Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Το πικαπ διαθετει ενα ειδος "μαγειας" που οπως φαινεται
λιγοι σε αυτο το φορουμ μπορουν να αντιληφθουν.
Και δεν χρειαζεται οπως πανε τα πραγματα.

Πισω στον χρονο ακομα θυμαμαι ενα Philips
τυπου "βαλιτσακι ολα σε ενα" να παιζει Δακη ,Πασχαλη και Christophe
με φοβερο, ανεπαναληπτο presence.

Το τραγικο για την εξελιξη με τα dac ειναι οτι δεν κανω πλακα!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πισω στον χρονο ακομα θυμαμαι ενα Philips
τυπου "βαλιτσακι ολα σε ενα" να παιζει Δακη ,Πασχαλη και Christophe
με φοβερο, ανεπαναληπτο presence.
έχω κάτι περίπου τέθοιο... αλλά λέω να του βγάλω τ' άντερα και να το κάνω streamer :p

1653062050541.png
1653062078340.png
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
εμενα το πικαπ μου αρεσει γιατι αρεσει στσι γκομενες
λενε αχ καλε πως παιζει αυτο ?
κι εγω μετα το λειτουργω και αιστανομαι και πολυ μαστορας και ειναι παρα πολυ ωραια
για μουσικη θελω να πατω ενα κουμπι και να παιζει
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
...... αυτο ρωταμε -με αλλα λογια..- βρε συ ολντυ γιατι αρεσει στις γκομενες.. 🐒
τα γνωστα ...
οι γυναικες ειναι μυστηρια (με την εννοια του μυστηριου) πλασματα
γη θαλασα αερας πολιτισμος
να , ετανα εχει το πικαπ και τως αρεσει
 





Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Αναποδα...σουζα θελει.. 🐒
Ποτέ σούζα.
Αλλά η δικιά σου έχει ενα μεγαλύτερο εύρος λάθους και αυτό είναι το ατού αυτού του είδους ακίδας, με την "λογική" ότι όλες έτσι καταλήγουν τελικά μετά απο κάποια παιξίματα. Λογικά δεν θα καταλαβαίνεις διαφορά, εκτός εαν είναι αρκετά λάθος κατσκευαστικά.

**
(θεωρώ ότι το απο μαικρολαιν σε σιμπατα ισχυει ε)
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
θα είχε φοβερό ενδιαφέρον, θα έλεγα ότι θα ήταν και εκπαιδευτικού χαρακτήρα;) να μας πουν όλοι αυτοί που χλευάζουν τα πικάπ ποιο έβαλαν στο σπίτι τους με τι κεφαλή , τι ενισχυτή αυτής ποιος και πως τα ρύθμισε, ποια βινύλια άκουσαν και τέτοιες άλλες γαργαλιστικές λεπτομέρειες😀😀
Άντε ρε σεις. Για δώστε μας τα φώτα σας!!


Άντε ρίχτε πληροφόρηση και καμια φωτογραφία από το τότε σαλόνι σας😁

(Χρόνια πολλά στον Κωνσταντίνο , Κωνσταντίνα και Ελένη. Μεγάλη γιορτή η σημερινή).
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Ναι.
Δεν υπάρχει το παραμικρό τεχνικό μέρος στο οποίο να υπερτερεί το βινύλιο από το CD/DVD-Audio/SACD.
Πουθενά κυριολεκτικά.

Το τι μπορεί να "φταίει" που σου αρέσει το βινύλιο ?
Μπορεί να σου αρέσει η πιο συμπιεσμένη μουσική ( έλλειψη δυναμικού εύρους ).
Μπορεί να σου αρέσει το αποτέλεσμα που δίνει η κεφαλή του πικαπ σου όσον αφορά την συχνοτική απόκριση.
Μπορεί οι συχνότητες π.χ. μεταξύ 10-12kHz να σε "ενοχλούν" και έτσι στο CD να σου φαίνεται πως σε "ξυρίζει" ο ήχος ενώ στο βινύλιο να είναι "γλυκός".
Aκριβως το αντιθετο βεβαια.... Την διαφορα υπερ του βινυλιου την ακουει και κουφος ακομα...

Δεν εχει το δικαιωμα καποιος που λειτουργει με εντυπωσεις, να διατυπωνει αυθαιρετες ανοησιες σαν να ειναι γεγονοτα...
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Γύρνα πλευρό μπακάλη... έχεις λαίκή αύριο, πρέπει να πας να δώσεις κανένα high end που στροφάρει στις 32rpm :D
Tυπικη αντιδραση καποιου που αποστομωθηκε και δεν εχει αλλη λυση παρα να υπερασπιστει το τραυματισμενο "εγω του" με προσβολες....

Δεν αλλαζει το γεγονος οτι τα πικαπ συντριβουν ολες τις ψηφιακες πηγες "για πλακα" ομως...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Tυπικη αντιδραση καποιου που αποστομωθηκε και δεν εχει αλλη λυση παρα να υπερασπιστει το τραυματισμενο "εγω του" με προσβολες....

Δεν αλλαζει το γεγονος οτι τα πικαπ συντριβουν ολες τις ψηφιακες πηγες "για πλακα" ομως...
Πετάει ο γάιδαρος μπάρμπα μου, πετάει.
Τράβα κοιμήσου τώρα.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Πετάει ο γάιδαρος μπάρμπα μου, πετάει.
Τράβα κοιμήσου τώρα.
Tυπικη αντιδραση καποιου που αποστομωθηκε και δεν εχει αλλη λυση παρα να υπερασπιστει το τραυματισμενο "εγω του" με προσβολες....

Δεν αλλαζει το γεγονος οτι τα πικαπ συντριβουν ολες τις ψηφιακες πηγες "για πλακα" ομως...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Δεν εχει το δικαιωμα καποιος που λειτουργει με εντυπωσεις, να διατυπωνει αυθαιρετες ανοησιες σαν να ειναι γεγονοτα.
Αυτό ακριβώς κάνουν οι βινυλιολάγνοι.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top