Καλώδια και θύματα

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ερμητικά κλειστός, μικρός χώρος και καλό μπάσο δεν πάνε μαζί. (*)

Ανοικτός χώρος και καλό μπάσο πάνε μαζί. Μεγάλος κλειστός χώρος (**) με μικρότερο μπασοπερατό κέλυφος και καλό μπάσο επίσης πάνε μαζί.

Καλό μπάσο ορίζεται μπάσο με καλή συχνοτική (1) και χρονική απόκριση (2). Όχι απαραίτητα υψηλού SPL.

Αν θέτε και καλό μπάσο και πολλά db, που θέτε, πάρτε πολλά σαμπς, μην κλείνετε το χώρο.

(*) Αν παρόλα αυτά ο χώρος μας είναι κλειστός και μικρός, όπως στο 99% των περιπτώσεων, κάνουμε δουλίτσα με πολλαπλά σαμπς σε CABS διάταξη. Όχι απλά πολλαπλά σαμπς που λύνουν κυρίως το (1) και όχι το (2).

(**) Ιδανικά με ασύμμετρα εξ. τοιχώματα και συμμετρικό εσ. κέλυφος.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Πολλά λες. Λίγο κόψιμο θέλει και γίνεται οκ:

Ερμητικά κλειστός, μικρός χώρος και καλό μπάσο...
κάνουμε δουλίτσα με πολλαπλά σαμπς
Τα υπόλοιπα είναι παράνοια.


ΥΓ. Κάθε οικιακός χώρος είναι μικρός.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Ερμητικά κλειστός, μικρός χώρος και καλό μπάσο δεν πάνε μαζί. (*)

Ανοικτός χώρος και καλό μπάσο πάνε μαζί. Μεγάλος κλειστός χώρος (**) με μικρότερο μπασοπερατό κέλυφος και καλό μπάσο επίσης πάνε μαζί.

Καλό μπάσο ορίζεται μπάσο με καλή συχνοτική (1) και χρονική απόκριση (2). Όχι απαραίτητα υψηλού SPL.

Αν θέτε και καλό μπάσο και πολλά db, που θέτε, πάρτε πολλά σαμπς, μην κλείνετε το χώρο.

(*) Αν παρόλα αυτά ο χώρος μας είναι κλειστός και μικρός, όπως στο 99% των περιπτώσεων, κάνουμε δουλίτσα με πολλαπλά σαμπς σε CABS διάταξη. Όχι απλά πολλαπλά σαμπς που λύνουν κυρίως το (1) και όχι το (2).
(**) Ιδανικό ασύμμετρα τοιχώματα και συμμετρικό κέλυφος
Εχω δίκιο ο τρελός δηλαδή. :D Εννοείται ότι εννοούσα ότι το ασσύμετρο εξωτερικό κέλυφος θα είναι κλειστό με συμπαγή τοιχώματα. Το συμμετρικό εσωτερικό κέλυφος πάλι εννοείται ότι καλύτερα θα ήταν να είναι και με λιγότερο συμπαγή τοιχώματα. Αλλά το πρίνσιπάλ ήθελα να δώσω.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αυτό το 1% που απλόχερα αφήνεις, δείχνει προφανώς πόσο λαρτζ τύπος είσαι, πόσο δε θες να φαίνεσαι απόλυτος.
Στο 1% υπολογίζω εσένα που σε κατατάσσω στην κατηγορία "μεγάλος, κλειστός χώρος με μπασοπερατό εσωτερικό, συμμετρικό κέλυφος". Ή περίπου τέλος-πάντων ;)
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Νοιωθω ότι πρέπει να πω κάτι φιλοσοφικό , αλλά δεν μου έρχεται. :)

Ε, ρε να είχα εγω 5 μέτρα ταβάνι. Θα το έκανα 4-4.2 που είναι (πιο) ιδανικό και θα έβαζα απορρόφηση και διάχυση. Μούρλια.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
(*) Αν παρόλα αυτά ο χώρος μας είναι κλειστός και μικρός, όπως στο 99% των περιπτώσεων, κάνουμε δουλίτσα με πολλαπλά σαμπς σε CABS διάταξη. Όχι απλά πολλαπλά σαμπς
Καλή η θεωρία αλλά στην πράξη αν σας ζητήσω να μου υποδείξετε ένα τέτοιον χώρο με αυτό το πλήθος και διάταξη σαμπς θα φάτε τα χρόνια σας ψάχνοντας.
Δεν έχει σημάσια το ιδανικό αλλά το εφικτό. Και γω μπορώ να προτείνω να ακούμε με ένα σαμπ αγκαλιά σε μια καρέκλα τοποθετημένη στο μέσον του δωματίου για κριτικές ακροάσεις 😛😀
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Στο 1% υπολογίζω εσένα που σε κατατάσσω στην κατηγορία "μεγάλος, κλειστός χώρος με μπασοπερατό εσωτερικό, συμμετρικό κέλυφος". Ή περίπου τέλος-πάντων ;)
Μπα, μικρός είναι. Απλώς δεν παίζουν σαμπ από πίσω, όλα φορτίζουν με συμμετρία το εμπρόσθιο τμήμα του χώρου, και απλώς πίσω υπάρχει μια ας πούμε "απορροφητική διάταξη" της οπίσθιας ενέργειας του χώρου.

Για λόγους "θεωρητικής πχιότητας", αυτή η οπίσθια απορρόφηση είναι θετική. Όπως και στο cabs (και σε ενεργές μπασοπαγιδες).

Ωστόσο για λόγους στάθμης, αυτή είναι αρνητική, όπως και σε cabs, και είναι προκλητικό κακούργημα η απαίτηση στάθμης εκεί κάτω, κοστίζει πολλά λεφτά, θέλει μεγάλα και πολλά μεγάφωνα, και θα σε περνάει για τρελό το 99% του κόσμου (άρα θα έχουν δίκιο).

Απορώ γιατί το κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα αυτό το ζήτημα της μουσικής, και δη του δυσκολότερου τμήματος του φάσματος, του μπάσου, με τόσες θεωρίες σχεδόν συνωμοσίας, αφού απλώς μια 4-αδα σαμπ είναι πρακτικά οκ, κι άμα είσαι λαρτζ, ε βάλε μια 8-αδα.

Σε οποιοδήποτε χώρο, όσο δύσκολο κι αν φαίνεται να στήσεις σοβαρό Μπάσο, με μια 8-αδα σαμπ και ένα σοβαρό σοφτγουερ ενσωμάτωσης (ναι, τρινοβ) το αποτέλεσμα θα είναι για σεμινάριο στην AES. Άριστο, πραγματικά.

Η τυπική λάθος τακτική, είναι η ύπαρξη ενός σαμπ κάπου. Βρε ναι, οκ, θα βγάλει κάτι που δε βγάζουν τα άλλα δορυφοριδια, αλλά δεν γίνεται με κανένα τρόπο να είναι πραγματικά άριστο.

Οι θεωρίες περί κελύφους, με πλωτό δάπεδο και ανύπαρκτο ταβάνι, αν και μπορεί να ακούγονται ελκυστικές σε επιστημονικά συνέδρια, είναι παπαριές καμαρωτές μη εφαρμόσιμες στο 101% των οικιακών χωρών, άρα οκ, μπορούμε αντί να τον παίζουμε, να μιλάμε για αυτά. Ένα και το αυτό είναι, μια μλκια. 🤣😂😜😁

Άμα το σκεφτείς λίγο σοβαρά, πατώντας στο έδαφος κι όχι στα σύννεφα, ακόμα κι ένα ψευτοκελυφος αδυνατεί να συμμαζέψει σωστά (πες 10 ντεσιμπέλ) την οπίσθια ακτινοβολία οποιουδήποτε σαμπ.

Καλύτερα λοιπόν να μιλάμε για καρδιοειδη σαμπ, σα τα με τα γκεϊ τα φακ εβριθινγκ, και τα λοιπά γνωστά καρδιοειδη που ρίχνουν πάνω από 11 ντεσιμπέλ την οπίσθια ακτινοβολία τους, παρά να τον παίζουμε θεωρητικώς, το λες και πλατωνικό έρωτα. 😂🤣😜😁
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Η τυπική λάθος τακτική, είναι η ύπαρξη ενός σαμπ κάπου. Βρε ναι, οκ, θα βγάλει κάτι που δε βγάζουν τα άλλα δορυφοριδια, αλλά δεν γίνεται με κανένα τρόπο να είναι πραγματικά άριστο.
Η τυπική λάθος τακτική, είναι ...να μην υπάρχει ούτε το 1 !!!
Έτσι χύμα να πάρεις να πετάξεις ένα sub στο χώρο, χωρίς κρος, χωρίς καμία ενσωμάτωση.... θα είναι καλύτερα από την απουσία του! (αρκεί να μην υπερβάλεις στην ένταση του) :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ναι, ξέρω, είναι ακριβά τα γκεϊ τα καρδιοειδη σαμπ.

Δείτε όμως πόσο κοστίζουν μια 4-αδα με γκεϊ φακ εβριθινγκ σαμπ, και πείτε μου ρε μάγκες, τι βγαίνει πιο φτηνό, ένας τρινοβ με μια 4-αδα τέτοιων, ή να φτιάξεις κέλυφος και πλωτό δάπεδο και τι στο διαλο άλλο θες και τι άλλα σαμπ θα βάλεις και τι σοφτγουερ ενσωμάτωσης.

Και πείτε μου και κάτι άλλο, ποιος από σας νομίζει πως ακούγοντας στο χώρο του μια 4-αδα με γκεϊ φακ εβριθινγκ καρδιοειδη σαμπ, με τρινοβ να τα σέρνει, δεν θα εκσπερματωσει. 😎
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Ναι, ξέρω, είναι ακριβά τα γκεϊ τα καρδιοειδη σαμπ.

Δείτε όμως πόσο κοστίζουν μια 4-αδα με γκεϊ φακ εβριθινγκ σαμπ, και πείτε μου ρε μάγκες, τι βγαίνει πιο φτηνό, ένας τρινοβ με μια 4-αδα τέτοιων, ή να φτιάξεις κέλυφος και πλωτό δάπεδο και τι στο διαλο άλλο θες και τι άλλα σαμπ θα βάλεις και τι σοφτγουερ ενσωμάτωσης.

Και πείτε μου και κάτι άλλο, ποιος από σας νομίζει πως ακούγοντας στο χώρο του μια 4-αδα με γκεϊ φακ εβριθινγκ καρδιοειδη σαμπ, με τρινοβ να τα σέρνει, δεν θα εκσπερματωσει. 😎
Είδα προχθές αυτή τη "διάγνωση" του House και δεν ξέρω γιατί, σε θυμήθηκα. :D

 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Και πείτε μου και κάτι άλλο, ποιος από σας νομίζει πως ακούγοντας στο χώρο του μια 4-αδα με γκεϊ φακ εβριθινγκ καρδιοειδη σαμπ, με τρινοβ να τα σέρνει, δεν θα εκσπερματωσει.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να εκσεπερματώσει κανείς.
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Οι θεωρίες περί κελύφους δεν είναι θεωρίες, είναι εφαρμοσμένη πρακτική στο 99% των critical listening rooms, πολλααααααά χρόνια τώρα.

Τα πολλαπλά σαμπς ανακαλύφθηκαν αρκετά πιο πρόσφατα, και είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο, ειδικά αν εφαρμοσθούν σε διάταξη CABS που είναι το ιδανικό. Τα κάρδιο είναι επίσης μία λύση αλλά σε περιορίζουν σε 3-4 ακριβές για immersive φίρμες και λύνουν μερικώς τα προβλήματα (κυρίως SBIR, όχι σε όλους τους άξονες και πολύ λιγότερο τα modes). To dsp επίσης βοηθάει αλλά δε λύνει προβλήματα ακουστικής.

Αυτά είναι τα φακτς. Εκπτώσεις δεκτές, Αύγουστο έχουμε.

Ε, στις εκπτώσεις κάποιος τραβάει τη γραμμή στα 50Κ, στα 30Κ, ...εγώ την τραβώ πολύ χαμηλότερα.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μπα, μικρός είναι. Απλώς δεν παίζουν σαμπ από πίσω, όλα φορτίζουν με συμμετρία το εμπρόσθιο τμήμα του χώρου, και απλώς πίσω υπάρχει μια ας πούμε "απορροφητική διάταξη" της οπίσθιας ενέργειας του χώρου.

Για λόγους "θεωρητικής πχιότητας", αυτή η οπίσθια απορρόφηση είναι θετική. Όπως και στο cabs (και σε ενεργές μπασοπαγιδες).
Αυτό δεν είναι "απλώς" ούτε ¨θεωρητική ποιότητα". Είναι ουσιαστικά καλύτερο από το "4 σαμπς σε ένα δωμάτιο". Μετράει και ακούγεται καλύτερα, χωρίς να το έχω ακούσει, άχαχα!

Ας ξεπεράσουμε λίγο το "4 σαμπς σε ένα δωμάτιο" που εν τέλει το έκαναν διάσημο 2 ...πωλητές σαμπς που δεν έκαναν τον κόπο να μετρήσουν και τη χρονική απόκριση όπως έκαναν ευτυχώς άλλοι. Ωχ, θα φάω μπαν.

Από το άρθρο που ανακάλυψε ο μπχούτια. Αριστερά χωρίς CABS, δεξιά με CABS.

Screenshot 2022-08-19 at 2.01.50 PM.png
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Οι θεωρίες περί κελύφους δεν είναι θεωρίες, είναι εφαρμοσμένη πρακτική στο 99% των critical listening rooms, πολλααααααά χρόνια τώρα.
Βεβαίως.

Πες μου όμως και σε τι ποσοστό των οικιακών χώρων αναπαραγωγής είναι εφαρμοσμένη τακτική.

Προσωπικά εκτιμώ πως λιγότερο από 5% του κόσμου έχει απλώς ένα dedicated χώρο. Άσε το πόσο έχει ασχοληθεί ο καθένας με την ηχητική περιποίηση του χώρου, και σε τι βαθμό.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Βεβαίως.

Πες μου όμως και σε τι ποσοστό των οικιακών χώρων αναπαραγωγής είναι εφαρμοσμένη τακτική.

Προσωπικά εκτιμώ πως λιγότερο από 5% του κόσμου έχει απλώς ένα dedicated χώρο. Άσε το πόσο έχει ασχοληθεί ο καθένας με την ηχητική περιποίηση του χώρου, και σε τι βαθμό.
Σχεδόν σε όλα τα μονδέρνα διαμερίσματα που έχουν εσωτερικούς τοίχους από γυψοσανίδες. Πανευκολάκι αν αγοράζεις καινούργιο. Πιο δύσκολο αν νοικιάζεις.

Εδώ γύρω που κάνω βόλτες με το ποδηλατάκι βλέπω πολλά γιαπια, τούβλο ελάχιστο πλέον στο εσωτερικό, η χαρά της ακουστικής!

Αλλά να γράψω και ένα disclaimer: Αν δεν έχει κάποιος εκσπερματώσει ακούγοντας μπάσο σε ανοικτό χώρο, ας μην κάνει τον κόπο. Ακόμη και σε κάποιο beach bar με φθηνά PA, δε χρειάζεται τπτ σπουδαίο. Αν δεν του άρεσε, ας μην κάνει τον κόπο.

Αν του αρέσει να ακούει ντουβάρια - που παίζουν πιο δυνατά - φιλ φρι!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Πρόσφατα κάποιος έκανε την ερώτηση αν θα είναι καλύτερα ο χώρος για ένα οικιακό κινηματογράφο κατά βάση να είναι από μπετόν ή από τοιχωματα τύπου γύψο σανίδας και η απάντηση που έλαβε από άτομα που φτιάχνουν οικιακό σινεμά είναι, καλύτερα από μπετόν αφού τα άλλα τοιχωματα θα αποροφησουν αρκετό μπάσο. Είναι εμφανής λένε η διαφορά όταν σε έναν χώρο υπάρχουν 4 για παράδειγμα σαμπς αλλά τα τοιχωματα είναι διαφορετικής σύστασης.
Θα το ξανακοιτάξω να δω τι ακριβώς ειπώθηκε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Σχεδόν σε όλα τα μονδέρνα διαμερίσματα που έχουν εσωτερικούς τοίχους από γυψοσανίδες.
Εντάξει, άλλο πράμα έχουμε στο μυαλό μας.
Πρόσφατα κάποιος έκανε την ερώτηση αν θα είναι καλύτερα ο χώρος για ένα οικιακό κινηματογράφο κατά βάση να είναι από μπετόν ή από τοιχωματα τύπου γύψο σανίδας και η απάντηση που έλαβε από άτομα που φτιάχνουν οικιακό σινεμά είναι, καλύτερα από μπετόν αφού τα άλλα τοιχωματα θα αποροφησουν αρκετό μπάσο. Είναι εμφανής λένε η διαφορά όταν σε έναν χώρο υπάρχουν 4 για παράδειγμα σαμπς αλλά τα τοιχωματα είναι διαφορετικής σύστασης.
Κοινή γνώση είναι αυτά.

Στο μπετο κανονικά χρειάζεται να ρίξεις μια γυψοσανίδα από μπροστά, αλλά όχι με τον απλό τρόπο τοιχοποιίας, και με πολύ υλικό μέσα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top