Ερώτηση για σωστό..."πάντρεμα"

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα... Διαβάζω και ψάχνω και ρωτώ εδώ και μέρες γιατί μου χάλασε το ένα ηχείο και αναγκαστικά θα μπω σε έξοδα...
Το μπάτζετ μου μικρό, μα δεν θα σας το πω ακόμη πριν δω τις απαντήσεις κι ας είμαι σε επικίνδυνη ηλικία για εμφράγματα...
Από τα παραπάνω, γίνεται κατανοητό πως το προφίλ αφορά μεν ανίδεη ερασιτέχνη ακροάτρια με σχεδόν μηδενικές γνώσεις για τεχνικές προδιαγραφές, πρόθυμη να μάθει δε... Στο προκείμενο:
Έχω ένα Sony ηχοσυστημα MHC-GT444 στο οποίο έχω συνδέσει και ένα πικάπ επίσης SONY PS-LX56.. Θέλω να αλλάξω ηχεία, καθώς το ένα φανερά υπολειτουργει πια, αλλά ήθελα και μια αναβάθμιση, οπότε έχω βρει τα YAMAHA NS-F51... Το ερώτημα: "παντρεύονται" αυτά με το ηχοσυστημα ή θα γίνει κανένα μπαμ; χρειάζομαι οπωσδήποτε και ενισχυτή ή μπορώ να το αφήσω για αργότερα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και για την υπομονή 🙂
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.181
Reaction score
19.078
Καλημέρα, μάλλον δεν θα ήταν ιδανικό..
Σε χαμηλές εντάσεις ίσως παίξουν (αλλά σίγουρα δεν θα πάρετε αυτό που μπορούν να δώσουν τα ηχεία), αν ανεβάσετε εντάσεις δεν υποσχόμεθα τίποτα για τα αποτελέσματα (μπαμ). :biggrin:
Από τι απόσταση ακούτε μουσική?
Μέγεθος χώρου?
Δυνατότητα-πρόθεση να ακούτε μουσική από υπ/στή υπάρχει?
Το πικάπ είναι must?
Κι άλλα πολλά που δεν θυμάμαι να ρωτήσω τώρα.. :rolleyes:

Πείτε μας κι ένα μπάτζετ στο περίπου (θα βοηθήσει ώστε να γίνουν στοχευμένες προτάσεις).
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και την υπομονή κυρίως... Ο χώρος είναι μικρός περί τα 15m² με πράγματα αρκετά, άρα δεν υπάρχει θέμα αντανάκλασης ήχου. Η απόσταση ακρόασης οπότε, δεν υπερβαίνει τα 3μ.
Το πικάπ είναι must γιατί ακούω βινύλιο ως επί το πλείστον και ραδιόφωνο... Κοινώς τα cd μπορούν να περιμένουν...
Το ίρτζι μου που έλεγε κι ο αείμνηστος Θανάσης Βέγγος είναι ότι θέλω να ακούω τα midi (ενώ τώρα είναι εξαφανισμένα), και μ ενοχλούν τα έντονα μπάσα με προφίλ θορύβου, κάτι που ακούω τώρα στις υψηλές εντάσεις κι ό,τι και να ρυθμίσω δεν βελτιώνεται πολύ, γι αυτό και ξεκίνησα να σκέφτομαι και την αλλαγή πέρα από την βλάβη που έχει το ένα, η πρόσθετη πληροφορία που την προσθέτω τώρα.
Το μπάτζετ μου φοβάμαι πως είναι μικρό, περί τα 450€ για την ώρα...
Όχι, ο υπολογιστής και το κινητό μ'εκνευριζουν τελευταία γιατί ο ήχος μου ακούγεται πολύ οξύς... Θα επιμείνω στο κλασσικό βινύλιο...
Ελπίζω να έδωσα πιο συγκεκριμένη εικόνα 🙂
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.181
Reaction score
19.078
Τα μπάσα που ακούτε και ενοχλούν σε υψηλές εντάσεις είναι πρόβλημα κυρίως του χώρου.
Οι συχνότητες που συνήθως ''χάνουν'' σε γεμάτους αντικείμενα ή αποροφητικές επιφάνειες χώρους δεν είναι οι χαμηλές (μπάσα).
Αυτά δεν τιθασεύονται με τέτοιο τρόπο..
Τα μεγαλύτερα ηχεία σίγουρα δεν θα έλυναν το πρόβλημα (ίσως το αντίθετο, εφόσον ανεβάζετε και εντάσεις).
Τώρα που υπάρχει μια πιο σαφή εικόνα, λίγη υπομονή θα έρθουν και οι προτάσεις.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.989
Βλέπω ότι τα ηχεία από την πλευρά του ηχοσυστήμaτος συνδέονται με ειδικό βύσμα. Δεν ξέρω τι γίνεται από την πλευρά των ηχείων. Επίσης το σύστημα έχει σύνδεση για subwoofer.

Δεν είμαι σίγουρος δηλαδή αν συνδέονται άλλα ηχεία στο Sony.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Βλέπω ότι τα ηχεία από την πλευρά του ηχοσυστήμaτος συνδέονται με ειδικό βύσμα. Δεν ξέρω τι γίνεται από την πλευρά των ηχείων. Επίσης το σύστημα έχει σύνδεση για subwoofer.

Δεν είμαι σίγουρος δηλαδή αν συνδέονται άλλα ηχεία στο Sony.
Αυτό είναι και ένα δικό μου ερώτημα γιατί τα ηχεία δεν συνδέονται με βύσμα, αλλά με γυμνά καλωδιακια στην υποδοχή. Όσο για το subwoofer υπάρχει κι αυτό, συνδεδεμένο με τον ίδιο τρόπο... 🙂
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.989
Αυτό είναι και ένα δικό μου ερώτημα γιατί τα ηχεία δεν συνδέονται με βύσμα, αλλά με γυμνά καλωδιακια στην υποδοχή. Όσο για το subwoofer υπάρχει κι αυτό, συνδεδεμένο με τον ίδιο τρόπο... 🙂
Άρα μπορούν να συνδεθούν άλλα ηχεία, χρησιμοποιώντας τα καλώδια του Sony.

Αν τα μπάσα ενοχλούν, μπορείτε αρχικά να αποσυνδέσετε το subwoofer.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Και μια άποψη του χώρου... Στο βάθος... κήπος, αχνοφαίνεται και το δύσμοιρο στερεοφωνικό (και πού να βλέπατε και πιο πριν που είχα μέσα καί πιάνο καί βιβλιοθήκη καί δεύτερη πολυθρόνα... Έχουν πάει τώρα σε άλλο δωμάτιο 😁)
Άρα μπορούν να συνδεθούν άλλα ηχεία, χρησιμοποιώντας τα καλώδια του Sony.

Αν τα μπάσα ενοχλούν, μπορείτε αρχικά να αποσυνδέσετε το subwoofer.
Μην με πάρετε για τρελή... Όταν αποσυνδέω το sub ο ήχος μου φαίνεται"άδειος"... Μπορεί και λόγω συνήθειας.... Άρα τα Yamaha θα του πήγαιναν; ή θέλω και ενισχυτή οπωσδήποτε;
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
14.086
Reaction score
13.024
To αριστερό ηχείο έχει συνδεθεί σαν δεξί και αντίστροφα;
Για να βεβαιωθείς πως έχει καεί μεγάφωνο αν αλλάξει η πλευρά του κακού ήχου.

Επίσης μπορεί και να επισκευαστεί το προβληματικό μεγάφωνο/ηχείο με πολύ λίγα χρήματα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.593
Reaction score
37.936
.... καθως δεν ειναι καθολου τυχαιο που οι προτασεις ειναι (τουλαχιστων) 2 ηχεια υπεραρκετης τροφοδοσιας (ενεργα ή και μη) και (τουλαχιστων 2) υπογουφερ, ολ'αυτα με ισοσταθμιση και αυτα σε ενα φροντισμενο χωρο, και σε ενα (αρχικα) τριγωνο ακροασης.
τι πηγε στραβα εδω ? 8-)
 

Μηνύματα
3.092
Reaction score
8.873
Καλημέρα καλώς μας ήρθες,
Η γνώμη μου είναι να μη παντρέψεις το κομπακτ της Sony με νέα ηχεία η οτιδήποτε άλλο θα θελήσεις στο μέλλον.
Ξεκίνησε σιγά σιγά με χωριστά μηχανήματα - ηχεία θα έχεις και καλύτερο ήχο.
Το οικονομικό είναι ένα πρόβλημα τα καταλαβαίνω, αλλά αφού κάνεις το πρώτο βήμα για καλύτερα ηχεία είμαι σίγουρος θα ψάχνεις αργότερα για τα υπόλοιπα.
Τώρα αν βολεύεσαι με το συγκεκριμένο κοίτα αν επισκευάζεται, η πάρε δύο ηχεία βάσης.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
To αριστερό ηχείο έχει συνδεθεί σαν δεξί και αντίστροφα;
Για να βεβαιωθείς πως έχει καεί μεγάφωνο αν αλλάξει η πλευρά του κακού ήχου.

Επίσης μπορεί και να επισκευαστεί το προβληματικό μεγάφωνο/ηχείο με πολύ λίγα χρήματα
Ουπς... Τα ηχεία δεν γράφουν βέβαια l or r οπότε δεν μπορώ να το ελέγξω αλλά θα τα αλλάξω και θα δω... Ευχαριστώ
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.181
Reaction score
19.078
Εγώ σε χώρο 15-16 τ.μ. έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα με μικρά ενεργά ηχεία χωρίς την ανάγκη αγοράς ενισχυτή καθώς έχουν ενσωματωμένα ενισχυτικά, ένα DAC (digital to analog converter), χρήση sub, αναπαραγωγή και EQ από υπ/στή.
To DAC βελτιώνει την ποιότητα του ήχου από τις ψηφιακές πηγές (κινητό-υπ/στη κλπ, και όχι μόνο).
Πολύ σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα παίζει επίσης η τοποθέτηση των ηχείων-sub και η θέση ακρόασης φυσικά. ;)

Τα ηχεία τα έχετε χαμηλά, σχεδόν στο πάτωμα? (δεν φαίνεται καλά στη φώτο)
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Επίσης καλό θα ήταν να βλέπεις τα ηχεία όταν ακούς ή τουλάχιστον τα tweeter τους να βλέπουν το χώρο και όχι κάποιο έπιπλο, γιατί έτσι απορροφώνται οι υψηλές συχνότητες και δεν ακούγονται.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Εγώ σε χώρο 15-16 τ.μ. έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα με μικρά ενεργά ηχεία χωρίς την ανάγκη αγοράς ενισχυτή καθώς έχουν ενσωματωμένα ενισχυτικά, ένα DAC (digital to analog converter), χρήση sub, αναπαραγωγή και EQ από υπ/στή.
To DAC βελτιώνει την ποιότητα του ήχου από τις ψηφιακές πηγές (κινητό-υπ/στη κλπ, και όχι μόνο).
Πολύ σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα παίζει επίσης η τοποθέτηση των ηχείων-sub και η θέση ακρόασης φυσικά. ;)

Τα ηχεία τα έχετε χαμηλά, σχεδόν στο πάτωμα? (δεν φαίνεται στη φώτο)
Όχι σχεδόν, στο πάτωμα... Είναι κι αυτό μια σκέψη να πάρω βάσεις...
Επίσης είχα διαβάσει για το "τρίγωνο", οπότε προσπάθησα τα δύο ηχεία δεξιά αριστερά από το σύστημα το sub δίπλα στην μπαλκονοπορτα για να μειώσω λίγο και το νταπα ντουπα... Ανάθεμα κι αν τα έχω σκεφτεί σωστά...
 


Μηνύματα
20
Reaction score
8
Επίσης καλό θα ήταν να βλέπεις τα ηχεία όταν ακούς ή τουλάχιστον τα tweeter τους να βλέπουν το χώρο και όχι κάποιο έπιπλο, γιατί έτσι απορροφώνται οι υψηλές συχνότητες και δεν ακούγονται.
Δεν φαίνεται τώρα αλλά δεν έχουν μπροστά κάποιο έπιπλο πολύ κοντά, εκτός από το προβληματικό που σε απόσταση περίπου 80cm "βρίσκει" την μία πλευρά της πολυθρόνας... 😕 Α. Και το sub το έχω"κρύψει" δεξιά πίσω από την μπαλκονοπορτα...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.181
Reaction score
19.078
Όχι σχεδόν, στο πάτωμα... Είναι κι αυτό μια σκέψη να πάρω βάσεις...
Επίσης είχα διαβάσει για το "τρίγωνο", οπότε προσπάθησα τα δύο ηχεία δεξιά αριστερά από το σύστημα το sub δίπλα στην μπαλκονοπορτα για να μειώσω λίγο και το νταπα ντουπα... Ανάθεμα κι αν τα έχω σκεφτεί σωστά...
Τα ηχεία είναι τόσο χαμηλά που τονίζουν και αυτά αρκετά τις μεσαίες - χαμηλές συχνότητες όταν ανεβάζετε εντάσεις, χάνετε και πληροφορία από τις υψηλές.
Η τοποθέτηση δηλ. από μόνη της στην συγκεκριμένη περίπτωση μεγενθύνει το πρόβλημα.
 


Μηνύματα
20
Reaction score
8
Τα ηχεία είναι τόσο χαμηλά που τονίζουν και αυτά αρκετά τις μεσαίες - χαμηλές συχνότητες όταν ανεβάζετε εντάσεις, χάνετε και πληροφορία από τις υψηλές.
Η τοποθέτηση δηλ. από μόνη της στην συγκεκριμένη περίπτωση μεγενθύνει το πρόβλημα.
Άρα με βάσεις ώστε να μην έχουν εμπόδια μπροστά θεωρείτε ότι θα υπήρχε βελτίωση;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.877
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top