Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ο ρούνης σήμερα παιονίζετε και χάνει τον πυρήνα. Ευτυχώς που υπάρχει ο ιφις και ακούμε απευθείας τιντάλι😎😎😎
Γειά!

Λέγομαι Άρης και διαβάζοντας τα παραπάνω, είπα να ρωτήσω δυο πραγματάκια (τόσο εσένα όσο και όποιονδήποτε άλλο διαβάζει αυτό το post) και αν θες μου απαντάς.
Να ξεκινήσω λέγοντας πως έχω λατρέψει το roon και έχω αγοράσει το lifetime. Παίζει 24/7 κυριολεκτικά, και με έχει βάλει στην ευχάριστη διαδικασία του να επεκτείνω τόσο τη μουσική μου συλλογή όσο και τα ακούσματα μου.

Χρέη core προς το παρόν, εκτελεί ένα Asus Laptop, που επικοινωνεί με το bluesound node 2i, αλλά για ευνόητους πρακτικούς λόγους (άνοιξε - κλείσε, και όχι μόνο), θέλω να πάω στη λύση του ROCK.

Βλέποντας παραπάνω ότι έχεις κάνει κάτι αντίστοιχο θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά πως γινεται να έχουμε fanless nuc (απο ότι βλέπω, χωρίς να είμαι πολύ σχετικός με τα εν λόγω μηχανήματα είναι με με fan)

Επίσης, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο combo συσκευών και εξαρτημάτων που θα πρότεινες?

Γενικά μου αρέσει πολύ η ιδέα του να το φτιάξω μόνος μου, καθώς είναι για μένα μια πρόκληση, μιας και είμαι καινούργιος σε αυτό το χώρο. Οπότε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια προσθήκη ή βοήθεια.

Με εκτίμηση
Άρης
Αυτό που σου είπε ο Αστροναύτης. Και αναλόγως μερακίων το στήνεις. ( μνήμες κλπ ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Εμένα κολλάει με M1. Προφανώς είναι πρόβλημα του software και όχι του ανεπαρκούς hardware
Έγινε μια αναβάθμιση και δεν παρουσιάζεται πλέον πρόβλημα.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Παπάγια, κάθε τρεις και πέντε αναβαθμίζεται και ψάχνω το κορ με αμπερ αλερτ και ερυθρό σταυρό.
Να κανονίσουμε να μπούμε την ίδια μέρα καμμιά 50ριά άτομα να τους ξεχεσουμε ομαδικώς!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Να κανονίσουμε να μπούμε την ίδια μέρα καμμιά 50ριά άτομα να τους ξεχεσουμε ομαδικώς!
θα προλάβετε να τους ξεχέσετε ή θα πέσει το support forum από τις 50 "ταυτόχρονες" συνδέσεις;;; :p :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Παπάγια, κάθε τρεις και πέντε αναβαθμίζεται και ψάχνω το κορ με αμπερ αλερτ και ερυθρό σταυρό.
Δεν παίζω με τον ίδιο τρόπο που παίζετε όλοι σας.

Ρουν σερβερ σε μένα τρέχει ένα app της qnap σε σερβερ της qnap.

Αναβαθμίσεις έχει σπάνια, δεν ακολουθεί όλες τις αναβαθμίσεις των άλλων συσκευών που παίζουν ρουν σερβερ.

Είχα μια αναβάθμιση στο app της qnap πριν κάνα μήνα που ξεκίνησε τα προβλήματα (δεν είχα κανένα πρόβλημα λειτουργίας μέχρι τότε) και από κείνη την αναβάθμιση, κολλούσε το τινταλ.

Τώρα είχε μια ακόμα αναβάθμιση, που πήρε μερικά δευτερόλεπτα στο σερβερ (πες ένα λεπτό) και από τότε, παίζουν όλα κανονικά.

Στο ενδιάμεσο, υπήρξε και μια πολύ μεγάλη αναβάθμιση στο λειτουργικό σύστημα της qnap, και διάφορες μικρότερες αναβαθμίσεις σοφτγουερ στο σερβερ, τις οποίες έκανα μαζεμένες μήπως εκεί οφείλονταν κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μπερδεύτηκα. Τελικά τί φταίει? Οι αναβαθμίσεις του ρουν ή των συσκευών σας??
το οτι δε βαζουν απλό, γνήσιο, ατόφιο, ελαφρύ, αμόλυντο, ορθόδοξο ... foobar (έστω moode, daphile κλπ).... αλλά ψάχνουν νέες περιπέτειες! :p
 

D

Deleted member 35

Guest
το οτι δε βαζουν απλό, γνήσιο, ατόφιο, ελαφρύ, αμόλυντο, ορθόδοξο ... foobar (έστω moode, daphile κλπ).... αλλά ψάχνουν νέες περιπέτειες! :p
Να μιλάς για τους άλλους. Εμείς υπομένουμε τα τραγικά windows για αυτό και μερικά άλλα. :dance:
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
επισης να προσθεσω στο ..app του κινητου την επιλογη δεξια για "headroom" Και show cliping indicator δε τα εχει , στον υπολογιστη ειναι κανονικα..απο εκει τα αλλαξα..

επισης ενα τυχαίο κομματι που έβαλα να παίξει

1660385239934.png
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Αυτό γιατί το κάνουμε ;
Ήταν απάντηση σε ερώτηση μέλους...
Έγινε μια αναβάθμιση και δεν παρουσιάζεται πλέον πρόβλημα.
Κανένα προβλημα και σε μένα απο τοτε που γύρισα απο διακοπές, μάλλον μπήκε η αναβάθμιση
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Ήταν απάντηση σε ερώτηση μέλους...

Κανένα προβλημα και σε μένα απο τοτε που γύρισα απο διακοπές, μάλλον μπήκε η αναβάθμιση
Το παραπάνω που ανέβασα είναι οκ ;
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Έχεις κάποιο λόγο που κατέβασες 6db?
Όχι απλά επειδή το γράψατε πάνω θεώρησα οκ να το δοκιμασω ( ποσο θα να το βάλω; ) να το αφήσω ως έχει ; άσχετα με το προηγούμενο .. καταλαβαίνω σε κάποια κομμάτια λες και χαμηλώνει ελάχιστα η ένταση :oops:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Όχι απλά επειδή το γράψατε πάνω θεώρησα οκ να το δοκιμασω ( ποσο θα να το βάλω; ) να το αφήσω ως έχει ;
Εάν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, απενεργοποιήστε τελείως το headroom adjustment, ας παίζει στο φουλ καλύτερα.
καταλαβαίνω σε κάποια κομμάτια λες και χαμηλώνει ελάχιστα η ένταση
Ισως ειναι γραμμένα χαμηλά
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Εάν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, απενεργοποιήστε τελείως το headroom adjustment, ας παίζει στο φουλ καλύτερα.

Ισως ειναι γραμμένα χαμηλά
Μάλλον φταίει το dynamic volume .. το είχα light .. συνήθως παίζω pure direct
Σε ευχαριστω
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
denon , μόλις το απενεργοποίησα έστρωσε .
Δηλαδη ειχες το dac συνδεδεμένο στον Denon, και αυτός εκανε το σήμα ξανα ψηφιακό, επεξεργασία στο dynamic volume, και ξανά αναλογικό στο dac του Denon.
Άρα το ifi θα μπορούσε να μην υπάρχει καν, και να συνδεθεί η πηγή κατευθείαν στον Denon.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top