και ένα disadvantage ,από την αρχή , περισσότερο θόρυβο.
Θόρυβος επιφανείας κλπ.
Το cd έχει σαφώς λιγότερο θόρυβο και καλύτερα δυναμικά , εξ ορισμού .
Αυτά είναι πάγια , δεν αλλάζουν .
Το τι γουστάρει να ακούει ο καθένας είναι άλλο θέμα .
Και γω ακούω βινύλια και γουστάρω.
Δεν λέω όμως ότι το TIDAL που επίσης ακούω είναι ΓΤΠΚ , γιατί δεν είναι.
κ γενικά ήχος που παράγεται δια της τριβής-φθοράς ...εκτεθειμένος σε 1002 παράγοντες που αλλοιώνουν την αυτούσια μετάδοση της πληροφορίας δεν γίνεται να παρουσιάσει καλύτερο αποτέλεσμα από κάτι που διαβάζει 01010101000110100101
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν όλων των τύπων πηγές (και άλλες συσκευές φυσικά) που παίζουν καλά.
Αλλά νομίζω πρέπει να τις συγκρίνουμε σε σχέση με το κόστος.
Δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε ένα CDp των 5000€ με ένα πικάπ/κεφαλή των 1000€ ή αντίστροφα.
Αναμένεται πως το ακριβό οφείλει να είναι καλύτερο του φτηνού. Κατά πόσο δικαιολογεί την διαφορά στην απόδοση η διαφορά στην τιμή, συζητείται.
Επίσης άλλο πως μετράει κάτι και άλλο πως μας ακούγεται, μπορεί αυτά να μην συμβαδίζουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.494
Reaction score
14.648
Για το θέμα πικάπ versus cd κλπ έχουν γραφτεί τρις πόστ διεθνώς.

Για να μην το κουράζουμε, το πικάπ είναι καλύτερο. :D Αρέσει και στον jack White που φαντάζομαι αρέσει στον @Decembered αφού ο Jimmy του κάθεται ξυνός χα χα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Για το θέμα πικάπ versus cd κλπ έχουν γραφτεί τρις πόστ διεθνώς.

Για να μην το κουράζουμε, το πικάπ είναι καλύτερο. :D Αρέσει και στον jack White που φαντάζομαι αρέσει στον @Decembered αφού ο Jimmy του κάθεται ξυνός χα χα.
βρε εγώ μαζί τους είμαι...σιγουρα υπάρχουν αξιόλογες-πανάκριβες κατασκευές που ακούγονται παρα πολύ καλά....και ειδικά του Μπουκάλη με τους φωσφορούχους χαλκούς :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.866
Αρέσει και στον jack White που φαντάζομαι αρέσει στον @Decembered αφού ο Jimmy του κάθεται ξυνός χα χα.
-> το φασιστακι ο Τεντ Ναγκετ, απαντα για τον Τσακ Ουαιτ....προπερλυ, εκει μας φτασατε. 🐒
 

Μηνύματα
12.494
Reaction score
14.648
βρε εγώ μαζί τους είμαι...σιγουρα υπάρχουν αξιόλογες-πανάκριβες κατασκευές που ακούγονται παρα πολύ καλά....και ειδικά του Μπουκάλη με τους φωσφορούχους χαλκούς :biggrin:
Άσε που όσο πιο πολλά "τέτοια" τσ τσ εξέλιξεις, έχει το πικάπ τόσο πιο πολυ παίζει σαν cd χα χα. Έτσι όπως ψυχολόγησα τον Κο Μπουκάλη, αυτό θα υποστηρίξει. ¨Αρα δεν θα διαφωνήσει.
-> το φασιστακι ο Τεντ Ναγκετ, απαντα για τον Τσακ Ουαιτ....προπερλυ, εκει μας φτασατε. 🐒
Κατινιές. Αυτός έχει τσακωθεί με όλους χα χα
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Εαν ενα σουπερ ντουπερ και ουαου ψηφιακο
cd :rofl: πεζ το ιδιο με το εστω μετριο πικ απ ΟΧΙ σουπερ σπεσιαλ αυτο το βινυλιο νο προβλεμ :p
Παντος στο θκομ σεταπιον χανει το ψηφιακο:rofl: απ τα αποδυτηρια απ λεει και ο χερ ντοκτορ:drinks:
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ειναι πολλά τα χρόνια που διαβάζουμε εδώ , στο avsite, ότι το πικαπ είναι άθλιο. Όλοι οι ειδικοί δεν χάνουν ευκαιρία να τονίσουν ποσό Υστερεί σαν μέσο και πόσο υπερτερούν τα υπόλοιπα εναντίον του.

Εγώ παλιότερα είχα πικάπ ( technics sl 1200 mk2 με μια κεφαλή nagaoka mp 110 και ένα phono της Έντουαρντς audio ) και αρκετούς δίσκους που τους είχα ξεφορτωθεί γιατί πραγματικά εκείνο το πικάπ ( γενικά , το σύνολο ) δεν μπορούσε να συγκριθεί με τον ήχο Του CD player που είχα τότε αλλά και γιατί είχα πειστεί για τις αδυναμίες του μέσου γενικότερα από τις συζητήσεις που διάβαζα εδώ.

Εχω κάνει έναν κολλητό από τα μέλη του avsite ο οποίος επέμενε ότι το πικαπ του παίζει καλύτερα από το cd του Και είχε καλό CD player ……αλλά και σε σύγκριση με το δικό μου το CD player που το πήγα σπίτι του και κάναμε δοκιμές και πάλι το πικαπ του Ακουγόταν καλύτερα ( φυσικά στους ιδιουσ Δίσκους πάντα.) σε παρά πολλούς τομείς της μουσικής.

Αυτη την στιγμή τον καλύτερο ήχο στο σπίτι μου τον έχω με τεράστια διαφορα από το πικαπ μου. Και όλοι αυτοι που το χλευάζουν με κάνουν να γελαω…..ακριβως όπως γελάει και ο μπουκαλής αλλά και άλλος κόσμος που σας διαβάζει να κατακρίνεται το πικαπ χωρίς να έχετε ακούσει ποτέ τι μουσική μπορεί Να μεταδώσει ένα τόσο παλιό μέσω στις μέρες μας.

Σε λίγες μέρες θα βγουν τα πρώτα βίντεο από την έκθεση του Μονάχου…. κοιτάξτε εκεί τι θα γίνεται από πικάπ και βάλτε τα γέλια με αυτούς από που θα προσπαθήσουν να υποβιβάσουν την επιλογη του κόσμου να ακούει αναλογικά …..
Εγώ θα το δεχθώ πως κάποια πικάπ με κάποια βινύλια παίζουν καλύτερα από τα σχετικά ψηφιακά....
(έστω και για χάρη της συζήτησης...)
Αν όμως αυτό συμβαίνει με πικάπ/προ της τάξης των 50Κ και πάνω και με βινύλια πανάκριβα που θα τα ψάχνω με το κυάλι... τότε να λείπει...
Να λείπει για μένα που είμαι φτωχαδάκι και σίγουρα και το 90%+++++ εδώ μέσα θα συμφωνήσει πως ... να λείπει!!!
Tidal + ένα dac με volume... και δε θες ούτε βελόνες, ούτε ακίδες, ούτε βραχίονες, ούτε πλατό, ούτε προ ... ούτε ούτε ούτε.... και όλη (σχεδόν) η μουσική μπροστά σου....
.....κι ας παίζει και το πικαπ "καλύτερα" !!!!!!!!
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
τα βινυλια και τα πικαπια ειναι για εμας τους παλιους;) η σκατογερους:p οπως ειπε διακεκριμενοσυμφορομυτικο μελος:rofl:
Δεν θα προετρεπα κανενα σημερης να αγοραση πικ απ με την καμμια απ λεει και ο φιλος μου κ. Μαρκου:):beach: ουτε βινυλια αυτα που πεζνε σημερα ειναι ψηφιακα γραμμενα με οτι αυτο συνεπαγεται να και ενα σημειο που εχει δικιο ο κ. Μαρκου:p:drinks:
Εμεις οι χαιενταδες θελουμε σε ολοι την ηχογραφηση λυχνιακα μικροφωνα κονσολες κλπ κλπ
Ειπες τιποτες κ. Μαρκου;;; .............. ααα ειπα μηπως:p;):drinks:
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
1652967019758.png

Μονο με τετοια μικροφωνα ακουμε εμεις οι χαιενταδες:);)
Και οχι με αλλα οποια και εαν ειναι:D
 
Last edited:


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Ωχ εδω πρεπει να γραφτει σεντονι:lazy: εγω δεν παιρνω καλο βαθμο στα γραπτα:beach:
Απ λεει και ο μεντορας μου κ. Τζονυ:smile:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Αν όμως αυτό συμβαίνει με πικάπ/προ της τάξης των 50Κ και πάνω και με βινύλια πανάκριβα που θα τα ψάχνω με το κυάλι...
Γνωρίζεις πολύ καλά, πως ούτε αυτό συμβαίνει.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Πώς γίνεται όλοι να το γνωρίζουμε εκτός από αυτούς που τα έχουν;
Διότι κάπως πρέπει να δικαιολογήσουν τα χρήματα που δαπάνησαν. Ή, σε διαφορετική ανάγνωση, εάν το μάθουν (γνωρίσουν) θα κλαίνε για τα χρήματα που δαπάνησαν. Εκ των δύο καταστάσεων, προτιμούν την πρώτη.

Σημείωση προς αναγνώστες: Κι εγώ από πικ απ ακούω. Και καλό χώρο, από πλευράς ακουστικής, έχω. Απλώς, δεν αυταπατώμαι. Και, προφανώς, αποτρέπω νεαρά φιλόμουσα (=heavy metalάδες) πρόσωπα του περιβάλλοντός μου να εμπλακούν με βινύλια κτλ. Spotify και τέλος.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Σημείωση προς αναγνώστες: Κι εγώ από πικ απ ακούω. Και καλό χώρο, από πλευράς ακουστικής, έχω. Απλώς, δεν αυταπατώμαι.
Να γραψω η να μη γραψω ο πειραζμος ειναι μεγαλος;)
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Με τα ''μουσικα'' τεμαχια που ακους μρε Γουιζι απορω γιατι ακους απο πικ απ :oops:;)
Να ακουμε εμεις οι χαιενταδες που διυλιζουμε τον κωνωπα γιατι ακουμε ΦΥΣΙΚΑ οργανα ΝΑΙ:)
Εσυ ΟΧΙ δεν υπαρχει κανενας λογος να ακους απο πικ απ:drinks:
Και, προφανώς, αποτρέπω νεαρά φιλόμουσα (=heavy metalάδες) πρόσωπα του περιβάλλοντός μου να εμπλακούν με βινύλια κτλ. Spotify και τέλος.
Εχεις δικιο;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.710
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top