Αναλογικές πηγές σε AES/EBU


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Έχει ρε, τα XLR τέρμα δεξιά στην πλάτη.

Εγώ έβαζα κι ένα di για να κάνει τα rca XLR.

Έχω 2 τέτοια src.. 🤣

Κάνεις.
Βάλε πικάπ με XLR στην είσοδο, και πήγαινε το στο mode a/d.



ΥΓ.
Ρε συ τοντκος, έλα να σε δώσω ένα να δεις άμα σε κάνει.
Κώστα δεν έχω καταλάβει πως θα συνδεθεί το pc στο src.
Η τηλεόραση στο optical in , το πικαπ στις αναλογικές xlr με di, το CD player μένει στην απέξω αλλά μια στο τόσο που ακούω θα αλλάζω καλώδιο με την tv.
Α είναι και ο streamer ……
Μπέρδεμα
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Λέει ότι ούτε καλώδια δεν θέλουν. Καρφώνεις την usb του pc στο glm, από το glm ένα Ethernet στο ένα ηχείο και από από αυτό το ηχείο άλλο ένα Ethernet στο άλλο ηχείο
Έτσι παίζουν λέει αμιγώς ψηφιακά
Πολυ καλό για να είναι αληθινο η εγώ δεν κατάλαβα καλά .
Πράγματι πολύ καλό για να είναι αληθινό :laugh:, μόνο η Meridian τα έκανε αυτά πριν 10+ χρόνια...
Λοπόν , το GLM ΔΕ μεταφέρει ήχο (με την έννοια της αναπαραγωγής), χρησιμεύει μόνο για ισοστάθμιση, καθώς και έλεγχο του συστήματος αν κάποιος έχει συνεχώς ανοιχτό PC.
Σύνδεση analog balanced ή AES/EBU (ή και τις δύο) είναι δυστυχώς απαραίτητη (ρώτα με πόσα μέτρα καλώδιο έχω σε μια ποντικότρυπα 😭:roflmao:).
Προετοιμάσου ανάλογα!
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Πράγματι πολύ καλό για να είναι αληθινό :laugh:, μόνο η Meridian τα έκανε αυτά πριν 10+ χρόνια...
Λοπόν , το GLM ΔΕ μεταφέρει ήχο (με την έννοια της αναπαραγωγής), χρησιμεύει μόνο για ισοστάθμιση, καθώς και έλεγχο του συστήματος αν κάποιος έχει συνεχώς ανοιχτό PC.
Σύνδεση analog balanced ή AES/EBU (ή και τις δύο) είναι δυστυχώς απαραίτητη (ρώτα με πόσα μέτρα καλώδιο έχω σε μια ποντικότρυπα 😭:roflmao:).
Προετοιμάσου ανάλογα!
Ναι δίκιο έχεις ,δεν τα είχα διαβάσει καλά , όντως μόνο η smart ip σειρά ηχείων της Genelec μεταφέρει ήχο μέσω Ethernet .
Για τον έλεγχο του συστήματος νομίζω όμως ότι μπορεί να γίνει μέσω του ασύρματου remote control της Genelec και με κλειστό pc αν τα τζαμπεράκια store στα ηχεία είναι στην θέση on.
Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Για τον έλεγχο του συστήματος νομίζω όμως ότι μπορεί να γίνει μέσω του ασύρματου remote control της Genelec και με κλειστό pc αν τα τζαμπεράκια store στα ηχεία είναι στην θέση on.
Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.
με τα τζαμπεράκια στη θέση On παίζει ότι έχεις φτιάξει με το DSP του GLM,
αλλοιώς παίζει όπως είναι τα ηχεία χωρίς DSP και ότι έχεις βάλει τα άλλα τζαμπεράκια (όσον αφορά χαμηλές, ψηλές κλπ)

δε χρειάζεσαι PC μετά, αλλά πρέπει να είναι συνδεδεμένο το κουτάκι του GLM και τα καλώδια δικτύου ανάμεσα σε αυτό και τα ηχεία (αν δε θες να τα έχεις, θα πρέπει να έχεις volume στην πηγή εφόσον δίνεις ψηφιακό σήμα)
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
με τα τζαμπεράκια στη θέση On παίζει ότι έχεις φτιάξει με το DSP του GLM,
αλλοιώς παίζει όπως είναι τα ηχεία χωρίς DSP και ότι έχεις βάλει τα άλλα τζαμπεράκια (όσον αφορά χαμηλές, ψηλές κλπ)

δε χρειάζεσαι PC μετά, αλλά πρέπει να είναι συνδεδεμένο το κουτάκι του GLM και τα καλώδια δικτύου ανάμεσα σε αυτό και τα ηχεία (αν δε θες να τα έχεις, θα πρέπει να έχεις volume στην πηγή εφόσον δίνεις ψηφιακό σήμα)
Άρα πρέπει με κάποιο τρόπο να δίνεις τροφοδοσία στο κουτάκι ε;
Με κάποιον φορτιστή τηλεφώνου ;
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
ναι 5 V θέλει και το καλώδιο USB

έχεις κάνει καμμία μέτρηση με το GLM;
Όχι ακόμη στις κούτες τους τα έχω.
Περιμένω από τον Κώστα τον εαρ ( παρεπιπτόντως είναι άρχοντας ο άνθρωπος και τον ευχαριστώ πολύ ) και από τον thomann διάφορα καλούδια για να αρχίσω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top