Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Θα το έπαιρνα σε βινύλιο ανέτως, αν έβγαινε και κει σε ντολμπι άτμος.


View attachment 251630


ΥΓ. Ψέμματα, σε βινύλιο δε θα έπαιρνα τπτ. 😂😜🤣
Βρε συ α) αυτοί είναι Λουθηρανοί χα χα β) πόσο κάνει αυτό. 40 ευρώ ? Ξέρεις πόσα βινύλια, άπαιχτα, απο Γερμανικά labels παίρνεις απο το Μοναστηράκι ? 20 μή σου πω και 30. Τζάμπα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Βρε συ α) αυτοί είναι Λουθηρανοί χα χα β) πόσο κάνει αυτό. 40 ευρώ ? Ξέρεις πόσα βινύλια, άπαιχτα, απο Γερμανικά labels παίρνεις απο το Μοναστηράκι ? 20 μή σου πω και 30. Τζάμπα.
Κλασικής πάντα. Ευτυχώς δεν ακούει κόσμος κλασική και τα παίρνουμε φτηνά εμείς Κε Χρήστο. χα χα.

Και για ένα χαζό ρόκ (όλα μέσα και πανκ κλπ) , χιλιοπαιγμένο, απο κεφαλές άροτρα, γεμάτο χριτς χρατς και κατσαρίδες ακόμη μέσα, σου λένε 10-12-15 .... και πάνω ευρώ. :D
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχω ακούσει φτηνά πικάπ, και δεν ακούγονται. Και φτηνά cd player να είναι πολύ καλύτερα. Πιστεύω ότι για καλό ήχο στο πικάπ θέλει πολλά.
Τα πικάπ ( και τα φθηνά ) χρειάζονται πολλές γνώσεις για να στηθούν σωστά. Ταίριασμα κεφαλής - βραχίονα συν ενισχυτής κεφαλής δεν είναι καθόλου απλό εστω και για πολύ χαμηλές κατηγορίες. Να μιλήσουμε δε για το installation της κεφαλής. Εκεί να δεις πόσο ματοαιδοίο πέφτει. Τα άλλά είναι πλαγκ εντ πρει οπότε ναι. Ακούγονται καλύτερα😃
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ενεργοποιησετο και γραψε ριβιου :gamer:


Και την γνώμη του πατέρα του, αφου φτιαχτεί σε αντιπαράθεση με το cd θα με ενδιέφερε εμένα πιο πολύ. :)
Για τον χαβαλέ, σκοπεύω να στήσω κάπου τα παλιά καλά κομμάτια με μερικά απο τα δικά μου ( π.χ. τον ένα τελικό ), μεταξύ των οποίων και το πικάπ. Απλά όχι τώρα, για πολλούς λόγους. Τότε θα του βάλω έστω μια απλή βελόνα, ίσα να γυρίζει, αν και θα ήθελα να ακούσω τη V15 με βαρβάτη βελόνα. Ένα πουλάκι μου είπε ότι τα σπάει, αλλά με λίγα παραπάνω αγοράζω ένα sub. Οπότε... :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Her doktor το μπλου ρει δισκ που εβαλες εχει σχεση και με τον οργασμο;;;; :drinks:
Δεν ξερω αγγλικα για αυτο ρωταω:gamer:
Το εν λόγω μπλου ρεϊ όντιο, έχει ηχογράφηση εκκλησιαστικο όργανο.

Είναι (κατά τη γνώμη μου) η καλύτερη ηχογράφηση εκκλησιαστικου οργάνου εβερ. Δεν υπάρχει.

Τι παλμός, τι έκταση, τι δυναμικά, τι πλούτος, τι αντιχησεις της εκκλησίας, τι χωρικές πληροφορίες, είναι πραγματικά ότι καλύτερο έχω ακούσει. Τρομακτική ηχογράφηση, από τεχνικής άποψης είναι ότι πιο τέλειο έχει τύχει να ακούσω.

Ο δίσκος είναι του ντιμιφουτ. Δεν τον αντέγραψα (όπως και άλλους δίσκους εξαιρετικής ποιότητας ηχογραφησης), δεν είναι στα μουσικά γούστα μου, δεν θα κάτσω να τον ακούσω. Αλλά από πλευράς ηχογραφησης, είναι ρεσιτάλ τελειότητας.

Κάθε σύγκριση με δικάναλη ηχογράφηση, μου φέρνει γέλια μέχρι κατουρηματος.
Μη πάτε να πείτε καν για βινύλια, καταντάει κοτσάνα. Εδώ μιλάω για σοβαρά φορματ, για τα όρια της σύγχρονης τεχνολογίας, όχι για καρικατούρες προπολεμικές. 😂😜🤣
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στην έκθεση του Μονάχου πήγαμε το 2019. Ακούσαμε πανάκριβα βινύλια. Φάγαμε και λουκάνικα.
Αυτά. Εσείς δείτε βίντεο.

Περισσότερο ενδιαφέρον εχει να συζητηθεί κάτω απο ποιες προϋποθέσεις μπορεί πράγματι σε ενα σύστημα-χώρο να ακούγεται καλύτερα το βινύλιο απο τα ψηφιακά μέσα, σε δικάναλη αναπαραγωγή.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Περισσότερο ενδιαφέρον εχει να συζητηθεί κάτω απο ποιες προϋποθέσεις μπορεί πράγματι σε ενα σύστημα-χώρο να ακούγεται καλύτερα το βινύλιο απο τα ψηφιακά μέσα, σε δικάναλη αναπαραγωγή.
Εδώ είμαστε δόκτωρα!! Για πες!!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους.

Και εγώ φαν του δίσκου είμαι αλλά οι μεγάλοι αλλάζουν προς το πολυκάναλο με παράδειγμα την Musical Fidelity τελευταία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εδώ είμαστε δόκτωρα!! Για πες!!
Προτιμώ να διαβάζω και να διασκεδάζω στο συγκεκριμένο θρεντ.
Επίσης δεν σκοπεύω να ξοδέψω μελάνι σε συζητήσεις για δικάναλο. Δεν είμαι αρχαιολόγος.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Περισσότερο ενδιαφέρον εχει να συζητηθεί κάτω απο ποιες προϋποθέσεις μπορεί πράγματι σε ενα σύστημα-χώρο να ακούγεται καλύτερα το βινύλιο απο τα ψηφιακά μέσα, σε δικάναλη αναπαραγωγή.
όταν το ψηφιακό έχει παραχθεί από αντιγραφή του βινυλίου σε ψηφιακό και κατόπιν έγινε mp3 :roflmao:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
όταν το ψηφιακό έχει παραχθεί από αντιγραφή του βινυλίου σε ψηφιακό και κατόπιν έγινε mp3 :roflmao:
Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια, όταν ανακάλυψα τον Ρώσο, είχα ξεσκιστεί να κατεβάζω vinyl rips ( πρόσεχα βέβαια να προέρχονται απο "καλά" πικάπια ). Όταν κατάλαβα τί παίζεται, άρχισα να διαγράφω. Έχω κρατήσει μόνο όσα δεν μπορώ να βρω σε επίσημες κυκλοφορίες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
υπενθυμιση στον εαυτο μ ...να θυμηθω να ξαναρυθμισω το vta ... 🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
είχα ξεσκιστεί να κατεβάζω vinyl rips
"Τω καιρώ εκείνω", είχαμε κατεβάσει όλοι vinyl rips.

Εν αρχή, "τω καιρώ εκείνω" δηλαδής, τολμώ να πω πως ακούγονταν έως "συμπαθητικά".

Μάλιστα, τολμώ να εκθέσω εαυτόν, αναγνωριζοντας πως δεν ξεχώριζα με βεβαιότητα εάν κάποια εξ'αυτων ψηφιακά αρχεία προέρχονταν από vinyl rip.

Αργότερα, αφού μάθαμε, αφού στρώσαμε χώρο και σεταπ "κατά τας γραφάς", τα ίδια εκείνα τα vinyl rips ακούγονταν τόσο γελοία, τόσο κωμικοτραγικά, που έφαγαν σούτι ως ελεεινά σκουπίδια.

Προφανώς είναι θέμα ποιότητας στησίματος και σεταπ να καταλάβεις πόσο σκουπίδια είναι. 😎
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
"Τω καιρώ εκείνω", είχαμε κατεβάσει όλοι vinyl rips.

Εν αρχή, "τω καιρώ εκείνω" δηλαδής, τολμώ να πω πως ακούγονταν έως "συμπαθητικά".

Μάλιστα, τολμώ να εκθέσω εαυτόν, αναγνωριζοντας πως δεν ξεχώριζα με βεβαιότητα εάν κάποια εξ'αυτων ψηφιακά αρχεία προέρχονταν από vinyl rip.

Αργότερα, αφού μάθαμε, αφού στρώσαμε χώρο και σεταπ "κατά τας γραφάς", τα ίδια εκείνα τα vinyl rips ακούγονταν τόσο γελοία, τόσο κωμικοτραγικά, που έφαγαν σούτι ως ελεεινά σκουπίδια.

Προφανώς είναι θέμα ποιότητας στησίματος και σεταπ να καταλάβεις πόσο σκουπίδια είναι. 😎
Άμα έχει δεχτεί τρελή αποθορυβοποίηση, ξεγελάει μεν, αλλά όλο και κάτι τους ξεφεύγει, ενώ αν γίνει σύγκριση με ένα αμιγώς ψηφιακό αρχείο, είναι ευδιάκριτες οι διαφορές, ειδικά στις μεσαίες και υψηλές συχνότητες που κάααααπως τα κουτσοπαλεύει το σύστημα στον άθλιο απο πλευράς ακουστικής χώρο μου.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Στην έκθεση του Μονάχου πήγαμε το 2019. Ακούσαμε πανάκριβα βινύλια. Φάγαμε και λουκάνικα.
Αυτά. Εσείς δείτε βίντεο.

Περισσότερο ενδιαφέρον εχει να συζητηθεί κάτω απο ποιες προϋποθέσεις μπορεί πράγματι σε ενα σύστημα-χώρο να ακούγεται καλύτερα το βινύλιο απο τα ψηφιακά μέσα, σε δικάναλη αναπαραγωγή.
Το εξήγησε ο Κώστας παλιότερα αυτό. Δυναμική περιοχή.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
υπενθυμιση στον εαυτο μ ...να θυμηθω να ξαναρυθμισω το vta ... 🐒
Μισό mm πιο ψηλά απο το οριζόντιο σου προτείνω. :D
Το εξήγησε ο Κώστας παλιότερα αυτό. Δυναμική περιοχή.
Πάντως σαν φυσική που έλεγες, πιο κοντά σαν δυσκολία στην κβαντική φυσική είναι η φυσική των digital (Dirac, fourier, αλγόριθμοι, 101), πάρα το πικάπ το κακόμοιρο με την Νευτώνια (και παλαιότερη δηλαδή). :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το εξήγησε ο Κώστας παλιότερα αυτό. Δυναμική περιοχή.
Υπάρχουν και επιπλέον λόγοι.
Μπορώ να σκεφτώ τρεις επιπλέον πολύ εύκολα, και βλέπουμε
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πάντως σαν φυσική που έλεγες, πιο κοντά σαν δυσκολία στην κβαντική φυσική είναι η φυσική των digital (Dirac, fourier, αλγόριθμοι, 101), πάρα το πικάπ το κακόμοιρο με την Νευτώνια (και παλαιότερη δηλαδή). :D
Όχι, ούτε καν. Απλά εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top