Κουνουπια

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Παιδιά μην το συζητάτε. Για εσωτερικό χώρο (αλλά και εξωτερικό υπό συνθήκες) η μόνη πραγματικά οικολογική/υγιεινή και αποτελεσματική λύση θα ήταν συσκευή που αναγνωρίζει τα κουνούπια, τα στοχεύει με laser και τα σκοτώνει.

Αυτή η ιδέα μου είχε έρθει πριν αρκετά χρόνια και από τότε την έχω σκεφτεί αρκετά σε ημι-σοβαρό επίπεδο, αλλά δεν νομίζω πως η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά για να μπορείς να πετύχεις κυρίως την αναγνώριση και ειδικά στο σκοτάδι. Είναι και ψυχρόαιμα τα άτιμα, να πεις ότι τα βλέπεις με θερμική κάμερα.

Σε ερευνητικό επίπεδο έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες (δείτε εδώ) αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι πολύ κοντά στο να βγει στην αγορά.
 

D

Deleted member 35

Guest
Κόπι πάστα-> η ζημιά που προκαλείται στους πνεύμονες από ένα πηνίο κουνουπιών είναι ισοδύναμη με την ζημία που γίνεται από 100 τσιγάρα. 🤢
Αν ήταν έτσι δε θα έπρεπε να υπάρχει κανένας ζωντανός πρόσκοπος στα μέρη μας. Στις κατασκηνώσεις στο βουνό θέλαμε κουτιά κάθε μέρα.

Δε διαφωνώ βέβαια με το πνεύμα σου αλλά το 100 μου φαίνεται υπερβολικό.

Γενικά δεν έχουμε θέμα αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς να το αποφύγεις. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε κόσμο στην αυλή και η μάνα μου να γκρινιάζει. Βάζεις 2-3 φιδάκια στις άκρες και κάθεσαι σαν άνθρωπος.
 

jag

Μηνύματα
9.160
Reaction score
27.395
Παιδιά μην το συζητάτε. Για εσωτερικό χώρο (αλλά και εξωτερικό υπό συνθήκες) η μόνη πραγματικά οικολογική/υγιεινή και αποτελεσματική λύση θα ήταν συσκευή που αναγνωρίζει τα κουνούπια, τα στοχεύει με laser και τα σκοτώνει.
και άμα είσαι από αυτούς που ''δεν πειράζουν ούτε κουνούπι'', τι κάνεις; 🤔
Γενικά δεν έχουμε θέμα αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς να το αποφύγεις. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε κόσμο στην αυλή και η μάνα μου να γκρινιάζει. Βάζεις 2-3 φιδάκια στις άκρες και κάθεσαι σαν άνθρωπος.
Προτιμώ να με τσιμπάνε, γκρινιάρης και εγώ.
 

D

Deleted member 35

Guest
Αν και ζω σε καθαρή περιοχή δεν ξέρεις τι κουβαλάει το κάθε εντομο. Η μόλυνση ποτέ δεν ξέρεις από που θα έρθει. Δεν είναι καθαρά έντομα.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Μεγάλα κεριά σιτρονελλας κάτω από το τραπέζι του μπαλκονιού είναι επίσης καλή λύση. Αρκεί να μην κανείς γευσιγνωσια εκείνη την ώρα.

Το ηλεκτρικό που έχω εγώ δεν κάνει τόσο καλή δουλειά, νομίζω γιατί δεν είναι αρκετά κοντά τα σύρματα. Αλλά πιανει κάμποσα, για το σαλόνι καλό είναι.

Τα φιδάκια μου σπάνε όλη την ώρα, οπότε αγόρασα μια βάση τασάκι από τα Τζάμπο που απλά τα ακουμπάς επάνω.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Κόπι πάστα-> η ζημιά που προκαλείται στους πνεύμονες από ένα πηνίο κουνουπιών είναι ισοδύναμη με την ζημία που γίνεται από 100 τσιγάρα. 🤢
Η λύση είναι μια... να βάλουμε πανοπλία. :biggrin:

Εννοείς προφανώς εάν το καπνίσεις.

Ε εντάξει δεν το καπνίζουμε
 

Μηνύματα
323
Reaction score
14
Έχω κ εγώ τρομερά πρόβλημα με τα κουνούπια. Αναγκάζομαι να βάζω στο υπνοδωμάτιο τα γνωστά υγρά μπουκαλάκια που καίνε σιγά σιγά (ένα μπουκαλάκι κάπου στις 30 νύχτες κρατά) η τις γνώστες ταμπλέτες!!!
 

jag

Μηνύματα
9.160
Reaction score
27.395
Εννοείς προφανώς εάν το καπνίσεις.

Ε εντάξει δεν το καπνίζουμε
Όπως και να χει είναι πολύ βλαβερό να το αναπνέουμε. Κάθε φορά νιώθω σα να έχω πιεί κολώνια όταν το αναπνέω.

🤮 😷

Έχω κ εγώ τρομερά πρόβλημα με τα κουνούπια. Αναγκάζομαι να βάζω στο υπνοδωμάτιο τα γνωστά υγρά μπουκαλάκια που καίνε σιγά σιγά (ένα μπουκαλάκι κάπου στις 30 νύχτες κρατά) η τις γνώστες ταμπλέτες!!!
659d60efe29f9648a911627cd992d006.jpg
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Λοιπόν τα κατέβασα για να τα ξεσκονίσω και να τα ξαραχνιάσω.
Σε λίγο θα κληθούν αν τυχόν εμφανιστούν κουνούπια.
Είναι αυτά:

IMG_20220525_183435_1.jpg
IMG_20220525_183508_1.jpg
IMG_20220525_183411_1.jpg
 
  • Like
Reactions: gid


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Νομίζω ότι δεν έχει κουνούπι φέτος. Μήπως να φταίει που ψέκασα; :biggrin:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ζήτησα K-othrin και επειδή δεν είχαν μου έδωσαν ένα άλλο που είχε την ίδια δραστική ουσία και εφαρμόζεται με την ίδια αναλογία νερού και είναι άοσμο επίσης και κάνει και για μέσα στο σπίτι. Μέχρι τώρα δεν έχω δει ούτε έχω ακούσει κουνούπι, κάτω στο ανοικτό γκαράζ, δίπλα στα παρτέρια της αυλής, το οποίο είναι εξόχως απολαυστικό να το ζει κανείς :party:
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Νομίζω ότι δεν έχει κουνούπι φέτος. Μήπως να φταίει που ψέκασα; :biggrin:
Σαφώς και είναι τα ευεργετικά αποτελέσματα του ψεκάσματος. Σήμερα που ήμουν στο βουνό με πεντακάθαρο καιρό ήλιο και αεράκι σε γνωστή μου περιοχή βρήκα τόσα πολλά κουνούπια που τα έκοβες με το μαχαίρι. Το ίδιο παρατήρησε και το υπόλοιπο συνεργείο. Φέτος θα είναι μια δύσκολη καλοκαιρινή περίοδος.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Παλιά βάζαμε φωτιά σε καφέ.
Σε 2 κουταλιές ελληνικό καφέ , κατά προτίμηση φθηνό ή μπαγιάτικο , πάνω σε αλουμινόχαρτο και αυτό μέσα σε ένα πιατάκι, του έβαζες φωτιά με αναπτήρα από τη μια πλευρά και αυτό καιγόταν σιγά σιγά βγάζοντας λίγο καπνό και μυρωδιά που έδιωχνε τα κουνούπια.
Το βάζαμε σχετικά κοντά ή κάτω από το τραπέζι.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Παλιά βάζαμε φωτιά σε καφέ.
Σε 2 κουταλιές ελληνικό καφέ , κατά προτίμηση φθηνό ή μπαγιάτικο , πάνω σε αλουμινόχαρτο και αυτό μέσα σε ένα πιατάκι, του έβαζες φωτιά με αναπτήρα από τη μια πλευρά και αυτό καιγόταν σιγά σιγά βγάζοντας λίγο καπνό και μυρωδιά που έδιωχνε τα κουνούπια.
Το βάζαμε σχετικά κοντά ή κάτω από το τραπέζι.
Αυτο το κανουν στη Σκοπελο για τις σφηκες, κι ειναι για μικρη περιοδο 5ης μιας ωρας. Θα θςλα κατι πιο μακροπροθεσμο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σίτες σε όλα τα παράθυρα-πόρτες, ταμπλέτες μέσα στο σπίτι, ψέκασμα, ανεμιστήρας και φιδάκι για έξω στο εξοχικό.
Λάμπες σαν αυτές που λέει ο Μιχάλης μέσα, ανάβουν αν περάσει κάποιο.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πέρυσι έριξα αυτό και έμεινα ευχαριστημένος, προχτές πήρα ενα και μάλλον αύριο αν προλάβω θα ψεκάσω

 

Μηνύματα
323
Reaction score
14
Λοιπόν τα κατέβασα για να τα ξεσκονίσω και να τα ξαραχνιάσω.
Σε λίγο θα κληθούν αν τυχόν εμφανιστούν κουνούπια.
Είναι αυτά:

View attachment 252402 View attachment 252403 View attachment 252401
Μια τέτοια συσκευή μου είχε δώσει ο γαμπρός μου πριν χρόνια, ισχυριζόμενος ότι δεν του έκανε τίποτα. Την έβαλα στο δωμάτιο μου (υπνοδωμάτιο) κ έκτος από ένα ισχυρό φως που δεν με άφηνε να κοιμηθώ, στα κουνούπια ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Θυμάμαι τα κουνούπια σφύριζαν πάνω από το κεφάλι μου. Το έβαλα πάνω στο πατάρι μαζί με ότι άχρηστο δεν μου κάνει. Εδώ κ χρόνια είναι αυτή η ιστορία Ίσως πριν από την οικονομική κρίση…..

Μάλλον σε μένα έκανε να με βλέπουν τα κουνούπια για να μου επιτίθενται!!!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Κυκλοφορούν πολλές τέτοιες συσκευές. Προφανώς δεν είναι όλες ίδιες.
Εγώ πάντως δεν έχω κουνούπια.
Αν πετάει κάποιο αργά η γρήγορα πάει εκεί κοντά στο φως και "σπατ" :biggrin:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top