Αναλογικές πηγές σε AES/EBU

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τι να πάρω για να συνδέσω pc , streamer , πικάπ , cd player και τηλεόραση (από οπτική η hdmi) σε ενεργά ηχεία ψηφιακά μέσω aes/ebu xlr ;
Κάτι φτηνό γιατι η αγορά των ηχείων θα με αφήσει πανί με πανί.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
1) Όταν λες "φθηνό", τι σκέφτεσαι;
2) Ο τίτλος λέει "αναλογικές πηγές" αλλά από αυτά που ανέφερες μόνο το πικάπ είναι αναλογικό (άντε και το CD αν χρησιμοποιήσεις το ενσωματωμένο DAC)
3) Τα θες οπωσδήποτε όλα αυτά ταυτόχρονα; Πόσο πρόβλημα θα ήταν αν χρειαζόταν να αλλάζεις εισόδους για να χρησιμοποιήσεις μια συσκευή που την βάζεις σπάνια;
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
1) Όταν λες "φθηνό", τι σκέφτεσαι;
2) Ο τίτλος λέει "αναλογικές πηγές" αλλά από αυτά που ανέφερες μόνο το πικάπ είναι αναλογικό (άντε και το CD αν χρησιμοποιήσεις το ενσωματωμένο DAC)
3) Τα θες οπωσδήποτε όλα αυτά ταυτόχρονα; Πόσο πρόβλημα θα ήταν αν χρειαζόταν να αλλάζεις εισόδους για να χρησιμοποιήσεις μια συσκευή που την βάζεις σπάνια;
1) Τόσο φθηνό ώστε να μην είναι σαβούρα
2)Έστω μόνο το πικάπ
3) Καλό θα ήταν όλα μαζί αλλά βολεύομαι και χωρίς το CD player που το χρησιμοποιώ σπάνια
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.. σημειωτεον οτι δεν μπορεις να συνδεσεις πικαπ (δυστηχως) σε αυτο (χωρις να μεσολαβησει ενα analog to digital converter) ...μονο πσηφιακες εισοδους εχει (μη κοιτας που γραφει analog input/output) - εκτως και αν κανω λαθος (που δε κανω:boast:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
Έχει ρε, τα XLR τέρμα δεξιά στην πλάτη.

Εγώ έβαζα κι ένα di για να κάνει τα rca XLR.

Έχω 2 τέτοια src.. 🤣
εκτως και αν κανω λαθος (που δε κανω:boast:)
Κάνεις.
Βάλε πικάπ με XLR στην είσοδο, και πήγαινε το στο mode a/d.



ΥΓ.
Ρε συ τοντκος, έλα να σε δώσω ένα να δεις άμα σε κάνει.
 
Last edited:



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Έχει ρε, τα XLR τέρμα δεξιά στην πλάτη.

Εγώ έβαζα κι ένα di για να κάνει τα rca XLR.
γατα ο Ντοκτορ..
..το DI (θα) κανει τη δουλεια (αναλογκ το ντιτζιταλ κονβερτερ που γραφω πιο πανω).. κατευθειαν RCA με ανταπτορα σε xlr, δεν βγαζει το σημα στην εξοδο - μονο στα ακουστικα - ενδεχομενως (το λαθος που αναφερω) μπορει να ειχα το gain στο μηδεν ....
(το εχω 10 χρονια , και 10 χρονια το ειχε φιλος πριν απο εμενα και μου το εκανε πασα 8-))
-
σε μια ευκαιρια, θα το δοκιμασω εκ νεου με ενεργα και εισοδο rca (δεν εχω di ουτε ADC)...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
το DI (θα) κανει τη δουλεια (αναλογκ το ντιτζιταλ κονβερτερ που γραφω πιο πανω).
Όχι ρε, το di κάνει την μετατροπή rca σε XLR, πάντα σε αναλογικό επίπεδο, ώστε να τροφοδοτήσει με XLR τo src στην αναλογική είσοδο, ώστε να κατεβάσει τα επίπεδα θορύβου και να οδηγήσει σωστά τα κυκλώματα του src.

Το src θα κάνει την μετατροπή a/d.
 




Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Έχει ρε, τα XLR τέρμα δεξιά στην πλάτη.

Εγώ έβαζα κι ένα di για να κάνει τα rca XLR.

Έχω 2 τέτοια src.. 🤣

Κάνεις.
Βάλε πικάπ με XLR στην είσοδο, και πήγαινε το στο mode a/d.



ΥΓ.
Ρε συ τοντκος, έλα να σε δώσω ένα να δεις άμα σε κάνει.
Ευχαριστώ πολύ doctor για την προσφορά !
Θα το δω σιγά σιγά το θέμα με τις διάφορες πηγές.
Προς το παρόν αγωνιώ να έρθουν τα ηχεία ,αύριο το απόγευμα για να σκίσω σιγααά -σιγααά τις ζελατίνες και να τα μυρίσω. ( φετιχισμός)
Απο μεθαύριο λέω να τα ακούσω.:gamer::party:
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ποια ηχεία;
Τα ταπεινά 8350 με το Glm ,που για τα δικά μου οικονομικά δεδομένα ,είναι ότι πιο hi end ( με την καλή έννοια ) θα μπορούσα να αποκτήσω.
Ευελπιστω ότι του χρόνου τέτοιο καιρό θα μπορέσω να πάρω και το πρώτο 7360.
Το τρίγωνο ακρόασης το έχω διαμορφώσει τώρα στα 2,30 μέτρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
Τι ταπεινά, μόνο ταπεινά δεν είναι. 🤣

Κορυφαία μόνιτορ, πολύ καλά θα κάνεις να τα παίζεις μόνο με AES/EBU, αν δεν έχεις άλλη πηγή, το src είναι μονόδρομος, μη το συζητάς καν.

Αν ασχολείσαι με pc ως πηγή, τότε να σκεφτείς σοβαρά να σου δώσω τη lynx aes 16 src, με 16 εισόδους και 16 εξόδους aes/EBU, να κάνεις ο, τι θες.

Αλλά χρειάζεται πισί. Δε ξέρω άμα το θες στα πόδια σου.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τι ταπεινά, μόνο ταπεινά δεν είναι. 🤣

Κορυφαία μόνιτορ, πολύ καλά θα κάνεις να τα παίζεις μόνο με AES/EBU, αν δεν έχεις άλλη πηγή, το src είναι μονόδρομος, μη το συζητάς καν.

Αν ασχολείσαι με pc ως πηγή, τότε να σκεφτείς σοβαρά να σου δώσω τη lynx aes 16 src, με 16 εισόδους και 16 εξόδους aes/EBU, να κάνεις ο, τι θες.

Αλλά χρειάζεται πισί. Δε ξέρω άμα το θες στα πόδια σου.
Έχω mini pc κάτω από την τηλεόραση αλλά προς το παρόν θα κάνω μια παύση από ακριβές αγορές γιατί στέγνωσα .
Δεν ξέρω κιόλας τι ακριβώς κάνει αυτή η lynx.
Κάτσε να έρθουν τα ηχεία να μάθω όλα αυτά τα μπλιμπλίκια που έχουν πρώτα ,καθότι τώρα δεν έχω ιδέα πως χρησιμοποιούνται .
Λέει ότι ούτε καλώδια δεν θέλουν. Καρφώνεις την usb του pc στο glm, από το glm ένα Ethernet στο ένα ηχείο και από από αυτό το ηχείο άλλο ένα Ethernet στο άλλο ηχείο
Έτσι παίζουν λέει αμιγώς ψηφιακά
Πολυ καλό για να είναι αληθινο η εγώ δεν κατάλαβα καλά .
Ας έχω υπομονή αύριο έρχονται .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
Ναι, άμα πας σε σύνδεση εθερνετ, είσαι άρχοντας, τέλος όλα τα υπόλοιπα τα ξεχνάς.


Δεν ξέρω κιόλας τι ακριβώς κάνει αυτή η lynx.
Η λυνξ υλοποιεί έναν aes/EBU server στο πισί σου, δηλαδή είναι μια κάρτα ήχου μόνο με ψηφιακές εισόδους και εξόδους, και κάνεις ο, τι ρουτινγκ θες.

Πχ άμα παίζεις ταινία από το πισί, μπορείς να βάλεις την λινξ ως κάρτα ήχου, και δίνεις πχ το φροντ λεφτ κανάλι στην έξοδο 1, το κεντρικό στην έξοδο 2, κλπ. Επίσης μπορείς να κάνεις μιξ, είναι τρομερός μίκτης aes EBU, δηλαδή δίνεις λεφτ και Ράιτ σε άθροισμα σε όσες εξόδους θες. Δίνεις έξοδο σαμπ σε οσες εξόδους θες. Γενικά κάνεις ότι θες με όσα κανάλια έχεις στη διάθεσή σου.
Προφανώς παίζεις sacd με διακριτές εξόδους aes EBU, και γενικά παίζεις οτιδήποτε πολυκαναλο με διακριτές ψηφιακές εξόδους και έχεις μίκτη για κόλπα.

Ακούγεται και είναι πολύπλοκη η χρήση της. Έπαιζα για χρόνια με αυτήν και με μπέργκερ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top