Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
ΔΥστυχως τα αποδεκτα πικαπια ξεκινανε απο 4-5κ και θελουν διαδικασια να στηθουν.
ΚΑτι κοντρα πλακε με εναν βραχιονα δεν τα λογαριαζω για πικαπ. Ουτε για καυσοξυλο δεν κανει.
Ενω το Cd ειναι Plug and play αν και εκει εχουμε δει να συνδεονται τα καναλια αναποδα.
Ο dimi ας πουμε που ειναι τεχνοκρατης και εχει υπομονη θα μπορουσε να στησει πικαπακι αξιωσεων. Εγω δεν μπορω.

ΚΑι βεβαια εχουμε ζησει και την εμπειρια στο σπιτι του φωνακλα σπασ@ρχ@@ι μελους @VasilisM. (Μη) ο οποιος ειχε φτιαξει το αναλογικο να ακουγεται σαν το ψηφιακο και τουμπαλιν. Εμπαινες μεσα και σε ρωταγε ποιο παιζει? Και εκει κλαψανε μανουλες. Γ@μω την υπεροχη του ενος μεσου εναντι του αλλου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Eχω ενα απο τα ποιο αναλυτικα, μουσικα και δυναμικα συστηματα παγκοσμιως
Α, πολύ ωραία.

Η ηχογραφημένη μουσική, που θα κληθεί να αναπαράγει το σύστημά σου, εμπεριέχει συχνότητες από 20 κύκλους έως 20 χιλιοκυκλους, ασχέτως τι ακούν τα αυτιά μας.

Οι στάθμες αναφοράς, είναι οι ευνοικοτερες δυνατές για την ανάδειξη λεπτομέρειας, ανάλυσης, και του πλούτου μιας ηχογραφησης, και σημαίνουν έως 105 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης.

Εφόσον το σεταπ σου μπορεί να βγάλει 105 ντεσιμπέλ σε όλη την έκταση της πρώτης οκτάβας (20-40 κύκλοι), τότε έχεις μια χαρά στάθμες και δε χρειάζεται περισσότερο για υψηλή ποιότητα αναπαραγωγής.

Βεβαίως αυτά δεν μπορεί να είναι τα απολύτως Μαξ των δυνατοτήτων του σεταπ, διότι τότε θα συμπιέζει, το χεντρουμ μια χαρά ακούγεται και η δυναμική συμπίεση είναι μετρησιμο μέγεθος.

Ταυτόχρονα, ο χώρος οφείλει να υποστηρίζει ένα τέτοιο σύστημα, καθώς (ως γνωστόν) ακούγεται ο χώρος κσι ακούγεται πολύ, και είναι μετρησιμο αυτό.

Για να αποδείξεις λοιπόν τον ανωτέρω ισχυρισμό σου, χρειάζεται αφενός μια μέτρηση του χώρου σου, σαν αυτή:

260242_f6242f3dbb1744509efa28cdf6d9d6a2.jpg


Και μετά μια μέτρηση της τονικης ισορροπίας του συστήματος, σαν αυτή:

260247_e5768d9084d686c8ef850326e5f2b0f1.jpg


Παραμορφωσεις, και λοιπές μετρήσεις, βεβαίως έχουν ενδιαφέρον, αλλά οι ανωτέρω 2 είναι η βάση οποιασδήποτε συζήτησης, ασχέτως αν ακούς πικάπ ή οτιδήποτε άλλο θες.

Αν λοιπόν ισχυρίζεσαι όσα ισχυρίζεσαι, χρειάζεται απτές αποδείξεις για τα βασικά, διότι ειδάλλως, δεν έχει νόημα ούτε η άποψή σου. 😎


Όσο για το βινύλιο, είναι βεβαίως πολύ συμπιεσμένο (απωλεστικα) μέσο, η ανάλυσή του δεν ξεπερνάει με κανένα τρόπο την ανάλυση ενός mp3 (ούτε το διαχωρισμό καναλιών, το λόγο σήματος προς θόρυβο, το θόρυβο ηρεμίας, το μέγιστο δυναμικό εύρος, το συχνοτικα εύρος, και οποιοδήποτε άλλο μετρησιμο τεχνικό χαρακτηριστικό του ήχου), και ούτε για πλάκα δεν φτάνει την ανάλυση του red book, κι αυτά είναι τεχνικά θέματα πλήρως αποδεδειγμένα, όπως και η ύπαρξη τζιτερ στο βινύλιο.

summer-in-september-18.gif


Δεν σε προκαλώ πάντως επί τούτου, διότι θα ήταν μια άνιση μάχη.


280865_a638c643e15a7f1fae5738aff0355100~2.png


Αλλά σε προκαλώ για τη δήλωση του σούπερ συστήματος, διότι αν δεν μπορείς να το αποδείξεις, τότε μιλάμε για άλλο ένα "τζάμπα λεφτά" σύστημα της πλάκας. 😎
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Για την αποκατάσταση της αλήθειας:
Οπως βλέπετε στο screenshot, το CD πούλησε πιο πολλά τεμάχια απο το βινύλιο το 2021, αλλά έκανε λιγότερα έσοδα, μιας και το βινύλιο είναι υπερτιμημένο. Αυτά στην μεγαλύτερη αγορά, USA, όχι στα Δριμύκλαδα.

Όχι πως με κόφτει κιόλας, CD δεν αγοράζω εδώ και πολλά χρόνια, παρά μόνο immersive music/ Pure Audio BluRay, και τα υπόλοιπα έξοδα μου είναι streaming. Συμφωνώ μάλιστα πως δεν εχει κανένα νόημα να αγοράζεις CD εφόσον υπαρχει το Tidal και το Qobuz.
Επίσης, μιας και σε πολλα βινύλια περιλαμβάνεται κουπόνι για digital download και πολλές φορές αυτο είναι και HiRes, και εγώ το βινύλιο αγόραζα ευχαρίστως.

Απλώς επιβεβαιώνεται η άγνοια και η μη τεκμηρίωση του Μπουκάλη για ακόμα μια φορά.
Ψευταράκος.
LoooooooooooooooooooooooooooL


View attachment 252077
Προς ενημερωση σου:

1. Οι πωλησεις CD/SACD "μετρανε" combined (ειμαι βεβαιος οτι το ξερεις)
2. Τα CD shipped συμπεριλαμβανουν τα δωρα εφημεριδων/περιοδικων, CD που δινονται μαζι με τον τιτλο σε βινυλιο, promotionals (που εδω και πολλα χρονια δινονται μονον σε CD) αλλα.... Ειμαι βεβαιος οτι και αυτο το ξερεις!
3. Τα SACD δεν ειναι φτηνοτερα απο τα αντιστοιχα βινυλια, αλλα.... Ειμαι βεβαιος οτι και αυτο το ξερεις!
4. Τα CD (χωρις να προςμετρωνται τα SACD) που πωλουνται απο τα δισκοπωλεια δεν ξεπερνανε το 20% των πωλησεων δισκων βινυλιου (Ειμαι βεβαιος οτι και αυτο το ξερεις!)

Οποτε..... LΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟL
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
εισαι εντελως λαθος γιατι ολα τα παραδειγματα αφορουν ορκισμενους εχθρους του αναλογικου ηχου και καμια επιστημονικη αποδειξη δεν περιεχουν. Ξεχειλωμα φυσικης γυμνασιου κανουν και απευθυνονται στους αποφοιτους α δεσμης.
Ποιος αποδειξεις λες? υπαρχουν αποδειξεις ποιο συστημα ακουγεται καλυτερα? καινουργιο ειναι αυτο? αποψεις υπαρχουν και γουστα.
...
Ο Μπουτιας ειναι αλλη περιπτωση, αυτος ειναι ''καμενος'' εντελως.
...
Αναρωτιέμαι πόσο...δίκιο έχεις.Είμαι ο ίδιος τόσο ορκισμένος ΄΄εχθρός΄΄ του βινυλίου,ώστε τις προάλλες επί εβδομάδες ολόκληρες παρουσίαζα διαχείριση setup με τρόπους που να μη χρειαζόταν διόρθωση στην ιθαγενή απόκριση ώστε να γινόταν δυνατή απόλαυση βινυλιοσυστημάτων χωρίς ψηφιακές επεμβάσεις...

Άμα έχουμε τόσο...οργισμένους φίλους του βινυλίου τι τους θέλουμε τους ορκισμένους εχθρούς...:sneaky:

Τα δε φαινόμενα jitter οφειλόμενα σε μικροδιακυμάνσεις πάνω στην ταχύτητα περιστροφής ακόμα και των πλέον αβανταδόρικων πλατώ είναι χαοτικά και ανυπολόγιστα,γι αυτό και δεν γίνεται να κατέρχονταν σε μη αντιληπτά επίπεδα με προβλέψιμο τρόπο όπως συμβαίνει κατά την εφαρμογή γνωστών από το ψηφιακό πεδίο ρολογιών για χρονισμό στο σήμα.
LOOOOOOOOOOOOOOL!!!
1653243633913.png

 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Προς ενημερωση σου:

1. Οι πωλησεις CD/SACD "μετρανε" combined (ειμαι βεβαιος οτι το ξερεις)
2. Τα CD shipped συμπεριλαμβανουν τα δωρα εφημεριδων/περιοδικων, CD που δινονται μαζι με τον τιτλο σε βινυλιο, promotionals (που εδω και πολλα χρονια δινονται μονον σε CD) αλλα.... Ειμαι βεβαιος οτι και αυτο το ξερεις!
3. Τα SACD δεν ειναι φτηνοτερα απο τα αντιστοιχα βινυλια, αλλα.... Ειμαι βεβαιος οτι και αυτο το ξερεις!
4. Τα CD (χωρις να προςμετρωνται τα SACD) που πωλουνται απο τα δισκοπωλεια δεν ξεπερνανε το 20% των πωλησεων δισκων βινυλιου (Ειμαι βεβαιος οτι και αυτο το ξερεις!)

Οποτε..... LΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟL
Πες μας τώρα τί ισχύει και για τις αγορές συνδρομών streaming υπηρεσιών...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
η πορσε του 1950 ειναι πιο γρηγορη και εχει καλυτερη οδικη συμπεριφορα απο το κια του 2020.
0-100 23.9 sec
Μέγιστη ταχύτητα 136Km/h

Εννοείται βέβαια πως γουστάρουμε περισσότερο την Porsche
zz-porsche-356-p01-1025.jpg


Ο dimi ας πουμε που ειναι τεχνοκρατης και εχει υπομονη θα μπορουσε να στησει πικαπακι αξιωσεων.
😍
Το έστησε άλλος, βινυλιάκιας. Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, ούτε στα νιάτα μου, και είμαι μεγάλος για να μάθω τώρα.
Προς ενημερωση σου:

1. Οι πωλησεις CD/SACD "μετρανε" combined (ειμαι βεβαιος οτι το ξερεις)
Μόνο με το πρώτο θα ασχοληθώ, για να φανεί πόσο αστοιχείωτος ψεύτης είσαι, ακόμα μια φορά:

Να σου κάνω ένα zoom στο screenshot;
Ε;
Θέλεις;

Να:

Screen Shot 2022-05-22 at 9.24.05 PM.png


Όπως βλέπεις τα SACD κτλ προσμετρούνται στο Other Physical.

Όλο ψεματάκια.

Αυτός είναι ο ηγέτης σας, να τον χαίρεστε.

Full of bullshit.

Προτείνω στην διαχείριση εκτός από "επαγγελματίας" να μπει στον Μπουκάλη και το προσωνύμιο "ψευταράκος¨
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
ΥΓ. Από sacd έχω μάλλον τρομερή συλλογή, πιθανώς να έχω ότι υπάρχει, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Ένα είναι το συμπέρασμα:

Τα καλύτερα dsd, είναι.. Πολυκαναλα.

Βεβαίως, μπροστά στις ιμερσιβ σύγχρονες ηχογραφήσεις, θα ντραπει και το καλύτερο 5-καναλο sacd.

Αυτά είναι τα συμπεράσματα χρήσης αυτών των μέσων.


Όσοι από εσάς δεν έχετε την δυνατότητα να κάνετε σύγκριση 5-κάναλου sacd πολύ καλής ηχογραφησης με ιμερσιβ μπλου ρεϊ πολύ καλής ηχογραφησης, ακούστε τι σας λέω, είναι δεδομένο και πολλάκις εξακριβωμενο. 😎
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
ΔΥστυχως τα αποδεκτα πικαπια ξεκινανε απο 4-5κ και θελουν διαδικασια να στηθουν.
ΚΑτι κοντρα πλακε με εναν βραχιονα δεν τα λογαριαζω για πικαπ. Ουτε για καυσοξυλο δεν κανει.
Ενω το Cd ειναι Plug and play αν και εκει εχουμε δει να συνδεονται τα καναλια αναποδα.
Ο dimi ας πουμε που ειναι τεχνοκρατης και εχει υπομονη θα μπορουσε να στησει πικαπακι αξιωσεων. Εγω δεν μπορω.

ΚΑι βεβαια εχουμε ζησει και την εμπειρια στο σπιτι του φωνακλα σπασ@ρχ@@ι μελους @VasilisM. (Μη) ο οποιος ειχε φτιαξει το αναλογικο να ακουγεται σαν το ψηφιακο και τουμπαλιν. Εμπαινες μεσα και σε ρωταγε ποιο παιζει? Και εκει κλαψανε μανουλες. Γ@μω την υπεροχη του ενος μεσου εναντι του αλλου.
1. Δεν τα λενε "πικαπια", τα λενε πικαπ.... Η ηθελημενη διαστρευλωση της γλωσσας με υποτιμηση του αντικειμενου δηλωνει ανθρωπο εμπαθη που η "αποψη του" ειναι για τα σκουπιδια.

2. Ενα Acoustic Solid "Τhe Solid Wood" κανει (μετα την επιβεβλημενηαυξηση τιμων εξαιτιας της ραγδαιας αυξησης των υλικων) 2277 Eυρω και περιλαμβανει εκτος απο ηλεκτρονικη διφασικη τροφοδοσια με μικρομετρικη ρυθμιση στροφων για το 12Kgr πλατω του, WTB 370 βραχιονα ( πολυ βελτιωμενος Rega 303) και κεφαλη κινητου πηνιου Ortofon Quintent.... Τσακιζει οποιο DAC θελεις!

 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Έλεος!!
Βρε μπας και σου ζήτησε δανεικά;

Μιλάμε για το πιο άκυρο σχόλιο που έχω διαβάσει εδώ μέσα έβερ, α ρε τζιο παλιοχαρακτήρα!!
🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Ο Τζιο πάντως τόπιασε. Εσύ όχι. Τι να κάνουμε?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
1. Δεν τα λενε "πικαπια", τα λενε πικαπ.... Η ηθελημενη διαστρευλωση της γλωσσας με υποτιμηση του αντικειμενου δηλωνει ανθρωπο εμπαθη που η "αποψη του" ειναι για τα σκουπιδια.
μαζέψου σε παρακαλώ...
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
0-100 23.9 sec
Μέγιστη ταχύτητα 136Km/h

Εννοείται βέβαια πως γουστάρουμε περισσότερο την Porsche
View attachment 252084


😍
Το έστησε άλλος, βινυλιάκιας. Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, ούτε στα νιάτα μου, και είμαι μεγάλος για να μάθω τώρα.

Μόνο με το πρώτο θα ασχοληθώ, για να φανεί πόσο αστοιχείωτος ψεύτης είσαι, ακόμα μια φορά:

Να σου κάνω ένα zoom στο screenshot;
Ε;
Θέλεις;

Να:

View attachment 252086

Όπως βλέπεις τα SACD κτλ προσμετρούνται στο Other Physical.
Μην λες ασχετιλες... Η συντριπτικη πλειοψηφια των SACD ειναι "doubled" με CD layer η ανεξαρτητο CD και προσμετρωνται στα CD!

Στα SACD προσμετρωνται μονον τα (ελαχιστα) που δεν περιλαμβανουν CD

Na ενημερωνεσαι πριν μιλησεις σαν ασχετος!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αν μετρήσουμε τον Μπουκάλη, μάλλον θα αλλάξει χόμπι και θα ασχοληθεί με τις μπάμιες, παρέα με τον @bretsos
Δε ξέρω, εγώ λέω τα βασικά:

Όσοι εκφερουν άποψη βασισμένη σε ακροάσεις, χωρίς να παραθέτουν βασικές μετρήσεις χώρου και συστήματος, είναι προφανές πως η όποια άποψή τους έχει μηδενική αξία.

Αν ισχυρίζονται πως έχουν στήσει σωστό σεταπ ή πικάπ ή οτιδήποτε, και δεν συνοδεύουν με μετρήσεις που να αποδεικνύουν τον ισχυρισμό τους, τότε απλώς λένε το μακρύ και το κοντό τους, αερολογίες μηδενικής αξίας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
να χαλαρώσουμε παρακαλώ με τους χαρακτηρισμούς...καλά ηρεμήσαμε από το πρωί
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μην λες ασχετιλες... Η συντριπτικη πλειοψηφια των SACD ειναι "doubled" με CD layer η ανεξαρτητο CD και προσμετρωνται στα CD!

Στα SACD προσμετρωνται μονον τα (ελαχιστα) που δεν περιλαμβανουν CD

Na ενημερωνεσαι πριν μιλησεις σαν ασχετος!
Όχι άλλες μπούρδες, το γράφημα τα λέει ξεκάθαρα. Ξεστραβώσου.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Όχι άλλες μπούρδες, το γράφημα τα λέει ξεκάθαρα. Ξεστραβώσου.
Εσυ "ξεστραβωσου".... Στο λεει ξεκαθαρα.... "πωλησεις CD", aν αγορασεις ενα SACD παιζει κανονικα σε CD, οποτε γιατι καποιος να παρει την CD-μονο εκδοση? (αν υπαρχει).... "Μαζοχας" ειναι?

Aλώστε στο λεει και ρητα "Includes fees and loyalties with other compatible media"! Q.E.D!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
@VasilisM. (Μη) ο οποιος ειχε φτιαξει το αναλογικο να ακουγεται σαν το ψηφιακο
Άξιος αναλογικαριος ο Βασίλης, αυτή ήταν τεράστια επιτυχία, πολύ δύσκολος στόχος.

Εμπαινες μεσα και σε ρωταγε ποιο παιζει? Και εκει κλαψανε μανουλες. Γ@μω την υπεροχη του ενος μεσου εναντι του αλλου
Η υπεροχή του ενός μέσου αποθήκευσης έναντι του άλλου, είναι δεδομένη, διότι πρόκειται για μετρήσιμα μεγέθη, για απλά τεχνικά χαρακτηριστικά, και βεβαίως αναμφισβητητη.

Η ικανότητα αντίληψης μέσω ακροάσεων της υπεροχής ενός μέσου, αντιθέτως, δεν μπορεί να είναι δεδομένη.
Και δε χρειάζεται κιόλας. 😎

Άσε που εμπλέκονται από συναισθηματικές παράμετροι, έως ποικιλία τεχνικών, πχ του τρανσφερ του κάθε μάστερ και της πρόσθετης επεξεργασίας που είναι αναγκαία ώστε να χωρέσει στο μέσο (ταπείνωση χαμηλών μέσω ρια ισοστάθμισης σε συνδυασμό με μονοφωνική 1η έως 3η οκτάβα, κλπ).
Δηλαδή δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις με τα αυτιά σου να αντιληφθείς τις αλλοιώσεις της ρια έμφασης και αποέμφασης, και την μονοφώνηση του μπάσου. Είναι δεδομένα αυτά, ισχύουν είτε τα αντιλαμβάνεσαι είτε όχι.
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Πείτε μου τωρα ότι τα τελευταία κομμάτια ενός δίσκου βινυλιου παίζουν καλύτερα από το σιντι να πηδηχτω από το παράθυρο.
Τα φιλάκια μου σε όλους τους αποφοίτους σχολής Έκο Φλατερινγκ με μεταπτυχιακό στο Cabel Signal Prozessing
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top