Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Bi amp είναι γιατί έχει να τροφοδοτήσει 2 δρόμους , δύο μεγάφωνα.
Αν ήταν balanced , θα είχε 2 ενισχυτές συνδεδεμένους για το κάθε μεγάφωνο.
Με διπλή τάση , και τετραπλή ισχύ .
Στην πλήρως ισορροπημένη (balanced ) σχεδίαση ο ένας ενισχυτής αναλαμβάνει την ενίσχυση του μισού ημιτόνου και ο άλλος την άλλη μισή του έτερου μισού ημιτόνου .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Δεν είναι πανάκεια οι differential ενισχυτές....
Έχουν αναμφισβήτητα τα πλεονεκτήματα τους αλλά έχουν και μειονεκτήματα...
Εκτός από τα προφανή (όγκος, κόστος) εισάγουν και νέα θέματα με κυριότερο το ότι δεν μπορεί να είναι τελείως ίδιοι οι 2 ενισχυτές που οδηγούν ένα μεγάφωνο λόγω ανοχής των υλικών.
Μερικά ακόμη ενδιαφέροντα (όπως το third feedback loop) για όποιον γουστάρει τα τεχνικά:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Η balanced είσοδος, και η balanced συνδεσμολογία σε line level, δεν είναι καθόλου "άχρηστη" αν οι ενισχυτικές βαθμίδες δεν είναι full balanced, διαφορικές.

Βασικά μου είναι εντελώς αδιάφορο εάν οι ενισχυτικές βαθμίδες δουλεύουν πλήρως διαφορικά.

Ωστόσο δεν μου είναι αδιάφορο το RCA, μου αφήνει μια επιθυμία για ...

46484A-800x800.png


Άμα δεν έχει XLR, στου χαντάκ.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Καλά γενικώς φτηνά την βγάζουν οι περισσότεροι κατασκευαστές ενεργών ηχείων.
Δεν είναι bryston ή τα μαγάλα ATC ή τα PMC , που έχουν κανονικού μεγέθους ενισχυτικά ,εκτός του ηχείου και οδηγούν τα ηχεία τους.
Τα περισσότερα μικρά ενεργά , έχουν μία πλακέτα , που τα έχει όλα επάνω , μέσα στο ηχείο και χαίρεται .
Κόστος ελάχιστο.
Πολύ σωστά!
Όταν κάαααποτε άκουγα από τρίδρομα ογκώδη ενεργά ηχεία δαπέδου (ποοοολλές δωδεκάδες διακριτά τρανζίστορ και μεγάφωνα PHILIPS) οι περισσότεροι δεν καταλάβαιναν τι έβλεπαν και προβληματίζονταν με τον μοναχικό προενισχυτή και με τα καλώδια των ηχείων στο πολύπριζο! Τα σχόλιά τους για τον ήχο που άκουγαν ήταν ενθουσιώδη, αλλά φευ, αδύνατον να τ' αποκτήσουν, διότι ούτε εγώ είχα χρόνο και υπομονή, ούτε αυτοί τ' απαιτούμενα χρήματα και πόσο μάλλον για μια "no brand name" κατασκευή!
Στις μέρες μας το πράγμα έχει προχωρήσει, αλλά έχει πάρει δυο μονοπάτια. Το πρώτο είναι το υψηλού κόστους και οι εκπρόσωποί του είναι ήδη στη πρώτη τριάδα που ανέφερες. Με το δεύτερο δεν θ' ασχοληθώ, αλλά θα το αφήσω στους ειδήμονες χαΐφιντελίστες που πιστεύουν πως τα επιτραπέζια ενεργά ηχειάκια του υπολογιστή τους, λογίζονται ως αξιοπρεπείς αναπαραγωγοί και πως όλοι οι άλλοι που ακούν διαφορετικά, είναι κοινά κορόιδα και πρωτίστως σπάταλοι.
Επιστρέφω λοιπόν σ΄αυτούς που προς απόκτηση ξόδεψαν τόσα χρήματα, όσα κοστίζει ένα νεόδμητο δυάρι με πάρκινγκ κι αποθήκη. Όταν, ο μη γένοιτο, χρειαστούν μια απλή επισκευή ποια υποστήριξη θα έχουν και ποιο το κόστος αυτής; Εκ των άνωθεν συμφραζομένων συμπεραίνεται η απέχθειά μου τόσο προς τις υψηλής ολοκλήρωσης πλακέτες (amp. new class-ΧΨΩ, ημιαγωγοί από την AREA-52, SMD υλικά, κλπ), όσο και προς τους κατασκευαστές που δε δημοσιοποιούν τα πλήρη κυκλωματικά διαγράμματα των συσκευών τους και δεν παρέχουν εγχειρίδια επισκευής (έστω και με χρέωση) ή "ξύνουν" κωδικούς ημιαγωγών, κλπ.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Δεν είναι πανάκεια οι differential ενισχυτές....
Η λέξη differential είναι αδόκιμη, αν εννοείτε αυτό που κατάλαβα από την αρθρογραφία που προτείνατε. Προσφορότερη θα ήταν η περιγραφική φράση Fully Ballanced Bridged.
Έχουν αναμφισβήτητα τα πλεονεκτήματα τους αλλά έχουν και μειονεκτήματα...
Δεν έχουν κανένα άλλο μειονέκτημα, παρά μόνο ένα. Αδυνατούν να οδηγήσουν χαμηλής εμπέδησης (4Ω) ηχεία κι αν προαπαιτείται να το κάνουν, τότε αναγκαστικά είναι θηριώδεις σε διαστάσεις αφού καθένας από τους τέσσερις (για το STEREO) ενισχυτές θα πρέπει να οδηγεί με άνεση φορτία (2Ω).
δεν μπορεί να είναι τελείως ίδιοι οι 2 ενισχυτές που οδηγούν ένα μεγάφωνο λόγω ανοχής των υλικών
Δεν ισχύει αυτό, ακόμα και με κριτήρια δεκαετίας '80. Το ταίριασμα των υλικών (παθητικών κι ενεργών) είναι παιχνιδάκι ακόμα και για τα τυπικά εξοπλισμένα εργαστήρια.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Δεν συγχίζομαι φίλε μου, έχω σταματήσει μετά από 14 χρόνια στο site, τα αφήνω για τους νέους. Λοιπόν τα Tannoy σύμφωνα με το site τους αναφέρουν το παρακάτω:

Optimized Class AB bi-amplification
With decades of experience in designing professional sound systems for recording and broadcast studios and venues of all sizes, Sweetwater understands that under-powering is never an option. Which is why the Tannoy 8 is bi-amplified with 300 watts of onboard Class AB power. Why Class AB? While Class A amplifiers sound sweet at low levels, they run hot and are tremendously inefficient at higher volumes. Class B amps are much more efficient, but they tend to add distortion to your signal. Class AB amplification combines the linear performance of Class A with the higher operational efficiencies of Class B, while sidestepping the deficiencies of both. It’s the best of both worlds.
Σ' αυτά τα ηχεία αναφέρεστε;
1664289438452.png

1664289504595.png
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Οι περισσότεροι FULL BALANCED BRIDGED ενισχυτές μπορούν να οδηγήσουν 4ωμα φορτία.
Το κάτω από 4Ohms είναι το αληθινό ζόρι.
Εκεί όντως μιλάμε για πολλά ισχύος , πολλά όχι 12 ή 24 , αλλά 48άδες , και αντίστοιχα μεγάλες ψύκτρες , τι μεγάλες δλδ , θηριώδεις , και κατά συνέπεια μεγάλους και ογκώδεις μετ/στές , μεγάλα πυκνωτικά φίλτρα , και κάποιες φορές όλα αυτά διπλά .
ACCUPHASE έχει υλοποιήσει τέτοιες κατασκευές . όπως P800, M 1000 .
SANSUI b2301 , b2302 .
Καί κάποιοι άλλοι βέβαια .
 


Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Η balanced είσοδος, και η balanced συνδεσμολογία σε line level, δεν είναι καθόλου "άχρηστη" αν οι ενισχυτικές βαθμίδες δεν είναι full balanced, διαφορικές.

Βασικά μου είναι εντελώς αδιάφορο εάν οι ενισχυτικές βαθμίδες δουλεύουν πλήρως διαφορικά.

Ωστόσο δεν μου είναι αδιάφορο το RCA, μου αφήνει μια επιθυμία για ...

View attachment 264716

Άμα δεν έχει XLR, στου χαντάκ.
Αν το οικιακό σύστημα δεν υποφέρει από θόρυβο-βόμβο στις RCA εισόδους-εξόδους (κακή σχεδίαση πλακετών, ελλιπής κατασκευαστική προσοχή στην τοπολογία των γειώσεων, βρόγχοι γείωσης μεταξύ των συσκευών, κλπ) τότε οι XLR διασυνδέσεις είναι εκ των ουκ άνευ και συχνά, αναλόγως με τον σχεδιαστή-κατασκευαστή, μπορεί κυκλωματικά να είναι από άριστες έως παιδαριώδεις και ακουστικά να είναι από άριστες έως επιζήμιες ("απώλειες" στα πρίμα).
Στα μηχανήματά μου ποτέ δεν τις χρησιμοποίησα, διότι ποτέ δεν αντιμετώπισα προβλήματα θορύβου.
https://sound-au.com/articles/balanced-io.htm
 

K

kimon

Guest
Επιστρέφω λοιπόν σ΄αυτούς που προς απόκτηση ξόδεψαν τόσα χρήματα, όσα κοστίζει ένα νεόδμητο δυάρι με πάρκινγκ κι αποθήκη. Όταν, ο μη γένοιτο, χρειαστούν μια απλή επισκευή ποια υποστήριξη θα έχουν και ποιο το κόστος αυτής;
Μια προσωπική εμπειρία: το καλοκαίρι του '20 αλλάχτηκε ολόκληρη η "πλάτη", δηλαδή όλο το ηλεκτρονικό τμήμα, ενός Beolab 5 "επί τόπου" με συνολική δαπάνη 800 ευρώ, μάλλον λογικό ποσό.
(δεν μιλάμε βεβαίως για "δυάρια", ούτε καν γκαρσονιέρες, αλλά και πάλι...)
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Ναι σε αυτά. Έχω όλη την σειρά. Η φώτο είναι από τα 7αρια.
Σωστά, είναι από τα 7άρια. Αλλά και τα 8άρια μοιράζονται την ίδια φιλοσοφία και πρακτική κατασκευής.
Για τη δουλειά που προορίζονται διατηρούν ένα υψηλό λόγο τιμής/απόδοσης.
Σας εύχομαι καλές ακροάσεις!
 

K

kimon

Guest
τότε οι XLR διασυνδέσεις είναι εκ των ουκ άνευ περιττές, εκτός κι αν έχουμε μεγάλα μήκη καλωδίων διασύνδεσης και θέλουμε ασφάλεια στις συνδέσεις.
Διόρθωσα σωστά, ή δεν κατάλαβα το νόημα;
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.206
Μια προσωπική εμπειρία: το καλοκαίρι του '20 αλλάχτηκε ολόκληρη η "πλάτη", δηλαδή όλο το ηλεκτρονικό τμήμα, ενός Beolab 5 "επί τόπου" με συνολική δαπάνη 800 ευρώ, μάλλον λογικό ποσό.
(δεν μιλάμε βεβαίως για "δυάρια", ούτε καν γκαρσονιέρες, αλλά και πάλι...)
Ευτυχώς χρειαστήκατε μόνο μία "πλάτη", οπότε το ποσό ήταν σχετικά λογικό, για το συνολικό κόστος των ηχείων σας. Αλήθεια, η βλάβη δεν επισκευαζόταν και χρειάστηκε ολόκληρη αυτή η αλλαγή;
Επίσης, όταν μίλησα για δυσβάσταχτο κόστος ούτε κατά διάνοια σκεφτόμουν την Β&Ο.

Διόρθωσα σωστά, ή δεν κατάλαβα το νόημα;
Δε διόρθωσες! Απόδοση στη δημοτική έκανες!😂
Σωστός!
Διόρθωσα σωστά, ή δεν κατάλαβα το νόημα;
Σωστό κι αυτό και για τα μεγάλα μήκη. Ειδικά στις επαγγελματικές εφαρμογές είναι must. Μιλάμε για δεκάδες μέτρα καλώδια!
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Ευτυχώς χρειαστήκατε μόνο μία "πλάτη", οπότε το ποσό ήταν σχετικά λογικό, για το συνολικό κόστος των ηχείων σας. Αλήθεια, η βλάβη δεν επισκευαζόταν και χρειάστηκε ολόκληρη αυτή η αλλαγή;
Επίσης, όταν μίλησα για δυσβάσταχτο κόστος ούτε κατά διάνοια σκεφτόμουν την Β&Ο.


Δε διόρθωσες! Απόδοση στη δημοτική έκανες!😂
Κατά πως μου είπε ο τεχνικός πολιτική της εταιρίας είναι η αντικατάσταση (το αντικαθιστώμενο εξάρτημα με την βλάβη το στέλνουν στην Δανία).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Προξενεί εντύπωση πώς δεν εθίγησαν ακόμα εκείνοι οι ΄΄ποταποί΄΄ τελεστικοί που περιέχονται συχνά σε ενεργές υλοποιήσεις προσθέτοντας ΄΄τρισκατάρατες΄΄ συνιστώσες IMD στο σήμα... :sneaky:

Σε λιγότερο χιουμοριστικό τόνο,μεγάλο ζήτημα σε συσκευές όπως τα σύγχρονα ενεργά ηχεία-ολοκληρωμένα συστήματα είναι ότι σε περίπτωση βλάβης στα ηλεκτρονικά τους ο χρήστης συνήθως χρεώνεται γι αποκατάσταση σεβαστό ποσοστό από την αρχική αξία ολόκληρης της συσκευής - εφόσον εκείνη θα κρινόταν για συγκεκριμένους λόγους εκτός εγγύησης.
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τελικά λέω να πάρω ακουστικά. Αμάν πια, μην πάρετε παθητικά είναι αρχαιολογίες, μην πάρετε ενεργά θα μπλέξετε.. :focus:
😁 Με τα ακουστικά να δεις πως θα μπλέξεις! Εκεί να δεις πόσες παραμέτρους, τεχνολογίες, "φιλοσοφίες" και επιλογές έχεις! Και από την covid και μετά μόνο σε καμιά έκθεση (με πολύ θόρυβο) ίσως να ακούσεις ακουστικά. Τα περισσότερα καταστήματα άλλαξαν τακτική, δεν μπορείς να δοκιμάσεις ακουστικά. Κι αν πεις sto elada για αγορά με δοκιμή και δυνατότητα επιστροφής, θα το διηγούνται και στα εγγόνια τους!
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498
Προξενεί εντύπωση πώς δεν εθίγησαν ακόμα εκείνοι οι ΄΄ποταποί΄΄ τελεστικοί που περιέχονται συχνά σε ενεργές υλοποιήσεις προσθέτοντας ΄΄τρισκατάρατες΄΄ συνιστώσες IMD στο σήμα... :sneaky:

Σε λιγότερο χιουμοριστικό τόνο,μεγάλο ζήτημα σε συσκευές όπως τα σύγχρονα ενεργά ηχεία-ολοκληρωμένα συστήματα είναι ότι σε περίπτωση βλάβης στα ηλεκτρονικά τους ο χρήστης συνήθως χρεώνεται γι αποκατάσταση σεβαστό ποσοστό από την αρχική αξία ολόκληρης της συσκευής - εφόσον εκείνη θα κρινόταν για συγκεκριμένους λόγους εκτός εγγύησης.
Οι εταιρείες κρίνονται και από το after sales.Για την Kii εχω να πω ότι δυο φορές που τους χρειάστηκα ήταν θεουληδες χωρίς διαπραγματευση.Στη μια μου αντικατέστησαν το Kii control με καινούργιο.
Οταν λήξει η εγγύηση(5 χρόνια) ελπίζω να εχω την ίδια υποστήριξη :p
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.318
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top