Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Στο app του κινητού, αυτό σκέφτηκα και εγώ Σώτο γιαυτό το τσέκαρα στη επιστροφή.
Είναι πάντως αδιανόητο...
Μπορώ να κάνω 2 υποθέσεις.
α) έχω καλικάντζαρους στο σπίτι και το βράδυ μου αλλάζουν μπαταρία.
β) Με έχει κάνει βουντού ο κροκ :roflmao:
 

Μηνύματα
18.933
Reaction score
13.306
Μα τα bug είναι καλικάντζαροι... λογισμικού! :gamer: :roflmao:

Τώρα που το λες όμως, να θυμηθώ να τσεκάρω και την μπαταρία του δικού μου. Πρέπει να είναι κανά δίμηνο που την άλλαξα, οπότε θα τελειώνει ο χρόνος της...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Κοίτα μήπως ξανά φορτίσει πάλι μαναχιά της... :lolsign:

Έβγαλα μπαταρία, τη ξανά έβαλα και αυτά
IMG_20220625_012231.jpg


Ξανά έβγαλα και ότι μ'οτι...
IMG_20220625_012504.jpg


Άμα σε λέω πως κάτι δεν πάει καλά...
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Σου πα , το χεις σκατεψει στο πάτημα , τι περιμένεις ; Να γραφεί και σωστά την στάθμη της μπαταρίας;
 


Μηνύματα
18.933
Reaction score
13.306
Πόσο καιρό την έχεις αυτή την μπαταρία;

Από ό,τι φαίνεται με την ισχύ που βγάζεις στα πόδια, καταφέρνεις και την επαναφορτίζεις κιόλας! Τη μη επαναφορτιζόμενη... :gamer: :roflmao:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Χμμμ... Αυτή η λεπτομέρεια μου διέφυγε. Εάν είναι tubeless (όπως, π.χ. τα λάστιχα των αυτοκινήτων) θα το πήγαινα σε βουλκανιζατέρ - όχι σε αυτό που έδιωξε τον μεγάλο σου, σε άλλο. :)

Τελικά πήρα μπαλώματα αυτοκόλλητα και 2 λεβιεδακια (από αλλού, όχι τον τοπικό γιωτα, άρχισα να γίνομαι κι εγώ κανσελας) και επισκευασα σαμπρέλα μετά 35 χρόνια. Ίσα που έβλεπα την τρυπίτσα και τη διαρροή από την παλιοπινεζα, άρα φαντάζομαι θα είναι οκ.

IMG_20220625_101039.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Έψαξες καλά το εσωτερικό του ελαστικού μήπως έχει κάτι και ξανά τρυπήσει? (επειδή βλέπω πως η τρύπα είναι στο πλάι)
Τα αυτοκόλλητα που βρήκες είναι τα καλύτερα της αγοράς, έχω ένα μπροστά και 2 πίσω στο θκόμ ποδήλατο.
Έχουν μεγάλη αντοχή στο χρόνο και γλύτωσα πολλές παράδες από τις σαμπρέλες που βάνω και είναι λίγο ακριβές.
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Ποιας εταιρίας είναι τα μπαλώματα;
Γιώργο τα top peak fly paper έχουν αυτό το λογότυπο και είναι ελάχιστα πιο μικρά. Έχουν πανίσχυρη αυτοκόλλητη ικανότητα πάνω στη σαμπρελα και ελαστικότητα ως υλικό.
Και τα παραπάν λογικά κάνουν καλή δλειά.

IMG_20220625_110907.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Είδα ανάμικτες κριτικές στο bike24. Πιο πολύ για μελλοντική αναφορά ήθελα να γνωρίζω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Είδα ανάμικτες κριτικές στο bike24. Πιο πολύ για μελλοντική αναφορά ήθελα να γνωρίζω.
Τα έχω διαβάσει και εγώ, όπως πάντα στις κριτικές αυτού του είδους θα διαβάσεις πολλά και διάφορα...
Γράφουν κυρίως άνθρωποι που δεν γνωρίζουν προς τα που λύνει η βίδα...
Τεσπα, ένα από τα μυστικά εφαρμογής είναι ότι πρόκειται για pad που λειτουργούν στη σαμπρέλα από καουτσούκ, κλείνει κυρίως μικρές τρύπες και πρέπει η σαμπρέλα να είναι ελάχιστα φουσκωμένη κατά τη εφαρμογή.
Αν το τοποθετήσεις με πλήρως ξεφουσκωτη θα εκτονωθεί αρκετά το αυτοκόλλητο όταν βάλεις αέρα και θα ξεκινήσει να ξεκολλά.
Δεν είναι τόσο ελαστικά ως υλικό ώστε να ακολουθήσει τη ελαστικότητα της σαμπρέλας
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
[...]
Τεσπα, ένα από τα μυστικά εφαρμογής είναι ότι πρόκειται για pad που λειτουργούν στη σαμπρέλα από καουτσούκ, κλείνει κυρίως μικρές τρύπες και πρέπει η σαμπρέλα να είναι ελάχιστα φουσκωμένη κατά τη εφαρμογή.
Αν το τοποθετήσεις με πλήρως ξεφουσκωτη θα εκτονωθεί αρκετά το αυτοκόλλητο όταν βάλεις αέρα και θα ξεκινήσει να ξεκολλά.
Δεν είναι τόσο ελαστικά ως υλικό ώστε να ακολουθήσει τη ελαστικότητα της σαμπρέλας
Αυτό είναι κάτι που στον πολύ κόσμο είναι άγνωστο.

Είναι, όμως, λίγο περίεργο. Αφού η σαμπρέλα είναι τρύπια και χάνει αέρα, πώς θα τη διατηρήσεις ελάχιστα φουσκωμένη;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Γιαυτό σε λέω πως λειτουργεί καλά σε μικρές διατρήσεις, σε τρύπες από τριβόλι (στρουβόλι είναι το σωστό) πινέζα κλπ θα λειτουργήσει καλά γιατί ο αέρας φεύγει αργά, στις μεγαλύτερες βάζουμε και λίγο δάχτυλο πριν κολλήσουμε.
Στις τρύπες από γυαλί που κάνει τομή και στο ελαστικό δεν θα δουλέψει
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Γιαυτό σε λέω πως λειτουργεί καλά σε μικρές διατρήσεις, σε τρύπες από τριβόλι (στρουβόλι είναι το σωστό) πινέζα κλπ θα λειτουργήσει καλά γιατί ο αέρας φεύγει αργά, στις μεγαλύτερες βάζουμε και λίγο δάχτυλο πριν κολλήσουμε.
Στις τρύπες από γυαλί που κάνει τομή και στο ελαστικό δεν θα δουλέψει
Αν δεν πιάνουν τα χέρια κάποιου σε απλά μαστορέματα, καλύτερα να ζητάει τη βοήθεια ενός γνώστη ή να βάζει καινούργια σαμπρέλα. Όσο εύκολο είναι να κάνει ένας σχετικός τέλεια κόλληση, άλλο τόσο εύκολο είναι να τα κάνει μαντάρα ο άσχετος. Ταλαιπωρία χωρίς αποτέλεσμα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Και κάτι ακόμα, στα λεπτά ελαστικά κούρσας που κόβονται από γυαλί κάνουν επίσης καλή δλειά τα συγκεκριμένα pad.
Τις προάλλες έβαλα καινούριο 5000 και στη πρώτη βόλτα είχα φούιτ από γυαλί, έγινε τομή στο ελαστικό περίπου 3-4mm. Το γυαλί έκοψε και λινά του ελαστικού και όταν έβαζα αέρα πετούσε βυζί.
Έβαλα από μέσα από το ελαστικό ένα τέτοιο pad και από όξω το κόλλησα με logo στιγμής.
Το pad κράτησε τη ενίσχυση του ελαστικού και σε προστασία τη σαμπρέλα από τη σκληρή logo στιγμής που έριξα από οξω,αλλιώς θα τρυπούσε η κόλλα ξανά τη σαμπρέλα.
Πετούσε πάλι ελάχιστα ένα βυζάκι αλλά κράτησα το ελαστικό λειτουργικό για αρκετό καιρό
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Και κάτι ακόμα, στα λεπτά ελαστικά κούρσας που κόβονται από γυαλί κάνουν επίσης καλή δλειά τα συγκεκριμένα pad.
Τις προάλλες έβαλα καινούριο 5000 και στη πρώτη βόλτα είχα φούιτ από γυαλί, έγινε τομή στο ελαστικό περίπου 3-4mm. Το γυαλί έκοψε και λινά του ελαστικού και όταν έβαζα αέρα πετούσε βυζί.
Έβαλα από μέσα από το ελαστικό ένα τέτοιο pad και από όξω το κόλλησα με logo στιγμής.
Το pad κράτησε τη ενίσχυση του ελαστικού και σε προστασία τη σαμπρέλα από τη σκληρή logo στιγμής που έριξα από οξω,αλλιώς θα τρυπούσε η κόλλα ξανά τη σαμπρέλα.
Πετούσε πάλι ελάχιστα ένα βυζάκι αλλά κράτησα το ελαστικό λειτουργικό για αρκετό καιρό
Είναι μεγάλη γκαντεμιά να έχεις φούιτ σε καινούργιο ακριβό ελαστικό. Προσθέτεις από την αρχή μία έγνοια για το σημείο της τρύπας. Άσε που όσο και ελαφρύ να είναι το μπάλωμα, η χασούρα στη ζυγοστάθμιση μπορεί να είναι εκνευριστική ακόμα κι αν είναι στο μυαλό.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top