Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Doppler εγώ ξέρω αυτόν.
Γω το χρησιμοποιώ κάθε μέρα, το φαινόμενο doppler δηλαδή, αλλά ταυτόχρονα δεν το μπερδεύω με άλλα προϊόντα ενδοδιαμόρφωσης, και βεβαίως όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία εάν δεν είσαι "μηχανικός με περγαμηνές και βραβευμένος σχεδιαστής".

Ριβερς εντζινίρινγκ καφενείου.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Γω το χρησιμοποιώ κάθε μέρα, το φαινόμενο doppler δηλαδή, αλλά ταυτόχρονα δεν το μπερδεύω με άλλα προϊόντα ενδοδιαμόρφωσης, και βεβαίως όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία εάν δεν είσαι "μηχανικός με περγαμηνές και βραβευμένος σχεδιαστής".

Ριβερς εντζινίρινγκ καφενείου.
Αφού μπορείς και κάνεις δυο πράγματα ταυτόχρονα, σε θαυμάζω. Με το συμπάθιο, αλλά δε στο 'χα.
Συγχαρητήρια!
Εγώ για παράδειγμα, δε τα καταφέρνω και τόσο καλά.
Εσύ πάλι, και χρησιμοποιείς το φαινόμενο, και δεν το μπερδεύεις με κάτι άλλο! Ουάουουουου!:dance2:
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Α, εσυ είσαι μεγάλη "γάτα". 😍

Εδω είναι μόνο το κλειδί. Το λέει ο άνθρωπος exremely low. :D
1664461428790.png

Η Accuphase χρησιμοποιεί αντίστοιχα buffers (όταν χρειάζεται τέτοιο στάδιο) με διακριτούς ημιαγωγούς και όμοια βασική τοπολογία, σχεδόν σε όλους τους προενισχυτές της.
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
και φυσικα η μεγαλη Neumann ασχολειται με IMD, το τι κανει ο καθε ενας εδω μεσα στον καφενε και ποσο σημασια της δινει καθολου δεν θα επρεπε να μας ενδιαφερει.
εδω η μειωση της παραμορφωσης με την προσθηκη ενος μιντ
1664463305470.png


και εδω με την προσθηκη ενος σαμπ
1664463342120.png
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
View attachment 264950
Η Accuphase χρησιμοποιεί αντίστοιχα buffers (όταν χρειάζεται τέτοιο στάδιο) με διακριτούς ημιαγωγούς και όμοια βασική τοπολογία, σχεδόν σε όλους τους προενισχυτές της.
Αυτό δεν είναι το Sziklai, πως το λένε; Το χρησιμοποιεί και η Bryston απο τα πρώτα κιόλας μοντέλα της, πίσω στη δεκαετία του 70.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Αυτό δεν είναι το Sziklai, πως το λένε; Το χρησιμοποιεί και η Bryston απο τα πρώτα κιόλας μοντέλα της, πίσω στη δεκαετία του 70.
Η τοπολογία Sziklai αφορά μόνο το ζεύγος των τρανζίστορ της εξόδου. Στην ουσία αποτελεί "βελτίωση" της τοπολογίας Darlington.
Στην προκειμένη περίπτωση δε χρησιμοποιώ κάποια από τις δύο, λόγω των χαμηλών ρευμάτων που απαιτούνται από τα στάδια ενός ηλεκτρονικού crossover. Ένας "απλός" ακόλουθος εκπομπού αρκεί γι αυτόν τον σκοπό.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
και φυσικα η μεγαλη Neumann ασχολειται με IMD, το τι κανει ο καθε ενας εδω μεσα στον καφενε και ποσο σημασια της δινει καθολου δεν θα επρεπε να μας ενδιαφερει.
εδω η μειωση της παραμορφωσης με την προσθηκη ενος μιντ
View attachment 264952

και εδω με την προσθηκη ενος σαμπ
View attachment 264953
Όχι που δεν θα ασχολούνταν.

Πως ο Αμίρ τελικά καταλήγει ως αμφίβολη υποστήριξη των δυαντοτήτων του AP, κάπως έτσι. :D
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η τοπολογία Sziklai αφορά μόνο το ζεύγος των τρανζίστορ της εξόδου. Στην ουσία αποτελεί "βελτίωση" της τοπολογίας Darlington.
Στην προκειμένη περίπτωση δε χρησιμοποιώ κάποια από τις δύο, λόγω των χαμηλών ρευμάτων που απαιτούνται από τα στάδια ενός ηλεκτρονικού crossover. Ένας "απλός" ακόλουθος εκπομπού αρκεί γι αυτόν τον σκοπό.
Πάντως, το διαμάντι που περιγράφεις, το χρησιμοποιεί. Το αναφέρω ( αν δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή σου ) μήπως πάρεις καμία ιδέα.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Στο γλωσσαρι της neυmann γινεται παντως αναφορα για IMD
Και μετάφραση στ' αγγλικά.

Η ενδοδιαμόρφωση στα ηχεία εξαρτάται κι από παραμέτρους που σχετίζονται με την κατασκευή της καμπίνας, με την αξιοπιστία της γεννήτριας σήματος, με τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή οδήγησης και με το σύνολο των υλικών του δικτυώματος crossover. Οπότε δεν έχουν οριστεί κάποια διεθνή στάνταρτ που να επιτρέπουν την ασφαλή εξαγωγή συμπερασμάτων για την παραμόρφωση ενδοδιαμόρφωσης ενός ηχείου. Βεβαίως, υπάρχουν ενδεικτικές μετρήσεις, αλλά τ' αποτελέσματά τους σχεδόν ποτέ δεν συμπεριλαμβάνονται στα φυλλάδια των κατασκευαστών.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Πάντως, το διαμάντι που περιγράφεις, το χρησιμοποιεί. Το αναφέρω ( αν δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή σου ) μήπως πάρεις καμία ιδέα.
1664467608051.png

Diamond Buffer με αυξημένη ικανότητα παροχής ρεύματος εξόδου. Τα ζεύγη των τελικών τρανζίστορ είναι σε τοπολογία Sziklai.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
...test tone, have no mercy in this land. 8-)🎵🎵🎵🎵🎶
Κάτι για death ξέρω εγώ, μα άστο αυτό είναι παλιό, εγώ είμαι πιο γέρος κι απ' τον γέρο, έτσι εξηγούνται όλα.
Μια απορία μόνο μου έχει μείνει από προχθές, ίσως κάποια στιγμή να σε ρωτήσω.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
και φυσικα η μεγαλη Neumann ασχολειται με IMD, το τι κανει ο καθε ενας εδω μεσα στον καφενε και ποσο σημασια της δινει καθολου δεν θα επρεπε να μας ενδιαφερει.
εδω η μειωση της παραμορφωσης με την προσθηκη ενος μιντ
View attachment 264952

και εδω με την προσθηκη ενος σαμπ
View attachment 264953
Καλή η παράθεση αλλά δεν αρκεί σκέτη...Απ'ό,τι διακρίνεται οι συνιστώσες IMD κατά την ηλεκτρομηχανική μετατροπή είναι τάξεις μεγέθους ανώτερες σε σύγκριση με τις αμιγώς ηλεκτρονικά προκύπτουσες - από ενισχυτικές βαθμίδες.Αυτό σημαίνει ότι οι πρώτες έχουν ανώτερη βαρύτητα στην αντίληψη έναντι των δεύτερων.Είναι δηλαδή παράδοξο από τη μια να συμφωνούμε με τα ανωτέρω τονίζοντας πόσο βλαπτική επίδραση στην υψηλή πιστότητα θα έχουν οι συνιστώσες από ενδοδιαμόρφωση ενώ από την άλλη να υπερθεματίζουμε στο πόσο πολύ θα μας πείραζαν οι προερχόμενες ειδικώς από ενισχυτικές βαθμίδες. :sneaky:

Υφίσταται όμως ακόμα μια διάσταση στον συγκεκριμένο παράγοντα,εκείνη της ... διασποράς από το ηχείο.Στις χαμηλές οκτάβες η ενέργεια από τις παρασιτικές συνιστώσες ενδοδιαμόρφωσης θα εκπέμπεται ισοδύναμα προς όλες τις κατευθύνσεις,αλληλεπιδρώντας παράλληλα και με συνιστώσες ιδιορρυθμών από το χώρο.Καθώς ανερχόμαστε σε οκτάβες από μεσαίες και άνω η παρασιτική ενέργεια θα ακολουθεί με τη σειρά της μοτίβο εκπομπής ανάλογο προς το spinorama δεδομένου ηχείου...

Σε περίπτωση ανισόρροπου spinorama συνεπάγεται ότι η φόρτιση του πεδίου αντήχησης από τις παρασιτικές συνιστώσες θ'ακολουθεί την ίδια ανωμαλία.Σε συνάρτηση λοιπόν προς την απόσταση ακρόασης και τον προσανατολισμό ως προς τον κεντρικό άξονα καθενός ηχείου με την κεφαλή του ακροατή θα τείνει εκείνος ν'αντιλαμβάνεται σε διαφοροποιημένο βαθμό μεταξύ των τις επιμέρους συνιστώσες.Είναι τότε επόμενο κάποιες από αυτές τις συνιστώσες να ξεχωρίζουν περισσότερο έναντι των άλλων.Δηλαδή θα προάγεται μια νέα χαοτική κατάσταση ανισορροπίας.:wink:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Κάτι για death ξέρω εγώ, μα άστο αυτό είναι παλιό, εγώ είμαι πιο γέρος κι απ' τον γέρο, έτσι εξηγούνται όλα.
Μια απορία μόνο μου έχει μείνει από προχθές, ίσως κάποια στιγμή να σε ρωτήσω.
Τι παλιατζούρες είναι αυτές που ακούτε, νέοι (και γέροι) άνθρωποι. :D

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Είναι δηλαδή παράδοξο από τη μια να συμφωνούμε με τα ανωτέρω τονίζοντας πόσο βλαπτική επίδραση στην υψηλή πιστότητα θα έχουν οι συνιστώσες από ενδοδιαμόρφωση ενώ από την άλλη να υπερθεματίζουμε στο πόσο πολύ θα μας πείραζαν οι προερχόμενες ειδικώς από ενισχυτικές βαθμίδες. :sneaky:
Σοφιστίες. Εμάς μας πειράζουν οι δεύτερες, και έχουμε μεγαλύτερη ευαισθησία στις γενεσιουργές ηλεκτρικές απο τις μηχανικές, τι θές τώρα ; :D

Δηλαδή θα προάγεται μια νέα χαοτική κατάσταση ανισορροπίας.
Το χάος είναι καλό και απαραίτητο. Χαοτική κατάσταση ισορροπίας (όχι ανισορροπίας). Παρεξηγημένο καθώς στην τελική και αυτό σε ισορροπία, οδηγεί. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σοφιστίες. Εμάς μας πειράζουν οι δεύτερες, και έχουμε μεγαλύτερη ευαισθησία στις γενεσιουργές ηλεκτρικές απο τις μηχανικές, τι θές τώρα ; :D


Το χάος είναι καλό και απαραίτητο. Χαοτική κατάσταση ισορροπίας (όχι ανισορροπίας). Παρεξηγημένο καθώς στην τελική και αυτό σε ισορροπία, οδηγεί. :D
Δεν είναι σκέτες μηχανικές αλλά υφίστανται σε πλαίσιο ηλεκτρομηχανικής μετατροπής στο σήμα.
Ωφέλιμο για το διάλογο είναι από τη στιγμή που θα καταλογίζαμε σοφιστείες στην πλευρά του συνομιλητή, να μην προβαίναμε σε τέτοιες ... από δική μας πλευρά. :sneaky:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν είναι σκέτες μηχανικές αλλά υφίστανται σε πλαίσιο ηλεκτρομηχανικής μετατροπής στο σήμα.
Ωφέλιμο για το διάλογο είναι από τη στιγμή που θα καταλογίζαμε σοφιστείες στην πλευρά του συνομιλητή, να μην προβαίναμε σε τέτοιες ... από δική μας πλευρά. :sneaky:
ΟΚ ξέρω ηλεκτρομηχανικές, έγραψα μόνο μηχανικές για να make a point.
Λογική η ανάλυση σου. Δεν ξέρω να σου απαντήσω, οπότε κάνω πλάκα. Ρώτα κανέναν σχεδιαστή είτε ηχείων , είτε /και ενισχυτών. Και αυτοί φαντάζομαι διαφωνούν μεταξύ τους για την πίτα και σφαίρα επιρροής των στα του audio δρώμρνα. ;) Σίγουρα θα υπάρχει αντίλογος. Στάνταρντ μετρήσεων δεν υπάρχει, τον αντίκτυπο ή συσχετισμό φαντάζομαι δεν τον ξέρουμε καλά, τι κάνει το αυτί σε αυτήν την περίπτωση πάλι δεν ξέρω, non linear είναι, ... βγαίνουν καμια εκατοσταριά εργασίες αυτά για να (μην) απαντηθούν τα σωστά ερωτήματα σου και υποθέσεις σου.:D
Εαν δεν σου απαντήσει κανένας, κάνε μόνος σου τον αντιλογο, παρουσιάζοντας και δίνοντας λίνκ απο εργασίες. Σοφιστεία είναι κάθετι που κάνει κάποιους ισχυρισμούς χωρίς να παρουσιάζει τον αντίλογο. Το κάνω και εγω φυσικά. Εκτός εαν είναι τοποθέτηση σου και όχι ερώτημα και σκοπός του είναι η καθιέρωση και ενίσχυση άποψης. (σωστής ή λάθος δεν έχει σημασία). Επίσης θα αποτελέσει άλλη μια απάντηση που δίνεις, σε ένα θέμα που ολόκληρο audio δεν έχει απαντήσει. Μπορεί , δεν λέω ότι αποκλείεται να έχεις αυτές τις γνώσεις που να τους ξεπερνάς όλους, σε ένα ακόμη θέμα που δεν έχει κάν ερευνηθεί σε βάθος απο ότι καταλάβαινω. (ή έχει ?).
 
Last edited:


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top