Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Προσπαθώ να σετάρω το roon arc, αλλά δεν μου δίνει την δυνατότητα της απομακρυσμένης πρόσβασης. Εχω Cosmote, φαινεται να μην κανει forward το port του Roon. Καμια πρόταση?
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
στην περίπτωση αυτή πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα.
Στα settings του core, δες την ip του και την πόρτα που σου δίνει και πέρασε τα στο ρούτερ του ΟΤΕ
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
στην περίπτωση αυτή πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα.
Στα settings του core, δες την ip του και την πόρτα που σου δίνει και πέρασε τα στο ρούτερ του ΟΤΕ
Αν ήξερα πως..:)
 

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Εγώ κατέβασα το app σε iphone και ipad και λειτουργεί και από δίκτυο στο δρόμο και το wifi στο γραφείο, χωρίς να χρειαστεί κάποιο σετάρισμα. Και σήμερα από το NAS στο σπίτι ακούω. Μήπως να γίνει εγκατάσταση ξανά.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Εγώ κατέβασα το app σε iphone και ipad και λειτουργεί και από δίκτυο στο δρόμο και το wifi στο γραφείο, χωρίς να χρειαστεί κάποιο σετάρισμα. Και σήμερα από το NAS στο σπίτι ακούω. Μήπως να γίνει εγκατάσταση ξανά.
Και σε μένα μια χαρά λειτουργεί.
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ποιον πάροχο έχετε;
Σε εμένα με cosmote δεν λειτουργεί, Multiple NAT σφάλμα.
Πάρε τηλέφωνο την cosmote και πες τους πως έχεις κάμερες στο σπίτι και δε δουλεύουν (διότι αν αρχίσεις να λες για το roon δε θα βγάλεις άκρη)

Σε κάποιες συνδέσεις κάνουν Carrier grade NAT για να γλυτώνουν IPs - αν θες να στο εξηγήσω πιο αναλυτικά αλλά νομίζω αρκεί να πεις πως έχεις κάμερες και δε δουλευουν και θα το κάνουν στο λεπτό
 

Μηνύματα
12
Reaction score
3
Καλημέρα και εγώ πάροχο COSMOTE κανένα πρόβλημα. Προσοχή πρώτα κάνουμε αναβάθμιση τον core σε core2.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
αν δε βγάλετε άκρη με το τηλέφωνο στην COSMOTE δείτε εδώ:


name βάζουμε roon
protocol επιλέγουμε TCP
lan host ip address βάζουμε την ip του core που τη βρίσκουμε στα settings του roon
lan host port range βάζουμε τα ports που βλέπουμε στην ίδια καρτέλα με την ip του core
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
αν δε βγάλετε άκρη με το τηλέφωνο στην COSMOTE δείτε εδώ:


name βάζουμε roon
protocol επιλέγουμε TCP
lan host ip address βάζουμε την ip του core που τη βρίσκουμε στα settings του roon
lan host port range βάζουμε τα ports που βλέπουμε στην ίδια καρτέλα με την ip του core
Εγώ έχω το Speedport Smart..
 


sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Κάθε μέρα με το συγκεκριμένο ipad σε σύνδεση STEREO με δυο FLIP 6 ακούω κάποιες playlist στο γραφείο, από Qobuz η Tidal.
Σήμερα ακούω μέσω του Roon ARC τις ίδιες playlist (αλλά και κάποιες από το NAS στο σπίτι).
Μπορεί να είναι υποβολή η το Roon παίζει πολύ καλύτερα ???
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βλέπω πρέπει να έχεις PhD στα δίκτυα για να το στήσεις στην cosmote...
:)
βρε τηλέφωνο πήρες να σε βγάλουν από το ΝΑΤ (είπαμε, πες πως δε δουλεύουν οι κάμερες)
ή με έχεις ignore list και δεν το διάβασες;;; !!! :p :p :)8-):roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
βρε τηλέφωνο πήρες να σε βγάλουν από το ΝΑΤ
Δεν είμαι στο ΝΑΤ, στο ΕΤΑΑ είμαι, τέως ΤΣΑΥ
Το ΝΑΤ είναι των ναυτεργατών.

(Και αυτό πάλι αποδεικνύει πως θέλει PhD στα δίκτυα. Που να το ξέρει ο μέσος χρήστης αυτό?)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
(Και αυτό πάλι αποδεικνύει πως θέλει PhD στα δίκτυα. Που να το ξέρει ο μέσος χρήστης αυτό?)
Αν εκτός από τη ρύθμιση της COSMOTE, χρειάζεται και port forwarding όπως ειπώθηκε παραπάνω, τότε σίγουρα δεν είναι για το μέσο χρήστη...

Θα το "εκμεταλλευθώ" πάντως για να πω μια φορά και γω το κλασσικό "πάρτε έναν επαγγελματία" να σας τακτοποιήσει σε 10 λεπτά :p :p :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εδώ και ώρα το τηλέφωνο του support της cosmote δεν σε συνδέει με εκπρόσωπο.
Πρώτα σου ζαλίζει τα ούμπαλα το ρομπότ, και μετά σου το κλείνει στα μούτρα.

Καλό το Roon ARC, αλλά δεν το έχω τόσο πολύ ανάγκη. Το Tidal να είναι καλά.

(Και δεν έχει και CarPlay)
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ενεργοποιειστε το UPNP
Ενεργοποιημένο. Το πρόβλημα είναι με το NAT, το ξέρω από χτες.
Αλλά τι περιμένεις, πάντα στους ναυτεργάτες έκανε κουμάντο το ΚΚΕ
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top