Marantz - Denon meets Dirac (?)

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.725
Αυτό εννοώ γενικά.
Αν είναι να στήσεις 5κάναλο με Trinnov, δεν θα πας με Dali Spektor, Oberon, Klipsch, Magnat, Mission, κλπ.
Θα στάξεις αντίστοιχα τουλάχιστον 10k και στα ηχεία (που αν βάλουμε ενισχυτές/αυτοενισχυόμενα και σοβαρά sub πας στα ίδια λεφτά με τον Trinnov και στα ηχεία)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.703
Reaction score
28.043
Εννοείται. Όσα συστήματα ξέρω τα ηχεία κοστίζουν παραπάνω από τον Trinnov.
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Για σύστημα που τα υπόλοιπα components δεν έχουν αξία minimum 1000€ per piece δεν έχει πολύ νόημα.
Είναι σαν να παίρνεις πανί Stewart και να κοτσάρεις να παίζει Xiaomi gadget φορητός προβολέας του 200€ και subwoofer Koda των 50€ :D
Αν δώσεις το ποσό του Trinnov για να παίξεις 5.1, κάτι πάει λάθος (μιλάμε για γήινα πορτοφόλια και όχι τον εφοπλιστή που κάνει συλλογή από Bugatti προφανώς ).

Ο διαχωρισμός θα έλεγα πως γίνεται στο κόστος.
Αν δώσεις 17k για τον Trinnov, δεν θα βάλεις επάνω τελικούς Crown με Dali ηχεία.
Και ούτε θα μείνεις σε 5.1.
Αν τέρμα σου είναι τα Dali και 5.1 πας σε Denon και τέλος.

Φυσικά ο καθείς κάνει ότι θέλει, δικαιολογεί ότι θέλει.
Μπορείς να πάρεις και Trinnov για να παίξεις με 2.0 με Adam T8V :D
Προσωπικά το κόστος του Trinnov το δικαιολογώ μόνο για συστήμα από 11 ηχεία.
Γιατί αγαπητέ μου Bill με στενοχώρεις έτσι ; Τα Dali και ειδικά τα Zensor μια χαρά γλυκά ηχεία είναι ,
 





Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Γιατί δεν είναι στο επίπεδο ηχείων που θα "ταίριαζαν" σε έναν που δίνει 17 χιλιαρικάκια για επεξεργαστή ;)
με την επιφύλαξη οτι δεν ξερω τι εχει ο καθενας και εμενα μου φαινεται ( και ειναι ) κουλο να εχει καποιος ενα επεξεργαστη που κανει 17-20κ και τα υπολοιπα να ειναι του 2-3χιλιαρου.
ειναι σα να βαζεις τον κινητήρα μιας φεραρι σε σασι lada. υπαρχει περίπτωση ποτε να σε παει οπως θες?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.664
Γιατί δεν είναι στο επίπεδο ηχείων που θα "ταίριαζαν" σε έναν που δίνει 17 χιλιαρικάκια για επεξεργαστή ;)
20 εξόδους έχει, άμα τις καλύψεις όλες (που αυτό θα ήθελες) σημαίνει 850€ κάθε ενεργό ηχείο για να ισοφαρίσεις το κόστος του, αλλά δε θα πας τόσο χαμηλά σε τιμή..

Προφανώς άμα έχεις μπάτζετ για τρινοβ, έχεις και μπάτζετ για το υπόλοιπο σεταπ.

Με 4 σοβαρά σαμπ (λογική τιμή τουλάχιστον 2 χιλιάρικα το καθένα) και 11 δορυφόρους (για 7.4.4) λογικής τιμής ο κάθε δορυφόρος (τουλάχιστον 2 χιλιάρικα έκαστος ενεργός) έχεις συνολικό κόστος ηχείων τουλάχιστον 30 χιλιάρικα.

Βάλε βάσεις και καλώδια, πας 35 χιλιάρικα τα ηχεία. Δηλαδή τουλάχιστον στο διπλάσιο κόστος από αυτό του τρινοβ.

Προβολέα και πανί, ένα 10-αρι θα φύγει.

Λοιπές πηγές κλπ...

Στο τέλος ο τρινοβ είναι το φτηνότερο κομμάτι του σεταπ.

Έτσι έχει λογική.



ΥΓ
Το ανωτέρω σεταπ, εικόνας και ήχου, πάει συνολικά ένα 60-αρι.
Και μένει ο χώρος, που θέλει λεφτά για περιποίηση.

Σε δικαναλο, είναι υπερβολικά πολλά τα ηχεία που κοστίζουν μόνον αυτά πάνω από 60 χιλιάρικα, παθητικά. 😜
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
20 εξόδους έχει, άμα τις καλύψεις όλες (που αυτό θα ήθελες) σημαίνει 850€ κάθε ενεργό ηχείο για να ισοφαρίσεις το κόστος του, αλλά δε θα πας τόσο χαμηλά σε τιμή..

Προφανώς άμα έχεις μπάτζετ για τρινοβ, έχεις και μπάτζετ για το υπόλοιπο σεταπ.

Με 4 σοβαρά σαμπ (λογική τιμή τουλάχιστον 2 χιλιάρικα το καθένα) και 11 δορυφόρους (για 7.4.4) λογικής τιμής ο κάθε δορυφόρος (τουλάχιστον 2 χιλιάρικα έκαστος ενεργός) έχεις συνολικό κόστος ηχείων τουλάχιστον 30 χιλιάρικα.

Βάλε βάσεις και καλώδια, πας 35 χιλιάρικα τα ηχεία. Δηλαδή τουλάχιστον στο διπλάσιο κόστος από αυτό του τρινοβ.

Προβολέα και πανί, ένα 10-αρι θα φύγει.

Λοιπές πηγές κλπ...

Στο τέλος ο τρινοβ είναι το φτηνότερο κομμάτι του σεταπ.

Έτσι έχει λογική.



ΥΓ
Το ανωτέρω σεταπ, εικόνας και ήχου, πάει συνολικά ένα 60-αρι.
Και μένει ο χώρος, που θέλει λεφτά για περιποίηση.

Σε δικαναλο, είναι υπερβολικά πολλά τα ηχεία που κοστίζουν μόνον αυτά πάνω από 60 χιλιάρικα, παθητικά. 😜
Ετσι ακριβως!

το να συζηταμε για trinov και τα σχετικα σε σαλόνια σπιτιού με τα ηχεια στρυμωγμέναα αναμεσα σε καναπέδες και τζακια και διπλα να μαγειρεύει η κυρα νομιζω ειναι σουρεαλ.

οπως πιο πανω υποθήκε αν καποιος εχει τα λεφτα να παρει trinov η jbl η οποιοδήποτε παρόμοιο θα εχει και τα λεφτα να κανε ενα dedicated home cinema με αναλογα συνοδα. ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.703
Reaction score
28.043
Δηλαδή κάποιος που έχει δώσει ένα χιλιάρικο ανά ηχείο για ένα 5.4.4 καλύτερα να πάρει Trinnov;

Και ο πελάτης των 4-5 χιλιάδων για AVP ή AVR τι θα πάρει; Ηχείο του 500ρικου;

Προσπαθώ να καταλάβω την οικονομικοτεχνική λογική, σε συνδιασμό με την απόδοση. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.868
Reaction score
4.643
20 εξόδους έχει, άμα τις καλύψεις όλες (που αυτό θα ήθελες) σημαίνει 850€ κάθε ενεργό ηχείο για να ισοφαρίσεις το κόστος του, αλλά δε θα πας τόσο χαμηλά σε τιμή..

Προφανώς άμα έχεις μπάτζετ για τρινοβ, έχεις και μπάτζετ για το υπόλοιπο σεταπ.

Με 4 σοβαρά σαμπ (λογική τιμή τουλάχιστον 2 χιλιάρικα το καθένα) και 11 δορυφόρους (για 7.4.4) λογικής τιμής ο κάθε δορυφόρος (τουλάχιστον 2 χιλιάρικα έκαστος ενεργός) έχεις συνολικό κόστος ηχείων τουλάχιστον 30 χιλιάρικα.

Βάλε βάσεις και καλώδια, πας 35 χιλιάρικα τα ηχεία. Δηλαδή τουλάχιστον στο διπλάσιο κόστος από αυτό του τρινοβ.

Προβολέα και πανί, ένα 10-αρι θα φύγει.

Λοιπές πηγές κλπ...

Στο τέλος ο τρινοβ είναι το φτηνότερο κομμάτι του σεταπ.

Έτσι έχει λογική.

ΥΓ
Το ανωτέρω σεταπ, εικόνας και ήχου, πάει συνολικά ένα 60-αρι.
Και μένει ο χώρος, που θέλει λεφτά για περιποίηση.

Σε δικαναλο, είναι υπερβολικά πολλά τα ηχεία που κοστίζουν μόνον αυτά πάνω από 60 χιλιάρικα, παθητικά. 😜
Μια παρατήρηση, μπορεις να γλυτωσεις 5-15χιλ. μονο απο ηχεία και subs, μπορεις πχ να πας σε 8050 με λιγότερα απο 1400 ή σε φοκαλ, πως ως μάρκα πασοκ, μπορεί να πάει ακομα πιο κάτω. Επίσης τα 12αρια σαμπακια της monoprice κοντά στο χιλιαρικο μια χαρά χαμηλά φτάνουν.

Νομίζω οτι το αποτέλεσμα, πάλι εκπληκτικό θα είναι . Προφανώς πάντα θα υπάρχουν καλύτερα, αλλά οτι περιγράφω θα είναι υπεραρκετό για να πέσουν σαγόνια.

Ασε που για "μικρούς" χώρους και 11 kali-in8 θα σκότωναν. Γνωρίζοντας την ποιότητα του ηχείου, και έχοντας την υποκειμενική αποψη σε σχέση με τον χάρακα που ονομάζεται 8030. Ασε που μπορούμε να μετατρέψουμε την τετράδα τα δωδεκάρια, σε δεκαπεντάρια, για ακόμη περισσότερα γουστα! Δεν γλυτώσαμε 20Κ, γλυτώσαμε 17Κ, κλαϊν-μαϊν...

Καταλήγω, δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω το software (trinnov) παραπάνω χρήματα απο οτι τα υπόλοιπα επιμέρους συστατικά. Με 40-45Κ για εξοπλισμό μπορεί να έχεις σούπερ αποτελέσματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Από αυτά που έχω δει σε βιντεακια, δεν είναι απαραίτητο να έχει κανείς ηχεία κάποιου κόστους για να αποκτήσει τρινοφ. Αρκετοί έχουν της Dali που δεν κοστίζουν πολύ και διαθέτουν και τρινοφ ή ειχαν ήδη ένα σεταπ και τον τρινοφ τον βλέπουν ως αναβάθμιση όπως και τους προβολείς. Γενικά ρίχνουν χρήμα σε προβολείς, πανί και επεξεργαστή ασχέτως κόστους των ηχειων και όλοι είναι στο τέλος ευχαριστημένοι με την επιλογή τους. 7.1.4 & 7.1.6 είναι συνήθως το γήπεδο που παίζει μπάλα ο τρινοφ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.703
Reaction score
28.043
Πχ;
28 ηχεία Dali και Canton, SVS subwoofers στο ταβάνι, 4 τελικούς, σε Altitude 32.
Βέβαια έχει και Lumagen, Sony 4K, 2 Stewart.......

Τώρα τι ακούει εκεί μέσα.......



Την 2:35 πολύ τη ζήλεψα, να πω.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Πχ;
28 ηχεία Dali και Canton, SVS subwoofers στο ταβάνι, 4 τελικούς, σε Altitude 32.
Βέβαια έχει και Lumagen, Sony 4K, 2 Stewart.......

Τώρα τι ακούει εκεί μέσα.......



Την 2:35 πολύ τη ζήλεψα, να πω.
Σε αυτό το πρότζεκτ χρησιμοποιήθηκε η ικανότητα του τρινοφ να μοιράσει τον ηχο ενός καναλιού σε περισσότερα του ενός ηχεία στέλνοντας στο κάθε ένα το ανάλογο περιεχόμενο. Αυτη είναι μια ακόμη ιδιότητα της πλατφόρμας τρινοφ που δεν έχει να κάνει με το γνωστό ριμαπινγκ που επίσης υποστηρίζει ο τρινοφ.
Ενδιαφέρον πρότζεκτ
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Από αυτά που έχω δει σε βιντεακια, δεν είναι απαραίτητο να έχει κανείς ηχεία κάποιου κόστους για να αποκτήσει τρινοφ. Αρκετοί έχουν της Dali που δεν κοστίζουν πολύ και διαθέτουν και τρινοφ ή ειχαν ήδη ένα σεταπ και τον τρινοφ τον βλέπουν ως αναβάθμιση όπως και τους προβολείς. Γενικά ρίχνουν χρήμα σε προβολείς, πανί και επεξεργαστή ασχέτως κόστους των ηχειων και όλοι είναι στο τέλος ευχαριστημένοι με την επιλογή τους. 7.1.4 & 7.1.6 είναι συνήθως το γήπεδο που παίζει μπάλα ο τρινοφ
θεωρητικά ο trinov θα βγαλει το 100% ενος σετ ηχειων των 2-3κ.
αλλα το 99% θα το βγαλει και ενας AV των 3-4κ.
οποτε τα υπολοιπα 12-15κ κατα τη γνωμη μου πανε χαμενα η πανε για να ικανοποιησουν την μισαλοδοξια μας.

για μενα ειαν συστημα πρεπει να ειναι ισοροπημενο ακομα και στην τιμη.
το οτι εχω τον καλυτερο ενισχυτη αλλα οδηγω ενα σετ μικρομεσαιων ηχείων γιαμενα δεν βγαζει νοημα εκτος αν εχω λεφτα για πεταμα.
αλλα αν εχω λεφτα για πέταμα θα τα εχω εχω ολα ισορροπημένα ..
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
θεωρητικά ο trinov θα βγαλει το 100% ενος σετ ηχειων των 2-3κ.
αλλα το 99% θα το βγαλει και ενας AV των 3-4κ.
οποτε τα υπολοιπα 12-15κ κατα τη γνωμη μου πανε χαμενα η πανε για να ικανοποιησουν την μισαλοδοξια μας.

για μενα ειαν συστημα πρεπει να ειναι ισοροπημενο ακομα και στην τιμη.
το οτι εχω τον καλυτερο ενισχυτη αλλα οδηγω ενα σετ μικρομεσαιων ηχείων γιαμενα δεν βγαζει νοημα εκτος αν εχω λεφτα για πεταμα.
αλλα αν εχω λεφτα για πέταμα θα τα εχω εχω ολα ισορροπημένα ..
Εξαρτάται από το διαθέσιμο μπάτζετ.
Είναι καλύτερο να διαθέσει κάνεις ένα μεγάλο μέρος του μπάτζετ για έναν καλό επεξεργαστή και να αφαιρέσει από τα ηχεία.
Εγω με 15000 μπάτζετ για όλα εικόνα ήχος και παθητική φροντίδα δεν είμαι για τρινοφ. Με μεγαλύτερο μπάτζετ όμως θα έπαιρνα καλύτερο προβολι και επεξεργαστή και δεν θα είχα σαν προτεραιότητα την αγορά άλλων ηχειων.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Εξαρτάται από το διαθέσιμο μπάτζετ.
Είναι καλύτερο να διαθέσει κάνεις ένα μεγάλο μέρος του μπάτζετ για έναν καλό επεξεργαστή και να αφαιρέσει από τα ηχεία.
Εγω με 15000 μπάτζετ για όλα εικόνα ήχος και παθητική φροντίδα δεν είμαι για τρινοφ. Με μεγαλύτερο μπάτζετ όμως θα έπαιρνα καλύτερο προβολι και επεξεργαστή και δεν θα είχα σαν προτεραιότητα την αγορά άλλων ηχειων.
μερος ναι... οχι τα 4-5πλασια χρηματα...
το πο λογικο ειναι να μοιραζεις το μπατζετ σου ... ακριβως αυτο λεω.. δεν βρισκω νοημα να συζηταμε αγορες για trinov και παρομοιων αν δεν ειναι ολο το συστημα αναλογης αξιας.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.291
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top