Τηλεσκόπιο James Webb


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Πολλαπλός βαρυτικός φακός;
Πριν από το JWebb σε αυτήν την περιοχή είχαν βρεθεί τρεις γαλαξίες "παραμορφωμένοι" από τον βαρυτικό φακό μπροστά τους.

Οι πρώτες αναλύσεις των νέων φωτογραφιών έδειξαν 21 συνολικά lensed γαλαξίες!

Στη φωτογραφία έχουν κυκλωθεί επτά από αυτούς, καθένας με διαφορετικό χρώμα. Έρχονται σε τριάδες εκτός του κεντρικού που είναι δυάδα.

FB_IMG_1658128348400.jpg
 







abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Έρχονται σε τριάδες εκτός του κεντρικού που είναι δυάδα.
Δηλαδή όλες οι τριάδες αντιστοιχούν σε 1 γαλαξία που φαίνεται σε 3 σημεία του ουρανού, και η δυάδα είναι πάλι ένας γαλαξίας που φαίνεται 2 φορές.

Ούτε τα μισά δεν είναι αλήθεια δηλαδή.

Μία ψευτιά και μισή.
Τζάμπα τόσα λεφτά.
Αυτό σαν να είναι φωτοσοπ ρε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δηλαδή όλες οι τριάδες αντιστοιχούν σε 1 γαλαξία που φαίνεται σε 3 σημεία του ουρανού, και η δυάδα είναι πάλι ένας γαλαξίας που φαίνεται 2 φορές.

Ούτε τα μισά δεν είναι αλήθεια δηλαδή.

Μία ψευτιά και μισή.
Τζάμπα τόσα λεφτά.
Αυτό σαν να είναι φωτοσοπ ρε.
Εμβόλιο έκανες;; :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Άλλο ερώτημα είναι πιο καυτό από του εμβολιασμού, αλλά και από την καμπύλωση του φωτός και του χωροχρόνου όπως λένε αυτοί οι ξερόλες:

Στα 7.000 χρόνια της δημιουργίας, όπως λένε τα άγια βιβλία, πείτε μου τώρα πως ταξίδεψαν 13 εκατομμύρια έτη φωτός αυτά τα γαλαξιόνια.

Μέση ταχύτητα δηλαδή, 1860 φορές την ταχύτητα του φωτός. Σφαίραααααα...

Και έτρεχε το σκοτεινό φως (προ δημιουργίας λέμε) ανάμεσα σε αιωρούμενους σούπερ κροκόδειλους προδημιούργητους αιώνιους θεούς των Αιγυπτίων τα τελευταία 17,993 εκατομμύρια χρόνια, αυτό που το πας.

Α ρε άσχετε Αϊνστάιν.
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Άλλο ερώτημα είναι πιο καυτό από του εμβολιασμού, αλλά και από την καμπύλωση του φωτός και του χωροχρόνου όπως λένε αυτοί οι ξερόλες:

Στα 7.000 χρόνια της δημιουργίας, όπως λένε τα άγια βιβλία, πείτε μου τώρα πως ταξίδεψαν 13 εκατομμύρια έτη φωτός αυτά τα γαλαξιόνια.

Μέση ταχύτητα δηλαδή, 1860 φορές την ταχύτητα του φωτός. Σφαίραααααα...

Και έτρεχε το σκοτεινό φως (προ δημιουργίας λέμε) ανάμεσα σε αιωρούμενους σούπερ κροκόδειλους προδημιούργητους αιώνιους θεούς των Αιγυπτίων τα τελευταία 17,993 εκατομμύρια χρόνια, αυτό που το πας.

Α ρε άσχετε Αϊνστάιν.
Αρχικά μην μπλέκουμε την πίστη του κάθε ενός σε θέματα εκτός αυτου που έχετε στήσει, και βγαζεται το άχτι σας. Δικαίωμα σας μεν εν μέρη, όπως δικαίωμα μου να μην συμμετέχω σε ένα ομαδικό ντου που ποτέ δεν βγάζει κάπου. Αλλά μεινετε εκεί, μην διαρρέεται σε όλα τα θέματα αυτή η τοξικότητα. Ήρεμα το λέω.

Δεύτερον τα Αγία βιβλία αυτό που λένε, δεν είναι αυτό που λες εσυ. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας και θέλει κόπο και χρόνο να δεις τι πραγματικά αναφερετε. Είναι το ίδιο καποιος που πιστεύει μια λάθος για εμένα πίστη (θεμελιώδες δικαίωμα μου να πιστεύω την δίκη μου πίστη ως τη σωστή), να λέει πράγματα εντελώς λάθος απο το ιερό βιβλιο και εσείς αυτό να το ταυτίζεται ότι ισχύει για όλους.

Μένουμε στη τηλεσκοπιάρα που επιτέλους άνοιξε τα φτερά της. Καλημέρες
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Δεύτερον τα Αγία βιβλία αυτό που λένε, δεν είναι αυτό που λες εσυ. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας και θέλει κόπο και χρόνο να δεις τι πραγματικά αναφερετε.
Για να το γράφεις αυτό, σημαίνει πως εσύ έχεις ήδη μάθει τί πραγματικά αναφέρεται. Μπορείς να γράψεις κάποια περιεκτική σύνοψη; (Όχι εδώ, όμως, σε νέο θέμα).
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
View attachment 258131

...μαλλον .. stranger things ... σεζον 5.. 🐒
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Νομίζω οτι θα ήταν προτιμώτερο (και απείρως πιο χρήσιμο), τα 10 δις να πήγαιναν στην πυρηνική σύντηξη!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ε, ναι! Να κλείσει και η NASA!
Να σταματήσει και ο Elon Mask το πρόγραμμα Space-X!
Να κλείσουν και οι διαστημικοί σταθμοί!

Περιμένουμε τις προτάσεις σας για το πού θα διατεθούν τα χρήματα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top