Ποδήλατο

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Δεν ξέρω για εσας, εγώ φτιάχτηκα με το μοτόρι πως έδινε και έσκουζε…. 😍😍😍

Καλά και ο τύπος το έκανε με mountain? Ούτε καν κούρσα έτσι για το ξεκάρφωμα? Γυρνά πίσω ή έστω τηλεφώνα!

Η μηχανή πάνω από ένα όριο είχε κολλήσει αεροδυναμικά και δεν πήγαινε, με τον όγκο πίσω και δεν τράβαγε οποτε και κόπηκε το σχοινί. Άσε που για να έχει αεροδυναμική ούτε κοίταγε μπροστά, είναι λίγο ζόρι να μην βλέπεις τίποτα και να πηγαίνεις έτσι. Άξιος πάντως, δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί τρελοί τριγύρω
Αν το έκανε με κούρσα μάλλον θα ήταν εγγυημένο το ατύχημα! Παρόμοια ρεκόρ (αλλά όχι με τράβηγμα από μηχανή) έχουν γίνει με ειδικές κατασκευές ποδηλάτων (μεγάλο μεταξόνιο, χοντρά λάστιχα, ενισχυμένος σκελετός, και τεράστιοι δίσκοι φυσικά) για να αντεπεξέρχονται και στην ταχύτητα. Με το πλάτος των ελαστικών δρόμου και το ελάχιστο πάτημα τους στην άσφαλτο, μάλλον είναι no go τόσα χιλιόμετρα!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.305
Κρόκ βάζω τη μηχανή, πάρε το mtb του πιτσιρικά και πάμε να σπάσουμε το ρεκόρ, θα μπεις και στο βιβλίο guinness ρε κουφάλα :lolsign:
320km/h βγάζει το μοτόριμ... :roflmao:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.104
Reaction score
30.054
Εαν θέλετε να πρωτοτυπήσετε να βάλετε τον Μάρκου να σας σέρνει δεμένους πίσω από το αεροπλάνο. Σαν το uncharted. Ούτως ή άλλως για δέσιμο είστε.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Δεν ξέρω για τους άλλους, εγώ πάντως είμαι και γ@μω τα παιδιά... :drinks::lolsign:



Ρε μνι, βρήκες τρόπο να καπνίζεις τις μπάμιες και να "κάνεις" κεφάλι;;;; :lol: :lol:

Εσύ κι αυτός, una faccia una razza:

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.305
Ρε μνι, βρήκες τρόπο να καπνίζεις τις μπάμιες και να "κάνεις" κεφάλι;;;; :lol: :lol:
Αρέ το έχω πάει σε άλλο επίπεδο, σιάχνω μπαμιόλαδο και το βάνω στο υγρό του ηλ. Τσιγάρου, άλλα κόλπα :lolsign:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.305
Στη αλυσίδα βάζω Morgan blue syn με λίγο πρόσθετο αντιτριβικό.
Έχει αποδειχθεί πως σε βάθος χρόνου κάνει δλειά στις τριβές και στη εξοικονόμηση χρημάτων από τα αναλώσιμα.
 



Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Screenshot_20220629-221040_Samsung Internet.jpg


Preorder η τιμούλα... 12άρα αλλά μόνο για disc brakes... οπότε να υποθέσουμε ότι η shimano την κάνει πλέον από ριμ brakes τουλάχιστο στις σοβαρές σειρές???
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.305
Η di2 βγαίνει με rim 12άρα σε ultegra & DA Σάκη.
Η μόνη διαφοροποίηση πως είναι ενσύρματη και όχι ασύρματα τα shifters
 
Last edited:

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Συγνωμη που επανερχομαι αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας αναμεσα στα παρακατω:




Giant στα 1050 € παραδοση σε 1 μηνα, δεν υπαρχει πουθενα για να το δω, δε μπορω να βρω το βαρος του, ο κατασκευαστης δεν ανακοινωνει κατι. Shimano sora, 2×9 speed.

Cqnyon στα 990 με μεταφορικα, παραδοση σε 2 μηνες. Sram apex a1, 1×11 speed, 9,90 κιλα το medium χωρις πεταλια.

Merida speeder 300 2021, ετοιμοπαραδοτο στα 950. Shimano tiagra 2×10 speed. Βαρος με πεταλια και κουδουνι στο μεγεθος 52 10,55 κιλα με ζύγιση παρουσία μου στο κατάστημα.

Τι θα προτείνατε? Ο χρονος παραδοσης δεν ειναι κριτηριο.
 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Η di2 βγαίνει με rim 12άρα σε ultegra & DA Σάκη.
Η μόνη διαφοροποίηση πως είναι ενσύρματη και όχι ασύρματα τα shifters
Από ό,τι φαίνεται η shimano κάνει ανακύκλωση των παλιών σειρών Di2 (δηλαδή της έτοιμης τεχνολογίας) ultegra/da, μία μικρή αναβάθμιση τους σε 12αρα σειρά, και τσουπ... η νέα di2 105. Μισές δουλειές, για να δώσει το ασύρματο (ή σχεδόν ασύρματο) σε επόμενη δόση...

Σε αυτή την κατηγορία, θα πήγαινα άνετα στην sram rival, αν ήθελα ηλεκτρονική μετάδοση. Και ασύρματη, και φθηνότερη, ενώ από βάρος μια από τα ίδια...
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Μεγάλες διαφορές δεν έχουν, το merida έχει και 2x10, ετοιμοπαράδοτο, οπότε γιατί να περιμένεις κάτι άλλο...
Και εγω προς τα εκει κλινω. Απο πλαισιο υπαρχει καποιος λογος να προτιμησω καποιο απο τα αλλα 2? Τα merida ειναι στην ιδια κατηγορια με giant, canyon ή θεωρουνται υποδεεστερα?
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Επίσης ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι το εξής. Επειδή η μέχρι τώρα εμπειρία μου με ποδήλατο είναι με ένα trekking με μπροστική ανάρτηση και λάστιχα πάχους 50mm, πώς θα είναι η οδήγηση με πολύ πιο λεπτά λάστιχα, 30αρια ή 32άρια και χωρίς ανάρτηση? Οι δρόμοι εδώ στο Αλιβέρι δεν είναι και οι καλύτεροι.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μου έκανε εντύπωση η τιμή 950€ για μεριντα με τιαγκρα αλλά αν το δεις δε φοράει τιαγκρα δισκοβραχίωνα, είναι μια κλασική "κλεψιά" των εταιριών για να μειώσουν το κόστος. Κι εγώ πάντως αυτό θα έπαιρνα λόγω του ότι είναι ετοιμαπαράδοτο. Ελαστικά μπορείς να βάλεις και 35-40 χιλ, λογικά χωράνε. Αυτά που φοράει το μεριντα πάντως είναι πάρα πολύ καλά.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Επίσης ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι το εξής. Επειδή η μέχρι τώρα εμπειρία μου με ποδήλατο είναι με ένα trekking με μπροστική ανάρτηση και λάστιχα πάχους 50mm, πώς θα είναι η οδήγηση με πολύ πιο λεπτά λάστιχα, 30αρια ή 32άρια και χωρίς ανάρτηση? Οι δρόμοι εδώ στο Αλιβέρι δεν είναι και οι καλύτεροι.
μια χαρά είναι οι δρόμοι για 30 άρι (καλύτεροι από δρόμους της αττικής που παίρνω καθημερινά)

θα σου φανεί λίγο ξερό αλλά είναι θέμα ημερών να το συνηθίσεις
αυτό πχ
το έκανα με 25άρι λάστιχο.
(μλκ πόσο αργά είχα πάει;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top