Αναβάθμιση καλωδίων ρεύματος σε REL Subwoofers

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ποιός είναι ο Σάκης ; Σοβαρά το ρωτάω, μην αρχίσεις την πλάκα.

Α, έτσι εξηγείται η μεγάλη απήχηση που έχει το audio στους απανταχού ιατρούς. Χρησιμοποιούν με τους ηλεκτρολόγους και τα μαστόρια κοινά εργαλεία. Και αυτοί έχουν τρυπάνια, πριόνια , κατσαβίδια, μαχαίρια και καρδιογράφους και στηθοσκόπια ακόμη. Είδες η ψυχολογία, όλα εξηγούνται. :D :D

Σωστός. I am impressed.
Μην παραβλέπεται και η συνάφεια διάφορων παραδοσιακών ακροαματικόφιλων με το...υπερηχογράφημα.
:roflmao:
Μόνο που η συγκεκριμένη δοκιμή, όχι μόνο δεν ήταν τυφλή, αλλά είχε και αρκετή δόση πόλωσης, ενώ η στάθμη ήταν ρυθμισμένη στο "περίπου", ρυθμισμένη με τη θέση του ποτενσιόμετρου και όχι με ντεσιμπελόμετρο. Αν διαφωνείς ως προς την αρκετή δόση πολώσης ( και επηρεασμού ), θυμήσου καλύτερα τί συνέβη εκείνη τη βραδιά όταν υποστήριξα ότι μου άρεσε το μαύρο καλώδιο. Έκτοτε, έχουν αλλάξει πολλά. Το σημαντικότερο, έχω κάνει προσωπικές unbiased δοκιμές στο σύστημά μου. Επαναλαμβάνω: πραγματικό, τυφλό τεστ... Το'χετε παληκάρια μου; Δεν το νομίζω...



Δεν είναι αυτό το ζήτημα. Το ζήτημα είναι ότι θεωρείτε ότι βλέπετε με κάθε αλλαγή καλωδίων ότι τα βυζιά τους μεγαλώνουν όλο και πιο πολύ, ενώ όλα γεμίζουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο το σουτιέν.



+1


Edit: Και με βάση τις δικές μου unbiased δοκιμές, το σύστημά μου δεν χαμπαριάζει απο αλλαγές καλωδίων ( μιλώντας για ποιοτικά κατασκευασμένα καλώδια ). Δεν έχει δείξει σημάδια επηρεασμού απο τα...τσαλιμάκια του δικτύου διανομής ρεύματος και γενικότερα, αδιαφορεί πλήρως αν του βάζω mogami η kimber. Επαναλαμβάνω όμως, τη διαφορά στο χρονισμό μεταξύ των δύο δρόμων των ηχειων ( μέσω εφαρμογής delay στο κροσόβερ ), μια χαρά τη φτύνει κατάμουτρα.
Η περίπτωση του Αστροναύτη είναι απλούστερη...Έχει πάθει ΄΄μετεγχειρητική΄΄ ατονία ...πίστης.:roflmao:
 

Μηνύματα
12.541
Reaction score
14.689
υπερηχογράφημα
Και την φιλοσοφία. :D :D . Όχι για να μην νομίζεις ότι δεν είμαστε ικανοί για αυτοκριτική χα χα

@Bhutia ξαναδιάβασε το άλλο πόστ έκανα ενα μικρό εδιτ.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.541
Reaction score
14.689
Είναι το μέλος @east electronics με το επώνυμο εργαστήριο επισκευής ηχητικών συσκευών.
Α, για αυτό είναι γνωστοι με τον Κο Μάρκου. Όλο του χαλάνε τα Sansui και όλη την μέρα την βγάζει εκεί. :D :D

Ωωωω , τι είπα ...παιδιά να έρθετε στην κηδεία μου. Θα με σφάξει. Να με θυμάστε με αγάπη ε ; χα χα
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πολύ ωραίο πόστ. Κρίμα που δεν έχω τις γνώσεις να το εκτιμήσω όσο θα ήθελα ή να το καταλάβω σε βάθος. Δίκο φυσικά αλλά ας το τυρρανήσω λίγο μπάς και το κατανοήσω καλύτερα απο απλά να το δεχτώ ως θέσφατο.

Αυτό που λές για την αποκατάσταση (καλώς επιτευχθείσας) της στερεοφωνικής απεικόνισης θα οφείλεται :

α) Στο ότι αυτή καθορίζεται περισσότερο απο την on axis απόκριση ;

β) μόνο για το RT ισχύει αυτό που λές ή και για την προσπάθεια μας να δώσουμε στις ανακλάσεις και άλλη διασπορά - κατεύθυνση; Περισσότερο δεν σχετίζεται ένα τέτοιο αποτέλεσμα με το latter που λέω και όχι με τo former ;

Αλλαγή σε κατεύθυνση σαν σκοπός μας και προσπαθεια μας, θα είχε την ισορροπία στην σκηνή. Παράλληλα θα είχε και την όποια τονική διόρθωση σε κάποιο μέρος του φάσματος (που έχουμε πρόβλημα). Γιατί είναι αντικρουόμενα αυτά τα δύο ; Ούτε αυτό είναι θετικό να πράξουμε και δεν οδηγεί σε ισορροπία ;

Η αντικατόπτριση με επέμβαση με παθητική φροντίδα εκτός απο το τονικό πρόβλημα που θα λύσει γιατί αυτό εξαρτάται απο όλο το δωμάτιο (σαν σύνολο) , δεν έχει κατά ανάγκη σχέση με την στερεωφονική εικόνα στην MLP τουλάχιστον, η οποία δεν εξαρτάται τόσο απο την οφ άξις ; (ή εξαρτάται τόσο πολυ ;) Δηλαδή τονικά να δουλέψουμε σε όλο τον χώρο του δωματίου αλλά ανακλαστικά, κατευθυντικά να δουλέψουμε με όραμα-σκοπό μόνο τον χώρο της MLP.

Σόρρυ για το ακατανόητο, αλλά πρέπει να φύγω για δουλειά και εαν δεν το έγραφα τώρα ... δεν θα το έγαρφα καθόλου αργότερα. Καλά εσυ είσαι ικανός και να το καταλάβεις χα χα. Κάνε μια προσπάθεια και το επόμενο reply μου θα είναι καλύτερο (ελπίζω χα χα).
Αυτό που έκανα ήταν μια ΄΄τραβηγμένη΄΄ υπόθεση εργασίας.
Η ποιότητα στη στερεοφωνική απεικόνιση συναρτάται στενά με την ομοιομορφία της off-axis προς την on-axis,όχι μόνο λόγω επικρατούσας ενέργειας από πεδίο αντήχησης,αλλά επειδή η κεφαλή μας τείνει να μη μένει ακλόνητη κατά τη διάρκεια ακροάσεων.Μια ανισόρροπη on-axis αλλά με ομοιόμορφη προς εκείνη off-axis και ομοιότητα εννοείται ανάμεσα στα επιμέρους κανάλια θ'απέδιδε μεν τονική ανισορροπία αλλά όχι ανώμαλη απεικόνιση σε κανονικές περιπτώσεις.

Η ποιότητα της απεικόνισης εκτός του MLP εξαρτάται από την ευρύτητα στη διασπορά και όχι μόνο την ομοιογένεια αυτής στο φάσμα..

Η υπόθεση του να είχαμε RT ελαττωματικό ως αντικατοπρικό είδωλο μιας ανισόρροπης off-axis απόκρισης ισοδυναμεί με την απόπειρα αντιστάθμισης ενός λάθους μ'ένα άλλο. Κάθε άλλο παρά ιδεώδης επανορθωτική δράση.
Ωωωω , τι είπα ...παιδιά να έρθετε στην κηδεία μου. Θα με σφάξει. Να με θυμάστε με αγάπη ε ; χα χα
΄΄Γίνετε ο πρώτος που θα...εξομολογήσει το προϊόν΄΄... :lolsign:
 
Last edited:






Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.904
Reaction score
28.693
καλά τώρα ,
πάρτε κλας D .....που ειναι και της εποχής .

...καλά είναι και αυτά , αφου δεν εχει απο τα άλλα .
 
Last edited:




Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μόνο που η συγκεκριμένη δοκιμή, όχι μόνο δεν ήταν τυφλή, αλλά είχε και αρκετή δόση πόλωσης, ενώ η στάθμη ήταν ρυθμισμένη στο "περίπου", ρυθμισμένη με τη θέση του ποτενσιόμετρου και όχι με ντεσιμπελόμετρο. Αν διαφωνείς ως προς την αρκετή δόση πολώσης ( και επηρεασμού ), θυμήσου καλύτερα τί συνέβη εκείνη τη βραδιά όταν υποστήριξα ότι μου άρεσε το μαύρο καλώδιο. Έκτοτε, έχουν αλλάξει πολλά. Το σημαντικότερο, έχω κάνει προσωπικές unbiased δοκιμές στο σύστημά μου. Επαναλαμβάνω: πραγματικό, τυφλό τεστ... Το'χετε παληκάρια μου; Δεν το νομίζω...



Δεν είναι αυτό το ζήτημα. Το ζήτημα είναι ότι θεωρείτε ότι βλέπετε με κάθε αλλαγή καλωδίων ότι τα βυζιά τους μεγαλώνουν όλο και πιο πολύ, ενώ όλα γεμίζουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο το σουτιέν.



+1


Edit: Και με βάση τις δικές μου unbiased δοκιμές, το σύστημά μου δεν χαμπαριάζει απο αλλαγές καλωδίων ( μιλώντας για ποιοτικά κατασκευασμένα καλώδια ). Δεν έχει δείξει σημάδια επηρεασμού απο τα...τσαλιμάκια του δικτύου διανομής ρεύματος και γενικότερα, αδιαφορεί πλήρως αν του βάζω mogami η kimber. Επαναλαμβάνω όμως, τη διαφορά στο χρονισμό μεταξύ των δύο δρόμων των ηχειων ( μέσω εφαρμογής delay στο κροσόβερ ), μια χαρά τη φτύνει κατάμουτρα.
Μερικές φορές τα βυζιά μικραίνουν ή και εξαφανίζονται , δεν είναι απαραίτητο ότι μεγαλώνουν πάντα😉
Αρκεί να μην μας κάθονται.. με το ζόρι, επειδή πληρώσαμε :biggrin:
Καλό όπως έχω ξαναπεί πολλάκις είναι να δοκιμάζεις χωρίς να "πληρώνεις".
Το να πληρώσεις γουρουνι στο σακί είναι πολύ μεγάλο ρίσκο ειδικά για καλώδια κάτι το οποίο μας δίχνει άντρα πολύ θαρραλέο αλλά τελικά πάρααα πολύ απρόσεκτο.
Σαν και αυτούς πχ που παντρεύονται και τρίτη φορά :p
 
Last edited:

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Τελικά θα το κάνουμε; :redface:
συγκριτικό; :spiteful:
και διαιτητή :party:
να καλέσουμε και την μαϊμού να απλώσει το. σκοτάδι της έτσι ώστε να μην καταλαβαίνουμε τι παίζει . :lolsign:
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Τελικά θα το κάνουμε; :redface:
συγκριτικό; :spiteful:
και διαιτητή :party:
να καλέσουμε και την μαϊμού να απλώσει το. σκοτάδι της έτσι ώστε να μην καταλαβαίνουμε τι παίζει . :lolsign:
Να το κάνετε. Εγώ λόγω των παιδιών το βρίσκω λίγο δύσκολο να παραβρεθώ, αλλά δεν αποκλείω τίποτα!
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Τελικά θα το κάνουμε; :redface:
συγκριτικό; :spiteful:
και διαιτητή :party:
να καλέσουμε και την μαϊμού να απλώσει το. σκοτάδι της έτσι ώστε να μην καταλαβαίνουμε τι παίζει . :lolsign:
Θα κάνετε συγκριτικό βλωδίων?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.386
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top