Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;



Μηνύματα
175
Reaction score
146
Αλήθεια πιστεύεις ότι όλα αυτά που γράφεις , ακόμα και το IGD , τα απαλοίφεις με ένα καλώδιο , μία βελόνα , και ένα καλύτερο phono ? αλήθεια ?
Οτι λάθος έκανε η προηγούμενη βελόνα της κεφαλής , το ίδιο ακριβώς θα κάνει και η επόμενη , στο inner groove του δίσκου. ΔΕΝ αλλάζει αυτό , ότι και να κάνεις , που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω.
Ετσι είναι , έτσι είναι γραμμένο , έτσι αναπαράγεται από το σύστημα βραχίονας κεφαλή , έτσι θα το ακούσεις .
ΟΣΕΣ κεφαλές ή βελόνες και αν αλλάξεις. Οσα Phono stage και αν συνδέσεις και αλλάξεις , το ίδιο σφάλμα θα υπάρχει πάντα.
Γιατί? Γιατί , έτσι είναι σχεδιασμένο το σύστημα ανάγνωσης του βινυλίου. PERIOD.
Δεν συζητάμε τι σου αρέσει , με τι την βρίσκεις. Αλλά πιο παίζει πιο σωστά . Ε! αυτό δεν είναι το βινύλιο .
Αμα έχεις τα κάκαλα και γουστάρεις κάργα αναλογικό , πήγαινε πάρε κανά μπομπινόφωνο ανοιχτής ταινίας , που να δουλεύει , ΑΝ βρείς ! και πάρε και μερικές ,αν βρείς προεγγραμένες ταινίες στουντιακές ,να ακούς να γουστάρεις αναλογικό ήχο αξιώσεων , με το φύσημά του , την συμπίεσή του , τον θόρυβό του και ότι άλλο συνεπάγεται η αναλογική αναπαραγωγή ποιότητας. Μόνο μην γράφεις τέτχια σαν αυτά που έγραψες και μας σηκώνεται η τρίχα.
Μην φανταστείς ! και εγώ έχω 3 πικάπ , το ένα SL 1200 MK2 , με Βραχίονα JELCO , και τα άλλα SANSUI , SR 929 , SR 838 , όλα με κεφαλές κινητού πηνίου , ακόμα και DENON 304 που είναι η αγαπημένη μου . Τρείς έχω.
Α ! και ένα DUAL CS 435 της κυράς .
Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει το βινύλιο ,αλλά μην λέμε αηδίες , μας διαβάζει κόσμος.

Αηδίες και αρλούμπες και ότι νά'ναι γράφεις εσύ - ΌΣΟ άσχετος είμαι εγώ άλλο τόσο είσαι και εσύ - δεν θα μου πεις εσύ τι ακούω , ότι γράφω αηδίες κτλ ! ποιος εισαι εσυ ρε ξερόλα που εκτός των άλλων ακους και καλύτερα?
Το igd εξαφανίστηκε (ή δεν είναι ακουστό αν θες με την microlline βελόνα και την καλυτερη πιο λεπτομερή ρύθμιση (όχι με το καλώδιο και το phono stage - θέλει πολυ μυαλό να το καταλάβεις ε?)

Τέτοιες απαντήσεις και τέτοια σχόλια στα φιλαράκια σου
 
Last edited:



Μηνύματα
347
Reaction score
273
Δεν πιστεύω να είσαι ο μπουκάλης ε?
Ξέρεις ! γιατί αν είσαι , θα σου τα κόψω από τη ρίζα , αυτά που δεν έχεις .
Σου χρωστάω κάτι ξεφτιλίκια εσένα.
Ο buckalis έχει άλλο εξοπλισμό βρε. Και πολλαπλά set up.
 


Μηνύματα
175
Reaction score
146
Δεν πιστεύω να είσαι ο μπουκάλης ε?
Ξέρεις ! γιατί αν είσαι , θα σου τα κόψω από τη ρίζα , αυτά που δεν έχεις .
Σου χρωστάω κάτι ξεφτιλίκια εσένα.
Μας διαβάζει κόσμος ε? μην γράφεις αηδίες

Ποιος μπουκαλης ρε? καμμία σχέση
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Καλά καλά .
Μην Ιδρώνεις .
Θα Ιδρώσεις μιά και καλή όταν θα έρθει ή ώρα με το πικάπ .
 



Μηνύματα
175
Reaction score
146
Βασίλης από Βύρωνα - ρώτα και τον Petermeni που με ξέρει και έχει έρθει και σπίτι
Εξακολουθείς να πιστεύεις ότι είμαι κάποιος άλλος και κρύβομαι? τι είναι αυτά ρε? Conspiracy theory βλέπουμε τώρα?
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Δεν πιστεύω τίποτα.
Βέπω ότι είσαι ανάγωγος και ανάξιος λόγου , για να κάνω κουβέντα μαζί σου .
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αλήθεια πιστεύεις ότι όλα αυτά που γράφεις , ακόμα και το IGD , τα απαλοίφεις με ένα καλώδιο , μία βελόνα , και ένα καλύτερο phono ? αλήθεια ?
Οτι λάθος έκανε η προηγούμενη βελόνα της κεφαλής , το ίδιο ακριβώς θα κάνει και η επόμενη , στο inner groove του δίσκου. ΔΕΝ αλλάζει αυτό , ότι και να κάνεις , που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω.
Ετσι είναι , έτσι είναι γραμμένο , έτσι αναπαράγεται από το σύστημα βραχίονας κεφαλή , έτσι θα το ακούσεις .
ΟΣΕΣ κεφαλές ή βελόνες και αν αλλάξεις. Οσα Phono stage και αν συνδέσεις και αλλάξεις , το ίδιο σφάλμα θα υπάρχει πάντα.
Γιατί? Γιατί , έτσι είναι σχεδιασμένο το σύστημα ανάγνωσης του βινυλίου. PERIOD.
Δεν συζητάμε τι σου αρέσει , με τι την βρίσκεις. Αλλά πιο παίζει πιο σωστά . Ε! αυτό δεν είναι το βινύλιο .
Αμα έχεις τα κάκαλα και γουστάρεις κάργα αναλογικό , πήγαινε πάρε κανά μπομπινόφωνο ανοιχτής ταινίας , που να δουλεύει , ΑΝ βρείς ! και πάρε και μερικές ,αν βρείς προεγγραμένες ταινίες στουντιακές ,να ακούς να γουστάρεις αναλογικό ήχο αξιώσεων , με το φύσημά του , την συμπίεσή του , τον θόρυβό του και ότι άλλο συνεπάγεται η αναλογική αναπαραγωγή ποιότητας. Μόνο μην γράφεις τέτχια σαν αυτά που έγραψες και μας σηκώνεται η τρίχα.
Μην φανταστείς ! και εγώ έχω 3 πικάπ , το ένα SL 1200 MK2 , με Βραχίονα JELCO , και τα άλλα SANSUI , SR 929 , SR 838 , όλα με κεφαλές κινητού πηνίου , ακόμα και DENON 304 που είναι η αγαπημένη μου . Τρείς έχω.
Α ! και ένα DUAL CS 435 της κυράς .
Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει το βινύλιο ,αλλά μην λέμε αηδίες , μας διαβάζει κόσμος.
To IGD( στην αναπαραγωγη του δισκου) αφορα κυριως τη σωστη ρυθμιση της κεφαλης (ακιδας) και το σχημα της. Οσο καλυτερη ακιδα εχεις τοσο χαμηλοτερες ακουστες παραμορφωσεις θα εχει. Επισης, αν η προηγουμενη ακιδα ηταν σφαιρικη ή ακομη και ελλειπτικη , θα κανει-αν κανει ζημια στο αυλακι , σε σημεια που μια micro ridge ή γενικοτερα line contact , δεν θα ακουμπησει. Συνεπως θα ειναι και πιο αθορυβη στο αυλακι. Οταν αυτα γινουν οπως πρεπει, τοτε και το phono θα βοηθησει στο καλυτερο αποτελεσμα.
Ομως θα ελεγα οτι με ενα ποσον 500 ευρω για ολα , δυστυχως δεν γινεται πολυ καλη δουλεια για διαφορους λογους που αναλυθηκαν πολλες φορες.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Δεν πιστεύω τίποτα.
Βέπω ότι είσαι ανάγωγος και ανάξιος λόγου , για να κάνω κουβέντα μαζί σου .
Πόσο πιο ωραία θα ήταν ΑΝ τουλάχιστον διαβάζαμε τι γράφει ο άλλος πριν απαντήσουμε
Παράφρασες τελείως τα λεγόμενα μου -> με βγάζεις άσχετο -> πήγες την κουβέντα αλλού -> μείωσες το post μου, και χρησιμοποίησες και χαρακτηρισμούς - άκομψες εκφράσεις ("τα πιστεύεις αυτά που λες?", "μας διαβάζει κόσμος", "λες αηδίες" κτλ ) - και μετά έγινα εγώ ο ανάγωγος?

Η απάντησή σου ήταν σαν "auto-reply" με λέξεις κλειδιά #πικαπ #βινύλιο #ψηφιακά #ακούγεται καλύτερα και ξέρω γω και τι άλλο.
Γιατί ΑΝ διάβαζες δεν έγραψα πουθενά ανωτερότητα ή "αναλογικό" έτσι γενικά (εσύ ανέφερες μέχρι και πομπίνες - άκυρο τελείως) , δεν έγραψα ότι με το phono stage και το καλώδιο έφυγε το igd (ειρωνεύτηκες!) δεν είμαστε τόσο άσχετοι - το phono αναβάθμισε τον ήχο , και το καλώδιο ήταν ένα επιπλέον κόστος - ανέβασε το κόστος (επειδή έπρεπε να μπει και επειδή εχω παντού τα ίδια)
Έγραψα με bold και υπογραμμισμένα (πως θα κάνω το πικαπ να παίξει καλύτερα - stop) ΕΠΕΙΔΗ έχω ήδη πολλούς δίσκους και θέλω να τους ακούω καλά, και ΙΣΩΣ καλύτερα και από το ψηφιακό σε ΜΕΡΙΚΟΥΣ τομείς.
Για να έχει και νόημα και κάποιο ενδιαφέρον να βάζω να ακούω το πικάπ.
Δεν τα παρατάω εύκολα.

Έγραψα ότι στη ίδια τιμή το πικαπ χάνει , και έχει και θέμα κιόλας!
Και ότι πρέπει να ασχοληθείς και να δώσεις λεφτά.

Και με βάση αυτό που άκουσα μετά , σε κάποιους τομείς έπαιξε καλύτερα απο το ψηφιακό - έτσι θεωρώ, αυτό άκουσα , αυτή είναι η άποψη μου.
Έγραψα "σκοπός επετευχθη" γιατί ο κόπος μου και τα λεφτά που έδωσα έπιασαν τόπο - έγινε δουλειά.

Δεν πρόσβαλα κανέναν, έγραψα την εμπειρία μου και τη γνώμη μου επειδή ήταν σχετική με το Θέμα της συζήτησης.

Δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά όμως, απάντησες χωρίς να διαβάσεις - με ειρωνία έως και προσβλητικό τρόπο, χωρίς να σου έχω κάνει τίποτα.

Και μετά έγινα ανάγωγος
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Κάτι με paparia και τέτοια πρόλαβες και το έκανες edit.
Πιο πολύ χουμοριστικά σου απάντησα , παρά προσπάθεια να μειώσω το ποστ σου ή εσένα.
Δεν σε ξέρω , και δεν έχω κανένα λόγο να ασχολούμαι με το τι κάνει ο καθένας στο σύστημά του.
Σου έγραψα πέντε πράγματα από τις γνώσεις μου. Αν δεν σου αρέσουν ,καλώς . Δεν τρέχει και τίποτα.
Ξαναλέω , πιο πολύ χιουμοριστικά παρά μειωτικά τα έγραψα.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Κάτι με paparia και τέτοια πρόλαβες και το έκανες edit.

Δεν τρέχει και τίποτα.
Ξαναλέω , πιο πολύ χιουμοριστικά παρά μειωτικά τα έγραψα.
:D Ναι ρε , το έσβησα , ήταν too much! της στιγμής..

ΟΚ ΤΗΕΝ!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top