Trinnov Altitude

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Να ρωτήσω κάτι.
Το media player που βγάζει ήχο που λές , γιατί δεν το συνδέεις κατ ευθείαν στον trinnov και από κει μετά δίνεις εικόνα-ήχο στην tv , και ο ήχος να βγαίνει κλασσικά από τον prepro στον τελικό κλπ?
Γιατί θες να μπλέξεις ΄σωνει και καλά με το earc ?
Για να μπορει με ευκολια να βαζει και η συζυγος κανα τραγουδακι να ακουει χωρις να χρειαζεται να μπαινει και σε media player χωρις λογο. Να αναβει μοναχα το prepro και ολα να παιρνουν τον δρομο τους. Youtube και spotify θελει.

Επισης θελω να συνδεσω ενα ps5 στην τηλεοραση ωστε οταν χρειαζεται, να παιζει τον ηχο μονο απο την τηλεοραση και οχι απο το συστημα. Αλλα για να παιζει απο το συστημα με αυτον τον τροπο,χρειαζεται arc.

Απο μια ερωτηση που εθεσα σε ξενο φορουμ, αλλο ενα ατομο ειχε το ιδιο θεμα και του το εφτιαξαν με patch απο την Trinnov. Βεβαια αυτος ειχε alt32.
Θα στειλω και εγω email και βλεπουμε.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
17:08 έστειλα mail. 17:20 μου απάντησαν με ένα pdf με οδηγίες για το πώς να ενεργοποιήσω το arc. Μάλιστα με ρώτησαν αν θα ήθελα να το κάνω μόνος μου ή να το κάνουν οι ίδιοι.
Άριστο after sales.
Παίζοντας λίγο με το software, είδα ότι έχει τραγικά περισσότερες δυνατότητες το μηχάνημα από αυτές που έχω εγώ.
Επίσης έτσι όπως είναι δομημένο το μηχάνημα, πραγματικά έχεις άπειρες δυνατότητες.
Ίσως τελικά να έχουν δίκιο που λένε πως είναι φθηνό για αυτά που προσφέρει κι ας είναι ένα PC στην τελική.
Του χρόνου με το καλό, ίσως αγοραστεί και ο amplitude 16 για να τελειώνω και με το θέμα των ενισχυτών.
Και μια λεπτομέρεια που παρατήρησα. Η trinnov χρησιμοποιεί van Damme καλώδια. Κάτι θα ξέρει.
 





Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Προσφατo ριβιου του νεου πολυκαναλου τελικου της trinov Trinnov Amplitude 16
απο τον Raphael Vogt ( ειδικος στο πολυκαναλο)
Ακριβώς πριν από επτά χρόνια - ναι, είμαστε τόσο καιρό - το LowBeats ήταν ένα από τα πρώτα περιοδικά που γιόρτασαν τον προενισχυτή επεξεργαστή Trinnov Altitude 32. Αυτός ο προενισχυτής αναφοράς και το Altitude 16 που ακολούθησε έθεσαν το σημείο αναφοράς όσον αφορά την αναπαραγωγή πολλαπλών καναλιών μέχρι σήμερα. Αυτό με το οποίο όμως οι Γάλλοι πάλευαν για πολύ καιρό ήταν ένας κατάλληλος ενισχυτής ισχύος. Μετά τα μοντέλα 8 καναλιών Amplitude 8 και Amplitude 8m που βασίζονται στο Hypex, υπάρχει τώρα μια λύση με ενισχυτές μεταγωγής ICEpower. Το νέο Amplitude 16 προσφέρει 16 κανάλια σε συμπαγή σχεδίαση, σημαντικά καλύτερη ποιότητα ήχου και είναι επίσης φθηνότερο. Ακούγεται σχεδόν πολύ καλό για να είναι αληθινό…
Η προσφορά των 16 καναλιών ακούγεται στην αρχή υπερβολική. Αλλά μπορείτε στο home cinema σε ελάχιστο χρόνο να τα χρησιμοποιησετε. Στην Atmos εποχη, η διαμόρφωση 7.1.4 στο high-end είναι μάλλον η ελάχιστη. Αυτό σημαίνει ότι 12 κανάλια (σημ. εννοει 11 λογικα)είναι ήδη κατειλημμένα. Εάν το υπογούφερ έχει (ή τα υπογούφερ) τον δικο του ενισχυτή, το όλο θέμα εξακολουθεί να αθροίζει έως και έντεκα καναλια. Εάν χρησιμοποιήσετε τα τρία μπροστινά κανάλια γεφυροποιημενα για μέγιστη ισχύ, 14 κανάλια είναι ήδη κατειλημμένα. Στη συνέχεια υπήρχαν δύο ακόμη κανάλια ύψους ή ένα ζευγάρι εμπρός-wide. Εν ολίγοις: 16 κανάλια είναι ένας πολύ πρακτικός αριθμός για όλους τους συνδυασμούς που μπορείτε να φανταστείτε.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Εχουν ξεκινησει διαφορα review να βγαινουν στη φορα.
Το μονο αρνητικο που βρισκω (περαν της τιμης) ειναι οτι ζεσταινεται.
Βεβαια αν ειναι μεσα στα ορια, no problem.
 

D

Deleted member 35

Guest
Εχουν ξεκινησει διαφορα review να βγαινουν στη φορα.
Το μονο αρνητικο που βρισκω (περαν της τιμης) ειναι οτι ζεσταινεται.
Βεβαια αν ειναι μεσα στα ορια, no problem.
Συνήθως σε αυτή την κατηγορία τιμής πάνε σε rack. Ειδικά αν παίζει και κλασική ενίσχυση τότε είναι μονόδρομος κάτι τέτοιο. Πολλές φορές και σε άλλο δωμάτιο για να μην υπάρχει και ο θόρυβος από τα φουρφούρια.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Πάντως καταλήγει στο εξής συμπέρασμα
,, Με εξαίρεση τα ενεργά ηχεια, επί του παρόντος δεν γνωρίζω σχεδόν καμία λύση για να μπορώ να παίξω καλύτερα ένα home cinema.,,
:)

Ενώ για τους ανεμιστηρες κτλπ αναφέρει
,, Αλλά όσο κι αν το προκάλεσα: δεν μπορούσα να ξεσηκώσω περισσότερο από έναν ελαφρύ ψίθυρο από τους ανεμιστήρες του αέρα εξαγωγής. Ορισμένες μονάδες CD είναι πιο δυνατές. Ωστόσο, από την αριστερή πλευρά της θήκης βγήκε πολύ ζεστός αέρας. Οπότε πρέπει οπωσδήποτε να αφήσετε λίγο χώρο εδώ.
 


Μηνύματα
794
Reaction score
851
Στο νέο χώρο που ετοίμασα έγιναν οι μετρήσεις με ένα Ovation2 από φίλο που ασχολείται ως cinema engineer. Σε σχέση με τις δικές μου Dirac Live τελείως διαφορετικές!!! ΤΡΟΜΕΡΟ καλιμπράρισμα!!! ¨Άλλαξε τελείως ήχος! Επιθετικό Atmos, λίγο μειωμένο μπάσο , καλύτερη διασπορά στο Surround , ιδίως στα πίσω. Το κακό ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα δε προορίζεται για σπίτι. Και δεν καταλαβαίνω γιατί το αντίστοιχο με τα ίδια ή υποδεέστερα χαρακτηριστικά , ο 16, έχει πενταπλάσια τιμή!!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Στο νέο χώρο που ετοίμασα έγιναν οι μετρήσεις με ένα Ovation2 από φίλο που ασχολείται ως cinema engineer. Σε σχέση με τις δικές μου Dirac Live τελείως διαφορετικές!!! ΤΡΟΜΕΡΟ καλιμπράρισμα!!! ¨Άλλαξε τελείως ήχος! Επιθετικό Atmos, λίγο μειωμένο μπάσο , καλύτερη διασπορά στο Surround , ιδίως στα πίσω. Το κακό ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα δε προορίζεται για σπίτι. Και δεν καταλαβαίνω γιατί το αντίστοιχο με τα ίδια ή υποδεέστερα χαρακτηριστικά , ο 16, έχει πενταπλάσια τιμή!!!!
δεν ανοίγεις ένα νέο νημα να μας πεις λεπτομέρειες ; φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφερον:geek:
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Και πιθανώς το license του softare είναι εκτός τιμής. Μπορείς να έχεις π.χ. 10 επεξεργαστές στο multiplex, αλλά 1 license για το software.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Με μια γρήγορη ματιά, δεν εχει HDMI inputs, ούτε σύγχρονα decoders
αρα απλά τραβάει ταινίες από δίκτυο ή usb και χρησιμοποιούμε την έξοδο της μητρικής?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν είναι για σπίτια, δεν έχει καν DD+ (ακόμα και το DD & DTS είναι optional), και κοστίζει κοντά στα $5000.

Πόσο να έκανε δηλαδή; Καθαρά για επαγγελματική χρήση και μέχρι 7.1 input.

Τίποτα δεν κάνει για ένα σύγχρονο οικιακό κινηματογράφο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αρα απλά τραβάει ταινίες από δίκτυο ή usb και χρησιμοποιούμε την έξοδο της μητρικής?
Δεν ξέρω. Μήπως από αναλογικές εισόδους; (έχει μπόλικες)
Και μετά κάνει μετατροπές.
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Ακόμη είμαι σε δοκιμές για να δώ αν αξίζει κάποιος να δώσει τόσα λεφτά μόνο για software. Οι έως τώρα ρυθμίσεις έγιναν για να καταφέρω να βελτιώσω χώρο, το ξύλο έχει ιδιαίτερη συμπεριφορά, σήμερα μπαίνουν οι αφίσες sound and bass correction στα σημεία που μου υπέδειξε ο Γάλλος φίλος και αφού τελειώσω με χώρο αρχίζει αναζήτηση προ. Δίχως σωστό χώρο τίποτε δεν παίζει!!!
Με τα νέα μοντέλα προ από Maratz, Denon, Athem ο ανταγωνισμός χτυπάει τέρμα. Με 4 sub δεν είχα πολλές επιλογές, Storm, Trinnov, Anthem 90, τώρα χαμός!!! Έως και ο 3800 έχει! Μένει να δούμε software, εκεί θα παιχτούν πολλά καθώς η Dirac ετοιμάζει νέο version για τα νέα μηχανήματα. Υπομονή λοιπόν έως Μάρτη 23.
Και από μετρήσεις φάνηκε ότι ο χωρος αλλάζει δραματικά συμπεριφορά όταν από την 83αρα OLED πάμε στις 110 πανί, άλλες ανακλάσεις, λίγο περίεργες σε συγκεκριμένες περιοχές, ίσως γιατί οι 65 πόντοι μαύρο της Stewart από πάνω δημιουργούν "χωνί¨ καθώς αναγκαστικά πέφτει 50 cm πιο μπροστά από TV. Άρα πρέπει προ να κρατά 2 τελείως διαφορετικές ρυθμίσεις.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ακόμη είμαι σε δοκιμές για να δώ αν αξίζει κάποιος να δώσει τόσα λεφτά μόνο για software. Οι έως τώρα ρυθμίσεις έγιναν για να καταφέρω να βελτιώσω χώρο, το ξύλο έχει ιδιαίτερη συμπεριφορά, σήμερα μπαίνουν οι αφίσες sound and bass correction στα σημεία που μου υπέδειξε ο Γάλλος φίλος και αφού τελειώσω με χώρο αρχίζει αναζήτηση προ. Δίχως σωστό χώρο τίποτε δεν παίζει!!!
Με τα νέα μοντέλα προ από Maratz, Denon, Athem ο ανταγωνισμός χτυπάει τέρμα. Με 4 sub δεν είχα πολλές επιλογές, Storm, Trinnov, Anthem 90, τώρα χαμός!!! Έως και ο 3800 έχει! Μένει να δούμε software, εκεί θα παιχτούν πολλά καθώς η Dirac ετοιμάζει νέο version για τα νέα μηχανήματα. Υπομονή λοιπόν έως Μάρτη 23.
Και από μετρήσεις φάνηκε ότι ο χωρος αλλάζει δραματικά συμπεριφορά όταν από την 83αρα OLED πάμε στις 110 πανί, άλλες ανακλάσεις, λίγο περίεργες σε συγκεκριμένες περιοχές, ίσως γιατί οι 65 πόντοι μαύρο της Stewart από πάνω δημιουργούν "χωνί¨ καθώς αναγκαστικά πέφτει 50 cm πιο μπροστά από TV. Άρα πρέπει προ να κρατά 2 τελείως διαφορετικές ρυθμίσεις.
Ότι και να κάνεις απο Trinnov μόνο ο Altitude είναι για οικιακά πολυκάναλα. Τα άλλα είναι ή δικάναλα ή επαγγελματικά.

Αυτός που ανέβασες όπως βλέπω πρέπει να μπαίνει ανάμεσα στον επεξεργαστή της Dolby και στου τελικούς ή ενεργά. Έχει μπόλικες εισόδους εξόδους, βγάζει μέχρι 24 ηχεία αλλά max DD 7.1.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top