Eλληνικος θριαμβος στην εκθεση του Μοναχου

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το ξερω Μεσιε Μουτια :hi:το δικο σας ειναι επιστημονικο συγγραμα:hi: το καταλαβαινω εγω;) ο κ. Μαρκου;; ετσι αποφασισα μια εκλαικευση για τον φιλο μου κ.Μαρκου ωστε κατι να μαθει και αυτος ο καψερος;)
Σε τελική ανάλυση αξίζει να ευχαριστιέται καθένας μας οτιδήποτε setup έχει και όπως θα τον βόλευε,υπάρχουν αρκετές περιττωματικές πτυχές στον κόσμο τριγύρω μας ώστε να χαλιόμασταν και με την ακροαματική απόλαυση.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγκρινω και επαυξανω απολυτο δικιο ;)
Αφού εγκρίνεις ανεξαιρέτως όσα υποστηρίζω,τότε πρέπει να τακτοποιήσεις και τις πρώτες οκτάβες σου έως τα 100 Hz χονδρικά,ούτως ώστε να γίνει η ανταπόκριση από το δικό σου χώρο στη βάση του φάσματος εφάμιλλη εκείνης που έχεις καταφέρει με τόσο κόπο από μεσοχαμηλές και άνω...Είναι κρίμα μεγάλο να έμενε έτσι...Πάρε και τοποθέτησε δύο τουλάχιστον αυτόνομα sub,έστω και χωρίς κροσάρισμα με επεξεργαστή,να έστρωνε κάπως η κατάσταση.

Επίσης να ρυθμίσεις τις κατάλληλες κλίμακες στις παραστάσεις που δημοσιεύεις,να μην έχουμε...εκβολές οφθαλμών.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Θα προσπαθησω;) το προβλημα ειναι πολυ ΔΥΣΚΟΛΟ:hi:
Οταν πειραξω κατω απο τα 100 χερζ της συχνοτητες δεν με ικανοποιη τιποτα με αποτελεσμα να εκνευριζομαι και να παω παλι το BEHRINGER στο 0, ολες της συχνοτητες ,H να το βγαζω τελειως:(
Mηπως να πατε για κανα μπανακι γιατι τοχετε καψει παντελως ομως..
πηγαμε και βγαλαμε και φωτος Βλασση;)
Επίσης να ρυθμίσεις τις κατάλληλες κλίμακες στις παραστάσεις που δημοσιεύεις,να μην έχουμε...εκβολές οφθαλμών.
:rofl::prankster:
κρίμα μεγάλο να έμενε έτσι...Πάρε και τοποθέτησε δύο τουλάχιστον αυτόνομα sub,έστω και χωρίς κροσάρισμα με επεξεργαστή,να έστρωνε κάπως η κατάσταση.
:geek: :cry:
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Να πω οτι αν ακουσω αφυσκα κατω απ τα 100χερζ το ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ εκει τα νευρα ειναι πολλα ΔΕΝ θελω να παιζουν αφυσκα;) ιδιαιτερα αυτα τα οργανα;)
Επίσης να ρυθμίσεις τις κατάλληλες κλίμακες στις παραστάσεις που δημοσιεύεις,να μην έχουμε...εκβολές οφθαλμών.
Θα το φροντησω δεν θελω να πατε στον οφθαλμιατρο και να ειμαι υπαιτιος εγω ;)
 

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
κατακτημένο και όχι καταχρηστικά δοσμένο
Όχι στο χώρο των λαμπάτων απο κάτι απαντήσεις τεχνικές που πήρε το μάτι μου αλλά ούτε και βιωματικές. ;) :D

Με πεντάφλες όλως περιέργως διαπιστώνω ότι ασχολείται πολύ η αβάντ γκάρντ και το μέταλ. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όχι στο χώρο των λαμπάτων απο κάτι απαντήσεις τεχνικές που πήρε το μάτι μου αλλά ούτε και βιωματικές. ;) :D

Με πεντάφλες όλως περιέργως διαπιστώνω ότι ασχολείται πολύ η αβάντ γκάρντ και το μέταλ. :D
Φαίνεται να συγχέεις ενδόμυχα τις πεντάλφες με τις...παντόφλες. :lolsign:
 

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Να πω οτι αν ακουσω αφυσκα κατω απ τα 100χερζ το ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ εκει τα νευρα ειναι πολλα ΔΕΝ θελω να παιζουν αφυσκα;) ιδιαιτερα αυτα τα οργανα;)

Θα το φροντησω δεν θελω να πατε στον οφθαλμιατρο και να ειμαι υπαιτιος εγω ;)
Το χαμηλό είναι το πιο δύσκολο και άκριβο να έχεις. Εαν είναι να μην είναι καλό καλύτερα να μην το έχεις καθόλου. Πολλοί νομίζουν ότι έχουν και δεν έχουν αλλά δεν τους ενοχλεί. ;) :D

Σοφά εμίλησες γέροντα, όπως πάντα.
 


Μηνύματα
12.842
Reaction score
10.057
Ο άνθρωπος αυτός χρησιμοποιήθηκε αφηγηματικά και του αποδόθηκαν απο εμένα φανταστικά κάποιες προθέσεις κάτω απο ορισμένες συνθήκες , που δεν υπάρχουν κατά βάση, ώστε να αναδείξω ένα θέμα στην κοινωνία μας και των νέων, οι οποίοι δεν μπορούν να απολαύσουν την στιγμή
Και ακριβώς πάνω σε αυτό ήρθα εγώ να διαφωνήσω λέγοντας πάλι φανταστικά κάποιες προθέσεις κάτω απο ορισμένες συνθήκες , που δεν υπάρχουν κατά βάση, ώστε να αναδείξω ότι αυτό που έκανες να χρησιμοποιήσεις αφηγηματικά αυτόν τον άνθρωπο και να του αποδόσεις εσύ φανταστικά κάποιες προθέσεις κάτω απο ορισμένες συνθήκες , που δεν υπάρχουν κατά βάση ήταν άτοπο και πρέπει να βλέπεις και την άλλη άποψη.
Τώρα για να μην καταλάβες όλα αυτά, και να μου κάνεις μια προβοκατόρική ερώτηση για να με κάνεις να φανώ δήθεν κακός και άσπλαχνος , δεν το νομιζω πάντως εαν ναι, είσαι λίγο περίεργος για τα δικά μου μέτρα και σταθμά.
Όχι, δεν το κάνω για να φανείς κακός, συζήτηση για πλάκα κάνουμε εδώ μέσα. Ακούς εκεί να με πει περίεργο... Άσε ρε και για εμένα εσύ είσαι περίεργος που αναλύεις τα πάντα με μια ψευτοφιλοσοφία.
 

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Και ακριβώς πάνω σε αυτό ήρθα εγώ να διαφωνήσω λέγοντας πάλι φανταστικά κάποιες προθέσεις κάτω απο ορισμένες συνθήκες , που δεν υπάρχουν κατά βάση, ώστε να αναδείξω ότι αυτό που έκανες να χρησιμοποιήσεις αφηγηματικά αυτόν τον άνθρωπο και να του αποδόσεις εσύ φανταστικά κάποιες προθέσεις κάτω απο ορισμένες συνθήκες , που δεν υπάρχουν κατά βάση ήταν άτοπο και πρέπει να βλέπεις και την άλλη άποψη.
Μα ήθελα να αναδείξω αυτήν την άποψη. Όχι αυτήν που λές. Αυτή που λε΄ς δεν έχει "ψωμί" και τίποτε κακό να αναδείξει. είναι νορμάλ.

Τελωσπάντων δεν χρειάζεται καμια φωτογρφία, για να αναδείξει αυτό που λέω που το ζούμε όλοι καθημερινά. Ήταν μια έμπνευση της στιγμής ποιητική αδεία (αηδία χα χα).

Κάνεις σοβαρό ζήτημα απο εκεί που δεν υπάρχει νομίζω για κάποιο δικό σου λόγο, αλλά ΟΚ απλώς επισημαίνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Και ακριβώς πάνω σε αυτό ήρθα εγώ να διαφωνήσω λέγοντας πάλι φανταστικά κάποιες προθέσεις κάτω απο ορισμένες συνθήκες , που δεν υπάρχουν κατά βάση, ώστε να αναδείξω ότι αυτό που έκανες να χρησιμοποιήσεις αφηγηματικά αυτόν τον άνθρωπο και να του αποδόσεις εσύ φανταστικά κάποιες προθέσεις κάτω απο ορισμένες συνθήκες , που δεν υπάρχουν κατά βάση ήταν άτοπο και πρέπει να βλέπεις και την άλλη άποψη.


Όχι, δεν το κάνω για να φανείς κακός, συζήτηση για πλάκα κάνουμε εδώ μέσα. Ακούς εκεί να με πει περίεργο... Άσε ρε και για εμένα εσύ είσαι περίεργος που αναλύεις τα πάντα με μια ψευτοφιλοσοφία.
Γιατί ξέρεις και την κανονική φιλοσοφία για να κρίνεις την ψευτική χα χα.

Μάλιστα αυτό σε πειράζει σε εμένα , επιτελους το είπες.
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Ο άλλος ο πορωμένος στο βάθος, που κάθεται μπροστά στην όμορφη παραλία και είναι ντυμένος και χωμένος στο laptop ? :D

Νεολαία πάει σε συναυλίες και το 99 % τραβάει με το κινητό για να το δει μετά στο σπίτι του στο youtube ή να αναεβάζει φωτό στα media για να δείξει που ήταν χα χα. Αντί να κοιτάξει να ακούσει και να βιώσει την στιγμή.
Συνέλαβα κι εγώ τον εαυτό μου να κάνει αυτό που περιγράφεις. Φυσικά, όταν το συνειδητοποίησα, αποφάσισα να απολαμβάνω περισσότερο το γεγονός και αν είναι, να τραβάω και ένα video "για το καλό". Π.χ. πρόπερσι στη συναυλία της Βίκυ Λέανδρος, τράβηκα όλο κι όλο ένα βίντεο. Οι αδερφές μου τίγκαραν τα κινητά τους σε βίντεο. Εγώ απο την άλλη, έφυγα με κλεισμένο λαιμό απο το τραγούδι. :)
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Τι χαρακτηριστικά είχαν οι διαχυτές ήχου στους πλάγιους τοίχους;
Υπάρχει κάποιο pdf ή κάποιο link;
το ξαναβάζω μπας και @Astronaut Jr.

υπάρχουν κάποια μετρήσιμα μεγέθη ή κάποιο link με τους διαχυτές
που να επιβεβαιώνει τους παραπάνω ισχυρισμούς
για την αποτελεσματικότητά τους ("κατερρευσε το σύμπαν" και "γ@μάτα με διάχυση");
 

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Μέχρι τώρα (πρίν λίγο) ήξερα τα γνωστά για τους διαχυτές και ότι ανάλογα φυσικά με την κατώτερη συχνότητα που δρούνε (το βάθος δηλαδή) επί κάποιο ποσοστό (δεν έχει σημασία βαριέμαι να τα ξαναψάξω) πρέπει ο ακροατής να έχει αυτήν την απόσταση απο αυτόν για να λειτουργήσει σωστά και χωρίς ringing κλπ κλπ.

Πρίν λίγο ακούω έναν που λέει ότι και τα ίδια ισχύουν και για την απόσταση του διαχυτη απο το ηχείο. Ένας άλλος έλεγε ότι δεν ισχύει κάποιος περιορισμός τέτοιος για την απόσταση διαχυτή - ηχείου αλλά μόνο διαχυτή - ακροατή.

Ποιό είναι τελικά το σωστό ?. Εγω νομίζω με αυτά που ξέρω, ότι δεν υπάρχει περιορισμός στο να υπάρχει μεγάλη απόσταση απο τον διαχυτή σε ηχείο. Μόνο απο διαχυτή σε ακροατή.

Ξέρει κανένας να μου πει ?
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
αυτό σε πειράζει σε εμένα
Το να σου λένε Α και να λες Ω, είναι μοναδικό και αξιοθαύμαστο!
Δεν απορώ για τις θετικές σπουδές σου, (ως τροχοπέδη να μην λαλἠσεις με τις θεωρητικές),
απορώ μόνο, από ποὐ στο καλό αντλείς τη διάθεση να ασχολείσαι, να ματαιοπονείς και τέλος πάντων, τἰ σε κάνει να πιστεύεις ότι πιάνουν τόπο οι παρεμβάσεις σου.
Δεν παίζει να ενεργοποιήσεις μηχανισμούς αυτοκριτικής, το έχεις καταλάβει ως τώρα.
Καλά περνάμε εδώ μέσα, όσο συντηρούμε τα επικοινωνιακά όρια χαμηλά, τις αποστάσεις χαώδεις, δεν την ψάχνουμε και πολύ με κανέναν και κρατάμε έως ανύπαρκτες προσδοκίες.
Φόρουμ τεχνολογίας γαρ με καταφανεἰς κανόνες μηδενικής ανοχής σε αμφισβητίες, δεν κατανοεί, ενοχλείται και λυσσάει σε ψήγματα υπέρβασης.
Αυτό είναι, δεν θα έρθει ποτέ στα μέτρα σου, πολλοί χωράνε ανεμπόδιστα, ενώ κἀποιους τους ξερνάει
Δεν είναι κάτι διαφορετικό για να εξαιρείται της κοινής αποδοχής κι αν κάτι σε εξιτάρει, είναι αυτή ακριβώς η μετριότητα. Tο πεδἰο δρἀσης του λαμπρὀ στα τεχνικἀ. Εκεἰ ὀμως εξαντλεἰται και θα πρἐπει να αρκεἰ αυτὀ. Φιλ φρἠ να κἀνεις τη βολτούλα σου χαλαρά.
 

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Δεν απορώ για τις θετικές σπουδές σου, (ως τροχοπέδη να μην λαλἠσεις με τις θεωρητικές),
Το αντίθετο είναι, (και το ανακάλυψα αργά) οι θεωρητικές είναι τροχοπέδη να μην λαλήσω απο τις θετικές. :D

Δεν είναι κάτι διαφορετικό για να εξαιρείται της κοινής αποδοχής κι αν κάτι σε εξιτάρει, είναι αυτή ακριβώς η μετριότητα.
Μέ έχεις λάθος καταλάβει, απλώς δεν ήξερα το βάθος, ε και μια κοινωνιολογική ερευνίτσα δεν βλάπτει. :D

Τα άλλa κατανοητά, αποδεκτά, και σωστά ... will do.

Είδες γρήγορα που σου απαντάω έτσι ? οπότε ξέρω τι γίνεται , να κάνουμε λίγο πλάκα, αλλά εαν είναι να μας βγαίνει και ξυνή, ναι πρόβλημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.144
Μέχρι τώρα (πρίν λίγο) ήξερα τα γνωστά για τους διαχυτές και ότι ανάλογα φυσικά με την κατώτερη συχνότητα που δρούνε (το βάθος δηλαδή) επί κάποιο ποσοστό (δεν έχει σημασία βαριέμαι να τα ξαναψάξω) πρέπει ο ακροατής να έχει αυτήν την απόσταση απο αυτόν για να λειτουργήσει σωστά και χωρίς ringing κλπ κλπ.

Πρίν λίγο ακούω έναν που λέει ότι και τα ίδια ισχύουν και για την απόσταση του διαχυτη απο το ηχείο. Ένας άλλος έλεγε ότι δεν ισχύει κάποιος περιορισμός τέτοιος για την απόσταση διαχυτή - ηχείου αλλά μόνο διαχυτή - ακροατή.

Ποιό είναι τελικά το σωστό ?. Εγω νομίζω με αυτά που ξέρω, ότι δεν υπάρχει περιορισμός στο να υπάρχει μεγάλη απόσταση απο τον διαχυτή σε ηχείο. Μόνο απο διαχυτή σε ακροατή.

Ξέρει κανένας να μου πει ?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.944
Φόρουμ τεχνολογίας γαρ με καταφανεἰς κανόνες μηδενικής ανοχής σε αμφισβητίες, δεν κατανοεί, ενοχλείται και λυσσάει σε ψήγματα υπέρβασης
Νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολικός εδώ.
Η "λύσσα" (που δεν είναι δα και λύσσα, εγώ λοιδορία βλέπω και με ενοχλεί ας μη με αφορά) εκδηλώνεται όταν γίνεται προσπάθεια να παρουσιαστούν εντελώς υποκειμενικές (ομολογημένο μάλιστα!) εντυπώσεις ως αντικειμενική πραγματικότητα με επιστημονικό υπόβαθρο ή/και όταν αμφισβητούνται επιστημονικές αλήθειες, αλλά ακόμα και πρακτικά πραματάκια του στυλ πόσο κάνει 1+1.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.276
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top