Marantz - Denon meets Dirac (?)

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.725
Πολλά μπορεί να κάνει κανείς, μπορεί να βάλει και ηχεία από Mini Hi-Fi της Sony σε Trinnov.
Λεφτά να υπάρχουν :D

Αυτό που εννοώ, και μια χαρά καταλάβατε οι περισσότεροι φυσικά, είναι πως αναλόγως το budget πας και σε αντίστοιχες λύσεις.

Αν έρθει κάποιος και μου πει θέλω με 15χιλ. € να φτιάξω ένα home cinema στον χώρο μου, θέλω μεγάλη εικόνα (100++ ίντσες), θέλω η οθόνη προβολής να κρύβεται, θέλω ωραία εικόνα, όχι μόνο μεγάλη, θέλω ήχο που να συναρπάζει στις ταινίες δίνοντας την εντύπωση πως είσαι εκεί.

Προφανώς και θα πάμε σε κάποιο σύστημα με Denon/Marantz γιατί Trinnov δεν βγαίνει για εκεί, και δεν έχει και νόημα (εκτός και αν βρεθεί κάποιο πουλάκι να μου δίνει χονδρική τον Alt. 16 στα 5.000€, τότε προτείνω Trinnov και στον πιο φτωχομπινέ που θα έρθει :D ) με τα αντίστοιχα ηχεία, έναν εισαγωγικό D-ILA, κλπ...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.868
Reaction score
4.643
θεωρητικά ο trinov θα βγαλει το 100% ενος σετ ηχειων των 2-3κ.
αλλα το 99% θα το βγαλει και ενας AV των 3-4κ.
οποτε τα υπολοιπα 12-15κ κατα τη γνωμη μου πανε χαμενα η πανε για να ικανοποιησουν την μισαλοδοξια μας.

για μενα ειαν συστημα πρεπει να ειναι ισοροπημενο ακομα και στην τιμη.
το οτι εχω τον καλυτερο ενισχυτη αλλα οδηγω ενα σετ μικρομεσαιων ηχείων γιαμενα δεν βγαζει νοημα εκτος αν εχω λεφτα για πεταμα.
αλλα αν εχω λεφτα για πέταμα θα τα εχω εχω ολα ισορροπημένα ..
Ποίος ειναι αυτός ο processor να πάμε να το αγοράσουμε;

Δε με νοιάζει το 99%, αλλά το 80%. Ποίο 80% ... Το 50%

Arcam, Anthem*, emotiva*. Μέχρι σήμερα έχουν αποτύχει να παρουσιάσουν εξελίξιμες πλατφόρμες.

Μόνο οι nad υπάρχουν, που κάνουν σήμερα ότι υπόσχονται, όλοι οι υπόλοιπο ειναι στο ΘΑ.

Ασε που όλοι θυμίζουν περισσότερο niche προϊοντα, boutique εταιρείων, παρά κάτι που ήρθε για να μείνει και να εξελιχθεί.

* Θεωρητικά αναβαθμίσιμες πλατφόρμες
 
Last edited:

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ποίος ειναι αυτός ο processor να πάμε να το αγοράσουμε;

Δε με νοιάζει το 99%, αλλά το 80%. Ποίο 80% ... Το 50%
θεωρητικάα και αναλογικα το ειπα...
Πολλά μπορεί να κάνει κανείς, μπορεί να βάλει και ηχεία από Mini Hi-Fi της Sony σε Trinnov.
Λεφτά να υπάρχουν :D

Αυτό που εννοώ, και μια χαρά καταλάβατε οι περισσότεροι φυσικά, είναι πως αναλόγως το budget πας και σε αντίστοιχες λύσεις.

Αν έρθει κάποιος και μου πει θέλω με 15χιλ. € να φτιάξω ένα home cinema στον χώρο μου, θέλω μεγάλη εικόνα (100++ ίντσες), θέλω η οθόνη προβολής να κρύβεται, θέλω ωραία εικόνα, όχι μόνο μεγάλη, θέλω ήχο που να συναρπάζει στις ταινίες δίνοντας την εντύπωση πως είσαι εκεί.

Προφανώς και θα πάμε σε κάποιο σύστημα με Denon/Marantz γιατί Trinnov δεν βγαίνει για εκεί, και δεν έχει και νόημα (εκτός και αν βρεθεί κάποιο πουλάκι να μου δίνει χονδρική τον Alt. 16 στα 5.000€, τότε προτείνω Trinnov και στον πιο φτωχομπινέ που θα έρθει :D ) με τα αντίστοιχα ηχεία, έναν εισαγωγικό D-ILA, κλπ...
τι ειναι το Alt 16?
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
μερος ναι... οχι τα 4-5πλασια χρηματα...
το πο λογικο ειναι να μοιραζεις το μπατζετ σου ... ακριβως αυτο λεω.. δεν βρισκω νοημα να συζηταμε αγορες για trinov και παρομοιων αν δεν ειναι ολο το συστημα αναλογης αξιας.
Εάν είχαμε ένα μπάτζετ 25000 ευρώ για ηχεία και επεξεργαστή τότε εγώ θα προτιμούσα έναν καλό επεξεργαστή των 15000 και τα υπόλοιπα για ηχεία πάρα έναν επεξεργαστη του πεντοχιλιαρου και πολλά λεφτά για ηχεία που στην τελική δεν θα μου λύσουν το πρόβλημα, διότι το βασικό πρόβλημα θα ήταν ο χώρος και πιθανόν οι θέσεις των ηχειων.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.704
Reaction score
28.044
Παίζουν ρόλο και οι προτεραιότητες του καθενός. Εγώ πχ αν θα έδινα 30Κ για full σύστημα, 1.000.000% θα είχε μέσα JVC, 2:35, ίσως και αναμορφικό ή Lumagen και τα ρέστα φουντούνια εεεεεε ηχεία και AV.
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Εάν είχαμε ένα μπάτζετ 25000 ευρώ για ηχεία και επεξεργαστή τότε εγώ θα προτιμούσα έναν καλό επεξεργαστή των 15000 και τα υπόλοιπα για ηχεία πάρα έναν επεξεργαστη του πεντοχιλιαρου και πολλά λεφτά για ηχεία που στην τελική δεν θα μου λύσουν το πρόβλημα, διότι το βασικό πρόβλημα θα ήταν ο χώρος και πιθανόν οι θέσεις των ηχειων.
αλλο λεω... οχι 15 για επεξεργαστη και 10 για ηχεια
οχι 15 για ηχεια και 10 για επεξεργαστη
οχι 5 για επεξεργαστη και 20 για ηχεια.
10 για επεξεργαστη - 10 για ηχεια και τα ρεστα φροντίδαα χώρου.

( εντωμεταξυ που ειναι αυτα τα λεφτα?χαχαχαχ)
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Παίζουν ρόλο και οι προτεραιότητες του καθενός. Εγώ πχ αν θα έδινα 30Κ για full σύστημα, 1.000.000% θα είχε μέσα JVC, 2:35, ίσως και αναμορφικό ή Lumagen και τα ρέστα φουντούνια εεεεεε ηχεία και AV.
Το 99,9 των πελατών που θέλουν οικιακό σινεμά σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο επιζητούν την μεγαλύτερη δυνατή εικόνα. Με δεδομένες διαστάσεις χώρου και επιθυμητές θέσεις θέασης θα έριχνα χρήμα στην εικόνα και κατόπιν στον επεξεργαστή. Ότι περισσεύει σε ήχο.
Καλά ηχεία για ένα πολυκαναλο σεταπ βρίσκονται και με λίγα χρήματα.
 


Μηνύματα
1.237
Reaction score
2.049
Για ποιο λογο να αγορασει καποιος trinnov κι ας εχει λιγοτερα ηχεια;

Για να εχει την καλυτερη δυνατη υποστηριξη, κατι που με κανενα αλλο μηχανημα δεν εχεις.

Για το μελλοντικο value του μηχανηματος. Βγαζουν οι εταιρειες μηχανηματα με πολλα ΘΑ και πριν καν ολοκληρωσουν το παρων μηχανημα, βγαινει νεο μοντελο βαζοντας την αξια του παροντος στα ταρταρα.

Ειναι το μονο συστημα που κανει τα παντα οπως τα υποσχεται. Χωρις ΘΑ και χωρις μελλοντικα updates. Αυτα μπορει να κανει, αυτα θα παρεις. Τελος.

Κανει μαγικα με τον χωρο κι ας ειναι εντελως λαθος το ολο setup οπως το δικο μου. Βγαζει ηχο απο ηχεια που δεν υπαρχουν. Με εχει σοκαρει το πως μου δημιουργει εναν κυκλο ηχου με το ταπεινο μου συστημα κι ας εχω τα πισω ηχεια στο πλάι.

Ειναι πληρως παραμετροποιησιμος.

Κραταει σχετικα καλα την αξια του απο το να κανω αγοραπωλησιες μηχανηματων συνεχεια.

Αλλαζουν τα παντα αν χρειαστει για να διαχειριστει νεα φορματ ή νεες λειτουργειες μιας και μιλαμε για pc.

Δε βγαινει κατι προς τα εξω αν δε δοκιμαστει πρωτα. Τελος το κανω αγορα και γινομαι beta tester.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Κανει μαγικα με τον χωρο κι ας ειναι εντελως λαθος το ολο setup οπως το δικο μου. Βγαζει ηχο απο ηχεια που δεν υπαρχουν. Με εχει σοκαρει το πως μου δημιουργει εναν κυκλο ηχου με το ταπεινο μου συστημα κι ας εχω τα πισω ηχεια στο πλάι.
Μαγικά δεν μπορεί να κάνει, εάν εννοείς το remapping τότε σε μια διάταξη ηχειων 2 μπροστά και 2 πίσω δεν θα δώσει ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Αυτό θα έχει νόημα με front wide ή στην περίπτωση που έχεις 7 και δεν απέχουν αρκετά μεταξύ τους. Σε χώρους μακροστενους με 7 ηχεία που τα σαραουντ βρίσκονται σχετικά απομακρυσμενα δεν θα δώσει το ποθητό αποτέλεσμα. Ετσι λένε τουλάχιστον αυτοί που ασχολούνται επαγγελματικά.
Σίγουρα θα έχεις καλύτερο έλεγχο με την ισοστάθμιση αλλά κάποιες ιδιότητες του τρινοφ θα μένουν ανεκμεταλευτες με αυτό το σεταπ.
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
2.049
Μαγικά δεν μπορεί να κάνει, εάν εννοείς το remapping τότε σε μια διάταξη ηχειων 2 μπροστά και 2 πίσω δεν θα δώσει ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Αυτό θα έχει νόημα με front wide ή στην περίπτωση που έχεις 7 και δεν απέχουν αρκετά μεταξύ τους. Σε χώρους μακροστενους με 7 ηχεία που τα σαραουντ βρίσκονται σχετικά απομακρυσμενα δεν θα δώσει το ποθητό αποτέλεσμα. Ετσι λένε τουλάχιστον αυτοί που ασχολούνται επαγγελματικά.
Σίγουρα θα έχεις καλύτερο έλεγχο με την ισοστάθμιση αλλά κάποιες ιδιότητες του τρινοφ θα μένουν ανεκμεταλευτες με αυτό το σεταπ.
Σε σχεση με Pioneer 922k, Marantz SR7011 και JBL SDP-55 η διαφορα ειναι τρομερα αισθητη.
Το οτι θα μενουν ανεκμεταλευτες ιδιοτητες, το γνωριζα πριν τον αγορασω.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Για ποιο λογο να αγορασει καποιος trinnov κι ας εχει λιγοτερα ηχεια;

Για να εχει την καλυτερη δυνατη υποστηριξη, κατι που με κανενα αλλο μηχανημα δεν εχεις.

Για το μελλοντικο value του μηχανηματος. Βγαζουν οι εταιρειες μηχανηματα με πολλα ΘΑ και πριν καν ολοκληρωσουν το παρων μηχανημα, βγαινει νεο μοντελο βαζοντας την αξια του παροντος στα ταρταρα.

Ειναι το μονο συστημα που κανει τα παντα οπως τα υποσχεται. Χωρις ΘΑ και χωρις μελλοντικα updates. Αυτα μπορει να κανει, αυτα θα παρεις. Τελος.

Κανει μαγικα με τον χωρο κι ας ειναι εντελως λαθος το ολο setup οπως το δικο μου. Βγαζει ηχο απο ηχεια που δεν υπαρχουν. Με εχει σοκαρει το πως μου δημιουργει εναν κυκλο ηχου με το ταπεινο μου συστημα κι ας εχω τα πισω ηχεια στο πλάι.

Ειναι πληρως παραμετροποιησιμος.

Κραταει σχετικα καλα την αξια του απο το να κανω αγοραπωλησιες μηχανηματων συνεχεια.

Αλλαζουν τα παντα αν χρειαστει για να διαχειριστει νεα φορματ ή νεες λειτουργειες μιας και μιλαμε για pc.

Δε βγαινει κατι προς τα εξω αν δε δοκιμαστει πρωτα. Τελος το κανω αγορα και γινομαι beta tester.
για ποιο λογο?
οτι δεν εχει τα λεφτα!!! χαχαχχ
Σε σχεση με Pioneer 922k, Marantz SR7011 και JBL SDP-55 η διαφορα ειναι τρομερα αισθητη.
Το οτι θα μενουν ανεκμεταλευτες ιδιοτητες, το γνωριζα πριν τον αγορασω.
σε σχεση με τον Pioneer 922 των 100 ευρω? προφανως η διαφορα ειναι αισθητή ...χααχαχ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Το μεγάλο πρόβλημα είναι το RoomEq. Για να πάρεις καλό RoomEq πρέπει ή να πληρώσεις πολλά, ή να μπλέξεις με bugs και υποσχετικές.
Αναρωτιέμαι αν μπορει να συνδυαστεί πολυκάναλο GLM με Genelec και έναν απλό Yamaha prepro.
Πως είναι οι συνδέσεις με το GLM? Περνάνε οι ρυθμίσεις στα ηχεία και αποθηκεύονται χωρίς μόνιμη παρουσία άλλης συσκευής; Γίνεται; Πόσα κανάλια;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.704
Reaction score
28.044
Το μεγάλο πρόβλημα είναι το RoomEq. Για να πάρεις καλό RoomEq πρέπει ή να πληρώσεις πολλά, ή να μπλέξεις με bugs και υποσχετικές.
Αναρωτιέμαι αν μπορει να συνδυαστεί πολυκάναλο GLM με Genelec και έναν απλό Yamaha prepro.
Πως είναι οι συνδέσεις με το GLM? Περνάνε οι ρυθμίσεις στα ηχεία και αποθηκεύονται χωρίς μόνιμη παρουσία άλλης συσκευής; Γίνεται; Πόσα κανάλια;
Όλα τα ηχεία συνδέονται μεταξύ τους με Ethernet και ένα πάει στο GLM. Γίνονται οι ρυθμίσεις, αποθηκεύονται στα ηχεία και τέλος. Δεν θυμάμαι να υπάρχει ανοιχτό το GLM.

Αυτά θυμάμαι. Κάποιος εδώ το έχει με Yahama και 8330αρια. Ας μας πει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Όλα τα ηχεία συνδέονται μεταξύ τους με Ethernet και ένα πάει στο GLM. Γίνονται οι ρυθμίσεις, αποθηκεύονται στα ηχεία και τέλος. Δεν θυμάμαι να υπάρχει ανοιχτό το GLM.
Ετσι λύνονται πολλά προβλήματα. Αν παιρνει και atmos είναι η πιο λογική και οικονομική λύση, με εναν Yamaha.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Όλα τα ηχεία συνδέονται μεταξύ τους με Ethernet και ένα πάει στο GLM. Γίνονται οι ρυθμίσεις, αποθηκεύονται στα ηχεία και τέλος. Δεν θυμάμαι να υπάρχει ανοιχτό το GLM.

Αυτά θυμάμαι. Κάποιος εδώ το έχει με Yahama και 8330αρια. Ας μας πει.
Το GLM κάνει μόνον για Genelec ή κάνω λάθος?
Αν ναι τότε δεν μπορεί να αποτελεί λύση για το 99% των πολυκαναλων.
 

Μηνύματα
920
Reaction score
2.590
Αναρωτιέμαι αν μπορει να συνδυαστεί πολυκάναλο GLM με Genelec και έναν απλό Yamaha prepro.
Άνετα, το έχει κάνει γνωστός 😂:biggrin:

Πως είναι οι συνδέσεις με το GLM?
Μπελαλίδικες :laugh::laugh:


Daisy chain, cat5(6 κλπ) καλώδιο - RJ45 βύσμα απ΄ το κουτάκι του GLM (που συνδέεται και το μικρόφωνο) σε κάποιο ηχείο (οποιοδήποτε) και από εκεί σε άλλο κλπ, ασχέτως σειράς.

Περνάνε οι ρυθμίσεις στα ηχεία και αποθηκεύονται χωρίς μόνιμη παρουσία άλλης συσκευής;
Αν θέλεις αποθηκεύεις ρυθμίσεις σε κάθε ηχείο, αποσυνδέεις το μαραφέτι και το ξεχνάς. Αν όμως θέλεις ν' αλλάξεις κάτι, να κάνεις on-off το ΕQ κλπ πρέπει να είναι συνδεδεμένο. Σκέψου δηλαδή κάτι σαν 2ο παράλληλο processor (ή κάπως έτσι...)

Πόσα κανάλια;
Αρκετές δεκάδες, 60 νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος όμως για το ακριβές νούμερο. Σίγουρα περισσότερο απ΄ ότι θα χρειαστεί οποιοδήποτε οικιακό setup.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.704
Reaction score
28.044
Το GLM κάνει μόνον για Genelec ή κάνω λάθος?
Αν ναι τότε δεν μπορεί να αποτελεί λύση για το 99% των πολυκαναλων.
Ναι, για αυτό είναι και super. Ηχεία και calibration software από το ίδιο μαγαζί, φτιαγμένα να δουλέψουν άψογα, και δεν σε νοιάζει καθόλου τι θα κάνουν οι AVs στο μέλλον. Δεν σε αφορά, δουλεύει η Genelec για σένα.

Η Adam δουλεύει το δικό της και σίγουρα κάτι ανάλογο θα κάνει και η Neumann τώρα που είναι στον ίδιο όμιλο με Merging και Sennheiser.

Τα υπόλοιπα ηχεία τα γνωστά. ARC, Audyssey, Dirac, Trinnov. Εκτός από τα subwoofers των Paradigm & Martin Logan που πωλούνται με το ARC πακέτο.

To καλό με τα Genelec - GLM ειναιυπως δεν περιορίζει το calibration software για την επιλογή του AV. Παίρνεις ότι θες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.300
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top