Αναβάθμιση καλωδίων ρεύματος σε REL Subwoofers


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλά δεν ρωτάω, ζητάω μεγαλύτερη ανάλυση στα γραφόμενα σου για να χτίσω ένα βασικό θεωρητικό υπόβαθρο για το θέμα. Είναι και Παρασκευή χα χα, μέρα χαλάρωσης.
Αλλά αυτά που γράφεις ισχύουν και για τα παρόμοια θέματα που συνεισφέρει το δωμάτιο (όχι μόνο το ηχείο), έτσι δεν είναι ; Βασικά εγω για το δωμάτιο με ενδιέφερε περισσότερο και την ζημιά που αυτό κάνει. Σχετίζεται με του ηχείου βέβαια και όλα αυτά που λές.

Με λίγα λόγια η ερώτηση είναι .... (ξέχνα λίγο το RT) μπορούμε να κάνουμε αντικατοπτρισμό (για ένα περιορισμένο εύρος συχνοτήτων που έχουμε πρόβλημα στην ον άξις) στην οφ άξις κατάσταση, αφήνοντας ανακλάσεις να αναπτυχθούν στην οφ άξις περιοχή ενω ήταν να τις πνίξουμε ... ώστε να έχουμε τονική ισορροπία , χωρίς να χαλάσουμε την στερεοφωνική εικόνα ;

Με λίγα λόγια ότι είπε ο Ντάνι στο βίντεο που εσυ πόσταρες (πιο πίσω, κάπου) αλλά χωρίς να χαλάσει η στερεοφωνική εικόνα.... αφού απλώς θα αφήσουμε επίτηδες αφρόντιστες και για μόνο κάποιο εύρος τους στην οφ άξις. Εξάλλου αυτό που μετράει είναι τι θα ακούσουμε στην MLP και γύρω γύρω μας (συν πλήν) ώς σύνολο.
Το ερώτημα δηλαδή μου προέκυψε απο το συνδυασμό αυτού που λέει ο Ντάνι και του πόστ σου.

Επίσης, μπορούμε να διαλέξουμε μια περιοχή για να τις αφήσουμε να αναπτυχθούν που δεν επηρρεάζει τόσο το κομπ φιλτερινγκ ή άλλα πράγματα.... δηλαδή π.χ. όχι τις πλάγιες ανακλάσεις που είναι σημαντικές , αλλά τις ανακλάσεις στο ταβάνι.

Βέβαια το θεωρητικά σωστό είναι να τα πνίξουμε όλα με απορρόγηση που θεωρούν πολλοί αλλά αυτό δεν γίνεται σε οικιακό, μη σου πω ούτε στουντιακό περιβάλλον, οπότε δεν το εξετάζω καθως έτσι και αλλιώς δεν θα μάθω ποτέ "που" οδηγεί. χα χα
Ασφαλέστερο θα ήταν να προαγάγουμε τη διάχυση αντί της απορρόφησης σε όποια ζώνη από τις ανώτερες μεσαίες και άνω θα κρίναμε προβληματική.

Ειδικός στα κάρβουνα εδώ. Ότι απορίες έχετε - ρωτήστε ελεύθερα!😀
Άμα δε σου ασκήσουν υψηλή πίεση,μπορεί να έβγαιναν μέχρι και...διαμάντια. :wink:
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.237
Αστο Στελλάρα , είμαστε οι τελευταίοι των μοικανών , εδώ, όλοι οι άλλοι ψήνουν με υγραέριο και τέτοιες γενικά ψησταριές.
ΩΧ ξέχασα τον Μελίδη και αυτός δικός μας είναι με κάρβουνο .
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.634
Ασφαλέστερο θα ήταν να προαγάγουμε τη διάχυση αντί της απορρόφησης σε όποια ζώνη από τις ανώτερες μεσαίες και άνω θα κρίναμε προβληματική.
Α, ναι συνεχώς ξεχνώ ότι μιλάμε για μεσαίες και υψηλές για στερεοφωνική εικόνα. Ναι διάχυση, το απορρόφηση το έγραψα έτσι και αλλιώς σαν ούλτιμειτ λύση για να ξεμπερδεύεις.

Και με διάχυση όμως και ακόμη περισσότερο το ερώτημα μου ισχύει (έαν το κατάλαβες χα χα, εγω ο ίδιος δεν το έχω κάνει καν καλό formulation στο μυαλό μου).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αστο Στελλάρα , είμαστε οι τελευταίοι των μοικανών , εδώ, όλοι οι άλλοι ψήνουν με υγραέριο και τέτοιες γενικά ψησταριές.
ΩΧ ξέχασα τον Μελίδη και αυτός δικός μας είναι με κάρβουνο .
Εξ ου και η τακτική παράθεση...γκαζακίων. :lolsign:
 


Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.237
Το κάρβουνο αγαπητέ Θανάση , είναι ιστορία , είναι τρόπος ζωής , είναι πιστεύω ο καλύτερος τρόπος ψησίματος .
Ο Αμίρ δεν νομίζω ότι χωράει κάπου .
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.634
Εξ ου και η τακτική παράθεση...γκαζακίων. :lolsign:
Εσυ πέτα εκεί τα dsp :D

Για γράψε αλήθεια κάποτε εαν το dsp κάνει πουθενά κακό και που ;. Πουθενά φαντάζομαι ε ; χα χα Στην στερεοφωνική είκονα μάλλον σίγουρα ε καθώς όσοι έχετε δεν την δεχόσαστε άν σαν ύπαρξη ή τα τρανζιστορ να φταίνε , αυτά τα νέα με τις νέες τεχνολογίες ; :D
 


Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.634
Το κάρβουνο αγαπητέ Θανάση , είναι ιστορία , είναι τρόπος ζωής , είναι πιστεύω ο καλύτερος τρόπος ψησίματος .
Ο Αμίρ δεν νομίζω ότι χωράει κάπου .
Α, νόμιζα ότι ήταν κωδικός που συνήθως χρησιμοποιείτε, για να κάψετε μηχανήματα στην φωτιά χα χα. Γράψε λάθος. Το μαγείρεμα ναι , εννοείτιαι. Τον Bhutia γιατί δεν τον συμπεριέλαβες όμως ; , που και αυτός έχεις φούρνο και ξέρει και να μαγειρεύει καλά απο φώτο που έχω δει.
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.237
@thva
1) μάθε γραμματική συντακτικό .
2) Μάθε τι θες να χτυπήσεις ή να εκθειάσεις .
3)Να είσαι σαφής , εσύ δεν είσαι , με την καμία .
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.226
Reaction score
27.012
Ευλόγησον
+Εβλώδισον+

Ειδικός στα κάρβουνα εδώ. Ότι απορίες έχετε - ρωτήστε ελεύθερα!😀
Αστο Στελλάρα , είμαστε οι τελευταίοι των μοικανών , εδώ, όλοι οι άλλοι ψήνουν με υγραέριο και τέτοιες γενικά ψησταριές.
ΩΧ ξέχασα τον Μελίδη και αυτός δικός μας είναι με κάρβουνο .
Ελπίζω να τα ανάβετε με χάι ένδ αναφτήρα, να ματσάρει καλά, μη παν χαμένα τα κοψίδια.
:lolsign:
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.634
@thva
1) μάθε γραμματική συντακτικό .
2) Μάθε τι θες να χτυπήσεις ή να εκθειάσεις .
3)Να είσαι σαφής , εσύ δεν είσαι , με την καμία .
Ούτε εσυ, δεν κατάλαβα τίποτε απο αυτά που λες.
Εμένα η θεία μου δεν ήταν δασκάλα να με μάθει.
 


Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.634
+Εβλώδισον+



Ελπίζω να τα ανάβετε με χάι ένδ αναφτήρα, να ματσάρει καλά, μη παν χαμένα τα κοψίδια.
:lolsign:
Δεν χρησιμοποιούν αναπτήρα. ανάβουν φωτιά με τριβή όπως κάτι φυλές στην Αφρική. :D
 




Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.634
Ρε άηντε σαπέρα κατσαπλιά !
¨Ελα το κατάφερες , μας διέλυσες το καλό κλίμα εδω που όλοι τα βρίσκουμε και γελάμε με το ανύπαρκτο χιούμορ σου.

Πάνε σε κανένα άλλο νήμα ή να κολλήσεις κανένα πυκνωτή.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πάντως μου άρεσε το "Όχι" που έγραψες , μόνο και μόνο επειδή μπόρεσε να βάλει like αμέσως ο Πέτρος και του δόθηκε αυτή η ευκαιρία να εκφράσει τα σκοτεινα του συναισθήματα δια το άτομόν μου. :D
Συγγνώμη που δε συμμετέχω πιο ενεργά, αλλά μετά τη δουλειά πηγαίνω γυμναστήριο και δε μου περισσεύει όσος χρόνος όσος παλαιότερα. Όσο για τα συναισθήματά μου, τα τροφοδοτείς συνεχώς με τα γραπτά σου. Και απ' ό,τι παρατηρώ, όχι μόνο τα δικά μου:

Όχι άλλο κάρβουνο.
:headbang:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.259
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top