Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Εδώ και ώρα το τηλέφωνο του support της cosmote δεν σε συνδέει με εκπρόσωπο.
Πρώτα σου ζαλίζει τα ούμπαλα το ρομπότ, και μετά σου το κλείνει στα μούτρα.

Καλό το Roon ARC, αλλά δεν το έχω τόσο πολύ ανάγκη. Το Tidal να είναι καλά.

(Και δεν έχει και CarPlay)
Για βλάβες παρε το 13788;)
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Ενεργοποιημένο. Το πρόβλημα είναι με το NAT, το ξέρω από χτες.
Αλλά τι περιμένεις, πάντα στους ναυτεργάτες έκανε κουμάντο το ΚΚΕ
ααχαχαχα.!! :D

στο δείχνει κλειστo?
ανοιξε πορτα, δες που ακουει το roon server, ανοιξε τη

τσεκαρε αυτες τις πορτες
TCP: 9330:9339,30000:30009
UDP: 9003,32768:65535

τις βρήκα σε κάποιο άλλο φορουμ
 
Last edited:


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
απλά να θυμίσω ότι
UPNP στο ρούτερ, άνοιγμα θυρών ή port forwarding θεωρούνται
αν όχι κενά ασφαλείας τουλάχιστον επιπλέον attack surface,
οπότε με το μαλακό αν δεν ξέρετε τι κάνετε

αν δεν είναι κρίσιμο θα πρότεινα χρήση απευθείας streaming όσο είστε εκτός σπιτιού πχ απeυθείας από spotify, tidal κλπ χωρίς να εμπλέκεται το Roon

(

είχα γράψει σε άλλο φόρουμ περί TrueNAS,
ότι επειδή είμαι ερασιτέχνης και δεν τα κατέχω καλά, έχω από έξω πρόσβαση μόνο μέσω δικού μου VPN server παρ΄ότι είμαι πίσω από Sophos firewall, και δεν τολμώ ακόμη να ανοίξω πόρτες και να κάνω port forwarding

και μου απαντά ο άλλος από κάτω

"εγώ είμαι επαγγελματίας δικτύων και δεν τολμάω να κάνω port forwarding σπίτι μου"

)
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
απλά να θυμίσω ότι
UPNP στο ρούτερ, άνοιγμα θυρών ή port forwarding θεωρούνται
αν όχι κενά ασφαλείας τουλάχιστον επιπλέον attack surface,
οπότε με το μαλακό αν δεν ξέρετε τι κάνετε

αν δεν είναι κρίσιμο θα πρότεινα χρήση απευθείας streaming όσο είστε εκτός σπιτιού πχ απeυθείας από spotify, tidal κλπ χωρίς να εμπλέκεται το Roon

(

είχα γράψει σε άλλο φόρουμ περί TrueNAS,
ότι επειδή είμαι ερασιτέχνης και δεν τα κατέχω καλά, έχω από έξω πρόσβαση μόνο μέσω δικού μου VPN server παρ΄ότι είμαι πίσω από Sophos firewall, και δεν τολμώ ακόμη να ανοίξω πόρτες και να κάνω port forwarding

και μου απαντά ο άλλος από κάτω

"εγώ είμαι επαγγελματίας δικτύων και δεν τολμάω να κάνω port forwarding σπίτι μου"

)
αυτο ειναι σιγουρο συμφωνώ απολυτα γι αυτο και προτιμουσα το port trigering
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
αν παρ΄ όλα αυτά επιμένετε να ζείτε στο όριο :p

υπάρχει μία επιλογή ασφαλείας στον COSMOTE που κόβει πρόσβαση από έξω σε κάποιες πόρτες, firewall το λέει και είναι μία υποτυπώδης υπηρεσία firewall

δεν ξέρω αν αφορά τις πόρτες που χρειάζεται το ROON,

αν θέλει κάποιος να το απενεργοποιήσει πάει

my COSMOTE -> ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΜΟΥ - > νούμερο τηλεφώνου -> router και είναι κάτω κάτω επιλογή fierwall

Screenshot_20220921_135907.png


Ξαναλέω, δεν ξέρω αν αφορά τη θύρα (-ες) που θέλει το Roon αλλά πολύ πιθανά αυτό κόβει την πρόσβαση από έξω
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα πως δουλευει το roonarc στο cosmote speedport smart συνδεομαι κανονικα απο την εφαρμογη στο κινητο .
 




sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Μπορεί σε εμένα να συνδέθηκε άμεσα επειδή το core μου είναι Roon Rock. Από την στιγμή που κατέβηκε η εφαρμογή έκανε μόνη το σετάρισμα
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Και εμένα σε Roon rock στο παλιό μου pc τρέχει. Απλώς ήθελε αυτή την ρύθμιση στο συγκεκριμένο rooter του cosmote χειροκίνητα
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Και εμένα σε Roon rock στο παλιό μου pc τρέχει. Απλώς ήθελε αυτή την ρύθμιση στο συγκεκριμένο rooter του cosmote χειροκίνητα

Το ότι δουλεύει αυτή η ρύθμιση δε σημαίνει πως είναι η σωστή...
Αν είχες ήδη κάποια port forwardings σεταρισμένα, προς άλλα pc και άλλες υπηρεσίες, απλά δε θα δούλευαν εκείνα.
To DMZ εκθέτει στο internet όλο το PC (με ότι κινδύνους μπορεί αυτό να έχει) που έχει ρυθμιστεί έτσι... μπορεί να μη σε νοιάζει ή να μη σ' ενοχλεί αλλά δεν είναι το σωστό....
Το σωστό είναι να ανοίξεις μόνο τα ports που χρειάζεσαι...

Είναι σα να μη μπορεί να μπει ο σκύλος από τη μικρή πορτούλα και εσυ γκρεμίζεις όλο τον τοίχο για να μπαίνει....
Οκ. μπαίνει.... δουλευει το γκρέμισμα του τοιχου!!! :p
 


Μηνύματα
13
Reaction score
4
DMZ host[edit]
Some home routers refer to a DMZ host, which—in many cases—is actually a misnomer. A home router DMZ host is a single address (e.g., IP address) on the internal network that has all traffic sent to it which is not otherwise forwarded to other LAN hosts. By definition, this is not a true DMZ (demilitarized zone), since the router alone does not separate the host from the internal network. That is, the DMZ host is able to connect to other hosts on the internal network, whereas hosts within a real DMZ are prevented from connecting with the internal network by a firewall that separates them unless the firewall permits the connection.

A firewall may allow this if a host on the internal network first requests a connection to the host within the DMZ. The DMZ host provides none of the security advantages that a subnet provides and is often used as an easy method of forwarding all ports to another firewall / NAT device. This tactic (establishing a DMZ host) is also used with systems which do not interact properly with normal firewalling rules or NAT. This can be because no forwarding rule can be formulated ahead of time (varying TCP or UDP port numbers for example, as opposed to a fixed number or fixed range). This is also used for network protocols for which the router has no programming to handle (6in4 or GRE tunnels are prototypical examples).
δεν ανοιγω ολο το ιντερνετ στο rooter αλλα μονο την static ip του pc που τρεχει το roon os αυτο γινεται με dmz host
 


sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Overview

Roon ARC is designed to connect to your Roon Core from outside your home. This allows you to access your Roon Core on the go so you can play your files and streaming content, in addition to updating your library, playlists, favorites, and more.

In most cases, Roon will automatically configure your network so that Roon ARC can securely access your Core from outside your home.
Troubleshooting Automatic Configuration
If Roon ARC can’t communicate with your Core from outside the home, you’ll see a message like this in Settings:



This is most likely because Roon wasn’t able to automatically configure your network.

There are a steps you can take to resolve this issue:

Confirm your router supports automatic configuration
 


Μηνύματα
232
Reaction score
109
Έχει καταλάβει κανείς πώς γίνεται download ένα άλμπουμ από το Arc για offline ακρόαση; Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να κατεβάσεις μόνο από το δικό σου library και όχι από streaming όπως με το Tidal.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top